No. 1. Woensdag 1 Januari 1896. 34ste Jaargang. Gemeentebestuur, sgnitiimijiii: srtm u e ii i a.» d. VLISSIVtSCIlE COURAST. B li R E A U Kleine Markt I N\ 187 (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent,. Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen PK,IJS DÉR ADV'ÉBTÉNTIËN Van 1 tot 4 regel- ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eorug Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge VcrMcfiiljut g»l»M<flag-, aionilerdag- en Zaterdag-avoml. iand 0n Frankrijk f 1.06 per drie maanden 'c Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Vlissingen, Gelet op art. 4 der wet van den 23 pril 1879 (Staatsblad no 72) tot regeling r heffing van rechten wegens de ver- 'itingeu van den ambtenaar van den gerlijkeu Stand eft bepaald en brengt ter aigemeene i dat te rekenen van af den 1 Januari Iken Woensdag en Vrijdag des na- i te P/ï ure, gelegenheid zal gegeven tot kostelooze huwelijks- i?- en, 31 December 1S95. De Ambtenaar voorn. TH. VAN UI.JE PIETERSE. Voo. aard behoort het jaar, dat ten eir. tot de onvruchtbaarste jaren oj 'dig gebied, die in onze Jandshisk de tweede helft dezer eeuw geb i. Niet omdat van den eersten Jai en laatsten December geen enkele ttelijke maatregel is tot stand gek t is niet de roeping dor Stotoi. Go "1b jao- zoo en zooveel wetten ^uriceeren, maar veeleer om door goede en doeltreffende regeling duurzaamheid aan bestaande wetten te geven. Het afgeloopen jaar noemt bet blad on vruchtbaar omdat ons volk politiek niet geleefd, niet gedacht, zich niet ontwikkeld beeft, en nu, na een jaar zoo goed als ge slapen te hebben, op 31 December wakker wordt, precies op hetzelfde punt, waarop liet den eersten van Louwmaand insliep. Deze toestand is te wijten aan de neve len, die dit jaar over onzen politieken hemel hingen, en nog steeds hangen. Er was geen leiding van boven af, maar een Ka binet aan het bewind, dat krachtens zijn oorsprong en het doel van zijn optreden, tot bet wekken van overtuiging, tot het belichamen van beginselen, en tot het politiek ontwikkelen van ons volk onbe kwaam was. Van een combinatie, die Van Houten aan Roëll haakt, kon geen betoon van energie uitgaan veeleer moest de tred, waarin dit ministerie liep, opzettelijk ver traagd worden, en ook al lukt bet aan bet ministerie, de Kieswet vóór Mei '96 in veilige haven te brengen, dan zal er toch nog een tweetal volle jaren tusschen baar aankondiging en bare a/kondigiug verloo pen zijn. De Staten-Generaal stonden ook uiteraard tegenover zulk een Kabinet volstrekt mach teloos. Haar officieele meerderheid was op niet éen punt homogeende toevallige meerderheid bij de schoolquaestie was een woekerplant van éen dag, die eiken wortel in de stembus-acte van '96 miste en zelfs de oppositie mocht van geen toevallige combinatie gebruik maken, om niet het karakter van de samenstelling der Kamers te vervalschen. I Men heeft toen even gepoogd docr een j reeks van motiën over protectie, ei wat niet al, den ledigen tijd vol te praten, maar de uitkomst bewees, wat ze trouwens noest leeren, dat met een zoo abnormaal Ksbinet 1 alle bespreking van beginselen doellooi was. Oin dezelfde reden miste het Adres van Antwoord en de aigemeene beraadsliging ver de Staatsbegrooting ditmaal alle .deur 1 geur. Maar bet politiek leven sliep ook n de •ingen, waar bet den meesten invloei kan toefenen. In de pers en aan meetings ont - 'ak ook de frisscbe strooming in bet ater, eu was bet een op- en neervbeieu der gedachten, altoos weer uitkomende op hetzelfde punt, waarbij de wegwijzer met een Fransch wcord van malaiseof in goed llollandsch van het moeras sprak. In alle partijen gedeeldheid. Bij de Roomscbeu, bij de liberalen, bij de radica len, bij de antirevolutionairen niet bet minst. Er was dus geen kracht om iets tot stand te brengen, zelfs niet om Van Houten met succes van de baan te knikkeren. Zelfs een stemming over Hoofdstuk V dorst men niet aan. Hieruit put de Standaard, bet bewijs dat nietsdoen tba.ns bet veiligst, stil afwachten, tot straks de nevelen optrekken, de les is van beproefde levenswijsheid. En die nevelen kunnen niet optrekken, eer de nieuwe toestand geschapen is, en men weet waar men aan toe zal zijn. Maar zulk een toestand van zaken is erger dan niets doen. Rust roest. De zede lijke schade, door dezen droeven loop van zaken aan ons nationale lever, berokkend, is dan ook niet gering. Wat wacht er niet op afdoening, en toch, de veerkracht tot het afdoen van zaken is ongemeen ver slapt. En die toestand wordt er niet beter op door bet onrustwekkend karakter, dat de verhoudingen in Europa, in Azië en Amerika meer en meer aannemen en die op haar beurt met nevelen overtogen zijn, die van de bangste verwachtingen zwanger kunnen gaan Stonden nu nog de belijders van den Christus saam in éen gelid, er zou althans aan die zijde nog een ster van hope flon keren, Maar ook de Reveildie eens zoo schoon over Europa opging, heeft de schoonste verwachtingen bitter teleurge steld. Nu, na vijftig jaar, moet geheel de belijdenis der waarheid weer uit den grond opgehaald worden, onderwijl allerlei bouw meesters zoo jammerlijk, niet het minst over de fundamenten, staan te twisten. Voor hen, die gelooveu, flonkert op grond van de Schrift echter nog wel eene ster door de nevelen, nl. dat voor het volk dat in duisternis zat, straks bet Licht der Hope weer zal opgaan. Naar men verneemt, zullen door de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij binnen kor ten tijd worden ingevoerd driedaagsche retourbiljetten tusschen Amsterdam en de stations, gelegen aan de lijn Rotterdam-- Roosendaal, tegen gelijke of lagere prijzen dan bij vervoer met kilometerboekjes van den Staatsspoorweg. Het Belgische Staatsblad bevat eene mi- nistrieele beschikking, houdende dat de in- en doorvoer van runderen eu schapen uit Nederland is geoorloofd langs de dou ane-kantoren, op de dagen en onder de sanitaire voorwaarden, door het blad opge geven. De in- en doorvoer van varkens blijft verboden. Men verneemt dat de Koloniale Reserve met een 2e reconvalescenten compagnie te Zutplien zal worden uitgebreid, waarbij vooral de uit Indië teruggekeerde artille risten zullen worden ingedeeld. Het aantal leden van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht neemt blijkens het verslag gaandeweg toe. In den loop van dit jaar werden vier nieuwe afdeelingen gevormd, zoodat na in zes plaatsen afdeelingen zijn, en wel in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Gro ningen, Middelburg en Arnhem. Het pantserdekschip «Piet Hein," thans te Rotterdam liggende, zal 3 Januari a. s. in dienst worden gesteld. De bevolking van 's Gravenhage bedroeg in 1894 101,305, waarbij nog ruim 20.000 van Scheveningen zijn te voegen. In 1839 bestond zij uit niet meer dan 55,686. Door de vereeniging tot bevordering van Beeldende Kunsten »Arti et Amicitiae", te Amsterdam, werd den 27e dezer een verlo- iDg gehouden. Op de navolgende nummers zijn prijzen gevallen 136 243 277 386 424 519 538 580 613 621 031 725 747 748 815 968 .1024 1095 1189 1249 1290 1295 1432 1503 1564 1943 2025 2211 2254 2388 2488 2606 1624 2628 2689 2691 2702 2716 2769 2869 2965 2977 3078 3093 3189 3466 3474 3503 51515 3545 3661 3712 3729 3825 3963 4011 4026 4251 4276 4303 4307 4352 4364 4442 4472. Iemand, die zich „Geen Concurrent" noemt, wijst in De Telegraaf op de erger lijke wijze, waarop de winkeljuffrouwen in de erge koude der laatste dagen behandeld werden. Twee straatdeuren, zegt hij, ston den wagewijd open, en de ijzige buiten lucht circuleerde ongestoord langs den vloer. Wijl de chef zich slechts een enkele maal vertoonde eu ras zich weder achter de warme kachel verschuilen kon, waren die arme winkeljuffrouwen genood zaakt met half bevroren voeten uren lang, zoo mogelijk nog met een vriendelijk ge zicht,. klanten te bedienen. VLISSINGEN, 31 December 1895. Voor eene flink bezette zaal trad giste - ren avond in het gebouw der Loge, zooals reeds iu onze vorige nummers aangekon digd werd, de beer Pol de Mont van Antwerpen voor de leden van het Depar tement Vlissingen der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen" met hunne dames op. Velen misten we, die anders getrouw in hunne opkomst zijn Misschien moet daar van de reden gezocht worden in het slechte weer of in den wellicht minder gelukkig gekozen Maandagavond, die door omstan digheden buiten den wil der Commissie voor de regeling der spreekbeurten boven dien zoo laat in het jaar voor de bijeen komst aangewezen moest worden maar jammer is bet, dat zij zich zooveel kunst genot ontzegden. Gelukkig hadden andereb zich niet door die overwegingen laten terughouden, zoodat toch nog uagenoeg alle plaatsen bezet warea. Als men er rekening mede houdt, dat voor deze samenkomst door het bestuur geen introductie verleend werd aan niet- leden, dan mag deze drukke opkomst als een gelukkig verschijnsel beschouwd wor den, wat zeker èn voor de sprekers èn voor de regelingscommissie aanmoedigend is. Wie weet, of dit aan die leden, die zich zelden of nooit op deze bijeenkomsten ver- toonen, geetie aanleiding geeft om zich daarvoor ook eens eenige opoffering te getroosten, eene opoffering, die schitterend beloond word- Dit bleek ook Maandagavond. Voor de pauze droeg de heer Pol de Mont zijn sprookjes-drama «Prinses Zon neschijn" voor. Dit drama, ontleend aan bet oude, welbekende sprookje «Doorn roosje" of, zooals bet uit den mond van den Vlaamscben dichter veel liefelijker klonk, Doornrozeken»zal door den grooten Belgischen componist Peter Benoit op muziek gezet worden, waarna het op het répertoire komt van de opera te Antwerpen. De zakelijke inhoud van het stuk geeft weer den strijd van den winter op zomer en herfst, die beëindigd wordt door de over winning van eerstgenoemde. Alles slaapt, een sneeuwkleed dekt het geheel, de gan- sche aarde is als verdord en verstorven- Daar zendt de zon weder hare krachtige stralen en doet alles door haren gloed langzamerhand ontwaken eu tot nieuw ver jongd leven terugkeereu De dichter viert aan zijne phantasie den teugel en doet in zijn stuk optreden een koning, die een heerlijk slot bewoont, en volop van het leven geniet. Zijn eenig kind, eene dochter, «Prinses Zonneschijn" is de liefelijkheid in persoon. Zij neemt deel aan het werk en het lied der spinsters. De koning keert van de jacht terug en biedt zijne dochter een door hem getroffen hert aan. Het hert is nog niet dood en wordt door de Prinses gestreeld. Daar verschijnt ten tooneele eene heks, de weduwe eeus konings, die, door bittere smart verteerd, den vorst verwijt, dat hij niet alleen haar echtgenoot gedood en hem kroon en land ontnomen heeft, maar nu nog bovendien haar zoon, veranderd in het hert, misschien ten doode gekwetst heeft. Daarover wil zij zich wreken en treft daarom niet haar doornstok 's konings eenig kind, dat in slaap valt evenals hare geheele om geving, zoodat het slot met allen en alles, wat zich daarin bevindt iu eene vreeselijke woestenij verandert. Het onkruid schiet welig op, spinnen van kolossale afmeting spinnen haar web. Geen spoor van het eens zoo prachtige slot is meer te vinden. Eene lange reeks van jaren blijft alles in dien toestand verkeeren. Daar ontwaakt in het door minnegloed gefolterde gemoed van den zoon der heks, die tot het leven wederkeerde, het verlan gen naar bevrediging voor zijn zoete smart. Met eenige zangers veriaat mj de moeder lijke woning, zwerft rond en komt einde lijk aan de piek, waar zich de vroegere heerlijkheid bevond. Door het toevallig uitspreken van eenige woorden, die de heks alleen meende te kennen, scheuren de spinraggen van een en vertoont zich voor de oogen van den koningszoon het liefelijke beeld der Prinses. Deze ontwaakt en met haar keert alles tot het leven terug. Dit alles beschreven door den grooten Vlaamschen dichter en met de hem eigene zeggingskracht voorgedragen, moest wel de hoorders en hoorderessen boeien. Na de pauze hoorden wij „Hoe Krelis trouwde," een stukje dat in Walsheren speelt, maar waarbij de dichter naar onze meening, wat de plaatsbeschrijving betreft, wel wat te veel aan zijne Vlaamsche boe ren heeft gedacht. Verder hoorden wij nog eenige schoone gedeelten uit de «Legende van Jeschoea- ben-Jossef," waarin Jezus' geboorte be schreven werd; eenige verzen als de Dans der Derwischen" de „Slangèndans" enz. en tot slot eene episode uit den Fransch- Duitschen oorlog. We kunnen niet anders verklaren, dan dat we een heerlijken avond genoten heb ben en dat het ons verheugen zal, indien het der commissie mag gelukken den spre ker meermalen te laten optreden. Op 1 Januari a s. wordt bij' het leger ingevoerd het stelsel Voeding van rijkswege, waarbij ten grondslag ligt dat de troep zoowel in tijd van vrede als in tijden van oorlog wordt verpleegd door de zorg der Intendance. De levensmiddelen worden, voor zooverre zij niet ter plaatse zijn aanbesteed, ver strekt uit 's rijksverplegingsinrichtingen n.l. magazijnen van levensmiddelen, slach terijen en bakkerijen. Tot administrateur van het in dit gar nizoen op te richten magazijn van levens middelen is benoemd de heer Moerdijk, tevens administrates van het garnizoens- kleeding- en nachtlegermagazijn. Met ingang van 1 Januari 1896 zijn al hier aangesteld tot agenten van politie 3e klasse Pieter Jongepier en Pieter Willem de Vries, van Middelburg; Johannes An- theunis de Smidt, van Arnemuiden Abra.

Vlissingse Courant | 1896 | | pagina 1