Woensdag 22 Januari 1896. Gemeentebestuur. N IJ V E R H E I D. B i li n e n i a n d. G lu G TUL D. 34ste Jaargang. BÜUAÜ: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.1a. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U1TGEVÏK: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eti groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma O. L. DATJBE Co., te Parijs. Vcrucliljnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden Verleende vergunning tot het oprichten van eene kalkblusschcrij. De Burgemeester en Wethouders van Vlissin- geu, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), brengen ter algemeene ken nis dat bij hun besluit van beden vergunning ia verleend aan J. Loois, wonende alhier, tot het oprichten van eene kalkblusscherij in bet pak huis, sectie E. no. 1227, achter de kerk. Vlissingen, 17 Januari 1896. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. De sympathie voor de Transvalers begint zich meer en meer in gezonden vorm te uiten. De telegrammen-stroom is thans uit geput het denkbeeld om door een geschil derd huldeblijk de Transvalers te verruk ken, vindt slechts weinig steun men begint meer en meer tot de overtuiging te komen dat de Boeren wat anders noodig hebben in hun moeilijken strijd dan eenige waar- deerende woorden, op papier geuit. Dit hebben eenige aanzienlijke mannen te 's Gravenhage ook zoo ingezien en daar om richtten zij tot hunne stamgenooten eene oproeping tot het stichten van een „Taalfonds", bestemd om door de hand having onzer gemeenschappelijke moeder taal de nationaliteit der Hollandsche repu blieken in Zuid Afrika te beveiligen. De Boeren hebben aan zulk een band, gedrukt als zij zijn door Engelsch kapitaal op het gebied van handel en nijverheid en te midden van vreemdelingen levende, die op hun reeds niet heel zuivere Nederland- sche taal door hun overwicht een nadeeli- gen invloed uitoefenen, groote behoefte. Van een volk, dat zijne zelfstandigheid wenscht te bewaren, gelijk het Transvaal- sclie dit duidelijk bewezen heeft, moet het behoud van zijne taal, dat het alleen recht geeft op politiek bestaan, een zijner kost baarste bezittingen zijn. Als de Transvalers ooit deze les mochten vergeten, kon het wel eens gebeuren dat de Engelschen, steeds azende op het rijke land, tot de Engelsch sprekende Boeren eenmaal het woord deden hooren Gij zijt niets dan Engelschen en dus rijp om geannexeerd te worden.Engeland zou dan slechts de leus der nationaliteiten volgen. I' li IJ I 1,1, li 'I' O IV. Bewerkt door AMO. 9) Intusschen hadden de advocaten, die nabij mevrouw Sauveterre stonden, vernomen wat er gebeurd was de een fluisterde het den ander toe en knoopte er zijn opmerkingen aan vast. «John Nameless weigert voor het ge rechtshof te verschijnen «Hij heeft verklaard, dat men hem wel met geweld in de zaal kon slepen, maar dat hij geen woord zou spreken." „Nog vreemder is het, dat hij dit dwaze besluit pas schijnt genomen te hebben op het allerlaatste oogenblik, terwijl de ge zworenen in de raadkamer bij loting wer- In der tijd heeft de a r. Nederlander, het orgaan van mr. Lohman, beweerd dat de oprichting van rijkskweekscholen voor on derwijzeressen" eene «geldverspilling" zou zijn en bepleitte hij verder het verleenen van Rijksbeurzen aan leerlingen van open bare en bijzondere kweekscholen, wier ouders wonen op andere plaatsen. liet Volksblad, orgaan van „Volksonder wijs" is tegen dit beweren in verzet ge komen. „Wonderlijk zegt het blad s^at op het betoog dat deze „geldverspilling" kon voorkomen worden door subsidieering der bijzondere kweekscholen, de klacht dat deze laatste vooral te kampen hebben met deze eene moeielijkheid de verpleging der kweekelingen, welke alleen gevaar oplevert als de ouders wonen, waar de kweekschool gevestigd is, maar te grooter bezwaar, als de kweekelingen van elders komen en er in hun onderhoud moet worden voorzien I Als dit waar is en niemand zal het tegenspreken dan is daarmede immers de stichting der rijkskweekschool gerecht vaardigd en tevens erkend, dat de bijzon dere kweekscholen niet in de behoefte kun nen voorzien, zoodat de onjuistheid van de grief der geldverspilling door mr. Lohman zeiven wordt aangetoond." „Verder zegt het blad: „Ei eil alsook de bijzondere kweekscholen maar rijksbeur zen krijgen, dan houdt het beurzenstelsel op „geldverspilling" te zijn. Eu om tot die slotslom te komen, wordt nu nog eens weer op hatelijken toon de herhaaldelijk door cijfers aangetoonde onwaarheid opge - discht,dat de rijkskweekscholen alléén «jeugdige liberaaltjes" opvoeden, terwijl merkwaardiger wijze de billijkheid, om ook voor bijzondere kweekscholen rijksbeurzen beschikbaar te stellen, eerst ontdekt wordt hij de oprichting eener rijkskweekschool voor onderwijzeressen, en in 1889, toen het subsidieeren van het bijzonder onderwijs in de wet werd opgenomen, nog niet gevoeld werd, in weerwil dat toen aan 6, vroeger aan 7 rijkskweekscholen, beurzen verbonden waren. Het publiek klaagt, zegt de „Zutph. Ct." over de toenemende bedelarij, maar is daar van zelf de schuld, daar het door quasi- medelijdendheid die straat-industrie in de hand werkt. Zonder overdrijving kan ge zegd worden dat duizenden guldens aan de bedelaars van professie in de hand worden gestopt, die voor het grootste deel over enkele uren in de kroeg terecht komen Waneer zal men eindelijk eens gaan inzien, zegt het blad terecht, dat men, door op den aangewezen." «De kerel speelt komediehij weet, dat geheel Parijs zich met hem bezighoudt en nu zoekt hij naar middelen om de be langstelling nog te verhoogen." «Maar dat kan hem duur te staan komen, want ik geloof niet, dat zulk een houding een gunstigen indruk op de gezworenen zal maken. Zij zullen nu nog des te minder genegen zijn om verzachtende omstandig heden aan te nemen." „Nu, Berquin is naar hem toegegaan die zal hem wel tot rede brengen en dan later van deze aanvankelijke weigering van zijn cliënt gebruik maken om hem in een beter licht te stellen. Hij zal beweren, dat zijn cliënt een zeer ontwikkeld eerge voel heeft en zijn misdaad betreurt." Geen woord van dit gesprek was aan Clothilde ontsnaptzij gevoelde zich zeer beklemd van hart. Zou zij den beklaagde te zien krijgen, of zou zij op het laatste oogenblik nog het doel missen, waarvoor ze hier gekomen was." „Zie," begon nu een der advocaten weer, deze wijze liefdadigheid te betrachten, niet alleen geen goed doet, maar de verdienste lijke pogingen van anderen in hooge mate belemmert en tegenwerkt? De meest voor treffelijke armenwetten, de best georgani seerde armenzorg van liefdadige instellingen zullen nog weinig baten, zoolang er nog zoovele particulieren zijn, die, in plaats van ais goede burgers van den Staat mee te werken tot het groote doel leniging van hestaanden nood en bestrijding van het pauperisme, - door verkeerd begrepen philanthropic de voortwoekering van het groote kwaad van luiheid en bandeloosheid voortdurend in de hand werken. Laat men zich dit bij 't zien van straat zangers en dergelijken toch altijd herinne ren: geen arme, die werkelijk hulp behoeft en verdient, komt bij „Armenzorg" te-ver geefs. Zij, die op eigen gelegenheid bedelen, doen dit dus, omdat zij daarmede meer ophalen en redenen hebben om zich liever niet door een onderzoek in de kaart te laten kijken. Is volgens de bestaande jachtwet alleen het schieten of vangen van kievitten, het vangen en vervoeren van nachtegalen, zoo mede het verstoren van de nesten van nachtegalen» verboden thans is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp van ver dere strekking ingediend,^waarbij zal worden verboden ,*o kievitten of nachtegalen te vangen, te dooden, te vervoeren, te vérkoopen, af te leveren, of ten verkoop in voorraad te hebben2o de nesten van nachtegalen te verstoren 3o pogingen aan te wenden om kievitten of nachtegalen te vangen of te dooden. Dat de Nederlandsche nijverheid nog een goeden naam heeft, blijkt weer uit het bericht, dat aan de «Grofsmederij,, te Lei den is opgedragen het houwen van twee salonbooten voor een Duitsche firma, be stemd voor den passagiersdienst op den Rijn hij Mainz. Machines en ketels worden in dezelfde fabriek vervaardigd. Duitschland bestelt zijne schepen in Ne derland: en Nederland gaat er voor naar Engeland. E. Ct. De Tweede Kamer zal op zijn vroegst met 18 Februari bijeenkomen. Naar men verneemt, moet van eene ge- heele omwerking van het aanhangige wets ontwerp op de Personeele belasting, waartoe door sommigen het voornemen aan den minister Sprenger van Eijk werd toege- „daar komt Berquin terug, maar alleen. Hij heeft dus niets kunnen uitrichten." Werkelijk verscheen de verdediger we der en ging naar zijn plaats. Hij gaf den president door een wenk met de hand te kennen, dat hij het woord verlangde en begon toen onder ademlooze stilte »Uit naam van den beklaagde, dien ik verdedig, vraag ik het gerechtshof en den heeren gezworenen verschooning. Op het oogen - blik, dat hij de raadkamer zon verlaten, kreeg hij een hevige zenuwaandoening en onder den invloed daarvan heeft hij gewei gerd voor de vierschaar te verschijnen. Ik heb hem echter onder het oog gebracht, dat hij daarmee te kort deed aan den eer bied, der justitie verschuldigd en het is mij ook gelukt hem tot kalmte te brengen. Zijn ziekelijke opgewondenheid laat zich op voldoende wijze verklaren uit zijn streven om zijn naam en zijn verleden ge heim te houden. Ik twijfel er niet aan, of hij behoort inderdaad tot eene aanzienlijke familie blijkbaar is hem er meer aangele gen, de eer zijner familie dan zijn leven schreven, geen sprake zijn. Alleen ten aan zien van den grondslag haardsteden kan waarschijnlijk eene wijziging van regee- ringswege worden tegemoet gezien. Het Eaagsche Dagblad verzekert dat de Ee sts Kamer den 8en Februari weder hijeen zal komen. Volgens het Handelsblad is van .het geheele bedrag der 3'/j pet. schuld, groot ongeveer 875 millioen, betrekkelijk weinig opgevraagd, nog geen 20 millioen. Het blad hoorde het cijfer ongeveer 18 millioen noemen. Bij de conversie van 1866, toen de 4 pet. schuld werd afgelost, maar tevens 2'/s pet. werd uitgekeerd bij de verwisseling in 3Vj pet., is slechts ruim 1 millioen opge vraagd. Naar hetgeen de N. R. Ct. betreffende de conversie der S1/;, pets. Nederlandsche Werkelijke Schuld vernam, is er ƒ3,600,000 ter aflossing aangemeld. Het consortium, dat de conversie garandeerde, heeft ruim ƒ18,000,000 gekocht. Er zullen geene recepissen worden ge maakt en de nieuwe 3 pets. obligatiën ongeveer 1 Juni ter verwisseling gereed zijn. Dat het niet elkeen gegeven is populaire voordrachten te houden voor een beschaafd publiek en das rbij niet vervelend te wor den, ondervond zekere spreker te 'sGraven- hage, die voor ,-de leden der Maatschappij Diligentia" eene voordracht hield over electrische trams. Van hem werd in een der Haagsche bladen gezegd dat hij zijn toehoorders niets nieuws vertelde, zijn be langrijk onderwerp veel te oppervlakkig behandelde, en ook niet in aanmerking nam, dat de meeste zijner toehoorders reeds van andere bevoegde zijde goedover dit onderwerp ingelicht waren, en dat de spreker, in eén woord, ver beneden de ver wachting bleef. Nu met deze critiek kan die spreker het voorloopig wel stellen. Hij kan daaruit zien dat ook het oude spreekwoord: «het zijn niet allen koks, die lange messen dragen,» op hem ook van toepassing is, maar ook zeker op vele andere sprekers, die zich verbeelden de moeilijke kunst een publiek te kunnen boeien te bezitten, doch daartoe alle vereischten missen. De examens in de nuttige en fraaie hand werken beginnen op 13 Februari, te 's- Gravenhage, Utrecht, Zwolle en Breda. Aangifte voor 1 Februari bij de voorzitters der commissies. te redden. Als mensch kan ik dit niet af keuren, maar als zijn verdediger hoop ik toch, dat zich hier iemand in de zaal be vindt, die ons eindelijk kan zeggen, wie deze ongelukkige is. Laat niets dien persoon terughouden om als getuige op te treden, want dan eerst zullen wij kunnen weten hoe en waarom de beklaagde een misdaad heeft begaan, waarvoor elke beweegreden schijnt te ontbreken, en waarvan hij gee nerlei voordeel heeft gehad, al beweert misschien de openbare aanklager het te gendeel." „Daarover kunt ge in uw pleitrede ver der uwe meening zeggen," viel de president in. „Voorloopig behoort dit onbesproken te blijven. Het incident is afgeloopen. Leid den beklaagde binnen." De verklaring van den verdediger had blijkbaar op de gezworenen een gunstigen indruk gemaakt, en dit was juist, wat hij wenschte. Hij zette zich bedaard neder eu begon in de voor hem liggende processtuk ken te bladeren. De spanning onder het publiek was echter door zijne woorden

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1