VLISSIMSCHE (IlIAM. le Prinses vas Wahring. No. 148. Woensdag 18 December 1895. 33ste Jaargang. Si i n n e n San d. B I) K, K A Kleine Markt I N°. 187 (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F- VAN DE VELDE Jr. te VÜBsingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DAU BE Co., te Parijs. VerMcIiljnt llhigdng-, Ikonrferdag- en Znterdiig-nTond, Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk 1.86 per drie maanden Zij, die zich met het volgende kwartaal, aanvangende 1° Jan. 1896, op de Vlissingsche Courant abonneeren ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Door J. O- wordt in De. Telegraaf man ingezonden stuk de aandacht gevestigd op den draukverkoop in de militaire cantines, waarvan de inzender een groot tegenstan der blijkt te zijn. Hij zegt daarvan o. m. het volgende Op oud ijs vriest liet licht, zegt men. Maar is men nu aan hoogerhand zoo naief om te denken, dat als de militair in de cantine reeds een paar borrels genoten heeft, hij, uit gaande, de kroeg in de stad waar daarenbo ven zoo gemakkelijk geborgd wordt voorbij zal gaan Juist niet, bij trekt er te eerder been, omdat zijn reeds eenigszins verbit brein op nog meer bedwelming belust is. Ik geef u die verzekering M. de R. dat van de 100 zaken, die ter behandeling voor den krijgsraad komen, er zeker 90 zijn, die als men bet maar nauwkeurig zou willen opzoeken bun oorsprong hebben in bet gebruik van drank. Gesteld eens, dat iemand beweerde, dat bet toch wel goed zoude zijn als er publieke vrou wen in de kazernes waren want men zou dan meer den waarborg hebben, dat de man schappen minder naar krotten en buizen van ontucht gingen. Ik weet zeker, dat zoo iemand zich de afkeuring van alle weidenkenden op den bals zouden balen en bij bij bet hoofdbestuur misschien wel voor een gek zou worden aan gezien. Maar zou zoo iets uit een louter maatschap pelijk of hygiënisch oogpunt bet zedelijke laat ik voor een oogenblik buiten beschouwing, nog niet veel meer raison d'être hebben Want bad dan iemand op die wijze zijn hartstocht kunnen bevredigen, dan zou bij zeker niet meer trachten, dat buiten de kazerne nog eens te doen. Neen M. de R. Ik bliji bet een diep betreurens waardige zaak vinden, dat bet verkoopen van drank in de cantines geoorloofd blijft. Zij, die er misschien vroeger nooit aan gedaan hebben voor ze in dienst kwamen, komen er nu onwillekeu rig toe niet alleen omdat zij het bun kamera den zien doen, maar ook omdat zij bang zijn uitgelachen te worden als ze hem den borrel niet gebruiken, Het wordt over bet algemeen nog zoo kranig gevonden als je hem wel lust. De oorlogsbegrooting staat nu weer te behan delen en de Volksvertegenwoordiging zal dan ook den minister zeker weder vragen, boe bet in 't leger gesteld is. Er zal baar dan kunnen worden geantwoord dat er krachtig naar wordt gestreefd, om bet I 12 I i i. I. li 1 O V UIT DE AVONTUREN VAN EEN WEENER DETECTIVE. 38.) Neem me niet kwalijk, dat ik u in de rede val, oom, de naam, dien ik draag-, legt mij de verplichting op, ten allen tijde als man van eer te handelen, en aan die verplichting zal ik altijd voldoen. Ove rigens ken ik geen plichten tegenover mijn familie, dan mijn kinderlijke plichten tegen over u, oom, omdat u als een tweede vader voor mij gezorgd heeft. De oude graaf drukte Bruno de hand. Als u zegt, dat van dit huwelijk niets kan komen, dan zal ik mij naar uw wil schikken, oom. Maar het is best mogelijk, zedelijke peilt van den soldaat te verboogen want daartoe worden voordrachten in allerlei zin gehouden. Maar zou zich dan ook niet eens eene krach tige stem uit baar midden kunnen verheffen, om die bron van bijna alle kwaad uit onze kazernes te weren Van bet niet gebruiken van aloobol heeft nog nooit iemand eenig nadeel ondervonden van bet gebruik echter, zelfs van zijn eerste glaasje, heeft al menigeen diep berouw gehad en de plaats vervloekt, waar bij daartoe in de gelegenheid werd gesteld. Overgroot zou de dankbaarheid zijn van on telbare ouders, als zij wisten, dat hunne zonen bij bet in dienst treden kwamen op plaatsen, waar de verleiding tot het gebruik van drank niet bestond en waar daarenboven nog krach tig tegen bet gebruik van alcohol wordt ge waarschuwd. Er bestaat veel meer eer in, onze geëerbiedig de Vorstin te dienen, dan vorst alcohol. Er is beweerd dat bet houden van een rijwiel aan den eigenaar, door elkaar, op een f 100 's jaars komt te staan, en ie mand, die zich zulk een weelde kan ver oorloven, best er een paar gulden voor be lasting bij kan betalen. In de Gruyter's Maandblad vindt men eene beschouwing, die bevestigt dat een rijwiel aan zijn bezitter werkelijk jaarlijks f 100 per jaar kost. Het blad drukt dit aldus uit. „Den levensduur van bet rijwiel in eerste hand kan men niet hooger stellen dan drie jaar. Al is bet nog zoo goed, liet is ver ouderd en de bezitter is gelukkig, als hij het met verlies van de hand kan doen om zich een nieuw wiel aan te schaffen. Daar een nieuw rijwiel allicht een f 200 kost, eischt dit dus aan vernieuwing onge veer f 70 's jaars Voeg daarbij f 10 rente verlies, en zonder buitengewone ongelukken komt men dus met het gewone onderhoud aldra tot 100 's jaars. Volgens de Memorie van Antwoord geeft de minister van financiën volkomen toe dat de klerken bij de Rijksbelasting gegronde grieven hebben. Als redacteur van hel weekblad Nederland drong de beer Spren- ger van Eijk krachtig aan op het wegne men dier grieven, als minister antwoordt hij dat hij geen verbetering van hun lot kan voorstellen, zoolang nog het lot van het aanhangige ontwerp- Personeel onbe slist is. En als nu dit ontwerp verworpen mocht worden, hoe dan, moeten dan die klerken wachten tot een opvolger van den minister zich over hen ontfermt? dat er na mijn dood niemand zou zijn om de rechten en plichten van onze familie te erven. Dus je zou dan ongetrouwd willen blijven Heb je bet meisje dau zoo lief? Ja, oomTusschen al het gewoel en gewroet in de hoofdstad heb ik een stukje poëzie gevonden. In de avonturen van Mvinch- bausen komt een jager voor, die verbaasd staat bij het zien van een wonderschoone bloem, die uit de verrotte binnenholte van een boom ontspruit. Iets dergelijks is mij overkomen. Ik heb mijzelven in de laatste dagen herhaalde malen afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat zoo reine onschuld ongerept kan blijven te midden van de onreinheid, die aan het leven der groote steden ver bonden schijnt te zijn. Je bent verliefd, mijn jongen. Je oogen zijn verblind en je verstand spreekt minder dan je hart. 1-Ioor eens, oom 1 Ik ben niet meer in den leeftijd, dat het verstand zwijgt als het hart gesproken heeft. U vergist u, als u denkt, dat ik mij heb laten meeslepen door De Minister van Koloniën deelt thans mede, dat blijkens de uit Indië ontvangen opgaven de kosten van de expeditie naar Lombok hebben bedragen f2,656,917. De waarde van de van Lombok afkom stige gelden en kostbaarheden kan nog niet met juistheid worden opgegeven, doch wordt, met inbegrip van de reeds in min dering der aanvankelijk opgelegde oorlog schatting betaalde som van f450,000, ge schat op f 1,700,000. Er zal dus een millioen bij moeten. Bij de beantwoording van een vraag van deh lieer Mees, omtrent de hooge eischen, gesteld voor het examen Fransch L. O., beeft de Minister van Binnenlandsche Za ken Donderdag in de Tweede Kamer ver klaard, dat de conclusie van het rapport omtrent bet daarover ingesteld onderzoek geruststellend is voor degenen, die zich voor het examen prepareeren. Het gelezene geeft den Minister geen aanleiding, te meenen dat de betrokkenen aan dergelijke extra vagante vragen zullen worden onderworpen, als zijn medegedeeld. Bij de behandeling der marinebegrooting werd gisteren in de Tweede Kamer door de heeren Guyot en Plate aangedrongen op verbetering van bet aandoen van den Rotter- dauiticben Waterweg door het plaatsen van een nieuwen lichtopstand. De minister ant woordde dat hij de bestaande verlichting voldoende acht, waarop de heer Guyot zeide bij de behandeling der begrooting voor wa terstaat op de zaak terug te komen. Een amendement van de Commissie van rapporteurs om de kosten voor de uitbrei ding der Kustwacht vau marine op oorlog over te brengen, werd met 46 tegen 16 stemmen verworpen, waarna het hoofdstuk marine werd aangenomen zonder hoofde lijke stemming. Ook het hoofdstuk nationale schuld werd aangenomen na een korte woordenwisse ling van den minister van financiën met de heeren Rutgers en Veegens, waaruit bleek dat de leeniug voor geweren zal worden gecombineerd, met eene eventueele groote leening, maar dat de leening voor geweren slechts over 20 jaar zal loopen. Daarna is het debat over bet hoofdstuk financiën begonnen. Bijzondere aandacht verdient het stand punt, waarop de minister zijne weigering omtrent het plaatsen van een nieuwen lichtopstand grondde. De minister beweerde n.l. dat het gevaar voor menschenlevens en materieele schade zal vergrooten bij den indruk van het oogenblik. Het toeval heeft mij met haar doen samentreffen op dien avond, dat ik in de opera de vrouw zou zieu, die u voor mij bestemd had. En juist daar zag ik eerst recht, hoe schoon zij is. Nu, dat heb ik dau goed beschikt Ja, oomde mensch wikt, God be schikt. Aanvankelijk was ik besloten, het avontuur van die ontmoeting niet voort te zetten, maar den volgenden dag werd ik met onweerstaanbare macht tot haar ge trokken. Ik zocht haar op, maar verborg mijn rang en stand. Ik stelde mij aan haar voor onder den naam Thurnfels, zeide dat ik bouwmeester was en spoedig een be trekking met een burgerlijk inkomen hoopte te krijgen. Haar moeder begunstigde mijn pogingen, en ik was gelukkig, toen ik be merkte dat miju liefde beantwoord werd. Hoewel met moeite,heb ik mij toch tot heden bedwongen om haar mijn liefde niet te bekennen, 'want ik rekende bet mijn plicht, eerst met u te spreken. Vandaag moet het beslissende woord ge- vergemakkelijking van het binnenloopen der schepen. Wij gelooven ook dat de schepen bij storm of mist veiliger buitengaats zijn dan in den alsdan moeilijk te genaken Water weg. Op eene vraag van den heer Plate of het niet wenschelijk zou zijn het loodswe zen van Marine bij den Waterstaat over te brengen, antwoordde de minister dat hij daar tegen was. Volgens gerucht zijn twee voorname vijandelijke hoeloebalangs in Atjeh gesneu veld. Uit Atjeh wordt aan de Telegraaf ge- schreven dat er geen reden bestaat zich daarover te verblijden, want dat de kwaad willige Atjehers nog over een menigte ener gieke aanvoerders beschikken kunnen, die den strijd niet zullen opgeven, zoolang wij niet getoond hebben Atjeh te kunnen onder werpen. Naar men verneemt, zijn, ter verzekering der geheimhouding bij de vermogensbelas ting, door den minister van financiën op nieuw voorschriften gegeven, om te voor komen dat de belastingschuldigen door de inspecteurs der registratie worden geboord in tegenwoordigheid der klerken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging der wet tot regeling der militaire pensioenen bij de zeemacht. Tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden is bij kon. besluit benoemd mr. A. Telders, advokaat-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage. De tot het niet blijvend gedeelte behoo- rende miliciens der lichting 1895 van het reg. gren. en jagers en de overige regimen ten infanterie worden 10 Maart a.s. in het genot van onbepaald verlof gesteld. In Nederland werden van 1 Januari tot en met 30 November van dit jaar 829 faillis sementen uitgesproken. In hetzelfde tijdperk van 1894 was dit 837. In vergroot formaat is verschenen het weekblad Hippos, gewijd aan de belan gen der paardenfokkerij en paardensport. Aan dat blad, dat reeds zijn vijfden jaar gang beleeft, zal thans geregeld worden vastgeknoopt de bespreking van aanverwan te vakken, zooals hoef- en rijtuigsmederij, zadelmakerij, enz. enz. in éen woord over alles wat op het paard, een der groote bronnen van bestaan mede van ons land bouwbedrijf, betrekking heeft of daarmede in verband staat. sproken worden, oom, en ik hoop, dat ik uw vaderlijken zegen meekrijg op den tocht, dien ik wil ondernemen. Maar, beste jongen, om je keuze te billijken, moet ik toch eerst weten, op wie die keus gevallen is. Met de welbespraakt heid van een verliefd jonkman heb je over de voortreffelijke eigenschappen en de schoon heid van je geliefde uitgewijd, maar ik weet nog niet eens haar naam. Zij heet Genoveva, maar meestal wordt zij kortweg Eefje genoemd. Hm! Nu weet ik nog niet veel,beste jongen Eefje hm ik denk, dat Adam zijn vrouw ook zoo noemde, als hij een goede bui had. Maar hoe is haar fa milienaam Nisser. Een burgermeisje dus? Ja, de dochter van een weduwe te Waring. Te Waring 1 Ei, ei 1 het wordt allengs romantischer Een burgermeisje uit de voor stad met graaf Bruno von Thurnfels Neem me niet kwalijk, dat mij dit niet zoo spo-e

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1