its, Klottn it JENS. 'HEER, PUUR longmensch, ienstlDode. kmeid, No. 2. Vrijdag 3 Januari 1896. 34ste Jaargang. Gemeentebestuur. MEDISCHE POLITIE. F II II 1 L L li T O it. C L f i 11 L11. B i ïi n e n land. !G en wordt door hel isch f 2,80 j n 1,50 1/ 0,55 2,75 ichu 2,— V 1,05 0,55 1,80 1,50 ich ii 2,30 u 1 20 flesch i, 5,50 u ii ii 3, 'l ii - t/ 4,50 u h ii 2,40 l ii 3,25 'i n n 2,— •en 1,30 j 0,95 ƒ0,90, 1,- „1,20 ter, Bessensappen, s, enz. Ns. J. REKKERS. 3 met VERGUNNING en fr. lett. D., bureau dezer bediende voor Café en ■en 16 a 18 jaar. Br. den uitgever dezer cou- N.L. ine ensocieteit. een innende omgaan. Adres traat, 224. A m a» b E m 'i'. en Middelburg v v. 'emisevra. 4 50 (alleen ,op ar kt: 8.—, 9.30, 111230 4.15, 5.10, 5.55, 6.55, 7.4 Taar Remise vm. 5.20 Heen Zeilmarkt8 45, 10.16, 1145 .20, 5.15, 6.— 7.-7.50, 8.30 Haveudicusl. 50, 6.30, 7,—. 7-50, 10.20, 10.40. II.—. iO 2.—, 2.20. 2.40. 3.— 5.50, 6.40, 7.2') 7.45, 6.—, 6 50. 7,20. 8. 10.30. 10.50 11.10, 50, 2.10. 2.30. 2.50, .20. 5.40. 6.-. 6.6 0 8.20 11.20 3.20 8.20 8 30 11.30 3.10 7.30 HISSHtiSCllE ('01 RUT. B IJ BEAU: Kleine Markt I STC. 187 (Telephoonnummer 10.) fi - -iy Jj Rrijs per drie maanden 1.Franco per port 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: E- VAN DE VULDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVKRTENTIËNVan 1 tot 4 regelt- ƒ0.411. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot e letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de flrma G. L. DATJBE &i Co., to Parija. Vcroctitjiil »l«»«lag-, »onrf«rd»g- en Znterd:ig-nv»ml. landerfF^ankrSk T'l^per'drie''maanden'1' ÈU8S Aanwijzing genecshundige belast met de doodse/touw. De Burg. en Weth. vau Vlissingen maken be kend, jdat de heer HENDRIK BREUKINK, arts, gemeente geneeskundige alhier, door hen, overeenkomstig art. 4, laatste alinea der wet van 11 April 1859 (Staatsblad no, 65), voor het jaar 1890 is aangewezen als geneeskundige, be last met de doodschouw in deze gemeente. Vlissingen, 28 December 1895. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris J. H. C. BUSING. Zeemans- en Visschersbeurs. Voorloopige sluiting der deelneming in het fonds van voormelde beurs. De Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen doen te weten dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 27en December 1895, bij besluit no. 5, het volgende is bepaald De Gemeenteraad van Vlissingen, overwegende dat, blijkens de door een des kundige opgemaakte wetenschappelijke balans van den toestand van het fonds der Zeemans- en Visschersbeurs alhier, het wenschelijk is dat, in afwachting Van eene nadere regeling, de gelegenheid tot deelneming in het fonds voor- loopig wordt gesloten, gezien het advies der commissie voor dat fonds, BESLUIT: Met ingang van heden, de gelegenheid tot toetreding in het fonds der Zeemans- en Vis schersbeurs van nieuwe deelnemers voorloopig gesloten te verklaren. Vlissingen, 27 Dec. 1895. De Gemeenteraad voornoemd, de Voorzitter, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. 0. BUSING. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2 Januari 1896. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. L Het jaar, dat achter ons ligt, mag voor den geschiedschrijver e-een bijzondere waarde hebben omdat het arm was aan gewichtige feiten, aan wereldschokkende gebeurtenissen, die zoo menig tijdstip ken merken als een jaar, waarin de grondslagen Bewerkt door AMO. 1) EERSTE HOOFDSTUK. In een der ouderwetsche huizen aan de Qnai de Béthune, op het eiland St. Louis te Parijs, zat eeu jonge vrouw bij een raam der eerste verdieping ijverig te wer ken. Van haar lievelingsplaatsje wierp zij bij mooi weder gaarne nu en dan een blik naar buiten op de Seine en den andaren oever. Naar links strekte haar gezicht dan tot de spoorwegbrug van Bercy en de vil la's daar laugs de Seine; naar rechts stuit ten haar blikken op den toren der grijze Notre-Uame kerk op het eiland de la gelegd of verder ontwikkeld werden van menige zaak, die misschien reeds in de naaste toekomst van grooten invloed zal zijn op den gang der wereldsehe dingen, is het wel waard om herdacht te worden. Kan in 't algemeen gezegd worden dat de laatste jaren dezer eeuw eeu tijdperk zijn tot voorbereiding van geheel andere nieuwe maatschappelijke toestanden, 1895 maakt op dieu regel geen uitzondering. In 't staatkundig leven der volkeren vindt, men daarvan vooral menig spoor. In 't naburige Helgié werd eeu kieswet voor Kamer en Gemeenten uitgevaardigd, die de liberale partij verder van 't kussen bracht, de socialisten in de Kamer, en aan de oude clericale partij nieuw leven schonk, en ze werkt nu nog geheel ersch mis schien later nog andere verrassingen baren zal. Ook in ons vaderland kou de regeering geen weerstand bieden aan den drang naar uitbreiding van het kiesrecht, en een kies wet werd in de Kamer gebracht, die aan dien drang bevrediging beloofde te geven, maar, als op den verouderden grondslag van den census berustende, volgens veler oordeel, daarin verre te kort schiet. Overigens openbaarde zich de eisch naar staatkundige mondigheid, ook voor hen, die daarvan tot nu toe verre gehouden werden, in bijna alle landen van Europa, de meest reactionaire niet uitgezonderd'; in deze zelts in hoogere mate dan bij die volken, welke reeds in meerdere of mindere mate staat kundige vrijheid bezaten. In Rusland, en in den laatsten tijd in Turkije zelfs, ge tuigden de woelingeu van Nihilisten en Joug-Tnrken van dat streven. Maar meer nog dan op staatkundig gebied was de invloed des tijds op de maatschappelijke instellingen zichtbaar. Wat een zorg openbaart zich thans bij de regeeringen van staat, gewest en gemeente voor het lot van den werkman. Hoe ge - tuigt menige wet hier en elders voor de erkentenis, dat den werkman een mensch- waardig bestaan toekomt en zijn ouden dag vrij moet zijn van zorg voor het bestaan, 't. Is een der lichtpunten van onzen tijd, door het vorige jaar nog meer in 't licht gebracht, dat er meer en meer een heilzame toenadering komt tusschen de door zoovele privilegiën van elkander gescheiden standen, terwijl het ook als een gunstige trek van toenadering beschouwd kan worden, dat ook in de gelederen van hen, die den afstand van kapitaal en arbeid met een enkelen dag willen zien vernietigd, ook meer en meer het besef Cité, dat met het eiland St. Louis door een brug verbonden is. Heden viel er echter niet veel te zienhet was een droevige namiddag in Februariover de rivier hiug een dichte nevel, en bij afwisseling zonden de wolkeu regen en sneeuw naar beneden. Mevrouw Clothilde Sauveterre werd daar door niet afgeleid van haar werk. Zij was de dochter van een voormaligen ijzerhan delaar uit St. Etienne, het middelpunt der Fransche kolennij verheid. Daar had de oude heer Gémenos in den loop der jaren een zeer aanzienlijk vermogen verworven en toen de zaak overgedaan, waarna hij met zijn eenig kind, wier moeder al vroeg ge storven was, te Parijs ging wonen. In de hoofdstad hadden vader en dochter kennis gemaakt met den staatsprocureur Sauve terre, met wien Clothilde nu sedert drie jaren gehuwd was. Charles Sauveterre was jarenlang een advocaat zonder cliënten geweest, doch bij het optreden van een nieuw ministerie was hij als substituut van deu staatsprocu- ontwaakt dat dit ook door andere middelen dan door geweld kan verkregen worden. Tegenover het veelgeprezen anarchisme verheft zich reeds een dam van andersge- zijnden, die in den weg des ge weids wel schade, maar geen vooruitgang zien voor de propaganda hunner beginselen. 1895 gaf ons nog meer verblijdende verschijnselen te aanschouwen. De wereld vrede bleef bewaard, zij het ten koste van bijna ondragelijks offers; geen oorlogskreten klonken, en in de parlementen werd weder de oude verzekering herhaald, dat de staatkundige horizon vrij was van donkere stippen. Deze vredelievende gezindheid der mogendheden bleek o.a.uit het in de geschie denis der wereld zeldzame feit, dat zes hunner zich genoopt zagen voor de zaak der verdrukte merschheid op te treden door bij den Sultan aan te dringen zijne christelijke onderdanen niet langer als honden te behandelen. En werden nu al in het vorige jaar daartoe slechts de eerste stappen gedaan, het is niet te denken dat de mogendheden, eenmaal op dien weg zijnde, daarvan zullen afwijken vóór de Sultan volkomen bevrediging aan hun eisch heeft gegeven. Eu toch is in dat gemeenschappelijk optreden der mogendhe den ook eene schaduwzijde. Hoe vereenigd ze ook schijnen, hoe openlijk eenzelfde doel najagende, kouden de resultaten geheel Anders zijn geweest, als do oude naijver het nemen van krachtige maatregelen niet had belet, m. a. w. als niet wantrouwen over het verdeelen van den buit voorgezeten had. Dit wantrouwen was dan ook de oor zaak dat het Turksche rijk met zijn rotte toestanden bleef vegeteeren. Van den algemeenen toestand in ons werelddeel afdalende tot hetgeen de ver schillende staten van ons werelddeel ons in het afgeloopen jaar te aanschouwen gaven, is er menig punt, waarop het licht der geschiedenis dient te valien. Als we in ons overzicht aan een der meest toonge vende staten dezer dagen, het herboren Duitschland, in de eerste plaats onze aan dacht wijden, zijn daar redenen te over voor. Voor dit land toch zijn donkere dagen aangebroken. Er doen zich verschijnselen op staatkundig gebied voor, die de hoogste wijsheid van de regeerders eischen om naar eisch daarin op te treden. Onder die verschijnselen staat wel in de eerste plaats de steeds toenemende kracht, waarmede het socialisme naar buiten treedt, en waartegen, de ondervinding leerde het reeds onder den ouden Bismarck, dat geen inbe- reur naar het zuiden des lands gezonden, daar hij onder de nieuwe machthebbers een paar beschermers aan het ministerie van justitie had Hij bezat redenaarstalent en aangename vormen, hij brandde van eerzucht en wist met groote behendigheid partij te trekken van alle kansen, die zich aanboden. Zoo bracht hij het spoedig zoo ver, dat hij weder te Parijs geplaatst en tot staatsprocureur bevorderd werd. In een gezelschap trof hij toevallig den ouden ijzerhandelaar en zijne dochter aan. De schoonheid van Clothilde trok zijne opmerkzaamheid, en een bekende, wien hij inlichtingen vroeg, deelde hem mede, dat de oude Gémenos zeer rijk was. Tengevolge daarvan knoopte de staatsprocureur een gesprek aan met den voormaligen ijzer handelaar, op wien hij een zeer goeden indruk wist te makenhij maakte Clo thilde ijverig het hof en hij wist de dub bele rol van vroolijkeu, gezelligen prater en van vurigen aanbidder met zulk goed ge volg te spelen, dat mejuffrouw Gémenos een half jaar later er in toestemde zijn slagneming van geschriften, geen boete of gevangenis, geen staat van beleg iets ver mochten. Voor de tegenwoordige Duitsche regee ring, met den voortvarenden keizer aan 't hoofd, schijnt die ondervinding tevergeefs te spreken, en tot de tanden gewapend met het materieel der tegenwoordige wetten en wellicht in de toekomst nog versterkt door nieuwe nog strengere wetten, hoeft zij een kruistocht geopend tegen de socialisten, waarbij een regen van processen en talrijke gevangenisstraffen de socialisten gedwee moeten maken. Waar dit alles heen zal voeren Zeker tot geen verbetering, maar wel verbittering, tot een oogeuschijnlijke onderwerping, maar daartegenover eeu woelen en gisten in de diepte. Maar ook andere partijen had de Duit sche regeering te bestrijden. Nn eens waren het de agrariërs, die de regeering bemoei lijkten door zeer onzinnige protectie-eischeu, dan weder bleek uit sommige feiten, dat de hooggeroemde trouw en verkleefdheid aan het. vorstenhuis en het vaderland in de kringen, die zich daarvan het monopolie toeëigeuen, dikwijls ontbraken wanneer de regeering zich verstoutte geen heiligen eerbied voor hun prerogatieven te koestereu. Aan het slot. der avondzitting van de Kamer, waarin de oorlogsbegrooting was afgedaan, voor den volgenden ochtend de begrooting van Waterstaat aan de orde stellende, voegde de voorzitter daarbij de opmerking, dat er al 28 sprekers voor de algemeene beschouwing over dat Hoofdstuk ingeschreven waren. Toen den volgenden ochtend de zitting werd geopend, deelde de voorziter mede, dat het hem gelukt was die 't woord ge vraagd hebbende sprekers van hun voor nemen te doen afzien, waarna, zonder dat er algemeene beraadslagingen plaats had den, tot de behandeling van de artikelen der begrooting van Waterstaat werd over gegaan. Van twee dingen één, merkt de »\rnh. Ot." op óf de voorzitter der Kamer heeft ter wille van de afdoening van de begroo ting vóór het einde van het jaar, op acht- en-twintig leden eene onbehoorlijke pressie uitgeoefend om de opmerkingen, die zij in 's Lands belang en door plichtgevoel gedreven, over dat begrootingshoofdstuk meenden te moeten maken, achterwege te houden, óf de acht- en twintig leden, die het woord hadden gevraagd, hadden eigen vrouw te worden. Naar men beweerde, had Clothilde eigen lijk voor haar aanbidder en tegenwoordigen echtgenoot weinig genegenheid getoond, maar zij had geen eigen wil tegenover haar heftigen, opvliegenden vader, die haar tot dit huwelijk overreed had. Men ver haalde, dat zij in St. Etienne een minnarij had gehad met een jongen leeglooper, die allerlei domme streken uithaalde en van wien haar vader niet hooren wilde. Aan die dwaze neiging zonder uitzicht had de oude heer, naar men zeide, door Clothilde's huwelijk eens voor goed een einde willen maken. Hoe dit wezen moge, de heer en mevrouw Sauveterre leefden, naar het scheen, rustig en tevreden met elkaar, al bleven zij kin derloos De staatsprocureur bewees zijn vrouw alle mogelijke oplettendheden, die zij echter meer duldde dan begeerde. Ver moedelijk was het slechts laster, uitgestrooid, door vijanden en benijders van den staats procureur, als zij van hem vertelden, dat

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1