VIJSMMSIHE COURANT Ie Frases van Vahrar. ZOON ROOMBOTER, ho. 144. Maandag' 9 December 1895. 33 Jaargang. ifabriek UUR Dapgii sfbode. iteit Melk anti'én ?AN SANTEN JaczQ., er-Sebeldc. Gemeentebestuur. ste en wordt door hei UI8, tegen 1 Mann rstraat, no. 166 iboven) n stand een WINKEL te richten. Adresbr 3kh. STEPH. VADER r Courant, 'd tegen begin Januari i dezer Courant. 11 de liter, bij C. BENOU alhier. eelt zich aan voor hei betor 1 N T1 R N op Buurspoliï 7i, Inboedels, Koopmansgoe- .and-. Rivier- en Zeetrans mmm. Ttierkado, D. 3 rig toezicht bereid, tot 1 April 1896. loor geheel Nederland. 10 k.g. ƒ12.-; U f 3.25 verder naai tegen hooger prijs e geschiktste tijd zich OVTSIE te voorzieu, lar wordt ingestaan, in de fijne en geurige agt monster h 1.40 ng, vlugge verzending, jzet op heden rui nabij Oen Haag. n A M U I F, M H T. jn en Middelburg v v. Remisevm. 4 50 (alleen Imarkt: 8,9.80, II,,1230 ;0, 4.15, 5.10, 5.55, 6 55, 7.4 Naar Remise vm. 5.20 (illeon r Zeilmarkt8 45, 10.16, 11 45 ,4.20, 5.16, 6.--.7.-7.50,8.3U ber 1895. 11 53 mn 3 30 12 25 ii m 4 uekorfce vm If 40 9 10 Hoofd plant nm Ureskeus Vlissingen Vrijdag 7 25 vra 10 10 7 45 10.80 Ter Neuzen, Breskensfff teven, geldig voor vier dagtn H li H E A li Kleine Markt I KT". 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden I.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. II 1 T ÖK V BR: F. V AN DE VELDE Jr. te Vlisningen. PRIJS >ER ADVKRTENT1ËKVan i tot 4 regel.* f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot e letters worden naar plaatsruimte berekend. Eonig Agent voor Frankrijk de firma Q-. L. DAUBE Co., te Parijs. Tormchljnl lHn*<lag:>. en Zatcrdas-Oïoml. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden PLAATSELIJKE BELASTING. Besluit tot voortdurende heffing van verbruiksbelastingen. De Burgemeester en Wethouders van Vliesin gen doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 5 October 1895, bij besluit no. 4, is genomen het navol gende Besluit tot voortdurende heffing eener plaatse lijke belasting op voorwerpen van verbruik De Gemeenteraad van Vlissingen, overwegende dat de gemeente Vlissingen voort durend behoefte beeft aan de heffing van plaat selijke belasting op bet gedistilleerd en op bet gezien de wet van 2S December 1891, (Staats blad no. 236), tot afwijking van deri regel gesteld bij art. 241 der gemeentewet, betreffende de beffing van plaatselijke belasting ten behoeve van de gemeente Vlissingen op bet gedistilleerd en op het gemaal, Besluit voortdurend van kracht te verklaren de verordening tot beffing van plaatselijke be lasting op bet gedistilleerd en op bet gemaal, zooals die laatstelijk zijn vastgesteld bij de Raadsbesluiten van 22 September 1884 en 7 October 1884 en goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 4 November 1S84, no. 14, met de daartoe betrekkelijke verordeningen op de in vordering. Vlissingen, den 5 October 1895. De gemeenteraad voornoemd, De Voorzitter, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. O. BUSING. Behoort bij Koninklijk besluit van 21 Novem ber 1895 no. 20. Mij bekend De Minister van Binnenlandscbe Zaken, (get.) VAN HOUTEN. De Secret.-Generaal van Binnenlandscbe Zaken, (get.) DIJCKMEESTER. En is biervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 7 December 1895. De Burg. en Wetb. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. PERSON EELE BELASTING. Afkondiging van de kohieren der personeele belastingno. 5 en 6, dienstjaar lSo5/9a. De Burgemeester van Vlissingen maakt be kend dat op beden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezondeu, de executoir verklaarde kohieren wegens de personeele belas ting No. 5 en 6, dienst 18v5/96. F 15 II I L L F T O UIT DE AVONTUREN VAN EEN WE ENE 11 DETECTIVE. ,34.) Maar ik hoop daartoe later nog gelegen heid te vinden, en ik dank u voor uwe mededeeliDgen, die groote waarde voor mij hebben. Een half uur later zat de commissaris in den sneltrein, die hem naar Weenen voerde. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Den morgen na Kareis afreizen was Eefje bezig haar kanarievogel en hare bloemen le verzorgen, toen juffrouw Nisser met een brief in de hand binnentrad. Hier is wat voor je, Eefje Karei beeft De daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen, en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maanden na heden bebooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, op grond van art. 27, 2 der personeele wet, moeten worden gedaan bij den rijks-ontvanger, binnen éene maand, volgende op die, waarin bet perceel is ontruimd. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den G December 1895. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. ,Het volk moet dan maar wat minder feestvieren." Zoo sprak volgens het gewone ver slag der dagbladen de beer Van Kar nebeek in de zitting der Tweede Kamer van 27 November, toen een auder lid de opmerking maakte 't was bij de behan deling der wet op de personeele belasting dat arbeiders met eeue verdienste van f 10 per week, 'geene belasting konden betalen, omdat zij alles moeten uitgeven voor noodzakelijk levensonderhoud. Volgens het offieicele verslag heeft, de heer VanKarnebeek alleen gevraagd: (/Als zij er nu feest mede vieren Zonderling, niet waar, zulk eene afwij king tusscben een officieel en een niet officieel verslag? Dat schijnt zoo; maar de schijn bedriegt. Het officiëele, eerst later verschijnende verslag der Kamerzittingen, door de sprekers nagelezen, bevat hetgeen zij hadden willen zeggen, of misschien wat zij zouden gezegd hebben, wanneer zij de zelfde rede nog eens hadden moeten uit spreken. I-Iet bevat de stof voor de ge schiedenis der wetgeving. Het is vervat in behoorlijke vormen en geeft duidelijk de meening weer van regeering en volksver tegenwoordiging. Maar hieruit behoeft allerminst te vol gen, dat er precies in staat, wat een spreker in het vuur der rede of in een minder bewaakt oogenblik ontvallen is. Jammer genoeg dat het volk niet het officiëele verslag, maar de gewone versla gen der dagbladen leest. Wat daarin staat het moge dan al of niet juist wezen is voor het volk de waarheid. Dat mogen heeren Kamerleden wel eens bedenken, zoo lang in ons parlement, in de Tweede Ka mer althans, niet eene wijze van spreken en werken is ingevoerd, zooals die er in derdaad en alleen behoorde te worden ge vonden. een brief voor je achtergelaten. Een brief -- Ja, en bij heeft me uitdrukkelijk ge zegd, dat ik je hem dezen morgen moest geven. Hier, mijn kiud Wat zou het zijn, dat hij zoo geheimzinnig schrijft? De oude had Eefje den brief gegeven en giug weer naar de keuken, om nog iets voor het ontbijt te halen Zoodra Eefje de eerste regels van deu brief had gelezen, verbleekte zij, haar hand beefde en toen zij den brief ten einde was, welden tranen in hare oogen op. Met wankelende schreden zocht zij haar slaapkamer op, waar zij loodzwaar op de sofa neerzeeg. Onder het storten van vele tranen las zij daar nogmaals Kareis brief, die luidde //Lieve zuster! Het is mogelijk, dat ik je door deze regelen smart veroorzaak, maar ik houd het voor mijn plicht te rechter- tijd je de oogen te openen. Wees op je hoede, zusje-lief! Die mijnheer Thurnfels, die sedert korten tijd bezoeken bij ons af- legt en zooals moeder zegt naar je Zou het werkelijk jammer zijn De heer Van Karnebeek is door de anti- belastingvereeniging uitgenoodigd, in hare openbare vergadering te komen spreken, en dAar het bewijs te leverendat een werkman, die f 10 per week verdient, toch belasting kan betalen, en, dat bet volk te veel aan feestvieren doet. Laat ons een oogenbl.k aannemen, dat hij dit beweerd of bedoeld heeft. 't Is wel onbegrijpelijk dom van ons, maar tot hiertoe wisteu we werkelijk niet, dat eene dergelijke vereeniging in Nederland bestaat. We wisten alleen dat niemand onzer bepaald met pleizier zijne belasting voldoetmaar dat er menschen zijn, die zich vereenigen om ons van de belasting te bevrijden, neen, dit wisten we niet. Of zou dat nu niet zoozeer in de bedoeling liggen De heer Van Karnekeek moet tenzij hij beter dan wij op de hoogte mocht wezen wel vreemd hebben opgezien, toen hij een briefje thuis kreeg, dat een overblijfsel schijnt uit den tijd der Fransche revolutie. Men spreekt hein zoowaar als «medebur ger" aan, en aan het slot krijgt hij eeu //burgerlijken groet/' Wat moeten we er van gelooven Hindert het der vereeniging dat de spreker in de Tweede Kamer van adel" is, of verlangen hare leden den tijd terug, toen men elkaar als burger eu bur geres aansprak Nu, in Nederland althans is dit wel een zeer verheffend^?) tijdperk in de geschiedenis geweest. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, dat de heer van Karnebeek zijn poes naar de meeting der burgers zal zenden om ver schillende redenen, die ieder voor zich zelf gissen kan. Bestonden die verschillende redenen niet, dan zou het wel aanbeveling verdienen om eens met de //burgers" over de stellingen te praten, die zij den afgevaardigde willen laten verdedigen. Waarom Vooreerst is de meemng, dat f 10 per week een laag loon is voor een ar beidersgezin, veel te algemeen om er eene gevolgtrekking uit te maken. Wij kennen welvarende streken, waar het loon op het platteland bedraagt, in den winter 6. k 6.50 in den zomer ƒ8.k ƒ8.50. Wanneer de man matig is, daér althans nog geene zeldzaamheid, dan kan het ge zin daarvan goed leven, vooral wanneer bij de vrouw netheid en overleg gevonden worden. In de steden, althans in vele steden, zijn de levenseischen, wij bedoelen natuur lijkdie welke noodzakelijk bevredigd moeten hand dingt, is niemand anders dan de graaf voc Thurnfels, een der aaDzienlijkste hee ren van Weenen. Zijn prachtig paleis staat in de Heerenstraat. Ik kan onmogelijk ge looven, dat zoo'n voornaam heer plan heeft om zijn rang en rijkdom aan een arm meisje aan te bieden. Ik weet niet hoe je hart er over oordeelt, dat hij zijn ware positie ver borgen hield, maar je verstand zal dat niet goedkeuren, dat weet ik. En ik weet ook, dat je een braaf meisje bent en dat je het wil blijven. Neem deze waarschuwing niet kwalijkmijn bedoeling is goed. Hartelijk gegroet van „Je trouwen broeder Karei." Nadat Eefje den brief voor de tweede maal gelezen had, stortte zij geen tranen meer. Zij werd ijzingwekkend kalm en staarde ge- ruimen tijd voor zich heen. Toen stond zij op, verbrandde den brief en kleedde zich, om eeü moeilijken gang te doen. Waar blijf je toch, Eefje riep de moe der aan de deur, die zij gesloten vond. nier ben ik, moeder, antwoordde het worden, hoogerdaarvoor is de som van 10 dan ook hooger. Wij spreken nu alleen over vaste loonen, omdat de andere, ofschoon hooger, minder zeker zijn. Van de veranderlijke loonen behoort men het ge middelde te berekenen. Doch wat volgt nu hieruit Immers, dat men de voldoening van belasting niet aan de hoegrootheid van het inkomen kan vastknoopen Hetzelfde inkomen heeft voor den een veel meer of minder waarde dan voor den ander. Minder komt het aan op de vraag hoeveel, meer op het feit dat men werkelijk betaalt. AI bedroeg de belasting nog zoo weinig, 't is een beginsel dat men, ten onrechte, altijd loslaat en altijd ver loochent, dat ieder burger ten nu zeggen wij ook met volle overtuiging burger) moet bijdragen in de lasten der Staathuishouding, van zijn huishouding. Het moest u eene eere zijn, burgers, dat gij zelf ook bijdraagt, hoe geriog uw aandeel ook zij. Gij bederft uwe zaak, door alles te werpen op de schouders van anderen, door de lasten met geen vinger aan te roeren Gij wilt dat de wetgever u ontheffen zal Verlang liever van hem, dat hij u herstelle in de eer die u toekomt, eenvoudige werkman, om inderdaad medeburger te zijn. En, als ge van recht spreekt, dat eiken burger toekomt, en dat ge voor u zei ven vraagt, slechts dan, zouden wij zeggen, hebt gij recht. En wat nn de tweede stelling betreft, dat het volk te veel feest viertdie heeft, goed aangepakf, al even veel kans van slagen. Waarlijk, men zou met pleizier naar zulk eene meeting gaan, als maar. die verschillende redenen er niet waren. Het volkmaar daar behooren we allen toe. En danis het niet waar? Zijn onze zeden dezelfde gebleven in de laatste helft dezer eeuw Is onze levenswijs on veranderd. Leven we nog in huis, niet daarbuiten Is het bijzondere leven nog regel, het openbare uitzonderingWaar zouden wij eindigen, voortgaande in dien toon Deze vraag zou wel de laatste moeten zijn is de werkman, de arbeider, of hoe men het ook heeten mag, achter gebleven in den de welvaart verslindenden tijdstroom 't Is toch heusch maar jammer, als er niets komt van die openbare meeting. Zoo ongemerkt zouden wij er toe komen, de punten van het debat aan te geven, 't Zou verkwikkelijk kunnen wezen, ze zóó te hooren uitwerken, dat men scheiden kou met. burgerlijken groet. meisje. Zij opende de deur, en gekleed met hoed en mantel trad zij voor de oude, die ten zeerste verbaasd was. Waar wil je al zoo vroeg heen, kind Ik moet noodzakelijk uit, moeder. Zoo vroeg? Je hebt nog niet eens ont beten. Zet maar wat voor me in de kast. Ik ben binnen een uur terug. Wat scheelt er aan Later zal ik u alles vertellen. Laat mij nu gaan. Wat zie je er uitJe ziet zoo bleek Ben je soms niet wel Een beetje, ik heb slecht geslapen. De frissche lucht zal mij goed doen. Juffrouw Nisser zette groote oogen op. Zij begreep wel, dat in Eefjes gemoed iets had plaats gegrepen, dat zij nog geheim wilde houden. En nu dacht zij aan den brief van haar zoon. Zeg eens, Eefje, vroeg zij, wat heeft Karei je toch geschreven Niets van beduiden, moeder Als ik terugkom, zal ik u alles vertellen 1 Adieu,

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1