lijk niets bijzonders te zeggen en moesten zeiven erkennen, dat het evengoed gezwegen als gezegd zou zijn. Het eerste geval is niet mogelijk de bekende constitutioneele zin van den voor zitter verbiedt dat aan te nemen. Dus zal het tweede wel het geval moeten zijn. We zouden dan ons Parlement niet slechts met wijlen prof. Buys woordenrijk, maar ook beuzelachtig, zonder noodzakelijkheid of nut den nationalen tijd verspillend kunnen Men verzekert den schrijver van de Haagsche kroniek van de «N. Gr. Ct." dat de minister van financien zich den rusttijd zal ten nutte maken om niet alleen alles wat op de conversie betrekking heeft ge reed te maken, teneinde dien maatregel nog in Januari uit te voeren, maar ook eene omwerking tot stand te breugen van zijne personeele belasting, in verband met de reeds aangebrachte en eenige nieuw voorgestelde wijzigingen en ook naar aanleiding van 't veranderde tijdstip van invoering. De Tweede Kamer zal dus bij haar terugkeer een nieuw gewijzigd ont werp vinden. De Commissie van Rapporteurs voor de bij de Tweede Kamer aanhangige Hinder wet zal Vrijdag 3 Januari vergaderen. Op last van den minister van Oorlog moet voortaan bij strenge koude dagelijks twee malen door den militairen geneeskundigen dienst de temperatuur in de strafkamers der kazerne opgenomen en, indien die zoo laag wordt bevonden, dat het verblijf daar in uadeelig voor de gezondheid is, de op geslotenen daaruit ontslagen worden. Landnationalisatie, De gemeenteraad van Gouda had gister ten tweeden male te stemmen over het voorstel van den heer Straver, om te be sluiten gemeentegrond voortaan zooveel mogelijk alleen in huur of erfpacht uit te geven. Andermaal staakten de stemmen (8 tegen 8), daar de heer Hoogenboom wegens ongesteldheid afwezig was, zoodat het amen dement geacht werd te zijn verworpen. Omtrent het beginsel kwam 't echter niet tot eene beslissing, daar vervolgens ook bij het voorstel van 15. en W. de stemmen staakten en dus eerst later zal worden uit gemaakt, of de Raad zich zal verbinden om nimmermeer gemeentegrond te verkoo pen of op andere wijze te vervreemden Er zullen postzegels van 5 gulden en postbladen van 3 cent worden ingevoerd. In het afgeloopeu jaar werden bij het instructie-bataljon te Kampen aangenomen 281 volontairs, 8 tamboers en 4 volontairs voor den Indischen dienst. De sterkte van het bataljon was op 1 Januari dezes jaars 30 officieren, 58 onder officieren en 523 minderen. Gelegenheid tot dienstneming wordt wederom gegeven 8 en 9 Januari a.s. In het te Antwerpen verschijnend blad Het Nederlandsch Tooneel bespreekt Mar cellus Emauts een voorstel van den heer Delattin, om te Antwerpen een Tooneelschool op te richten «Indien het waar is," zegt Emauts, dat men te Antwerpen jaar lijks (slechts) 8000 frs. (minder dan 10000 zegt de heer Delattin) voor een Tooneel school zou kunnen vinden, dan vat ik niet, waarom men zich liever met een gebrekkig ingerichte school zou behelpen, dan voor dit geld eenige talentvolle leerlingen naar Amsterdam zenden, waar zij tegenwoordig een vollediger en zeer doelmatig ingericht hij als onbemiddeld rechtsgeleerde mejuf frouw Gémenos ten huwelijk had gevraagd alleen om haar bruidschat, en het uitzicht op de millioeuen van den ouden heer, die wegens zijn ongeregelde levenswijze en zijn corpulentie vermoedelijk wel spoedig aan een beroerte zou komen te sterven. Overigens was een blik op de jonge vrouw aan het venster genoeg om de overtuiging te geven, dat Clothilde door haar eigen bekoorlijkheden wel in staat was de genegenheid te winnen van een man, al stelde die zijn eischen zeer hoog. Ofschoon te St. Etienne geboren, had zij de oogen en de teint der vrouwen van het zuiden groote, donkere oogen, lippen zoo rood als granaatbloesem en weelderig zwart haar, dat de bleeke teint van haar gelaat nog gunstiger deed uitkomen. Gewoonlijk toonde haar gelaat weinig uitdrukking, maar zoodra haar belangstelling gewekt was, verkreeg het iets sprekends, dat onder het kalme uiterlijk een hartstochtelijke inborst deed vermoeden. Het jonge echtpaar was aan de Quai onderwijs kunnen ontvangen. Als Noord- Nederland voor de Amsterdamsche school jaarlijks pl. m. 20,(100 frs kan bijeenbren gen en België pl. m. 8UOO frs. waarom dit geld dan versnipperd .•Waarom uu niet in België een Zuid-Nederlaudsch Tooneelverbond gevormd en dit in verbinding gebracht met het Noord Nederlaudsche Tooneelverbond, dat de school te Amsterdam in stand houdt Indien men een klein deel van de coutri butiën der leden en der bijdragen der Belgische gemeentebesturen afzonderde, om de Amsterdamsche School te schragen, dan zou men nog genoeg geld overhouden, om ook op andere wijze de dramatische kunst in België te steunen en bovendien het voordeel hebben van een volledig in gerichte Tooneelschool te bezitten zonder de groote kosten er van te dragen. »ln Mei houdt het Tooneelverbond te Amsterdam zijn algemeene vergadering. Wie weet, of Zuid Nederland zij 't ook alleen Antwerpen ons dan geen afge vaardigde zendt, die de belangen der Zui delijke broeders zal kunnen bepleiten en ons komen spreken van hun sympathie voor onze school Weest overtuigd dat wij hen met groote ingenomenheid zullen ontvan gen." (N. R. Ct VLISSINGEN, 2 Januari 1896. Heden ochtend te ongeveer 10 uur meldde het gelui van de brandklok, dat er in de gemeente een brand was uitgebroken.Spoedig bleek het, dat in eene benedenwoning van de Breewaterstraat, bewoond door den meubel maker .1. F. B. met vrouw en 4 kinderen, een hevige brand woedde. Omtrent de oor zaak meldt men ons dat de vrouw, bij afwezigheid van haar man, boenwas op de kachel gezet had om te smelten. De boen was moet in vlam geraakt zijn, waarna de vrouw, die ernstige brandwonden aan hoofd en handen kreeg, bet huis ontvluchtte, zonder aan hare kinderen te denkeu. De aldus aan zich zeiven overgelaten vier kin deren, waarvan het oudste (een meisje) 6 jaar telt en het jongste 1 jaar oud is, wer den een slachtoffer der snel om hen heen grijpende vlammen, ofschoon door de spoe dig aangerukte brandweer en de autoriteiten al het mogelijke gedaan werd om den brand tot staan te brengen. De geweldige vlam men, die op het brandend terrein zich ver hieven, maakte het zoeken naar de kin dereu onmogelijk. Pogingen daartoe in 't werk gesteld, mislukten dan ook alle zelfs moet een kind in een wagen in de gang gestaan hebben, dat evenwel niet kou genaderd worden. De bovenbewoners, de familie K., be staande uit man, vrouw, eene oude moeder en 10 kinderen, verkeerden ook in 't grootste gevaar. Den Belg. loods M. I). Asaert, den Belg. schipper Legein, den timmerman Warren en den loodgieter Jobse mocht het echter gelukken met veel inspanning langs een ladder dit gezin te redden. Het huis is geheel uitgebrand. De ver koolde en verminkte lijkjes werden uaar het stedelijk gasthuis vervoerd. De toestand van B's vrouw moet zeer zorgelijk zijn. Men meldt ons dat binnen eenigen tijd de aanbesteding zal plaats hebben van het bouwen van een nieuwe locomotiefloods aan het station te Vlissingen, waarvan de kos ten geraamd zijn op ongeveer 35000. Door het centraal telephoonbureau alhier ziju gedurende de maand December 1895 2009 aansluitingen tot stand gebracht. de Réthune gaan wonen, omdat de woning dicht bij het paleis van justitie op het eiland de la Cité was, waar mijnheer Sau- veterre dagelijks zijn ambtelijke bezighe den te verrichten had en ook omdat ze niet al te ver verwijderd was van de woning van den ouden heer Gémenos die in de wijk le Marais woonde. De oude heer was althans in den eersten tijd van haar huwelijk dikwijls omstreeks den mid dag bij zijn dochter gekomen om te zien hoe bet haar ging, terwijl Clothilde hem nooit een bezoek bracht, daar zij wist dat hij in zijn woning niet gaarne gestoord werd. Zijn verhouding tot Charles scheen haar nu niet meer zoo vertrouwelijk en ongedwongen als te voren, zonder dat zij daar eenige reden voor wist. Haar vader had daar trouwens geen woord over ge sproken, en haar echtgenoot dien zij er eens naar vroeg, had rondweg gezegd, dat in de verhouding tusschen hem en zijn schoonpapa volstrekt geen verandering was gekomen. Overdag werd mijnheer Sauveterre meest Men schrijft ons uit Middelburg Lu de gehouden vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant vereenigde deze zich met de conclusies der rapporteurs over de ontwerpen van wet, regelende het ge - neeskuudig staatstoezicht en ter voorkoming van de uitbreiding van besmettelijke ziekten. Het eindoordeel over eerstgenoemd ont werp was niet gunstig. Verre geeft de commissie de voorkeur aan de vigeerende wetgeving, die h. i van veel gezonder beginselen uitgaat. En waar zij, met de samenstellers van het nieuwe ontwerp, eenstemmig zijn over de tekortkomingen der bestaande wetgeving, daar meenen zij dat hierin het best zal worden voorzien door wijzigingen, die, zonder het systeem te schenden, onderdeelen daarvan anders regelen. In het laatstgenoemde ontwerp vond de commissie belangrijke verbeterin gen, welke evenwel niet opwegen tegen het groote nadeel, dat het schept in de verplichte vaccinatiedaarbij is de niet- opname van croup voor de commissie ook een groot bezwaar, zoodat, wanneer aan deze punten niet kan worden tegemoetge komen, zij geen vrijheid vindt het ontwerp aan te bevelen. De Middelburgsche Broodfabriek heeft hare broodprijzen weder met 1 cent per, K. G. verminderd, zoodat het tarwebrood nu 8 cent per K. G. kost. De leden van de landbouw vereeniging te Wolfaartsdijk hebben tot den gemeen schappelijke!) aaukoop van 55000K ft.kunst meststoffen besloten. Tot burgemeester van Zaamslag is bij kon. besluit benoemd J. Barendrecht Az Aan den gemeente-veldwachter J. H. Mul- lié te Kadzand is van wege den Algemeeuen Nederlandschen Politiebond de zilveren me daille voor 20 jarigen trouwen dienst uit gereikt. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. IIf.rv. Kerk. Beroepen naar Langer- en Korter-Aar ds. P. Bokma te Bruinisse; naar 'sHee- renhoek de heer G. J. H. Verweijs, cand. te Middelburgnaar Grijpskerke ds. T. Rolt, te Heveikes. Bedankt voor het beroep naar Ritthem dooi den heer D.A. van Krevelen, cand. te Rotterdam. Geref. Kerk. Beroepen te Goes ds. r. J. van Veen te Bolsward. Tweetal te Veere ds. li. Buurman tö Melis- en Mariekerke en ds, M. II, Moll te Zwartewaal. De heer C. II. J. Verweijs, candidaat te Middelburg, heeft thans nog een beroep naar Zuidzande. De heer Verweijs is nu naar de volgende gemeenten beroepen n.l. Waarde, Driewegen, 's Heerenhoek en Zuidzande. De gemeenteraad van Oost- en West Souburg heeft de jaarwedde van de onderwijzeres aan de openbare school, mej. H. 0. P. Esink, met f 50 verhoogd en op f 550 gebracht. RECHTSZAKEN. Woensdag 8 Januri treedt bij de recht bank te's Hage de nieuwe regeling in werking, waardoor nu twee pleitdagen (Dinsdag en Woensdag) voor de civiele kamer zijn aange wezen. S«vmeiigd ,N iei ws. Het bericht dat het »Zeeuwsche Jaarboekje# niet meer zal verschijnen, moet onwaar zijn. In tegendeel bestaat bij de uitgevers het plan om zoo mogelijk in het voorjaar eene nieuwe uit gave te doen verschijnen. Door de Amsterdamsche Omnibus-Maat schappij zijn gedurende het jaar 1895 vervoerd 20,549,042 passagiers, tegen 19,129,220 gedu rende 1894. geheel door zijn ambt in beslag- genomen, doch hij kwam geregeld tegen zes uur thuis om met zijn vrouw te dineeren. Soms brachten zij daarna samen een bezoek bij bekenden of wel gingen zij naar den schouwburg, maar meestal ging Sauveterre alleen uit om met zijn ambtgenooten te raadplegen of om met vrienden eenige uren in zijn club door te breDgen. Clothilde betoonde hem steeds kalme vriendelijkheid en vervulde haar plichten als huisvrouw steeds op voorbeeldige wijze. Wat daarbij in haar gemoed omging, was echter niet gemakkelijk te doorgronden. Zij keek even van haar werk op, toen Prudence, de trouwe dienstbode, die haar uit het vaderlijk huis gevolgd was, met de zoo even gebrachte postbestelling bin nentrad en die voor haar meesteres op de naaitafel neerlegde. Clothilde wierp een onderzoekenden blik op het gebrachte het waren couranten, circulaires van modema gazijnen, die voor hun zaak reclame maak ten en dergelijke meer en ook een brief aan haar adres. De Leeuwarder justitie heeft er in mogen slagen, drie broeders uit het naburige Beetgumer molen te arresteeren als de vermoedelijke schul digen aan de inbraak in den nacht van 5 op G December in het nabijgelegen dorp Britsum bij een paar oude lieden, die door hen tevens met revolvers waren bedreigd. Alle drie zijn gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. -Terwijl in Rotterdam de bevolking tamelijk kalm den oudejaarsavond vierde,ten minste geen snij - of vechtpartijen van eenige beteekenis dooi de politie geconstateerd werden, schijnt de be volking der hoofdstad zulk een getuigschrift van goed gedrag op gemelden avond niet verdiend te hebben. Een herbergier in de Raamstraat al daar werd door een tot dusver onbekend per soon, naar hij beweert een grenadier, gevaarlijk aan den rug verwond waardoor een gedeelte der long werd doorgesneden. Zijn toestand is vrij zorgelijk. Verder hadden in den Haag nog verscheidene vecht- en snijpartijen plaats tus schen militairen en burgers O. a. werd een poli- tie-agent zoodanig aan het hoofd gesneden dat hij niet verder dienst kon doen. Te Delft is in 1894 geen enkele uitstaannde brand geweest en in het afgeloopen jaar geen enkele. Voordeeliger stad is wel niet te beden ken voor de brand-asurrantie-maatschappijen dan het in vele opzichten zoo rustige Delft. Te 's-Hertogenbosch zijn de pokken, welke naar men meende, geheel hadden opgehouden, weer in eenige gezinnen uitgebroken. Te Buurmalsen (Gelderland) is bij eene aldaar gehouden drijfjacht eene wilde tijgerkat geschoten. Tusschen Bergeik en Riethoven (N.-Br. is door de maréchaussóes het lijk gevonden van den man, die sinds Kerstmis was vermist. Waar schijnlijk ii hij door een plotselinge ongesteld heid overvallen en heeft hij zóo den dood ge vonden, daar niet aan misdaad of diefstal kan gedacht worden. Te Parijs verrukte lange jaren geleden madame Saqui het publiek door hare acroba tische toeren. Oud en ongeschikt voor het tooneel geworden, vertoonde madame Saqui zich in een der ministeries om een verzoek te doen. Zij wil den minister spreken, dien zij in haar jeugd ge kend heeft. Een huisknecht wil haar hiervan terughouden en dringt haar zachtkens naar de deur terug, Madame Saqui wil dit echter niet. Zij is gekomen om den minister te spreken, en zij zal hem spreken. Zij doet eenige schreden naar achteren en over het hoofd van den ver bluften lakei springende, terwijl zij de para- pltiie' die zij in de hand had, niet losliet, komt zij zacktkeusweerop haar voeten neer, opent de deur vau het kabinet en meldt zich zelf bij den minister aan. De kleindochter van deze Koningin der acro baten. Constance Chart, leulinge van madame Marequita. voormalige danseuse bij de Opera- Comique en La Gaite, werd dezer dagen op den openbaren weg gearresteerd wegens dronken schap en het plegen van geweld. Petroleum maakt het door de vochtigheid hard geworden leer van schoenen lenig en even buigzaam en zacht als toen het nieuw was. Petroleum doet tinnen keukengereedschappen als zilver blinkenhet is voldoende wat petroleum op een doekje te doeii en daarmede te wrij ven. Petroleum neemt ook vlekken op verlakte meu belen weg. Gladstone is weer te Biarritz, waar hij gis ter zijn 86n verjaardag vierde. Jules Simon werd Zondag 82. Er schijnt toch geen vak te wezen, waarbij men zoo oud wordt als in de politiek. Een spoorwegaanslag is onlangs te Mar- chiennes (Belgiö) ontdekt. Er lag daar een blok hout op de railsmaar gelukkig werd het nog intijds gezien en weggenomen, vóór de komst van een trein. De politie heeft nu de daders van dien aan slag gevonden, en wel in de personen van vier kwajongens, tusschen 8 en 13 jaren oud, die, naar zij verklaarden, het blok daar hadden neergelegd, om het pleizier te hebben een trein te zien ontsporen. Een man, bij wien het hart niet op de rech te plaats zit, is de Duitsche milicien D. uit Lóvenisch, van wien het bij de keuring bleek Nauwelijks had zij het schrift herkend of een schok ging haar door het lichaam, liet bloed scheen haar naar het hoofd te vliegen, doch ook even snel weer terug te wijken. Zij werd bleek, en haar oogen vulden zich met tranen, terwijl zij haar blikken op den brief liet rusten. Zoo lang Prudence in de kamer was, liet ze hem liggen, doch zoodra de dienstmaagd het vertrek verliet, brak zij met bevende hand den omslag open en las Parijs, den 28 Februari Dierbare Clothilde 1 Sedert lang zijt ge de vrouw van een ander, niet uit vrijen wil, dat weet ik, doch gedwongen door uw vader. Hoe zoudt ge ook kunnen vergeten, wat wij elkander eenmaal beloofd hebben Sedert hedenmorgen ben ik te Parijs, en mijn eerste werk is aan u te schrijven. Wat verder gedaan moet worden, kan ik eerst beslissen, als ik u zal gesproken hebben. Wordt vervolgd). dat het hart in de rechter- in linkerzijde zat. Toch is de ma: Te Londen is voor de at., d. i. 63 duizend gulden, ve plaar van het boek der psalmi de Benedictijnen van de abdij Metz. Van dit werk zijn slechts getrokken. Het dagteekent veel zeldzamer dan de Mazir 1455 gedrukt werd. Tot nu voor zulk een hoogen prijs ve Zooals men weet, word in Zwitserland nu en dan ill l aangelegenheden het oordeel geroepen. Men noemt dit refe beroep op het volk. Dezer d aan de bevolking van het k vraag voorgelegd wat zij daeh om de vivisectie (het nemen proeven op levende dieren) ge Met 39.000 tegen 17.300 stem echter het voorstel. Daaren ongeveer dezelfde meerderheid aangenomen om de vivisectie 1 universiteiten. Men moet toch zeggen date lui zijn om een oordeel te ki zaken als de vivisectie, die ev zelf binnen het bereik van el Hoe men met de Duits aan onzindelijkheid lijden, t< haalt ons het militair tijdschri Berlijn uitgegeve.i wordt. Dadelijk na hun in diens blad, wordt een streng on De vuile miliciens worden one kazerne gebracht en daar doo met behulp van zand en een zachte wijze geroskamd. Voo als het koud is, of als er sneeu kuur uitstekend. Maar hoog het dat een tweede les noodig ger heeft gewoonlijk genoeg aa matrozen moeten zich tweema schoonen. Daar zij zelf hun schen, wordt het minste vlek onzindelijkheid gestreng gestraf b.v. om een tweede maal het schen in zoutwater (wat een vereischt), en waarbij dan n in de handen ontstaan. Te Berlijn is een nijlpas tuin gestorven aan indigestie, derballon ingeslikt In de Ardennen is in zooveel sneeuw gevallen, dat gestremd is. Door den honger wilde zwijnen weder verschen naderen en zelfs aan huil ta: voedsel betwisten. Een drijfjac den, heeft tot resultaat gehai die wilde dieren gedood ziju onder wie het vleesch van de deeld werd, een waar bui tent Een zoon van Auveq van beroep kolenkoopman, te ontmoette dikwijls een zee waarop hij smoorlijk verliefd die in betrekking stond met eene Amerikaansche republiel van den kolenkoopman. Zaterdagmorgen zag de koli oogenblik dat hij een wagen had, haar, naar wier bezit hij Dadelijk steekt hij de straa haar: »Üwe kolenrekening be) te loopen, mevrouw, en uwe niet betaald." «Hoe, heeft zij riep mevrouw X uit. »Wilt gij komen, dan zal ik de zaak in Dat was juist wat de kolenk Bij mevrouw X komende, de deur van den salon, waarl gevolgd met den sleutel en ve: op heftige wijze dat hij haa beminde. Op het geschreeuw kwam de meid aanloopeti. zijnde, riep zij de buren, die b en den al te verliefden kole commissaris van politie ter ve Huwelijkszegen, ni Dain, vrouw van den Saint-Pierre in Miquelon (F: dagen bevallen van vier kindi en twee meisjes. Achttien ma: zij van tweelingen bevallen Als alle moeders zoo vruel de aarde spoedig te klein zijn v Uit den sgoeden" oudei zameling van handschriften bibliotheek te Gent wordt e met den titeliiJnurnaal gein »Het Hoff van Zeelaudt, gei den Cap. Jan de Moor, gedesi van Angola, gemonteert met en 43 cappen (koppen.) »Go segen." Uit dit journaal blijkt Zeelandt" in Juni 1732 uit en bestemd was voor den sla December kwam het te St. Pa bleef tot den lsten April slaven te koopen. Op den Paul de Loando naar Cura< slaven, de overige werden gr verkocht. In Januari 1734 weder uit Curafjao, terwijl me de welgeslaagde onderneming, De grootste klomp zil rnijn heeft opgeleverd, llSmugglesmijn," in Colorado stieten de mijnwerkers op een eits, en toen ze hem nader bei den zij, dat het een blok was

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 2