CLOTH 1 LD No. 26. Vrijdag 28 Februari 1896. 34ste Jaargang. Binnenland. F li IJ I L L li T O I. VLISSINGSCIE li .HM'. BUREAU; Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonnpert zich hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U 1 T Q B V E B F. VAN DE VELDE Jr. te Vliaaingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de flrma GE I», DAUDE Co., te Parijs. Verwchljnt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden Een zich noemende „Medicus", die partij trekt voor het dragen van wapenen door militairen ook buiten den dienst, beweert dat een militair zonder wapens „een be lachelijk carricatuur, iets onbestaanbaars, eeti treurig figuur" is. Ben ander schrijver, Mars, antwoordde hem zeer ad remAan de officieren is vergund, na 4 uur, onge wapend in bet openbaar te verschijnen dus als „Medicus" een officier na dat uur on- gewapeud tegenkomt, dan schatert hij het uit van het lachen, wegens het belachelijk carricatuur. Of zijn alleen soldaten zonder wapens belachelijk en niet de officieren Dan moeten wij een schrede verder gaan en ieder met zijn embleems uit wandelen zen den den mineur met een vaatje dynamiet den torpedist met een watermijntje enz. Neen, weet ge wat belachelijk is Dat men de infanteristen, die geen sabel hebben en er dus niet mede uit wandelen kunnen gaan, als porgelegenheid voorziet van een bajonet. Is er iemand, die meent, dat zulk een slakkesteker het martiaal uiterlijk van den soldaat verhoogt Wij betwijfelen het. Laat men eenvoudig bepalen, dat na 4 nar, of nog beter na het middaghppel, de soldaten, die voor hun genoegen uitgaan, ongewapend de kazerne verlaten. Vele chefs hebben al sinds jaren met succes dien maatregel toegepast. In de Prov Gron. Ct. komt het volgende van Johan Gram voor, waaruit blijkt dat H. M. de Koningin-Regentes hare plichten als bestuurster vaifons land ernstig opvat en daartoe den droogsten arbeid niet schuwt. De schrijver zegt daarvan het volgende «Als men zoo hoort en leest, dat H. M. zich overal vertoont en zooveel bijwoont, denkt men onwillekeurig, dat er weinig tijd voor de staats zaken zal overschieten. Alles schijnt hierbij echter van een goede verdeeling van tijd af te hangen, want het is bekend, dat H.M. tot er gernis en teleurstelling der ambtenaren, van elke zaak, die haar belang inboezemt, zich al de retro-acten laat voorleggen. «Onlangs vertelde mij iemand hoe de Regen tes, den toenmaligen Minister van Waterstaat Havelaar destijds ten paleize ontvangende, in den loop van het gesprek, verband houdende met waterstaatswerken, tot den Minister zeide: Ik heb u al eens meer willen vragen, mij eens eene juiste beschrijving van de werking van den Baartwijkschen overlaat te geven." De Mi nister keek heel vreemd op. In den loop van het gesprek, dat zich hieruit ontspon, bleek het den staatsdienaar dat de Regentes zich de moeite en studie getroost had, om een lijvig Bewerkt door AMO. 25) „Dan maak ik u mijn compliment, mijn heer Martin Guerre," sprak Gémenos. «Een betere plaatsing hadt ge nergens kunnen vinden. Ik heet u welkom in onze hoofd stad. Doch neemt plaats, heeren, en laten wij eens gezellig praten. Kellner, nog een flesch en twee glazen Adèle Rissler was eerst een beetje be dremmeld, toen mijnheer de Carolles zoo onverwacht voor haar stond en haar ver bazing steeg ten top, toen hij aan haar werd voorgesteld onder den naam Martin Gnerre. Spoedig echter begreep zij de bedoeling van dit incognito en herkreeg handboek over het waterstaatswezen door te werken. Hierdoor had de Regentes zich zulk een duidelijk begrip van de werking der verschil lende hulpmiddelen bij ijsgang gevormd, dat, toen II. M., al pratende, hare opvatting van dien gewichtigen overlaat had uiteengezet, de Minister eenvoudig zei«Uwe Majesteit heeft de werking er van zoo duidelijk en juist ver klaard, dat het mij niet mogelijk zoude zijn, die bevattelijker uit te leggen." Prof. mr. Cort van der Linden, tot raad adviseur hij het departement van justitie benoemd, is uitsluitend belast met wetare- venden arbeid. De van hem bestaande ge schriften doen vermoeden dat deze arbeid hem goed toevertrouwd is. Het Dagblad is met de keuze van prof. Cort van der Linden verre van inge nomen, die wel is een man van groote geleerdheid, vele gaven en karakter, doch vooruitgangsbeginselen voorstaat, die niet in den smaak vallen van de meerderheid der natie. En zoo mr. Cort van der Linden is, zullen ook zijn wetsvoordrachten zijn hij zal zelfstandig werken, en zij7i begrip pen leggen in zijn wetgevenden arbeid. Het ware daarom beter geweest een ob jectief geleerde te kiezen, die enkel aan de rechtswetenschap zich had gewijd. Het Dagblad denkt zeker dat de geavan ceerde begrippen op staatkundig gebied van prof. Cort van der Linden hun invloed zullen doen gevoelen op de wetten, die de ministers ons nog zullen schenken. Pas is de benoeming van een raad-advi seur bij het departement van justitie ge schied, of van eene zijde, van waar zulks niet verwacht werd, komt het aanbod tot de Staten-Generaal om dezen gratis eenige fouten in ons belastingstelsel aan te wijzen. De man, die dit onbaatzuchtig en gewichtig aanbod deed en in eigen oog zeker de be kwaamheid bezit om ons belastingsstelsel van menige er aan klevende ongerechtigheid te verlossen, is een grondeigenaar en oud-wet- liouder van eene landelijke gemeente in ons land. De volgende brief werd door hem tot de Staten Generaal deswege gericht. De Residentie-bode deelt dit verzoek mede, maar verzwijgt den naam en de plaats. Mijne heeren Naar aauleiding van de algemeene beschou wingen over de Begrooting van 189G in de Eerste Kamer der Staten Generaal, wat betreft de toepassing van het tegenwoordige belasting stelsel en met het oog op de te wachten be handeling van de nieuwe Wet op de Personeel en Vermogensbelasting, verneemt de ondergeteekende, dat het van het hoogste belang voor U kan zijn, om te welen welke fouten ons tegenwoor dig belastingstelsel aankleven en op welke wijze zij haar gewone kalmte. Weldra zat het geheele gezelschap in een druk gesprek, dat door Adèle's vroolijke gezegden voort durend levendig bleef. Hugo had daarbij een goede gelegenheid om den ouden Gémenos gade te slaan de man maakte door zijn plomp brutaal gelaat met kleine listige oogen een zeer onaangenamen in druk op hem. Zijn dochter geleek niet op hem, maar nu begreep de Carolles, hoe zij er toe was overgegaan een huwelijk zonder liefde te sluiten om aan de heer schappij van zulk een vader te ontkomen. Berquin ledigde zijn glas op Adèle's welzijn en lachte en schertste schijnbaar zonder eenige nevengedachte. Intusschen overlegde hij echter, op welke wijze hij uit deze ontmoeting met mevrouw Sauve- veterre's vader voordeel kon trekken en iets vernemen omtrent John Nameless, want hij was overtuigd, dat hij hiervoor juist aan het rechte adres was. Eindelijk besloot hij recht op zijn doel af te gaan. »Weet ge wel, dat uw schoonzoon een uitstekend redenaar is?" begon hij zonder in(volgt de naam der provincie), en kele inspecteurs der Registratie en Rijksbelas tingen optreden, alsmede welke groote bezwaren er aan verbonden zijn, tegenover den fiscus zijn goed recht te handhaven. Een en ander heeft mij er toe geleid om, zoo U zulks belang inboezemt, mij voor U beschik baar te stellen, ten einde hieromtrent mededeelin- gen te doen. De Paardenbelasting eveneens <lc Vermogensbelasting tot het hoogste be roep bij Hare Majesteit de Koningin-Regentes, stel ik mij voor aan Uw oordeel te onderwerpen en bescheiden Uwe medewerking in te roepen tot het wegnemen van verkeerde opvattingen. Te dien einde stelt ondergeteekende zich des- verkiezend beschikbaar in het Hotel te 's llage, Dinsdag en Woensdag e. k. Hoogachtend. Uw, Dw. Dienaar De Residentie bode zegt benieuwd te zijn om voor het hotel het défilé gade te slaan der Kamerleden, voor welke onze grond eigenaar en oud-wethouder zich beschik baar stelt. Voor het blad is deze circulaire een merk waardig teeken des tijdsKoning-kiezer stijgt ten troon. liet debat over de personeele belasting werd gisteren in de Tweede Kamer voort gezet en daarbij beslist dat pleiziervaartuigen belast zullen worden, eveneens huisbe waarders en huisbewaardsters Voor vrij stelling van gouverneurs en gouvernantes is de bestaande regeling gehouden jagers, uitsluitend voor de jacht zullen belast worden. Het amendement-Bonman tot al- geheele vrijstelling van eene eenige dienst bode is verworpen, maar het amendement Donner tot vrijstelling van dienstmeisjes tot 18 jaar is aangenomen. Tot verduidelijking van het telegram in ons vorig nummer dieue dat door de Ka mer beslist is dat twee haardsteden nu zullen betalen f 1, drie f 3, vier f 6, vijf f 10, zes f 15, zeven f21, acht f 28, negen f36, bene eus f8 voor iedere haardstede meer. Eén haardstede is vrijgesteld van belasting Belasting wordt betaald voor elk vertrek, waarin men een haard of kachel stookt (keukenkachel en badkachel daaronder begrepen), als er een afvoer naar buiten is, niet voor een schoorsteen, als er geen kachel of haard in is. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan president Kruger het volgende telegram verzonden «Koningin en ik zenden door consul Amsterdam bijdrage honderd pond voor slachtoffers ramp Johannesburg en verzeke- eenige inleiding. „Ach wat, zwijg me toch van dien man," antwoordde Gémenos, wiens goede luim plotseling verdwenen scheen, „ik erger me alle dagen, dat ik hem mijn dochter tot vrouw gegeven heb. Destijds had ik mijne redenen om haar gaarne getrouwd te zien daar zich toen geen geschikter partij aan bood, heb ik Sauveterre mijn toestemming gegeven." „Maar gij stelt ook hooge eischen 1 Sau veterre zal wel spoedig tot procureur-gene raal benoemd worden, en op zijn leeftijd is dat inderdaad een schitterende bevorde ring." «Wat beteekent dat nog Zijn jaarwedde, ook als procureur generaal, is toch maar een kleinigheid, en mijn schoonzoon ver staat uitstekend de kunst van geld uitge ven, dat verzeker ik u. Daarbij bezit hij niets dan zijn jaarwedde en Glothilde's bruidschat van driehonderdduizend francs, maar daar kan hij niet aankomen, daar heb ik wel voor gezorgd. Hij had gewoon advocaat moeten blijven en dan had hij ren U Hoogedele onze oprechte deelneming Emma. Binnenkort zijn belangrijke wijzigingen te wachten in de excertitie reglementen der infanterie. Reeds is vastgesteld, dat het presenteeren van het geweer voor officieren weder zal vervallen. Volgens de N. R Ct. wordt binnenkort bij het wapen der infantejie een groote bevordering verwacht. Eene winkelierster te Arnhem plaatste zonder vergunning van 't gemeentebestuur voorwerpen op de stoep voor hare woning, op grond dat die stoep haar eigendom is, maar werd deswege tot eene boete veroor deeld. De Hooge Raad, wiens beslissing ten slotte werd ingeroepen, heeft nu verklaard dat, daar vaststaat dat de stoep de bestem ming van openbaren weg had verkregen, 't onverschillig is, of de vrouw al dan niet eigeoares is van den grond, daar deze, uit hoofde van genoemde bestemming, in elk geval onderworpen is aan de bepalingen der openbare wegen, omdat zulk een legger ten aanzien der openbaarheid van een weg niet kan beslissen. Zou dat waar zijn P Tien jaren geleden, zegt „de Tijd", ver trok de zoon van eene weduwe te Amster dam als koloniaal naar Indie. Hij was daar in dienst van het vaderland gestorven op Weltevreden en stond volgens door het departement van Oorlog (Koloniën ver strekte informaties in de lijst der dooden opgeteekend als nummer 10.005. Vrijdagavond echter ontving de moeder met de laatste post van haren overleden zoon een brief, waarin hij o.a. zijn plan te kennen gaf, haar het volgend jaar te komen bezoeken en wellicht bij haar te blijven. De minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de inspecteurs van het Geneeskundig Staatstoezicht en de burgemeesters eene lijst van vragen betref fende het prostitutie-vraagstuk ter beant woording gezonden. De beantwoording dezer vragen moet aan het departement dienen tot het ontwerpen van nadere voorschriften te dier zake. Bij kon. besluit zijn de kapitein ter zee W. J. P. van Waning, commandant van Hr. Ms. pantserschip Kortenaer, tevens commandant der divisie voor buitenlandschen dienst, en de kapitein ter zee P. Heyning, commandant van Hr. Ms. pantserschip zijn best moeten doen om een goede prac- tijk te krijgen, daar is geld mee te verdie nen. Hij was daar echter niet mee tevreden, hij wilde een titel hebben en ging in den staatsdienst, die niets oplevert. Doch van mij krijgt hij niets meer, en hoeveel zijn hoop op mijn nalatenschap waard is, zal de toekomst leeren. Het is zeer goed mo gelijk, dat ik weer ga trouwen ik gevoel me er nog jong genoeg voor," zeide hij met een zijwaartschen blik op Adèle. Ber quin wilde echter niet afdwalen van het onderwerp, waar het hem om te doen was, en zeide„Natuurlijk kunt ge in dit op zicht doen en laten, wat ge verkiest, maar in ieder geval behoeft ge tegenover uw dochter niet bekrompen te zijn. Het zou dwaas zijn als Sauveterre een loopbaan verliet, waarin hij zulke schitterende bevor deringen maakt. Vandaag heb ik tegen hem gepleit, en ik verzeker u, dat ik al het mogelijke heb gedaan Ik moest een ongelukkige verdedigen, die beschuldigd werd van moord, maar Sauveterre heeft het weten door te zetten, dat de gezwore-

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1