Je Slaat ea zijne kinderen. No. 21. Maandag 17 Februari 1896. 34ste Jaargang. Bij öeze Courant Mioort een Bijvoepel. i' it li I i. I, li 'i' O Si. CLOTfSILttB. R i n o e n I a n d. VLISSIÏ6SCIIE COURANT B IJ K E A 0 Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vüsaingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot i regel? 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de flrrua O. L. DAUTtE Co., te Parijs. Vrr.chijnl Stlosmdag-. Ilonderdn; en Zstrrdng-arond. Abonnementen voor België, Duitsoliland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden ii Pe Engelsche schrijfster deelt in de eerste plaats in haar werkje het een en under mede over opvoedingsgestichten. Na een schets te hebben gegeven van den trenrigen toestand der gevangenissen van vóór honderd jaren, waarin ook meisjes en knapen voor kleine overtredingen werden opgesloten en lang moesten omgaan met boeven, die elk zedelijk gevoel in het kind doodden, deelt zij ons mede dat het aantal kinderen dat tegenwoordig naar de gevan genis wordt gezonden, afneemt. Langdurige gevangenschap van kinderen wordt steeds minder toegepast, en wanneer een kind voor langer dan tien dagen naar de ge vangenis wordt gezonden, dan kan de rechter tevens hevelen, dat het kind voor een bepaalden tijd in een verbeterhuis wordt geplaatst. Overal in Engeland zijn derge lijke inrichtingen door particuliere krachten tót stand gekomen, doch zij ontvangen eene toelage van de regeering, wanneer de Inspecteur ze tot opneming van kinderen geschikt verklaart. Bij de keuze der school moet de rechter den godsdienst van het kind in aanmerking nemen, en het meer of minder ernstig karakter van het begane misdrijf heeft ook op de keuze invloed, omdat er inrichtingen z.ijn van verschil lenden aard. De schrijfster geeft eene aar dige schets van het leven in de zoogenaamde Reformatory, waar kinderen beneden zes tien jaren worden opgenomen, terwijl zij, die den leeftijd van twaalf jaren niet hebben bereikt, naar de Industrieschool gaan. Pe straf die deze laatste volgens de wet verdiend hebben, wordt niet uitgevoerd. Pe kinderen gaan dus direct naar de school toe, en daar vinden ook kinderen plaats, die bedelen, wien door bun ouders lucifers doosjes enz worden meegegeven, om ver momd te kunnen bedelenook kleine vagebonden en kinderen wier ouders in de gevangenis zitten, die thuis ouder slecht toezicht staan, enz. Ook deze inrichtingen z.ijn dikwijls van particulieren aard, inet subsidie van ge vangenis-of schoolcommissies. De school commissie is een machtig lichaam, dat in elke groote stad een eigen industrieschool heeft, en personen aanstelt, die de politie Bewerkt door AMO. 20) Indien werkelijk een ander persoon de moordenaar bleek te z.ijn, zou hij voor het gerecht gebracht en veroordeeld moeten worden. Dan zijn de twee vonnissen over dezelfde misdaad met elkaar in strijd, en zonder verderen omhaal wordt het eerste vonnis krachteloos. Zoo iets is wel meer ge beurd, ofschoon zelden in dit geval zal het echter zeker niet gebeuren. De man dien men vandaag veroordeeld heeft, is de moordenaar van Bolton Een straal van hoop schitterde in Cloth il-le's oogen haar man had de eenige mogelijkheid om Ilenri te redden aange- helpen bij het opsporen van jeugdige over treders, een geschikte school voor het veroordeelde kind uitzoekt en een som voor zijn onderhond betaalt. Heerlijk is het, dat de zorg van den directeur en het bestuur van een opvoe dingsgesticht niet ophoudt, wanneer het kind de inrichting verlaat. Er wordt eene betrekking voor hem gezocht, hij krijgt gewoonlijk een uitzet, en de directeur tracht door verschaffing van raad eu hulp, ook door briefwisseling, later nog zijn invloed ten goede te doen gelden. Pe uitkomsten van de opvoeding in de gestichten is hoogst bemoedigend, Hoewel het onmogelijk is een nauwkeurig verslag te geven van den lateren toestand der ontslagenen, die men dikwijls uit het oog verliest, staat het toch vast, dat het cijfer van hen die zich goed gedragen, zeer hoog is. Niet dat er eene enkele maal zich geen bezwaar zou voordoen, niet dat de instel lingen en lmar beheer geheel zonder gebreken zouden zijn. Integendeel; doch die gebreken hangen samen met bijzondere omstandigheden, die eigenaardig met de Engelsche maatschappelijke toestanden in betrekking staan. Bij ons kan een kind, dat den vollen leeftijd- van tien jaar niet heeft bereikt, niet eens worden vervolgd. Heeft het op later leeftijd een misdrijf begaan, dan kan in sommige gevallen plaatsing in een Rijksopvoedingsgesticht worden bevolen, en het zij verre van ons die gestichten als geheel ondoelmatig te veroordeelen. Doch wat beteekent het, wanneer slechts in zeer enkele gevallen tot dergelijke maatregelen wordt overgegaan Wat beteekent het, dat bijzondere personen het hunne doen, om kinderen op te nemen en te verzorgen, die zich bevinden op den verkeerden weg of dien dreigen op te gaan Dit kan slechts baten waar dergelijke instellingen algemeen bestaan, waar zij steunen op de wet en de rechter er rekening mee houdt; vooral ook waar zij staan onder Rijkstoezicht en door den Staat ook geldelijk worden ge steund. Eu dat de wet ztcli ook nog verder in Engeland met hef verwaarloosd kind be moeit, bewijst wat de schrijfster meedeelt over die andere instellingen inrichtingen voor kleine leegloopers en dag-industrie scholen. Eene wandeling op een schooluor door de steden en dorpen in Engeland, doet ook terstond zien dat nog niet alle kinderen schoolgaan. Nu, daar weten wij in Nederland meer van. Bij onze naburen duid de ware moordenaar moet gevonden worden. Sauveterre trachtte nogmaals zijn vrouw over te halen om met hem mee te gaan doch toen zij weder bedankte, ging hij alleen nit om een genoeglijken avond te hebben, dien hij volgens zijne meening vandaag dan ook wel verdiend had. ZESDE HOOFDSTUK. Hugo de Carolles had met zijn vriend Berquin afgesproken, dat ze elkaar na afloop der terechtzitting zouden ontmoeten in de club, waarvan ze beiden lid waren. Deze club was gevestigd in een der fraaiste huizen van de Operastraat. Men was daar op verre na niet zoo aristocratisch en kies keurig als in de Jockey- of de Unionclub, maar behield het midden tusschen de voor name clubs en de in Parijs talrijke „Cercles," waar iedereen wordt toegelaten en die eigenlijk niets anders dan speelholen zijn. Er werd ook wel gespeeld in de club, waarvan de heer de Carolles lid was, soms wel zeer hoogmaar over de toelating kunnen gevallen van niet-schoolgaan ten minste alleen dan voorkomen, wanneer de ouders of de kinderen aan de waakzaam heid van den Inspecteur weten te ontsnappen. In Engeland bestaat dan nog hier en daar de gewoonte, dat de onderwijzers de schoolverzuimers flink afranselen, wat natuurlijk niet mag worden goedgekeurd. Beter is het dat, wanneer b.v. de on derwijzer bemerkt dat ouders op een be paalden leeftijd het kind geen onderwijs laten geven, een aanklacht tegen hen kan worden ingediend en de rechter kan bevelen dat het kind de lagere school bezoekt. Elk kind dat, de school verzuimt, kan ook naar de dag-industrieschool worden gezonden, waar het den geheelen dag vertoeft, eet, leert en werkt. Bovendien bestaan er twaalf scholen voor leegloopers, die, evenals de dag-industrie scholen, bijna altijd uitgaan van de school commissie. Met veel ingenomenheid maakt de schrijfster melding van die te Londen opgericht. Deze scholen voor leegloopers zijn bestemd voor een kort verblijf, onder strenge tucht. De schrijfster geeft van de Londensche instelling, de school te High bury, een aardige beschrijving. Wij kunnen het g-elooven, dat het haar bijzonder moet geïnteresseerd hebben, de kamers te zien, waar de kleine vagebonden, die zij op straat in vodden zag, de verandering tot '.nauscheüjkc wezentjes ondergaan, en ook aan deze inrichting heeft men de beste uitkomsten. De inrichting heeft ook wel een keerzijde, die de schrijfster, zooals overal, onpartijdig vermeldt. Maar toch, hoe zouden wij wenschen dat wij in dit opzicht eenigszins ter school konden gaan hij onze naburen Wij hebben ook nog ongeveer zeventig duizend kinderen onder het schooldak te brengen, al zijn het niet alle vagebonden. En, hoevele duizenden hebben wij er, om het schoolverzuim af te leeren Een waarschuwend voorbeeld voor hen, die zich aan de Bedrijfsbelasting denken te kunnen onttrekken door zich van den domme te honden. Een huisknecht te Beverwijk kreeg op 18 Mei 1895 een beschrijvingsbiljet A voor de Bedrijfsbelasting, maar leverde het niet in het was zoek geraakt, verklaarde hij. Het Rijk echter dacht wel aan het ver schuldigde bedrag, en namens den minister van Financiën is nu voor de rechtbank te Haarlem tegen den man een boete van werd voor ieder geval afzonderlijk beslist door een comité, dat streng waakte, dat geen lid werd aangenomen dan wanDeer hij een achtbaren en onhevlekten naam had. De leden waren meest rijke bon-vivants, beursmannen, kunstenaars, letterkundigen, advocaten en ambtenaren der verschillende gouvernements-kantoren, en de club werd eiken avond druk bezocht. Toen Hugo de Carolles na zijn ontmoeting met mevrouw Sauveterre daar aankwam, was het intus- schen bijna zes uur geworden. Verscheiden bekenden, die wisten dat hij de zitting der gezworenen had bijgewoond, overstelpten hem met nieuwsgierige vrageD, zoodat hij nauwelijks wist, wien hij het eerst zou be antwoorden. Hij stopte de ooren dicht, wachtte tot men wat bedaard was, en zei toen «Heeren, onze vriend Berquin is een tweede Desmosthenes, de dames waren allen zeer bekoorlijk en John Nameless heeft een belangwekkenden karakterkop, dien de gezworenen hem helaas door hunne uitspraak zullen doen verliezen, is dit vol- oende 20 geëischt op grond van art. 23 W. v. Str. Werd de boete niet binnen twee maan den betaald, dan vorderde de rijksadvo- kaat een door de rechtbank te bepalen gevangenisstraf. Eveneens werd gerequi- reerd veroordeeling in de kosten van liet geding, met een door de rechtbank vast te stellen hechtenis bij niet-betaling binnen twee maanden. Hierop concludeerde het O. M. tot veroordeeling voor minstens 1 dag en hoogstens 10 dagen, wanneer de hoeten binnen bovengenoemden tijd niet zijn voldaan. Door een Transvaler, de heer D. S. van Warraelo, studeutte Utrecht, is ingenomen heid betuigd met het streven van de man nen, die een «taalfonds" oprichtten ten behoeve onzer stamgenooten in Transvaal. Hij zegt en goed is het dat wij het weten dat het doel van het fonds niet is zoo veel mogelijk boeken naar Transvaal te zenden en zoodoende den Transvalere Hoog- Hollandsch" te leeren, maar om zooveel mogelijk gegoede burgers, en burgers, die den wil en de capaciteit hebben om vooruit te komen, in de gelegenheid te stellen, daarheen te gaan. De heer Van Warmelo wijst er boven dien op Jat niet alleen in Transvaal, maar in geheel Zuid-Afrika de bodem voor het Hollandsclie element vruchtbaar is. De Boe ren van Oranje-Vrijstaat en de Kaapkolonie zijn precies hetzelfde volk als die van Transvaal. Ze spreken dezelfde taal en hebben dezelfde gewoonten ongeveer. Al leen zijn die van de Kaap meer Engelscli- gezind, maar toch niet zoozeer, dat ze lijnrecht tegenover de Transvalers staan. En dan zijn sommige Engelschen, door een lang verblijf onder de Boeren, Boeren- gezind geworden. Er bestaat, volgens het oordeel van den schrijver, de mogelijkheid van eene Vereenigde Zuid Afrikaansche Republiek, geheel onafhankelijk van Engeland, mits Nederland maar helpt. Zooals men weet, is thans voor liet fonds 30,008 bijeengebracht, wel wat weinig zeker om daarmede de grootsehe bedoelin gen van den heer Van Warmelo tot stand te brengen. Wij vreezen dat als Neder land zelf niet krachtiger medewerkt dan tot dusver geschiedde, het denkbeeld van een groote Zuid-Afrikaansche republiek, geheel onafhankelijk van Engeland, nog lang onder de vrome wenschen zal be lmoren. Het plan om een Nederlandsclien Boeren bond op te richten vindt bij den heer De Ras, lid van de Tweede Kamer, onverdeelde „Voorloopig wel. Maar gelooft ge dan, dat men dien man zonder naam werkelijk ter dood zal brengen Als de veroordeelde nog besluit om in hooger beroep te gaan, zal dit van het hof van cassatie afhangen, en voor genade in laatste instantie van den president dei- republiek. Maar ik vrees, dat de naamlooze niet veel uitzicht meer heeft." „Vreest ge dat Houdt ge hem dan voor onschuldig «Dat kan ik zoo maar niet zeggen in weinig woorden," antwoordde de Carolles ongeduldig. „Overigen? heb ik vandaag genoeg van rechtszaken en ga liever een poosje in den speelsalon kijken." «Daar heeft Sanguinet de bank ;hij wint voortdurend zooals altijd," zeide een der omstanders. «Wie is dat toch?" «Och, die rijke Californiër, dien wij de vorige maand als lid hebben aangenomen." „Juist, nu herinner ik me," antwoordde de Carolles. »Nu, als hij altijd wint, zal hij ten minste mijn geld niet opstrijken-

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1