i ra BEESTJE. pMrntim RTOND TE HUUR Guslaaf Adolf Tereenigjng, WINKELHUIS. I> lier, Kamerbehanger, eaz. ihoonnet-Vlissingen. 0 Binnenland. CLOTHILDB. E HUUR: In Loopjongen Dienstbode. No. 16. lis voor Zeelieden alhier. .1. F. ISO55, tuis, netten stand, van gemak- en. Franco brieven lett. Z, bu- Courant. In Gasfabriek Kerkstraat. Woensdag 5 Februari 1896. 34ste Jaargang. g 2 Februari a.s. OPENBARE 1NSTOEFENING 's morgens 9'/2, 2. en 's avonds 6 uur. Spreker P. L. C. VAN LINGEN, Docent hen). School der Chr. Ger. Kerk te |hage. Namiddag Doopsbedieniny (deeling Vlissingen. are samenkomst van Leden en dienden op Woensdag den 5en ,1896 des avonds te half 8, in )TE KERK der Ned. Ilerv. Ge- onder leiding van de ileeren >EVE en HUNNINGHER, Predi- hier. szang van de Christelijke Zang- ïg „Looft den Heer HET PESTUUR iden stand wordt een WTNKEL- svraagd. Brieven letter J, bureau irant De ondergeteekende beeft zijn MEUBELMAK EK IJ en aanver- rkmamhe.de.ix (waaronder ook liet schilderen van kasten, enz ge- de Schardijnkade. E No. 41, en :ich in ieders gunst zeer beleef- egeu s p o t p r ij s opgeruimd. JOHAN CEULEN. goed onderhouden groote Petro- nglampen TE KOOP, voor Win- ïrkplaats, zeer goedkoop. ergeteekende beveelt zich initi als ied werk, nette bediening M C. KROON. |en, Glacisstraat 192. werkzaam bij dhr. H. C. MOS. eiksuiker. Farina Lactee. indermeel. |idscJie en Zwitsersche Melk, enz. enz. Ie. bij N. ZANDEE. hoon 83. VERDIEPINGS HUIS op het Adres VV. L. HUSON, Glacisstr. lïGESLOTEN No. 01 TIBBINK, VAN BORK Co. ;n kurk zijn steeds van stempel BEER voorzien. LAGAAIJ, Steenenbeer. OUWERKERK, Kerkstraat. ETHEER, Korte VValstraat. li kost 1 kilo puik Spek en p» 52 cent kost 1 kilo prima ter. H. L O 01S. Badhuisstraat, N. 144 oog loon, mits van goede ge- irzieu, kan terstond geplaatst e zindelijke bureau dezer Courant. VLINSHfiSHIE COURANT BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Roekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlisaingen. PRIJS i)ER ADVERTENT1ËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma Q. L. DATJBE Co., te Parijs. Vrrschijiil Mlnadng-, Houderdag- en Znterdag-.avond. Abonnementen voor België, Duitschland, land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden F.ngo Dc Standaard, het wenschelijk achtende, dat de anti-liberale partijen samenwerken, wil toch dat het zij een bondgenootschap imet de vrije hand", dat is handhaving der zelfstandigheid, en bepleit in deze woorden liaar denkbeeld Iloewel het wenschelijker is dat zulk een samengaan niet enkel voor één stembus, maar voor een historische periode geschiedt, zoodat er voor de toekomst op te rekenen valt, en de gejaagdheid der overhaasting niet benevelt, acht liet blad boven twijfel verheven, doch dan doet zich de vraag voorwaarom dan nog twee par tijen waarom geen ineensmelting Zulk een neiging heeft in 1878, toen het monsterverbond opkwam, bestaan, doch van antir. zijde kwam toen het besef boven, dat in isolement hunne kracht schooldat Calvinisten en Roomschen elk een eigen pand ook tegenover elkander te verdedigen hebben dat een samenwerking, die al meer een samenwerking ad vitam scheen te wor den, kans liep, voor Rome meer dan voor de antir., duurzaam voordeel af te werpen. Men was dus twee. En die tweeheid dwingt steeds bedacht te zijn op de handhaving eener zelfstandigheid, welke elk oogenblik den eisck met zich brengen kan, dat met Rome gebro ken is en in iedere combinatie een tegenwicht ge zocht wordt. Het uiteengaan van de mannen der religie in verschillende kerken is mede een oorzaak dat een vaste samenwerking niet mogelijk is. De geschillen die Joden, Roomschen, Calvinisten, Lufc!têF«4iönr -Ethchon scheiden, raken, zegt De Standaardgeen bijzaken, maar doen den stam splijten tot den wortel. )>Ze zijn in het verleden uitgevochten onder vergieting van veel men- schenbloed. Ze hebben daardoor diepe scheuren in de geslachten achtergelaten. En alleen schul dige oppervlakkigheid verklaart ze thans weer voor indifferent." Wat echter de Roomschen en anti-revolutio nairen in het bijzonder betreft, hierbij openbaart zich ))het uiteenloopende in beider neiging niet zelden in den algemeenen trek, dat Rome krach tens haar beginsel, haar verleden en haar kerk inrichting, sterk conservatieve sympathieën koes tert terwijl omgekeerd de Calvinisten, als de meest consequenten onder de Protestanten, in goen land of eeuw ooit hun radicale levensop vatting verloochend hebben. Een Calvinisme, dat dezen radicalen karaktertrek verloochenen wilde, zou eenvoudig als bastaardrichting worden uit geworpen door alle »issus de Cal vin. Kan dus van een vaste samenwerking onder de co'nfessioneelen geen sprake zijn, De Stand; stelt die samenwerking niet op een lijn met die, welke tui èn dan met liberalen, conservatieven of radicalen tot stand kwam, als gaande de laatst genoemden geheel buiten bet beginsel om en slechts een tijdelijk saamgaan op eenzelfde doel beoogende. I I; I I L I, li 1 O I. Bewerkt door AMO. 15) Hiermede was het eerste gedeelte van dit gerechtelijk drama afgespeeld. De toe schouwers hadden nu een oogenblik den tijd om over de ontvangen indrukken hun gevoelen uit te spreken. Velen oordeelden, dat de acte van beschuldiging veel te wei nig bewijzen aanvoerde en te veel gewich tige punten in het duister liet. Anderen gaven als hun meening te kennen, dat het feit, dat men den beschuldigde met bloed bevlekt bij het lijk had gevonden, reeds genoeg bewees, dat hij ook de moor denaar was. Dat de geldriem met een mil- lioeu verdwenen was en niet bij hem werd Dili herinnert in De Telegraaf er aan, dat de troonsbestijging van Koningin Wil- helmina zeer aanstaande is en veronderstelt verder dat zulk eene gebeurtenis algemeen de sympathie vau het Nederlaudsche volk zal wekken, dat zeker die sympathie zal wil len lucht geven door aan de vorstin bij ge legenheid der kroning een stoffelijk bewijs van liefde en gehechtheid aan te bieden De schrijver voegt er hij dat het ge schenk tevens een bewijs zou zijn vau onwankelbare trouw. Hoe deze «onwankel bare trouw" zou kunnen bewezen worden door een geschenk, is ons niet duidelijk. Wij dachten dal dit alleen door daden kan geschieden. Dixi onthoudt zich van het aanwijzen van het cadeau, dat hij een zaak van la ter zorg noemt Het is hier of Dixi voor den geest zweefde, dat de groote moeilijk heid niet bestaat om de menschen op te wekken tot het geven van een geschenk, maar wel te bepalen welk cadeau het zal zijn. Maar, beweert de schrijver, er moet nu alvast een begin gemaakt worden hij het begin en men roepe op initiatief vandezen of genen invloedrijken vaderlander eene commissie in het leven, in welke colli sie, naar zijne bescheiden meening. elke provincie door minstens 2 leden zoude moe ten worden vertegenwoordigd. Het denkbeeld, door Dixi ontworpen, heeft, men moge er mede ingenomen zijn of niet, tenminste dit voor dat de noodige tijd aanwezig is om allerlei plannen te ontwerpen en uitvoerig te bespreken. Ons wil het echter voorkomen, dat het practi- scher is eerst voor het noodige geld te zor gen en dan aan H. M zelve de keus te laten hoe dat geld te bestemmen en dus, zooals men in den huiselijken kring ge woon is te doen, de feestvierende niet te voren in te lichten van wat men haar ten geschenke zal geven. Van vele zijjen is dezer dagen het denk beeld geopperd, om thans tot versterking van het contract tussclien Nederland en Transvaal een Nederl. Zuid-Afrik, stoomv. lijn op te richten. Maar, wordt vau andere zijde gevraagd, waar wil men voor zulk een lijn het noo dige vervoer vandaan halen «De N Z. A. S. M. is nog voor gerui- men tijd bij contract verbonden aan een Eogelsche maatschappij. Duitschland wordt bediend door de Ünitsche-Oost Afrikaansche lijn, Engeland heeft 5 of 6 geregelde lijnen op Afrika, en van vervoer uit Holland alleen, kan geen lijn bestaan. Dus blijft er niets anders over dan gevonden, kon niet als bewijs voor zijn onschuld gelden. Zooals de president reeds zeide, had hij ongetwijfeld een helper ge had, die misschien den doodelijken stoot toegebracht en vervolgens onmiddellijk met het geld de vlucht genomen had. In dat geval zou deze beschuldigde zonder naam even schuldig zijn als wanneer hijzelf den moord gepleegd had. Hetgeen gezegd was over het alibi, had in het bijzonder op de dames indruk ge - maakt. Het was immers zeer goed moge lijk, dat hij op den noodlottigeu avond een samenkomst met een dame had gehad, maar dat hij hierover het stilzwijgen bewaarde om zijn dame niet in ongelegenheid te brengen. In tegenspraak hiermee was he laas, dat hij druipnat in het hotel van de straat Fiquetonne was aangekomen, want het was moeilijk te gelooven, dat die sa menkomst op dien regenachtigen avond onder den blooten hemel had plaats gehad. Thans begon het verhoor der getuigen het leverde echter niets nieuws of belang rijks op. Frankrijk. Het vervoer van Frankrijk naar de Transvaal is nog gering, maar kan zich uitbreiden, en zoo'n nieuwe lijn zou b.v. Marseille kunnen aandoen en dan door het Suez-kauaal naar Delagoa-Raai, daarna in plaats van de zuidelijke havens aan te doen, zou men naar Madagascar, Mauritius en Reunion kunnen gaan. Daar de Fransche handel met deze eilan den zich meer en meer zal uitbreiden en ontwikkelen, zou een nieuwe lijn in dit traject misschien reden van bestaan hebben. Het doel zou in elk geval bereikt zijn, om den Delagoa-Baai-spoorweg door een Ne- Óerlandsche lijn met Amsterdam te ver binden. In elk geval, indien een lijn, als boven beschreven, levensvatbaarheid mocht heb ben, dan is het van het grootste belang niet stil te zitten en niet te wachten tot de Engelschen ons weer voor zijn." In de zitting der Eerste Kamer werd door den voorzitter het overleden medelid J. Prins herdacht. Aangenomen werden de jegrootingen van liet Burgerlijk Pensioen fonds eu het Domeinfonds. Het debat over de staatshegrooting werd aangevangen. De heeren Nebbens Sterling en Alberda kwa men op legen de late behandeling der hegrooting. De heeren Schimmelpenninck van der Oye en van Zinnicq Bergman pro testeerden tegen erkenning van den Nieuwen j Tlalthusiaanschen Boud als rechtpersoon, daar de statuten in strijd zijn met de zede lijkheid en het godsdienstig gevoel van duizenden. De heer Sassen had bezwaren tegen het leenen voor gewone uitgaven. Onze schuld wast onrustbarend Hij drong aan op het instellen van een ministerie van landbouw. De minister Roëll verklaarde dat de per- soneele belasting moet beslist zijn vóór indiening van eene regeling der gemeen- tefinanciën mogelijk is, eu bestreed het denkbeeld van een afzonderlijk ministerie van landbouw. De minister van financiën protesteerde tegen de beschouwingen van den heer Sassen. Ons financiewezen verkeert in geen zorgelijken toestand. Hij achtte leenen voor groote werken volkomen gerechtvaardigd, en constateerde de ontzaglijke verduikingen bij de Vermogensbelasting. De minister van justitie handhaafde de erkenning van den Malthusiaanschen Bond als rechtpersoon. In de afdeelingen der Eerste Kamer werd, bij het nagaan van de hegrooting van Justitie, ook gesproken over het openbaar Eerst verscheen de chef der Parijsche veiligheids-politie om verslag te geven van de nasporingen, die in het binnen- en bui tenland naar den beschuldigde gedaan wa ren hij voegde er bij, dat de ijverigste pogingen tot niets geleid hadden. Het ver leden van Bolton had men geheel kunnen naspeuren, maar van dezen John Nameless had men niets te weten kunnen komen misschien kon alleen het toeval nog meewerken om te ontdekken wie deze be schuldigde was. Vervolgens kwamen de kapitalisten, waarmee Bolton had onderhandeld en de beambten van Rothschilddaarna de koet sier, die den Amerikaan van het spoorweg station naar het hotel gereden had allen herhaalden slechts bekende feiten. De dok ter beschreef de aan het lijk gevonden wonden, die onfeilbaar den dood moesten veroorzaken en verzekerde, dat het gevon den dolkmes ontwijfelbaar gediend had om die wonden toe te brengen. Wel was slechts bloed gevonden aan het hecht, maar aaQ een goed gepolijst lemmet blijft geen bloed maken van berichten in de dagbladen, verrichtingen der justitie betreffende, in antwoord daarop verklaart de minister, dat hij waar meer speciaal de moord te Rotterdam scheen bedoeld te worden de overtuiging heeft verkregen, dat de politie te Rotterdam in deze geen schuld heeft. De meeste dagbladberichten dienaangaande waren geheel of gedeeltelijk onwaar. Naar den minister verzekerd werd, ging zelfs een enkele verslaggever zoo ver iti zijn zucht naar sensatie-berichten, dat hij de inspecteurs der recherche op hunne onder zoekingstochten nasloop en daarna de in verhoor genomen personen ondervroeg. Een dergelijke opvatting der pers is in 't algemeen te betreuren, doch gelukkig kan daartegenover op de loffelijke houding van andere dagbladen worden gewezen, zegt de minister. Van de plannen des ministers van jus titie lezen wij het volgende een wettelijke regeling betreffende de ouder lijke macht zal zooveel doenlijk worden bespoe digd voor een vruchtbaar debat over weder invoering van de doodstraf is het tijdstip nog niet gekomen er zal een begin worden gemaakt met rege lingen, die liet wangedrag van jeugdige perso nen zooveel mogelijk zullen trachten te beperken, en de minister hoopt in de gelegenheid te zijn, voorstellen daaromtrent te doen tegen opruiing zal de minister zoo noodig voorsteilen doep, zoo dra de gelegenheid daartoe zal zijn aangebroken met wijziging der Boterwet zal, voor zoover het van hem afhangt, de gewenschte spoed worden gemaakt; bij eene eventueele wijziging der Drank wet zal getracht worden, maatregelen te nemen om den clandestienen verkoop van sterkedrank te bestrijden aan voorzieningen ter voorkoming van bet jachtbedrijf met kanongeweer is reeds de hand gelegd, maar eene geheele herziening der Jachtwet kan op dit oogenblik niet worden toegezegdde in het buitenland geldende wets bepalingen omtrent weddenschappen en kans spelen zijn opgevraagd, en zoodra ze zijn inge komen, zal eene regeling voor ons land worden overwogen. De minister van oorlog: heeft verklaard dat het buiten dienst misbruik maken van wapenen door militairen aan het afnemen is en hij bijgevolg geene toezegging kan doen, dat zal worden overgegaan tot af schaffing van het dragen van wapenen bniten dienst. Dat afnemen vindt de H. Ct. zeer be twistbaar. Maar al ware 't dit niet, dan nog zou 't niets bewijzen. Als, tengevolge van een tot absoluut niets nuttigen maat regel, elk jaar ook maar eén ongeluk ge beurt, dan is dit reeds meer dan voldoende om dien maatregel in te trekken, hetgeen kleven. „Hoe lang heeft Bolton nog kunnen leven, nadat hem die wouden toegebracht waren?'' vroeg Sauveterre. „Hoogstens vijf minuten," verklaarde de dokter. „De beschuldigde heeft gezegd, dat Bol ton nog kermde, toen hij in de kamer bin nentrad. Bij gevolg moet hij hem ook vermoord hebben, want als een ander het gedaan had, zou die onmogelijk tijd gehad hebben om te vluchten in ieder geval zou Nameless hem op de trap ontmoet hebben." De beschuldigde haalde de schouders op, maar antwoordde niets. Nu werd de hotelhouder Biroulas opge roepen, ook zijn personeel en de logeer gasten, die bij de arrestatie van den be schuldigde meegewerkt hadden. Geen hunner zeide iets nieuws, doch een bijzonder gewicht hadden de pogingen om vast te stellen, of de beschuldigde de zelfde persoon was, die den 28en Februari omstreeks twaalf uur den Amerikaan was

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1