YLISSIMSdE COURANT. jit Libra. iagazijn, De ft» ra Wring. KRANS. t ZOON, 1102. No. 149. Vrijdag 20 December 1895. 33ste Jaargang. 'itgaven: Tasschen. r-Schelde. HF" Zij, die zich met het vi kwartaalaanvangende 1° Jan. 1896, op de Vlissingsche Courant abonneeren ontvangen de nog tot dien datum ver- schijnende nummers gratis. B i n n e n 1 i\ n Ier a.s. FEEST- oor de G. 71, St. Jacoktr- naar Maat. ng- der Uniformeii aardigd, zoodat de af- handelaren. handelaren Jongensboek, oek. mneerden omslag otterdam. u aanvoer van En- Duitsche HAARD- ,beneven8ANTHRA- voor Vulkachels A UT ZOON. :en paar DIENST. en Middelburg v v Tm. 4 50 (alleen irkt: 8.—, 9.30, i 11 ,5.10,5.55, S 51 ï3n 7.4 aar Remise vra. 5.20 Heen 'eilmarkt .- H 45, 10.16, 11.45 20, 5.15, 6. .7.-1.50, 8,3<» Haveudicnsf 50, 6.30, 7.-. 7 60, 8.20, 10.10, 10.40. II,—. 11.20 2.—, 2.20. 2.40. 3.— 3.20* 5,50, 6.40, 7.2.1, 7.45, 8.25, 6.-, 6 50. 7.20, 8.—, 8.30, 10.30. 10.60. 11.10, 11.30 2.10. 2.30. 2.50, 8.10. .20. 5.40. 6.—. 6.60 7.30. 1 56 nm 3 80 2 25 nin 4 erke vm 8 40 9 10 r Hoofdplaat am. 1.65 Breskens 2.25 Vliseiagen 2.55 Vrijdag Neuzen, BreskensTer fii, geldig voor vier dagen BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER; F. VAN DIS VELDE Jr. te Vligsingen. PRU8 DEW ADVERTENTIÉN Van 1 tot 4 regeW 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en gr'potf letters worden naar plaatsruimte berekend. Senig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATTBE Co., te Parijs. VerNcliljnl lMo»«dng-, Woadcrdiig- en Zftlerdi«ï-.iïond. Abonnementen voor België, Duiteobland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden Voor de Standaard is het een verblijdend verschijnsel, dat bij het jongste onderwijs debat in de Kamer de onderscheidene groe pen, die tot op de quaestie der legerorga uisatie op politiële terrein vereenigd stonden, üu weder vereenigd ten strijde trokken. Zij vindt in dit verschijnsel aanleiding tot de' vraag, of er tusschen deze groepen ook overeenstemming bestaat, of te verkrijgen is over die punten van politiek beleid, die van zelf aan de orde komeD, ot die men dezerzijds aan de orde wenscht te stellen. Als politieke aangelegenheden, die eerlang van zelf aan de orde komen, of aan de orde moeten gesteld worden, behooren vol gens het blad: Het Middelbaar Onderwijs, het Gymnasiaal Onderwijs, het Academisch Onderwijs, overeenstemming omtrent de kiesquaestie, overeenstemming omtrent de militaire quaestie, overeenstemming omtrent de sociale quaestie, en zoo verder. YVil men derhalve doeltreffend samenwerken, in dien zin, dat men nogmaals op regee- ringsterrein zou kunnen optreden, dan dient vooraf uitgemaakt te worden, of men om trent deze punten tot gelijkheid van inzicht komen kan. De Standaard waarschuwt daarbij tegen éen gevaar, n.l. dat men geen bitterheid zaaie en den broederband verbreke. Men verwijdere niet om verschil in de uitwer king van elkander, die in den wortel der beginselen bij elkander behooren. liet komt ons voor dat als deze raad van de Standaard door hen, die op den bodem fles geloofs vereenigd zijn, gevolgd wordt, de overeenstemming op politiek gebied niet zoo heel moeilijk zal te verkrijgen zijn. F Si 13 1 L L F T ii Men is in Suriname alles behalve inge nomen met het door mr.P. N. Eugelbrechts in AeAvo'/idpost warm verdedigde denkbeeld om deze bezitting tot, eeiie strafkolonie te maken. De West-Indiër vertolkt dit in de vol gende woorden »Ook wij zijn de meening toegedaan, dat het Nederlandsch element in Suriname dient te worden versterkt, niet alleen omdat de totale UIT DE AVONTUREN VAN EEN WEENER' DETECTIVE. 39.) Beken het maar, dat Eefje thuis is, en dat zij zich voor mij verschuilt, omdat ja, ik weet niet waarom. Misschien, omdat men mij belasterd heeft Thans sloeg de oude vrouw de oogen naar Bruno op en duisterde Kom eens mee, mijnheer von Thurn- fels, op het kamertje van mijn zoon kunnen wij vrij spreken, zonder dat zij het hoort. Dus is zij thuis vroeg Bruno, toen zij in liet bedoelde kamertje waren. Eu wil zij mij niet ontvangen Zeg mij dan om Gods wil, juffrouw, wat er gebeurd is. bevolking te klein is voor het uitgestrekte en rijke land, maar vooral ook dewijl door den toönemenden aanvoer van Aziaten en het onder wijs en de gelijke rechten, welke hunne kinderen ten deel vallen, van die zijde een overwicht moet ontstaan, dat tijdig dient te worden ge neutraliseerd. Om die reden wenschen wij gaarne in de aangegeven richting werkzaam te zijn. en door aldus te handelen bewijzen wij al dadelijk, door onze hoedanigheid van kleur ling, het onjuiste der schandelijke insinuation van den heer Engelberts. „De kleurlingen in Suriname zijn te verstan dig om maar voor een oogenblik den toestand te wenschen, laat staan te helpen bevorderen, dien de heer E. hun toedicht, te aspireeren. »Als product van den blanken vader en de kleurlingmoeder, en in den regel met eenige opleiding begaafd, sluiten zij zich om allerlei reden bij voorkeur aan hunne betrekkingen van vaderszijde aan." Iu de Kamer heeft de minister van marine zich, zooals men weet, gekant tegen het overbrengen van het loodswezen van de marine naar waterstaat Wat zou het baten, zeide de minister, men zou dezelfde adviseurs hebben, maar een minister, die minder met de zaak bekend is. Tegen het toepassen van den stoom op loods vaartuigen had de minister ook be zwaar. Als hij er eene bezuiniging in kon zien, zou hij tot stoom overgaan maar het zou veel meer kosten. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd besloten de con versie wet te behandelen na de Staatsbegrootiog. Bij de begrooting van oorlog werd door de heeren De Ras, Veegens en Heemskerk streng afgekeurd de niet-hevorderiug van kapiteiu Seret als iu strijd inet de onafhankelijkheid van den volksvertegenwoordiger en als achteruitstelling tegenover officieren-Kamer leden. Daarentegen verdedigden de heeren Guyot en Beaufort (Amsterdaui) de handel wijze des Ministers. De heer Staalman be sprak de belangen van den soldaat. Op 1 Januari 1896 wordt de Pupillen - school te Nieuwersluis opgeheven. Zij werd opgericht in 1877. In het geheel hebben 1(500 jongens daar hun opleiding ontvangen. Hiervan hebben een lGtal het gebracht tot officier en 4- tot. opzichter van fortificatiën, terwijl honderden zoowel in Indië als hier te lande in verschilleude graden van het leger het vaderland dienen. Wij vinden in een der bladen gemeld, dat ergens in eeue stad een trottoir wordt bevloerd met «eyerbriks". Wat zal ik u zeggen heer graaf antwoordde de oude dame. Toen het woord „graaf" over haar lippen was, sloeg zij de oogen verlegen neer. lieer graaf Weet u dan O, is dat de reden, waarom Eefje Zeker, dat is de reden, waarom zij zoo treurig gestemd is. Eefje is een braaf meisje, en zij begrijpt wel, dat er niets goeds van komt, als een heer van hoogen adel het hof maakt aan een arm burger meisje. Daarom wil zij weg van hier, in een betrekking, waar zij door drukke bezig heden haar verdriet vergeten kan Het is wel hard, dat ze mij wil verlaten, maar ik kan het toch niet kwalijk nemen en ik prijs het in haar, dat ze een braaf meisje wil blijven. Maar wie zegt dan, dat ik het niet eerlijk met haar meen Ja, mijnheer Thurnfels heer graaf wilde ik zeggen uit zichzelve is zij daar niet opgekomen maar mijn zoon, die u van aanzien kent, heeft haar de oogen geopend. U begrijpt toch wel, dat iedereen Ieder die de EDgelsche uitspraak van het woord „ironbricks"' kent, zal begrijpen, hoe de berichtgever op den klank af tot „eyer" gekomen is. Maar zou 't ter wille vau de menscheu die geen Engelsch ver staan, niet de voorkeur verdienen, het noodeloos gebruik van vreemde woorden te ontgaan en dus b.v. die «ironbricks» te noemen bij hun zuiver Hollandschen naam ijzertegels Het ook hier ter stede herhaaldelijk opgetreden tooneelgezelschap „Bakker,''dat thans te Leeuwarden vertoeft, zou heden eene feestvoorstelling aldaar geven ter ge legenheid van zijn 50jarig bestaan. Van de 14 leden, zegt het»N. v. d. I).#, die op traden toen het gezelschap zijne eerste voorstelling te Leeuwarden gaf, is alleen mevrouw de wed. M. Bakker-Stips nog iu leven sedert den dood van haar echtgenoot is zij directrice van het gezelschap, dat voor een groot deel is samengesteld uit hare kinderen en kleinkinderen. Het ge zelschap geeft voorstellingen in de kleine steden en voorname dorpen der verschillende provinciën. Mevrouw de wed. Bakker heeft in haar steeds zwervend leven vele moeie- lijke dagen gekend eu heeft, vooral in deze tijden, een harden strijd te voeren om het bestaan zij verheugt zich evenwel in de sympathie vau een talrijk publiek, dat hare jorstellingen, meest vroolijke stukken, steeds met genoegen bijwoont. Inzake de aanvaring tusschen de stoom schepen «Manilla1' en „Xania» in Sept. 11. heeft de rechtbank te Autwerpeu uitspraak gedaan. De «Manilla" werd uitsluitend schuldig verklaard Het Soer. Hbl. schrijft Uit goede bron vernemen wij dat op Lombok het voornemen bestaat om het gebied van Goeroe Bangkal, de ziel van den opstand der Sasaks tegen den vroegeren Radja van Lombok en het voornaamste Mohammedaansche hoofd, kleiner te maken door afscheiding van enkele districten. Wij meenen daartegen uitdrukkelijk te moeten waarschuwen. De neiging van den nieuweren tijd schijnt te zijn de volkshoofden van hun invloed te berooven ten onzen bate, ben van ))hoofd« terug te stellen tot ambtenaar, maar die neiging is verkeerd. De daarin gelegen onrechtvaardig heid daargelaten, zou zoo iets uitvoerbaar en misschien zelfs wenschelijk zijn, wanneer wij de numerieke meerderheid vormden, maar zoolang dat niet het geval is, zoolang wij moeten re- geeren door tusschenkomst der hoofden, mogen wij niet tornen aan hun stelling in de iulandsche maatschappij. Dat verdragen noch zij, noch de bevolking. slechte vermoedens krijgt als iemand ken nis maakt met een meisje en zich eenvou dig Thurnfels noemt, zich uitgeeft voor een bouwmeester, die spoedig eeD aanstelling hoopt te krijgen, en het blijkt later dat die iemand een voornaam lieer, een graaf is, die rang eu stand verzweeg om de liefde van het meisje le winnen. U heeft gelijk, juffrouw, antwoordde Bruno, nadat hij eenige oogeublikken had nagedacht.. Het was onbezonnen, dat ik mijn rang en stand verzweeg, maar ik ver zeker u op mijn eerewoord, dat ik geen on reine bedoelingen had. Sedert onze toevallige ontmoeting had Eefje indruk op mij gemaakt; ik wilde haar nader leeren kennen, voordat ik mijn gevoelens openbaarde. Zou dit moge lijk geweest zijn, als ik mijn waren naam en rang genoemd had Zij zou wantrou wend en beschroomd geweest zijn had ik vooruit gezien, wat nu gebeurd is, dan zou ik auders gehandeld hebben. Maar het is gelukkig nog niet te laat, om goed te ma ken, wat ik bedierf, eu voordat ik met het lieve kind spreek, juffrouw Nisser, doe ik Het heet nu wel dat Goeroe Bangkal met die machtevermindering ingenomen is en zelfs onder den invloed van onze ambtenaren geheel over tuigd zou zijn geworden dat wij het goed met zijn land en volk meenen", maar dat is natuur lijk zuiver zelfbedrog. Met zulke drogredenen tracht men altijd onrechtvaardigheden te beman telen het zijn verroeste wapens uit het leugen arsenaal. Niemand gelooft er meer aan, dan alleen nog de ambtenaar, die de onrechtvaar digheid voorstelt, en zijn daad, waaraan hij zelf bemerkt dat een luchtje zit, verschoonen wil in de oogen der regeering. Laten wij op Lombok vooralsnog voorzichtig zijn. Het pacificatiewerk vordert goed, althans volgens ambtelijke verslagen, maar dat men niet al te hard van stal loope. Er zijn nog moeilijk heden genoeg te overwinnen en ook in de harten der Sasaks zal Eog wel de herinnering leven aan de treurige dagen van 2-526 Augustus 1894, Zij hebben toen geleerd dat wij niet altijd de sterkste zijn. VLISSINGEN, 19 December 1895. Bij het uitbrengen van een anker van het bij den jongsten storm bij de Zuid- Kraaijert aan lager wal geraakte vaartuig van den rijkstonnenlegger alhier, sloeg jl. Maandag de boot, waarvan de bemanning uit 3 personen bestond, om. Twee hunner wisten echter met inspanning van al hunne krachten zich zeiven te redden, terwijl de derde persoon op het punt zijnde er het leven bij in te schieten ter redding werd bijgesprongen door J. J. van Hoepen, varens gezel, die zich met C. N. van Gelder, hulploods, in eeue andere boot aldaar be - vond. Bemerkende dat van Hoepen deu drenkeling: niet zou kunnen redden, sprong C. M. van Gelder te water, wien het mocht gelukken met den drenkeling, zekeren Smit, en van Hoepeu behouden op het droge te geraken. Ter verbetering van ons bericht aan gaande het plaatsen van een tweede licht ter hoogte vau de voormalige marinekazerne (zie ons vorig nummer) deelen wij mede, dat nimmer sprake is geweest van het plaatsen van een licht nabij den Bomvrijen toren en er dus geen sprake kan zijn van mislukte proefnemiDgeu. Het thaus ontsto ken licht is geplaatst daar waar de com missie, met de proefnemingen belast, het heeft voorgesteldevenzoo de lichtsterkte en de plaatsing der roode ruiten. (Twee, en niet éen.) Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het Ge district, dd. 12 December j 1wordt in het begin van bij u plechtig aanzoek om de band uwer dochter Juffrouw Nisser sloeg verbaasd de oogen naar Bruno op en vroeg Wat zegt u, heer graaf? Is het u wer kelijk ernst om Eefje tot vrouw te nemen Zeker, dat is de vurigste wensch van mijn hart. Ik heb altijd gezegd, dat u de beste man ter wereld is, en dat u niet met slechte bedoeliugen bij ons kwam. Maar heer graaf er bestaat nog een hinderpaal. Een hinderpaal Ik moet het u zeggenEefje is mijn kind niet. Wat? Is Eefje niet uw dochter? Neen, heer graaf. Het is een lange iedenismijn zoon kan u die veel beter vertellen, maar wat ik weet zal ik u zeggen Oordeel dan, heer graaf, of u Eefje nog tot vrouw wil nemen. En nu vertelde zij, wat zij zelve wist en ook wat haar zoon gehoord had, die op het spoor was van het geheim vau Eefje's geboorte. Zij sloot haar verhaal met de woorden lk

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1