No. 25. Woensli» 26 Februari L8 )3. 34ste Jaargang. Gemeentebestuur. sëiiipwOTT B i n ii e iï I a n d. F li IJ 1 1 LI. T 6 V CL0TBILD VLISSINGSCHE COURANT BUREAU: Kleine Markt I K°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Roekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENT1ËN Van 1 tot 4 regelt ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de flrma G. L. DATXBE Co., te Parijs. Vcr.cliljnt fitliisdag-, (tonderdng en Zatfrdng-afoinl. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden Onveiligheid door Schietoefeningen, De Burgemeester van Vlissingen, gelet op de mededeeling van den Commissaris Jer Koningin in Zeeland, d.d. 22 dezer, brengt ter kennis van belanghebbenden dat van het fort Erfprins, Den Helder, op 27 Februari e.k., en, zoo noodig, op volgende da gen, schietoefeningen zullen gehouden worden met zwaar geschut, in de richting van den Ra senden Bol dat van het Fort een roode vlag zal waaien van minstens éen uur voor den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan, terwijl waar schuwingsborden zullen opgesteld zijn op de batterij de Vischmarkt en aan den ingang van de haven van Nieuwediep; zeevarenden worden geacht, zich en hun ma terieel aan gevaar bloot te stellen, wanneer zij zich gedurende de oefeningen bevinden in eene strook, lang 8000 M. van het Fort af en be grensd ten N. door het Molengat en ten Z. door liet Schulpengat, Vlissingen, 25 Februari 1896. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Standaard heeft in een tweede arti - )rel o|i liet bekende protest van den heer Staalman geantwoord. De Standaard is door hetgeen de heer Staalman tot zijn verdediging aanvoert tot de conclusie ge komen, dat derede van den heer Staalman in de verslagen der Friesclie en Groninger weekbladen niet tot haar recht kwam en daardoor een pijnlijker indruk moest maken dan bij het hooren. Het ware misschien daarom liet beste, zegt het blad, dat de lieer Staalman zijn rede, die hij op schrift had, mits zonder eenige veranderinguitgaf, om dan ten minste een vasten basis van beoordeeling te hebben. Het schijnt wel dat de door de Standaard gebezigde uitdrukking »ein Wilder' ook verkeerd begrepen is, want liet blad oor deelt het noodig te verklaren dat de woor den »ein Wilderin het minst niet iets wilds bedoelden. Ieder kenner toch weet, dat in het Duitscbe parlement aldus een ieder genoemd wordt, die zich niet aansluit bij de Club van de politieke partij, tot welke bij zegt te behooren. De schrijver der Brieven uit de Residen tie" van het Nieuws van den Dag schrijft liet volgende Een voor menigeen onaangenaam démas qué-uur nadert nu, op last van het gerechtshof. Bewerkt door AMO. dat in hooger beroep de uitvluchten heeft ver- norpen, waarmee het bestuur van Eigen Hulp's winkelvereeniging zich trachtte te onttrekken aan den plicht om tegenover de anti-coöperatoren open kaart te spelen. Deze verlangen men begrijpt in 't alge meen wel met welk doel een volledige le denlijst van »E. H« en vroegen die, overeenkom stig de Coöperatie-wet, tegen betaling aan. Maar het bestuur van »E. H.(( beweerde, geen ledenlijst te hebben, en meende te kunnen volstaan met extracten uit de registers aan te bieden, waar mede men geen vertrouwbaar overzicht krijgen zou. Het gerechtshof heeft dit echter onaanne melijk verklaard, en de bewering ongelooflijk, dat »B. H.(( geen behoorlijke ledenlijst zou heb ben, en men moet nu voor den dag komen. Menigeen zal dat niet aanstaan. Want er zijn er heel wat onder de leden, die met goed fat soen niet kunnen bewereh' de 16 pCt. op hun kruidenierswaren o.a. noodig te hebben om rond te komen. Toch, en ofschoon niemand meer dan ik den verderfelijken invloed kan betreuren, dien de coöperatie-vraag hier op 't publieke lever, heeft uitgeoefend, is het arrest een welverdiende straf voor een kleingeestige politiek, die trouwens reeds haar eigen tuchtiging meebrengt. Want had men dadelijk ronduit gezegd »Wilt u de ledenlijst Best 1 Hier is ze. Wij schamen er ons volstrekt niet voor((, dan zou de zaak heel wat minder ruchtbaarheid en beteekenis hebben gekregen dan nu door dat gcprocedeer over excepties. Wil men in zulke zaken doen, dan moet men ook de «courage de son opinion« hebben. 24) «Zulke bedenkingen maken tegenwoor dig de meeste mannen niet, als zij er op uitgaan een rijke vrouw te zoeken. Dat zijn ouderwetsche beschouwingen." „Ik weet bet, maar zooals ik reeds zeide, ik ben te nadenkend geworden om mij over mijn gemoedsbezwaren te kunnen beenzetten." „Als die jonge dame er maar geen scbuld n heeft, die ik daar in verschillende anden en costumes zie afgebeeld/1 zei erquin, terwijl bij opstond en naar een ks photogrammen aan den wand wees. Hugo de Carolles lachte onbeschroomd. Voor bet Zuid-Afrikaansche Taalfonds is tot nu toe ingekomen ƒ37000. Als we naar deze som de sympathie berekenen, die dat Taalfonds hier te lande geniet, blijkt die sympathie nog niet heel groot te zijn. Professor Spruijt schijnt echter met het verkregen resultaat tevreden te zijn. Bijna dagelijks blijkt hef, zegt hij, dat de gevol gen worden gezien van de werkzaamheid van commissies, met welker bestaan de commissie voor het Taalfonds onbekend was. De ruime gift uit St. Petersburg is daarvan een schitterend voorbeeld. De heer Spruijt eu zijn collega's geven de hoop nog niet op het kapitaal van het Taalfonds op te voeren tot eene hoogte, die beantwoordt aan de vurige belangstelling, door de goede zaak der Transvalere bij vele Nederlanders gewekt. Hopen wij dat prof. Spruijt in deze zaak goed gezien heeft. Gelijk men weet, heeft de gemeenteraad van Den Helder besloten voortaan .zooveel mogelijk onderwijzers, die de sociaal demo cratische beginselen zijn toegedaan, uit de openbare scholen te weren. Naar aanleiding daarvan heeft de vrijzinnige vereenigiug „Vooruitgang" zich nu tot Gedep. Staten ge wend, met verzoek dat besluit, als strijdig met de artt. 5 en 192 der Grondwet, aan 11. M. de Koningin ter vernietiging voor te dragen Een nieuwe stoomvaartlijn of> Engeland. In verband met het plan om een daglijn van den Hoek van Holland op Engeland te openen wordt aan de N. R. Ct gemeld, dat het station te Hengelo (O uitgebreid zou worden en misschien het douanekan toor van Oldenzaal naar die plaats zou worden overgebracht. Er schijnt echter nog een ander plan in de lucht te hangen, een, dat veel minder gunstig is voor ons land. Men wil namelijk een nieuwe lijn ope nen op België in verband met de Relgische Staatsspoorwegen, en over die lijn het ver voer van eu naar Europa leiden. Het plan gaat uit van eenige dokmaatschappijen te Londen, die niet het voordeel vinden, dat zij verwacht liaddeu van hun Thamesdok en de mooie nieuwe havenwerken van Tilbury, dat bestemd werd om Londens voorhaven te worden. Slaagt hun plan, dan meenen zij, dat aan de dokken te Londen, aan de haven van Tilburyen aan eenige kleine spoorweglijntjes van en naar Londen, die hun in eigendom behooren, overvloedig werk zal komen, zoodat de slinkende dividenden der dok maatschappij weder zullen rijzen. Achteruitgang der zeilvaart. In het liötel- café «Concordia" te Harlingen is dezer dagenpubliekgeveild de te Oude Pekelathuis behoorende driemastschoener „Fruiterer", laatst gevoerd door kapitein Sijpkens. Er werd door de kooplustigen, allen reeders, niet hooger geboden dan 900, en dat, terwijl hetzelfde schip zes jaar geleden on derhands verkocht werd voor 11,500. Wel is het schip iu die G jaar er niet op vooruitgegaan, doch deskundigen achten het toch nog geschikt voor de houtvaart Als nieuwsgierigen waren opgekomen vier kasteleins, allen ex-kapiteins. Hieruit kan men zien hoe Neptunes zijn zeelui in den steek laat. In geen jaren is in dezen tijd van het jaar de vaart zoo slecht geweest als thans zegt het blad »Schuttevaer«. In alle havens liggen tal van schepen, soms weken ach tereen, wachtende op lading. Te Millingen b.v. liggen een veertigtal schepen, die geen reis hebben. Te Rotterdam en in de Ruhr havens bedraagt dat aantal vele honderden. Vele schippers verwachten eenige uitkomst „Neen, daarover behoeft ge niet bezorgd te zijn. De tijd, dat ik nog met zangeres sen en tooneelspeelsters dweepte, is reeds lang voorbij, en mijn verhouding tot die jonge dame is van geheel onscliuldigen aard." «Wie is zij dan?" „Dat is mejuffrouw Adèle Rissler, zan geres aan het Théatre des Variétés, de dochter van den concierge mijner woning. Toen ik na den veldtocht daar mijn intrek nam, verpleegde zijn vrouw mij in eene zware ziekte met zooveel toewijding, dat ik haar grooten dank schuldig ben. De menschen verkeerden in zeer behoeftige omstandighedenzij hadden slechts één dochtertje, deze Adéle, die toen juist de lagere school verlaten had en grooten lust had om zich aan het tooneel te wijden. Daar de ouders dit goedkeurden, heb ik hun destijds de middelen verstrekt om hun dochtertje de tooneelschool te laten bezoe ken en haar later de noodige uitrusting te geven. Bij den aanvang van haar too neel loophaan heb ik toen getracht haar wat vooruit te breDgen nu baant zij zich zelve den weg wel, maar zij betoont mij nog steeds groote aanhankelijkheid. Zij is een ongekunsteld meisje, eene geboren tooneelspeelster, vol geest en levenslust, maar anderzijds ook koel berekenend en door en door practisch. Zij kon aanbidders genoeg hebben, is ook niet afkeerig van de geschenken, die men haar aanbiedt, maar van haar kant deelt niemand in haar gunst, zij blijft steeds ongenaakbaar. Adèle maakt er volstrekt geen geheim van, dat zij zich voorgenomen heeft een rijk man te hengelen, zooals reeds aan zoovele too neelspeelsters gelakt is. Ik ben overtuigd, dat het haat ook zal gelukken. Mama Rissler heeft mij korten tijd geleden iets verleid van een rijken aanbidder met ern stige bedoelingen. Hij is wel wat op jaren, naar het schijnt, en reeds zoo jaloersch als een Turk, maar dat beteekent niemendal." »Nu, dan schijnt die Adèle voor u al thans niet gevaarlijk te zijn," zei de advo caat lachend. „Maar als ge hier niets meer e doen hebt, laten wij dan heengaan, van den lagen waterstand, daar hierdoor de weinige vracht, die er is, over meer schepen moet worden verdeeld. De min. v. oorlog heeft, ten opzichte der miliciens der lichting 1896, het vol gende bepaalddat de militieplichtigen, voor wie de opkomst op een Maandag is gesteld, indien zij gevestigd zijn in gemeen ten van waar zij niet in 'één dag hun garnizoen kunnen bereiken, zich eerst, op den dag voor de opkomst bepaald op raarscli behoeven te geven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij het korps zui len moeten aankomen. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd voor het in ontvangstnemeu van giften ten behoeve van hen, die door de dynamiet-ontploffing te Johannesberg scha de geleden hebben. I)r Leijds, de staatssecretaris der Zuid- Afr. republiek, is naar Parijs vertrokken, waar hij door den president der Fransche republiek gisteren avond in gehoor is ont vangen. De directie der Ned. Zuid-Afrik. Spoor wegmaatschappij te Amsterdam ontving omtrent de dynamiet-ontploffing te Johan- nisberg het volgende telegram50 ton dynamiet ontploft, 1 beamte, genaamd D. H. de Bruyn, vermist; schade pl.m. 5500 ongeveer 1 OOpersonen gedood en ISOgewond, Uit dit telegram blijkt dat de schade door de ontploffing veroorzaakt ver beneden het millioen pond sterling blijft, zooals de eerste opgaven luidden. Wgens nader telegram, bij de Ned. Zuid Afrik. Spoorwegmij. ontvangen, is bij de ramp te Johannesburg geen enkel Hol- landsch spoorwegbeambte gedood of gewond. Te Alpben a/d Rijn bestaat zooals op alle plattelandsgemeenten in ons vaderland een arrestanten-lokaal. Dit lokaal dient tot tijdelijke bergplaats van mannen en vrouwen. De burgemeester kwam uit het oogpunt van zedelijkheid tegen deze samenkoppeling van ongelijkslachtige groot heden op en stelde voor splitsing van het lokaal in een strafplaats voor mannen en een dito voor vrouwen. De zuinige meer derheid van den raad, ofschoon in begin sel met den burgemeester eens, besliste dat die splitsiyg niet zou plaats hebben, omdat de kosten, die in plaats van 60 bleken 135 te zullen bedragen, hun te hoog voorkwamen. Het arrestantenlokaal bleef dus ongesplitst en diende den volgenden avond weer tot verblijf voor een dronken vrouw en een half dronken man. want ik sterf bijna van honger." De afstand tusschen de Berrystraat en de Champs Elysées is niet groot, en weldra betraden dus de vrienden bet electrisch verlichte terras van het café des Ambassa deurs, waar een uitmuntend muziekkorps speelde. Het publiek, waaronder veel vreemdelin gen, was reeds in grooten getale aanwezig, doch Berquin bemerkte nog een ledig ta feltje waaraan de vrienden plaats namen; onmiddellijk raadpleegden zij de spijskaart en bestelden een en ander aan den ober- kellner. Nadat zij hun eetlust bevredigd hadden, keken zij eens rond of ze ook bekenden zagen, doch te vergeefs. Plotseling riep Berquin echter «Ei, kijk me dien ouden zondaar eens aan „Wien bedoelt ge eigenlijk?" vroeg de Carolles nieuwsgierig. De advocaat wees naar een tafeltje onder aan het terras, waar een dikke, reeds bejaarde heer en een jonge dame zaten, met den rug naa hen toegekeerd.

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1