V, m Lijfrente, it gevraagd: dienstbode Bij deze courant behoort een G h TIH L E i. No. 12. Maandag 27 Januari 1896. 348te Jaargang. li a. s. dngen. It 's avonds 0.40. 9 uur 11AAGD ienstbode ster-Schelde. Gemeentebestuur. Een veroordeeld Bedrijf. i'i 11. f, f t o Binnenland. JHutaJJJk insaamJp Jitnrl ijksrlio lijfrente rnor f 100 gestort kanltanl. voor mannen. voor Trouwen. 6 83 f 6 65 7 54 7 21 - 2 39 l 99 o 57 10 11 18 io 72 13 51 I3 03 Biiriiii O hebaden, Lamer. veerd - 3.60. - 0.25. - 1.80. - 0.60. - 6 00 B. OOST LIEVENSE, Directeur. bezoek aan de Inrichting of BENEDENWONING, tau 1.50 k 1.75 niet te Adres: bureau dezer courant. te koop liefst in de kom I Franco brieven met opgave Ier letter C. aan het bureau ische Loodsensocieteit. Loon laand. bureau dezer courant. til T IU II U I F. N T. iugen en Middelburg v v. :en Remisevm. 4 51) (alleen ,op Zeilmarkt: 8,—, 9.HU, J 3.311, 4. i 5. 5.10, 5.55, 6.55, 7.4 lirg: Naar Remise vin. 5.20 lleeo I. Naar ZeUmarkt8 45, In.15, u.45 3.35,4.21), 6.15, 6.—,7.-7.50, 8 3» iclie Unvcudicust. vm. 5,50, 6.30, 7,— 7 50 I 1».—. 10,20, 10.40. 11 1.20. 1.40 2.—, 2.20. 2.40 3 10. 3.30, 5.50, 6.40, 7.2». 7.45 l"is: Tm. 6.—, 6 50. 7,20 8 10.10. 10.30. 10.50. ll'.iö 1.30, 1.50, 2.10, 2.30. 2 50 F30. 6.20. 5.40. 6.-. 6.50 11.20 3.20 8.20 8.30 11.30 3.10 7.80 n Maart 1896. Jijd f) Tm 11 55 nm 3 30 urn 12 25 nm 4 idckenskorke Tm 8 40 Neuzen 9 10 zen naar Hoofdplaat nm. 1.55 flaat Breskena 2.25 Vlissingen 2.55 Dinsdag en Vrydag 7 vm II 55 nm 3 80 7 20 nm 12 15 3 50 7 25 vm 10 10 1 55 7 45 10 80 2 15 <m afgifte. Abonnementskaarten VLISSINGSCHE COURANT BtlHU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10) I'rijs per drie maanden 1.-—. Franco per post. 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aile Boekhandelaren en Postdirecteuren. U 1 T G E V E K r. VAN DE VELDE Jr. te Vliauingon. PRIJS DER ADVEUTENTIËN Van 1 tot 4 regeb ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma G. L. DAUBE Si Co., te Parijs. ViT.cliIjnl Witisiisi;-. öoniirrdng- en Zafrrdag-iivoiul. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.85 per drie maanden. MMEÏ3S. Waarschuwing tot inschrijving 1896. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen herinneren de belanghebbenden dat het register van inschrijving voor de Nationale Militie, inge volge de wet, op den 3L tdezer maand, des namiddags te 4 uren voorloopig wordt gesloten, weshalve de militieplichtigen, die in het jaar 1877 zijn geboren en zich nog niet hebben doen inschrijven, worden aangemaand om zulks als nog voor dien tijd te doen, waartoe ter gemeen te-secretarie dagelijks, met uitzondering van den Zondag, op de gewone uren gelegenheid is, terwijl zij, die verzuimen de inschrijving voor het hier bovengenoemde tijdstip te doen plaata hebben, vervallen in eene boete van ƒ25.tot /m— En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Januari 1896. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. i Ora duidelijk te wezen hadden wij da delijk den naain hierboven kunnen plaatsen, waarmede dit bedrijf gewoonlijk wordt aangeduid, het is evenwel een minder nette uitdrukking en ook niet geheel juist: h u i s m e 1 k e r ij. We waren er nu eens op gesteld, om, pratende over eene affaire, die in den regel voor minder net doorgaat, de benaming niet aan het hoofd van ons artikel te plaatsen; waarschijnlijk omdat we zoo juist een nieuw werk van een Engelschen socia list gelezen hadden, en daardoor van minder nette uitdrukkingeneeuigszius oververzadigd waren. Wanneer er, en dit is wel waarschijnlijk, zich in den kring onzer lezers mochten bevinden, die keunis maken met bet boek van Kobert Blatchford, dat in het Neder- laudsch is vertaald onder den titel: »het heden en de toekomst", dan moeten wij hun raden, de pennevrucht van dit geestig heerschap, van wiens boek naar meu wil anderhalf millioeu exemplaren zijn ver kocht, niet ter zijde te leggen. Ze zullen er zich at en toe kostelijk mee vermaken, Bewerkt door AMO. 11) Ook is hij alleen in aanraking geweest met de hier wonende kapitalisten, die allen in verhoor geweest zijn. Van het oogenblik, dat hij het kantoor van Rotschild verliet, gaat voor ons het spoor van Bolton verloren. Wat heeft hij gedaan tot's avonds negen uur? Met welke personen is hij in aanraking gekomen Daarvan is niets met zekerheid te zeggen. Had hij bij zijn terugkeer in het hotel du Commerce zijn geldriem nog om het lijf? De kellner, die hem zag thuis komen, heeft daar niets van bemerkt, doch daar men in de garner geen spoor van den riem heeft zonder zich te laten inpakken door de groote woorden van een man, die meent alles te bewijzeu en met ééu peunestreek de wereld te kunnen hervormen. 't Is bij gelegenheid dat de heer Blatch ford de voor den socialist natuurlijk ge wichtige vraag behandelt, of de rijken recht hebben op hunne rijkdommen, dat hij ook liet veroordeeld bedrijf bespreekt. Dat eene ontkennende beantwoording volgt, behoeft wel geen betoog. Deze Engelache socialist, die ook eene brochure tegen den Paus heeft geschreven, heeft daarin ouder anderen beweerd, dat niemand ooit rijk werd door eigen aibeid. Als voorbeeld vertelt hij h v. van zekeren meneer Boun derby, die eigenaar is van eene rij huizen, die hem jaarlijks 120U0 opbrengen. Waar komt dat geld vandaan? vraagt hij. Het wordt betaald door de huurders der huizen, met het geld dat zij door hun arbeid verdiend hebben, of met het geld dat zij verkregen van andere menscheu, die het door hun arbeid verdiend hebben, en het wordt den heer Bounderby uitbe taald voor het gebruik van zijne huizen. Hoe kwam wordt verder gevraagd de heer Bounderby aan zijne huizen Hij kocht ze met het geld dat hij niet door eigen arbeid verdiend had, of hij betaalde de materialen en het bouwen met geld dat hij evenmin verdiend had. Twee dingen zijn in deze geschiedenis volgens den heer Blatchford zeker 1 dat de heer Bounderby niet eigenhaudig bouwde, 2 dat het geld waarmee de bouw lieden betaald werden, niet verdiend is geworden door zijn eigen arbeid. Uit deze feiten, die niemand zal tegen spreken, en die in elk geval wel waar kunnen wezen, trekt hij de schrandere conclusie, dat de heer Bounderby geen recht heeft de huizen te bezitten of er huur voor in rekening te brengen. Het is wezenlijk zeer grappig, vooral als men bedenkt dat de schrijver beweert zeer ernstig te zijn, en telkens een beroep doet op het gezond verstand van hen tot wie hij spreekt, zonder daarom na te laten ze telkens geducht uit te schelden. Wel be schouwd, komt het geheele betoog, en on geveer drie kwart van het geheele boek, op eene veroordeeling van het erfrecht neer. Had de man er zich nu toe bepaald, de schaduwzijden van het te onbeperkte erfrecht in het daglicht te stellen, dan zou men hem desnoods hebbeu knnnen toe juichen, voorals men denkt aan de Eugelscke wetgeving, waarin het groote grondbezit, dat er van veel beteekems is, altijd van kunnen vinden, kan men terecht daaruit besluiten, dat Bolton zijn geld vooraf had toevertrouwd aan den beklaagde, die het op een veilige plaats zal gebracht hebben. Het is bewezen, dat Bolton niet in gezel schap van den beklaagde den Oceaan is overgestoken, en deze laatste hem hier in den middag van den 28en Februari heeft afgehaald. Vermoedelijk zijn zij toen weer bij elkaar gekomen, nadat Bolton zijn za ken afgedaan en de koopsom ontvangen had. Zij hebbeu 's avonds met elkaar ge geten en gedronkenvermoedelijk heeft toen de beklaagde zijn slachtoffer dronken gemaakt. Hij verliet Bolton bij het hotel en sloop later het huis binnen, toen niemand het bemerkte. Wat is er vervolgeus voorgevallen In welke betrekking stonden deze twee per sonen tot elkander Ziedaar vragen, die men tot heden niet heeft kunnen beant woorden, evenmin als men met zekerheid weet wie de beklaagde is, ondanks alle nasporingen, die in Frankrijk en in Amerka gedaan zijn. Doch de misdaad is een be den vader op den oudsten zoon overgaat. Nu hij het waagde om, zonder recht op zijn doel af te gaan, eenige onwederleg- bare en vrij platte waarheden te verkon digen en daarop stellingen te bouwen, door de wijze van voordracht zeer geschikt om den minder ontwikkelde het hoofd op hol te brengen, maar voor den denker geene wederlegging waard, nu maakt hij zich eenvoudig belachelijk en zeker voor den heer Bounderby en diens veroordeeld bedrijf niet zeer gevreesd. Doch, er zijn ook Hollandsche Bounder- by's, al genieten ze nu niet precies een bruto inkomen van ƒ12.000 'sjaars en Ook zij worden wel eens, maar dan op eene geheel andere wijze, onderhanden genomen. En zie, tegelijk met de lezing van het werk van den heer Blatchford, treffen wij, het toeval heeft het zoo gewild, in een Nederlandsch blad, Het Centrumeen artikel aan over huisjesmelkers een artikel, minder vermakelijk, maar veel degelijker, en dat de verhuurders tot op zekere hoogte in hun veroordeeld bedrijf in bescherming neemt. Kort begrepen, komt dit artikel hierop neer 't Is in onzen tijd een algemeen gebruik om personen, die woningen verhuren aan lieden uit de onbemiddelde volksklasse, met Jen bekenden scheldnaam aan te duiden. Vooral in de groote steden wordt de ar beider voorgesteld als het slachtoffer hunner speculatie. Toch is hier veelal laster, zij het dan uit lichtzinnigheid of onnaden kendheid. De keunis der betrekking, die tnsschen verhuurder en huurder bestaat, leert het anders. In de groote steden mag en kan de werkman zich beklagen over het onvoldoende van de binnen zijn bereik vallende woningen, b.v. op het gebied van gezondheid en zedelijkheidmaar het gros der werklieden is daarom niet hef slacht offer van de zoogenaamde huisjesmelkerij van buitensporige winst is geen sprake. Zijn de woningen doorloopend verhuurd, betalen de huurders trouw op tijd, verlaten zij de panden, niet uitgewoond of vernield, zonder achterstand en zonder hooge ge rechtskosten te hebben veroorzaakt, dan is de rente, na aftrek van lasten en verzeke ring, vrij redelijk, doch geen woekerwinst. Eu betaalt de werkman in de groote steden toch wel eens te veel, dan draagt hij de schade, die veroorzaakt wordt door de opzettelijke en misdadige oneerlijkheid zijner standgenooten. Wanneer onze waarde heer Blatchford wezen feit. De beklaagde bekent niet, maar ontkennen doet hij ook niet, alleen weigert hij alle inlichtingen. Het is buiten twijfel, dat hij den ongelukkigen Bolton heeft ver moord, na hem eerst te hebben bestolen, waar het slachtoffer zich tegen verzette. De hardnekkigheid, waarmee hij zijn naam verborgen houdt, zal hem niet vrijwaren van de straf, die hij voor zijn misdaad verdiend heeft." De griffier wachtte eenige oogenblikken en besloot toen zijn voorlezing met de for mule, die aan het einde van iedere acte van beschuldiging voorkomt, n.l. met eene opgave der artikelen van het strafwetboek, die toegepast moet worden. Evenals alle aanwezigen had ook me vrouw Sauveterre met groote aandacht toe geluisterd. Het was haar niet ontgaan, dat de acte van beschuldiging geen enkel af doend bewijs van schuld noemde. De acte bevatte verschillende bezwarende omstandigheden en daaruit trok men het besluit, dat de beklaagde schuldig was het bewijs van zijn schuld werl echter deze beschouwingen las en ons oordeel er over vernam, dan zou hij, zoowel Het Cen trum als de Vlüsingsche Courant, onmid dellijk rangschikken onder de kapitalistische pers, die in hevige mate zijne ergernis opwekt doch, honderd tegen een, dat hij zou blijven staan hij de onpraktische stellingen, dat de ondernemer het geld niet moest hebben om de huizen te laten bou wen, of, nu ze er eenmaal zijn, de Staat ze bezitten moest. Nu, dan hebben we aan de conclusie van Het Centrum toch meer houvast. Zij levert althans grond op voor de ernstige bespre king van een der maatschappelijke ver schijnselen, die onze bijzondere aandacht vragen, en ook uit een wetgevend oogpunt van meer belang zijn dan men meent. Het Centrum verwacht tot verbetering der toestanden, voor zoover ook dit blad verbetering wenschelijk acht, veel van de aanwending van het zoogenaamd chris telijk kapitaal, van den afstand van bouw terreinen door de gemeentebesturen voor lagen prijs, van stichting door de gemeen tebesturen zelveu en van de toepassing van het beginsel van coöperatie. Gaarne willen ook wij, naar aanleiding hiervan, het vraagstuk ernstig beschouwen. Naar aanleiding van het oprichten eener commissie te Rotterdam, tot het op touw zetten van eene volksbeweging voor de wederinvoering der doodstraf, wordt door B. B. in het Nieuws van den Dag gevraagd, of het niet practischer zou zijn een volks beweging tot stand te brengen tot het ver krijgen van eene sterke, meer waakzame, meer intelligente, kortom met betere dwang middelen toegeruste justitie. B. B. zet aldus zijne beschouwingen voort Tegen de doodstraf valt, onder meer, het vol gende aan te voeren Ten eerste: zij ia, eenmaal uitgevoerd, on herroepelijk. Een noodlottige samenloop van schijnbewijzen en een altoos feilbaar mensehen- oordeel kunnen haar eenen onachuldige doen treffen. Ten tweedezij stelt den misdadiger buiten de mogelijkheid gering misschien, maar toch niet geheel denkbeeldig om tot inkeer te komen, berouw te gevoelen, zich als mensch gedeeltelijk nog te rehabiliteeren. Ten derde zij is etisch ongeoorloofd even onge oorloofd als het moorden zelf. Wat de eene mensch den andereu niet gegeven heeft en niet geven kan, dat mag de eene mensch den anderen niet ontnemen. Ten vierde zij i s eigenlijk geen «traf Want sterven moeten wij allenen -wie aan niet geleverd en daarom scheen vrijspraak volstrekt niet tot de onmogelijkheden te behooren. Dit was ook de algemeene in druk van het publiek. Charles Sauveterre verlangde natuurlijk dringend een veroor- deelend vonnis, doch aan hem dacht zijn vrouw op dit oogenblik volstrekt niet. John Nameless had zich gedurende het voorlezen niet bewogen hij zat met de hand onder het hoofd, zoodat Clothilde zijn gelaat niet meer zien kon. De president liet de getuigen binnen komen en gaf hun bevel de zaal te ver laten totdat zij elk afzonderlijk zouden worden ongeroepen. Onmiddellijk daarna begon het verhoor van den beklaagde. «Ge weigert aan ons uw waren naam bekend te maken;" begon de president, «ik wil thans niet in herhaling vallen en den goeden raad in herinnering brengen, dien ik u op dit punt gegeven heb. Maar thans heb ik u eenige vragen te doen, die ge kunt beantwoorden zonder eenig nadeel voor u zelveu, want ze hebben uitsluitend betrekking op de omstandigheden, waaron

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1