VlilSSIMiSCHE COTRAHIT. ÏÏÏLXm. ft 141. Maandag 2 December 1895. 33ste Jaargang. i mrspiir, CERT C mg L S3 ET QLFFEN. I E pjongen naaister. Gemeentebestuur. Ie Prinses m Wahring. R i n ii e n 1 a 11 d. REENIGING ayoiids hall acht Bren, Idele Handboog," Middelburg. I GMÜ [R5Q hter, Ballade nacli dani- g-eD, voor Soli en koor lleiding, Niels W". Gade. pf en Duet uit de Can ute viel Bekiimmer- I. Joh S. Bach. e étranger, voor koor lleiding Ch. Gounod. (nder Jon. J. H. Verhulst. ipraan Solo. Lied, voor Ian. Meyer-Olberslebkn. heer JOH. OLEUVER. 1 S T E N M. van Vliet, Concert- raveuhage, Sopraan, ddelburg,Mezzo Sopraan. Middelburg, Bas. Middelburg, Bariton. >n voor de Groote Repe- 2 December 1895, des ƒ1,(Donateurs en voor bet Concert 1,50, oor dames gebruik ban Donatrices en Leden vrij), voor het Concert 2,50. en vrij). eid tot bespreken van voor Donateurs (Dona- uitengewone ledeu in liet roenmarkt) op Maandag ceut per plaats. (Te 1 IS a 0,20, alsmede ,T15N op beide avonden et bureau, vudr dien tijd vau bet Concertgebouw 15, RIONEERDE HARING wil .akje SERVISCHE R 171D E N voldoende :s Haringen, a 12'/2 cent N".Z-A.ISrüE IE, Dokkade. linke ion Marché"Nieuwen- dezer courant.' R4RIUIE N »,T. en en Middelburg v v Remise vin. 4 50 (alleen ,op eümarkt: 8.—, 9.30, 1 1.1230 30. 4.15, 5.10, 6.55, 6.65, 7.4 Naar Remise vm. 5.20 lleeii tar Zeilmarkt: 8 45. 10.15. II.45 i.4.20. 5.15, 6,—.7.-7-50,8 30 (Telephoonnummer 10) OPENBARE VERGADERING van den fMEENTERAAD VAN VLISSIN8EN, op Maandag 2 December 1895. onderwijzeres aan school a.van een lid Oommissie voor de Zeemans- en Vissckera- jurevan een lid van het Algemeen Armbe- uur; van een regent van het Gasthuis. Te behandelen Zaken lo. Voorstel tot onderhandschen verkoop van aaeentegrond2o. Idem tot vermindering van pachtsom en tot het geven Van schadever- uediiig voor uit den pacht genomen grond Idem tot het geven van vergunning aan 3. de Corte tot net maken van eene buis- iding door gemeentegrond4o, Idem in zake it rooien van boomen5o. Idem tot het pu- iek verkoopen van het keukentje van de voor malige MarinekazerneGo. Idem tot liet beplanten de Gravestraat met zachte olmenboomen Begrooting van den MiddelburgVlissing- hen rijweg voor 189G; 8o. Idem van het adres in A. Pierens om schadevergoeding voor be- mmering in het genot van door hem gepachten rond met advies van Burgemeester en Wetkou- irs; 9o. Voorstel tot het brengen van eene ijziging in de bepalingen der Algemeene Ver zeiling van Politie, betreffende het keuren van -e en vleeach lOo. Idem tot het geven van irgunning tot het uithangen van reclameborden. I&TO ©(MLi HB1LI1TÖI. Eerste zitting van clcn Militieraad. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- ii brengen ter kennis van de lotelingen dezer meente, behoorende tot de lichting 1896, dat Militieraad in Zeeland, op Woensdag den ii December 1895, des voormiddags ten 9l/s ren, te Middelburg, in een lokaal ter Provin ce Griffie, toegang hebbende door de deur die tkomt in de Abdijpoort bij de Giststraat, zijne ttte zitting zal houden om uitspraak te doen atrent de verschenen vrijwilligers voor de Mie, de lotelingen, die redenen van vrijstel- ig hebben ingediend op grond van de bepa- igen der wet van 19 Augustus 18G1 (Stbl. no. de lotelingen die volgens artt. 55 en 56 r wet, niet tot de diensten der militie kunnen irden toegelaten en alle overige lotelingen dat, volgens art. 88, 2de, der wet voor den ilitieraad uioct. verschijnen, de loteling, die lijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid ""eken, of wegens gemis van de gevorderde dat evenwel, zoo een loteling, uithoofde n ziekte of gelreken, buiten staat is voor den llilitieraad te verschijnen, daarvan eene op zegel ndirevcn en door den Burgemeester der woonplaats {legaliseerde verklaring van den behandelenden sneesheer, moet worden overgelegd, met opgave tin de woonplaats (straat, wijk en nummer) van !sn zieken loteling, een en ander tijdig, door «schenkomst van den Burgemeester, aau den llilitieraad in te zenden, zullende hij alsdan, irereenkomstig art. 89 der militiewet, onderzocht 'orden, op de plaats waar hij zich bevindt dat hoewel art. 88, 2o. der wet bepaalt, dat bij de tweede alinea genoemde lotelingen loor den militieraad moeten verschijnen, men :ch echter aan teleurstelling bloot stelt, indien FEU11LET© V IT DE AVONTUREN VAN EEN WEENER DETECTIVE. 31.) - Het voortdurend samenleven met zulk d vrouw zou mij ondraaglijk worden, mt ik heb een aangeboren ueiging tot stige bespiegeling. Daardoor ook voelde I mii zoo aangetrokken tot mijn onver- gelijke Louise, want vroolijkheid was de Tondtrek van haar geheele bestaan, juist ie' tegenovergestelde van wat ik iu mijn ffomv vond. Door een toeval moet mijn vrouw keu- ais gekregen hebben van het bestaan van to zachte, lieve meisje en van mijn be dekking tot haar. Toen werd zij overmees- men daaruit afleidt, dat voor hen, die meenen om andere reden recht te hebben op vrijstelling, deze vrijstelling niet, ten dienende dage, behoeft te worden gevraagd bij den Militieraad en de inlevering van bewijsstukken bij den Burgemees ter zou zijn aan te merken als het inbrengen van de reden,van vrijstelling bij het college, aat daaromtrent uitspraak moet doen dat ten einde zooveel mogelijk teleurstelling in het verkrijgen van vrijstelling als eenige wet tige zoon, wegens broederdienst of uithoofde van eigen militairen dienst te voorkomen, de aandacht van belanghebbenden er op wordt gevestigd dat het opgeven der redenen van vrijstelling (bij de inschrijving of bij de loting) het inleveren van bewijsstukken bij den Burgemeester en het doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuig schrift uicü voldoende is, om zich de vrij stelling te venckcre», maar dat hun belang medebrengt, om bovendien de vrijstelling te vrits-cn in de eerste zitting van den Militieraad op tijd en plaats in hoofde dezer vermeld dat de gevolgen van onvolledigheid van stuk ken of van misstellingen daarin, die onopgemerkt bleven en oorzaak zijn, dat eene gewenschte vrijstelling door den miltieraad niet is verleend, niet kunnen worden opgeheven, indien niet tijdig (binnen 10 dagen) tegen de uitspraak van dat college bezwaren zijn ingebracht bij Gedeputeerde Staten dat [een beroep op onvolledigs of onjuiste in lichting omtrent het bestaan, al of niet, van recht op vrijstelling ter gemeente-secretarie, of elders verstrekt, niet kan leiden tot vrijdom van dienst, indien verzuimd is, de reden van vrij stelling te bekwamer tijd waar het behoort overeenkomstig de wet te doen gelden Wordende de lotelingen, die om bovengemelde redenen vrijstelling van den dienst verlangen, of zich als vrijwilligers voor de militie hebben aangeboden, mitsdien aangemaand, om op den bepaalden tijd voor den Militieraad te verschij nen en zich niet te verlaten op het ontvangen van een oproepingsbiljet daar het niet ontvan gen van dit biljet, niet ontheft van de verplich ting tot het verschijnen voor dien raad. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30en November 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. HIIÏSMS18. De Burgemeester en Wethouders vau Vlissingen. Gezien de artt 6 en 7 dor wet van 2 Juni IS75 (St.bl uo. 95), tot regeling vnn het toezicht hij het oprichten vbl iurichtiugeu. welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken. Geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van p.B OostLievense oin vergunning lot liet plaatsen van een vrijstaande stooropijpenkete], voor de verwarming der lokalen en het bereiden van stoom ten dienste der baden, in zijne badinrichting aan den Badhuisweg alhier, sectie A. no. 1292; dat dit verzoek met de bijlagen, gedurende veertien da gen, te beginnen met Vrijdag den 29 November 1895, op de gemeente-secretarie ter visie zal worden gelegd cu dat den 13en December 1895, ten raadlinizc, des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal worden gcgeveD om bezwaren tegen liet oprichten der inrichtingen in to brengen, terwijl gedu rende drie dagen voor dat tijdstip ter gemeente-secretarie van do ter zake ingekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, November IS9S. De Burg. en Weth voorn TUTEIN NOLTHENIUS, De Secretaris. J. H. O. BUSING. terd door jaloezie. Zij reisde naar Wee- neD en zocht het meisje op, dat (naar zij meende) haar beroofd had van de liefde van haar echtgenoot helaas, zij had die liefde nooit bezeten. In onzen kring ge looft men maar al te veel, dat meu door geld alles gedaan kan krijgen van de men- schen uit lagere standen. Het was nu haar plan, mijne Louise door een groote som geld te bewegen van mij af te zien. Zij vond een doode, tot wier begrafenis de noodige toebereidselen werden gemaakt, en een kind, dat zijn moeder reeds miste, en zijn vader nooit zou kennen. Wanneer zij dat kind tot zich had genomen, dan had zij edelmoedig gehandeld maar neen, zij wilde mij straffen voor mijn echtbreuk. Zonder haar naam te noemen, zegt zij be last te zijn met de zorg voor het kind. De oude vrouw, bij wie mijn dierbare Louise op kamers woonde, schenkt geloof aan deze verzekering. Zij ontvangt geld genoeg om naar haar geboorteplaats terug te keeren, en mijn vrouw brengt het kind waar heen Dat is een raadsel, dat ik nooit SURPRISES. De wereld is er vol van. Laat zien, ze moeten er al lang geweest zijn toen Nico laas de wonderdoener leefde, de heilige der Grieksche kerk, die reeds 14 of 1500 jaar in zijn graf rust, maar wiens naam, o wonder, nog altijd voortleeft, nog altijd is verbonden aan het Holland- sche kinderfeest, waarmee de winter zijn intocht doet. Wel zeker waren ze er toen al, de ver rassingen. Wel te verstaan, zulke als de wereld altijd moet hebben opgeleverdon gedachte en ongehoopte dingen, zelden tot verhooging van het levensgenot, vaak om te leeren wat het leven is. Eu nu mogen zulke verrassingen haar nut hebben, aangenamer zijn zeker die kleine of groote surprises, die thuis bezorgd worden in de duisternis van den Decem beravond. Dan komen, van wege den goe den Sint. zijn trouwe kneebts, Maarten en Micheltje, tot bezwijkens toe geladen, over de daken, in de schoorsteenen en door de sleutelgaten. Ze volbrengen met ongeloof lijke vlugheid hun jaarlijksche rondreis in bet land waar hun patroon wordt geëerd. En ook deze neemt een deel van de ge wichtige taak op zich. Hij blijft eeuw in eeuw uit de wonder* en weldoener. Och, klopte hij maar steeds aan alle deuren Wol ons, toen we nog werden gehouden in dat zalige geloof, dat de legende niet slechts een grond van waarheid had, maar dat zij de waarheid zelve was. Toen het tiende jaar van de levensreis vol was, werd nog wel het schoentje, dat hooi bevatte voor het geheimzinnige paardje, met goede gaven overladen, maar de overtuiging dat liet van den goeden Sint kwam moest ons ontnomen worden. 't Was al niet de eerste illusie, die wegviel uit het jonge leven, en 't zou ook de laatste niet wezen. Toch viel dit gemis hard. Het zou ook de laatste maal niet wezen dat we leerden, hoe de werkelijkheid nooit zijn kan wat de droomen der jeugd zijn, wat het sprookje is in zijn lichtglans en kleurenpracht. En in lateren tijd zijn de Sint-Nicolaas- avond en de morgen die er op volgde, nooit weer voor ons geweest wat ze waren in die dagen. Sommige onzer hebben het feest nog ge kend, toen het een kinderfeest was in de ware en eenige beteekenis van het woord. Toen hieven de groote menschen op den achtergrond der vertoouing. Toen was de toovermacht van het sprookje nog grooter ofschoon er minder glans en vooral minder weelde uit straalden. Toen was de tevre denheid niet minder, ofschoon men het nog goed vond, dat Sint-Niklaas de kinderhand vulde met weinig. Dat was het wonder der eenvoud, dat de Sint niet meer vertoont, omdat de menschen er niet meer aan ge- looven willen. Sint heeft weinig tijd. Bij moet altijd heb kunnen oplossen. Mijn plichten als krijgsman hielden mij op verren afstand terug, en toen ik na het sluiten van den vrede terugkeerde, vond ik geen spoor meer van alles, wat mij zoo dierbaar geweest was. Na lang zoeken vond ik eindelijk de min, die het kind verzorgd had in de eerste dagen na Louise's dood. Die vrouw bracht mij het eerst op de gecaclite, dat mijn vrouw het kind ontvoerd had maar omdat deze min ontslagen was, om op de nieuwe verblijfplaats van het kind een andere min te nemeD, kon ik van haar verder niets vernemen. Wat nu volgde, is spoedig ge zegd. Laat mij een sluier werpen over het uur, toen ik voor de laatste maal een ge sprek met mijn vrouw had. Acht dagen later had de koorts haar weggeruktzij nam een geheim mee in het graf, en daarin lag juist haar wraak over mijn trouwbreuk. Ik hoopte, dat het mij zou gelukken, mijn kind te vinden, maar alle nasporingen, die ik de slimste advocaten van Weenen liet doen, waren vergeefsch. Toen nam ik een kind van een krijgsmakker in mijn buis op dat kind voort en schenkt daarom maar wat het hart begeert. Toch fluistert men dat hij, zoo in de gauwheid, wel eens heel ernstig waarschuwt tegen den geest van overdrij ving, die zelfs in het kinderfeest wist bin nen te sluipen. Hij wenschte wel dat men zich wat kon matigen- Zullen we die waarschuwing in den wind slaan, wij die de gaven van den December- vorst met onze eigene aanvullen, tot de kleinen er onder bezwijken P Laat de Sint- Nicolaasavond van het kind der gegoeden geen al te schrille tegenstelling vormen met wat hij is voor het kind der armen. Maar bovendienj laat de feestavond liever geen tegenstelling met het leven vormen. Leer het kind matig te zijn in zijne wen- schen. Leer het desnoods zich te gewennen aan eenige teleurstelling. Het kind moet leeren te genietenhet moet zich ontwen nen aan de zucht om het beste en het meeste te hebben. Het kind dat overladen wordt is spoedig oververzadigd, en vroeg zal het de bron van het ware geluk der ven omdat het wel de zucht naar bezit behoudt en de zelfzucht die er het natuur lijk gevolg van is, maar de weelde van het reine genot verloren heeft. Alle overdrijving is onmatigheid en alle onmatigheid schaadt. Overdrijving is het, het kinderfeest bij uitnemendheid te willen vervangen door iets anders, omdat er een zekere naam aan verbonden is en omdat er een sprookje aan ten grondslag ligt. Die overdrijving is zoo kinderachtig als het Sint-Nicolaasfeest kinderlijk is. Bet Noorsch-Germaansche feest van den kerstboom is heerlijk schoon in zijn soort; maar voor het onbevangen kin dergemoed, dat vol van natuur het leven tegenblikt als eeu tooverland, kan het nooit het feest van den Sint, met zijn bekoorlijk waas van geheimzinnigheid, vervangen. En wij, ouderen Voor ons is dat feest een heerlijke herinnering aan de gelukkige jeugd in het ouderhuis. En ook nu moge het ons tot blijdschap stemmen, als we blijden maken. Het moge banden leggen en harten tot elkaar brengen. En in zoo verre moge het ook voor ons nog een af spiegeling zijn van wat het eenmaal was in 's levens lente. De Plattelandsclub", die ten doode op geschreven scheen te zijn, heeft eenige dagen geleden eene bijeenkomst gehad. Op liet appél waren echter slechts 16 leden verschenen, van wie men niet weet waar voor zij eigenlijk bijeengekomen waren, daar dit niet door eenigerlei besluit is gebleken. Bet Qentrttm maakt daarbij de opmerking dat die 16 leden der „Platte landsclub" allen liberalen waren en vraagt dan of die club alleen uit leden der linkerzij, bestaat, terwijl zij tocb haar bestaan dankt aan den conservatieven afgevaardigde Haff- mans, die week op week in zijn blad op het was onder bijna dezelfde omstandigheden geboren als het kind mijner arme Louise, en de moeder was eveneens bij de geboorte gestorven. Doch de vreugde, die ik aan dit kind beleefd heb, heeft mij nooit scha deloos kunnen stellen voor hetgeen mij ont roofd is door de onnatuurlijke daad van een waanzinnige. Is mijn kind dood, dan weet ik, dat zij vereenigd is met haar goede moeder. Leeft het kind nog, dan moge God het zegenen, zooals ik het in gedachten mijn zegen geef. «Kasteel Windeck, 18 December 1871. Michael graaf Czerny." Het was later dan middernacht, toen de commissaris zijn rapport gereed en het over gebleven gedeelte van de aanteekeningen ingepakt had, waarna hij te bed ging. Doch hij sliep onrustig. Nu eens vervolgde hij den vluchtenden testamentvervalscher, dan weer zag hij de'schoone vrouw, die hij ver rast had bij de schrijftafel van haar over leden echtgenoot. Dan stond hem weer de vrouw voor den geest, waarvan hij het photografisch portret had gezien. Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1