VLISSI\liS('HE COURANT. November 1895. IPraxmKraj. che berichten althans, JB ■'No. 136. p.ldXeeh66lT^| Woensdag 20 33ste Jaargang. nd van Vlissingen 10 Nov. 1895. W. Brasser, jm; 2S if2 J' Str00' J,r- olf, jd. 21 j. - W.Jilleta lips, jd. 21 j. s p' en 0. Bok, jd, 28 j. - v M. P. D. Bogevd, jd. 22 jm. 21 j. en H. M. Van- Drijver, jm. 27 j. en G. - J. Petera, jm, 22 j.|| n, jd. 20 j. l. Jonasse Kautz, ongeh. d. 48 j, en J. A. Caateleijn, jd et, jm. 23 j. en R. G. X Schoysman, geb. Lau- Spindler, geb. Withe, z. b. Timmennan, d. - j, A. C. Adamse, geb, looftman, geb. vanMaa- ai Hoepen, geb. van der Barbé, geb. Defer, z. - Velghe, d. - H. c. Ver ier z. fimrveld, man van J. c. P. J. Clowting, ongeh. TSLOTE RIJ gulden en booger. Ie klasse Je trekking. 17111. 100. Nos. 20U. Ie klasse 2e trekk. 239, 2985, 7860. 14817 1 1 10. 13357. 200, 7416, 13404, 1 4865- 14659. 1500. Nos. Ie klasse 3e trekk, 17758, 1S8G7. 100.' 6, 17704. 400. NO9, )00. No 1032. 3000 v. Ie klasse 4e trekk, E R IC H T ft G November f 1,15 per kilo per 104 atuks. DINGER nen bet Engelsche stoom- an Cardiff met eene lading ia tschappij «Zeeland." •ik „Solon," kapt. Ander9" jr te Gothenburg aan van BUREAU: Kleine Markt I M°. 187. (Telephoonnummer 10.) {'rijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneer! zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAST DE VELDE Jr. te Vliesingen. PRIJS DER AD VERTENT [ËNVan 1 tot 4 regelt? ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden na.ar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor .Frankrijk do firma Q-. I*. DAUBS Co., te Parijs. J&wsBderdag- en ZftteircSaff-nvomS. Abonnementen voor België, Duitsehland, Fnge- land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden B i n n e li 1 a n d. Waar blijft mijn geld? „Waar blijft mijn geld!" die uitroep zal wel bet meest in den burgerkring en in dien der beambten gehoord worden. ,,'t Leeft tegenwoordig ook zoo duur, de belastingen zijn zoo boog en zoovele, 't Kan niet verdiend worden, of, de tractementen zijn ook zoo laag." Iemand maakte zijn balans op en kon niet «sluiten." Hij wierp een verwijtenden blik op zijn vrouw, welke blik zooveel zeide als jou schald, jij hebt de uitgaven hoofdzakelijk gedaan. Dat griefde de vrouw, zij gevoelde (lat zij schuld bad, maar wist ook dat de schuld niet alleen bij haar lag. Eu zij nam zich voor te zorgen, dat zij wist, waar haar geld bleef. Zij vervaardigde van blank papier een twaalftal boekjes, die ieder voor een maand dienen konden, en gebruikte voor iedereu dag een bladzijde, waarop zij al haar uit gaven noteerde. Aan den voet van elke bladzijde stond de volgende post voor me morie zakgeld van mijn man." Toen de eerste maand om was, ging zij baar boekje na en zette zij achter elke onnutte uitgaaf eeu zwart kruisje, en, bij uitgaven waarop zij ongehinderd had kannen uitsparen, een rood kruisje. In een volgende maand nam zij van die kruisjes nota, een maatregel, waardoor haar uitgaven belangrijk minder werden. Toen een jaar om was, vroeg zij baar man „wel, boe staat bet met de balans „Tekort", was bet antwoord. Toen telde zij hem voor wat zij had uitgespaard bij het vorige jaar. «En sluit gij thans?" „Zoo ten naaste bij", was hét antwoord. Toen legde zij hem baar boekjes voor. „Als gij doet wat ik gedaan heb en ook in 't ver volg doen zal", zeide zij, „dan twijfel ik niet, of uw volgende balans zal sluiten met een overschot." „Gij wilt dus zeggen „Ik wil niets zeggen dan dit, dat als men voor den voet op leeft en onbezorgd zich aanschaft wat men meent noodig te hebben, de rekening altijd tegenvalt en men aan 't einde des jaars of eerder zelfs baloorig vraagt: »waar blijft mijn geld?" Dit ook wil ik zeggen, dat de positie van de vrouw vaak onverdiend treurig is, wanneer 't uit sluitend aan baar geweten wordt als de balans niet sluit." Als de balans niet sluit 1 Dan is 't baar of zij haar op betaling wachtenden leverancier op de deur harer F Si U1LLGÏ UIT DE AVONTUREN VAN EEN WEENER DETECTIVE. 26.) Het verlangen, u te zien, antwoordde de baron. Ik wilde n wederzien op de plaats, waar ik vroeger met u eenige geluk kige uren heb doorgebracht. Helaas, bij u is de berinnering daaraan spoedig vervlogen. En dan moet ik ook zeggen, dat ik ook bier kom wegens een zeker testament, dat in mijne banden is, en dat voor u een onschat bare waarde beeft. In uwe banden? Ge vergist u, baron, en ik begrijp niet, dat Dat dit testament in mijn bezit kan zijn, nadat uw kamenier het zeker slapen- woonkamer hoort kloppen en met barscbe stem roepen: Waar blijft mijn geld?" De gedachte daaraan alleen doet een recht geaarde huismoeder van angst ineenkrim- peuliever dan dit te moeten booren, zou zij een maand lang droog brood eten of hare sieraden te gelde maken, want im mers haar geweten beschuldigt haar van lichtzinnig te hebben gehaudeld met te koopen op erediet, zonder te weten of zij tot betaling in staat zijn zou. En die le verancier, bij vraagt immers om bet zijne en wat zal z;j hem antwoorden Wij spraken daar van een rechtgeaarde buismoeder, maar er zijn ook niet-reebtge- aarde, die een kloppen op baar kamerdeur niet vreezen en die, steunende op den machtigen prikkel der concurrentie de vraag: «waar is mijn geld" met een we dervraag of een onheusche „terechtwijzing" zouden beantwoorden. „Waar blijft mijn geld!" dat is een verzuchting, die zoowel geslaakt wordt door iemand, die veertig galden per week inko men heeft, als door een ander, die over twintig, tien of minder kan beschikken. De zwaan met veertig gulden zal achten baar veeren zoowel noodig te hebben als de muscb met tien gulden of minder. En als de zwaan denkt aan middelen ter uitwin ning, ligt misschien de muscb met zes of zeven gulden het eerst aan de beurt om een veer te laten. Of meent gij, dat wij 't mis hebben, le zer Dat zou ons spijten, want gij zoudt daardoor bet bewijs leveren van met men- schen en toestanden niet bekend te zijn of de werkelijkheid te loochenen. Vraag maar eens boe die vrouw, die voor u een dag aan de waschtobbe staat of uwe kamers „uitdoet", beloond wordt, in evenredigheid van betgeen zij behoort te verdienen, in evenredigheid ook met uwe leefwijze of uw inkomen, in evenredigheid ook met. hetgeen gij voor uw eigen genot of voor bevredi ging uwer wenscben uitgeeft. Die uitgaven, zij zijn bet, die u de ver zuchting doet uiten «waar blijft mijn geld!" en die u, karakterloos genoeg, verleidt, om niet daarop, maar opdemach- telooze natuurgenoot uit te winnen; de machtelooze, die na geëindigde dagtaak, in baar beursje zoekt naar de kleine munt stukjes die zij beeft „verdiend" en angstig vraagt„waar is mijn geld „Waar blijft mijn geld l" zou 't niet goed zijn, dat wij ons zelf er rekenschap van gaven waar het blijft, waarvoor wij het uitgeven, betzij om later uiet te kort te schieten, hetzij om nog genoeg over te den beer uit den borstzak heeft gestolen Toen die beer 's morgens ontwaakte, voelde hij dadelijk in zijn borstzak. Zoodra bij ze ker geschrift miste, keek bij in de ascb van den baard en ontdekte de verkoolde overblijfselen van papier. Het is mogelijk, dat u daar de minnebrieven verbrandde, die ik u in vroegere dagen geschreven heb maar bet is ook zeer goed mogelijk, dat die overblijfselen afkomstig waren van het afschrift van zeker testament. Van het afschrift Wel natuurlijk. Zou u denken, dat een verstandig menscb als baron d' Hoff mann zulk een kostbaar geschrift als bet testament van graaf Czerny in zijn jas bij zich draagt Ik ben geen lomperd in mijn vak, Minona Het eerste, wat ik deed, was dat ik mij een goed nagemaakt afschrift van bet echte testament liet maken, en waarschijnlijk beeft u dat afschrift aan de vlammen overgegeven, En het echte testament Is in mijn bandenik heb bet met andere papieren van waarde op een veilige houden om geen kloppen op de kamerdeur te vreezen te hebben Waar ons geld blijft, is een allergewich tigste vraag, en indien wij niet, al te toe geeflijk zijn jegens ons zelf, zullen wij moeten erkeuueo, dat wij, èn met. opzicht tot de plichten jegens ons zelf en de onzen, 6n uit een oogpuut van onze zedelijke ver plichtingen jegens onze medemenschen en de maatschappij in bet algemeen, niet altijd een bevredigend antwoord vinden kunnen. Waarde grenzen liggen Er is maar ééu grens, het is de door den Apostel uitge sproken les „ieder zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd." In zijn eigen gemoed. Dat is een gemoed, Kniet koud door gewoonte of vooroordeel, niet lichtzinnig, maar ernstig, vragende wat naar ieders bijzondere omstandigheden als plicht van hem gevorderd kan worden. Men zegt wel eens, dat bet geld de we reld regeert. Dit is minder juist. De men- schen regeeren en kiezen geld als materieel. Mocht de klank daarvan steeds zedelijk helder, rein en zuiver zijn. ProvDi\ en A-se. Ct Iets nieuws zal bet wel voor menigeen zijn dat dezer dagen in den Haag een jaar- lijksche bijeenkomst zal gehouden worden van oud-conservatieven. Voorzitter is de minister van staat, mr. J. Heemskerk Azn. Andere leveusteekeuen dau deze bijeen komst geeft deze partij op staatkundig ge bied wel niet veel, tenzij men den strijd voor bare begiuselen, in het Haagsche Dag blad gevoerd, daarvan afzondere. Die vergadering bewijst echter dat de oud -conservatieve partij den moed nog niet opgegeven beeft, al zijn de tijdsomstandighe den alles behalve gunstig voor baar. Zij wi dus nog niet ten doode opgeschreven zijn. De Haagsche Kookschool, die in de be grooting van binnenlandscbe zaken op de lijst der te subsidieeren onderwijsinrichtin gen staat, ontving dezer dagen het bezoek van eenige Kamerleden, die van nabij met deze school en haar doel bekend wenschten te worden. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden in een der Haagsche couranten be weerd werd, dat bet dwaasheid zou zijn deze kookschool te subsidiëeren, aangezien zij uitsluitend door meisjes van boogen stand, die gemakkelijk zelf kunnen betalen, bezocht wordt. Ook dit feit kunnen de Kamerleden nu onderzoeken. Voorts is bet te prijzen, dat leden der Kamer zich door eigen aanschouwing op plaats geborgen, waar ik alleen bet kan vinden. Ik ben niet zoo onvoorzichtig ge weest, het mee te nemenmogelijk raakte ik dit ook kwijt, als ik weer eens te veel van Annetta's punch dronk. Maar ik geef u mijn eerewoord, Minona, dat ik bet echte testament bezit, en als de gelegenheid zich voordoet, zal ik bet u laten zien. Dit testament is van den 19n Januari en vernietigt alle aanspraken, die u kan laten gelden op grond van het valsche testament, want dit laatste draagt de dagteekening van 18 Januari. Ge ziet dus, dat ge geheel in mijn macht zijt, Minona; maar ik hoop nog altijd, dat ge u met deze gedachte kunt verzoenen. Het noodlot beeft bet zoo beschikt, dat wij bondgenooten moeten zijn. Al hebt ge in den vorigen nacht een trou- welooze daad gepleegd, ik zal 3e laatste zijn om u daarvan een verwijt te maken. Ik wil wel erkennen, dat ik zelf niet vrij van schuld ben, al werd ik meegesleept door uw schoonheid. Maar ik beloof plech tig, dat ik aan de wenscben van mijn hart bet zwijgen zal opleggen, tot wij ons doel de hoogte der zaken stellen, waarover zij een oordeel moeten vellen. Volgens het Rbl. en de Echo zullen twee schepen onzer marine, de Alkmaar en De Buy ter, aan de demonstratie der mogendhe den in de Turksche wateren deelnemen. Wij dachten tot hiertoe dat Nederland, wat dan ook wel bet wijssle is voor een kleine mogendheid, zich siipt. onthield van zich te mengen in de zaken van andere mogendheden. Als bovenstaand bericht waarheid behelst, zon bet blijken, dat de regeering thans eeue tegenovergestelde zienswijze is toegedaan. Het H. v. d. D. deelt mede dat van de bestemming der Alkmaar nog niets be kend is. De minister van Buitenlandsche Zaken bericht, dat de rechtstreeksclie doorvoer per spoor, zonder overlading, van levende var kens, herkomstig uit Nederland, in België weer zal zijn toegestaan met ingang van 20 November, Door bet departement van marine is een contract gesloten met de firma Whitehead Co. te Fiume, voor de levering van 24 torpedo's ten behoeve van de in aanbouw zijnde kruisers Holland,Zeeland en Friesland. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer der Stacen Generaal over de Indische begrootiug voor 1896 heeft bet voorloopig verslag vastgesteld, dat nog deze week zal verschijnen. In bet nieuwe ontwerp op de besmette lijke ziekten wordt voorgesteld de mazelen van de lijst te schrappen. Men weet, dat visschers zeer gehecht zijn aan de plaats hunner geboorte, waar zij zich met bun eigenaardigheden bet meest op hun gemak bevinden. De visscbersbevolking van Urk maakt op dien regel geen uitzondering. Maar er kun nen zich omstandigheden voordoen, dat die gehechtheid aan den geboortegrond op groote schade zou uitloopen. Dit geval doet zich nu ook voor bij de Urkers. Hoe gun stig bet eilandje ook voor de visscberij in de Zuiderzee gelegen is, is dit niet bet geval voor de zeer vele visschers, die op de Noord zee ter vischvaDgst gaan, want daar het vischveld zoo ver van huis ligt, verliezen zij te veel tijd met telkens naar Urk terug te keeren. Bovendien houdt de vorst ben soms wekenlang te huis. Om die reden is nu een ötrek" van Ur- bereikt hebben. Dan zal het aan u staan, om uw trouwen dienaar te beloonen, zooals hij bet verdient Tot dat oogenblik, Minona, laat ons vrienden zijn. Vindt ge dat goed Miju baud daarop Hij stak haar de hand toe nog weifelend legde zij baar hand in de zijne, Ge spreekt vanavond zoo verstandig, zeide zij met een glimlach, dat ik weer begin te twijfelen, of ik werkelijk wel ba ron d'Hoffmann voor mij zie. Zal ik u dan ter overtuiging den weg bier in het park wijzen, naar zeker prieel achter het dennenboscbje vroeg de baron, die was opgestaan en naar het venster trad. Alles is nu kaal en dor, voegde bij er geveinsd droevig bijtoen bloeiden de rozen. Laten wij het verleden laten rusten, baron, zeide Minona, terwijl zij baar gast met een handwenk uitnoodigde om weer te gaan zitten, laten wij ous liever met de toekomst bezig houden. Die is voor ons beiden gewichtig. Ge zijt dus uog iu het bezit van bet echte testament?

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1