Gemengd Nieuws, weeggebraclit. Te Rotterdam koclit een vreemd koopman niet minder dan 04 kalf- koeien, 280 vaarzen en 230 pinken. Wat zonden onze veeboeren goede dagen kunnen beleven, indien ook België voor hen openstond. De rijks-examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen zullen den 26en Nov. te Rotterdam in het Logegebouw aau- Naar men ons uit goede bron meldt, zul len de abonnemeuts-kaarten op de Staats spoorwegen met ingang van 1 Januari met ongeveer 20 pCt. worden verhoogd. Tevens zullen dan ook 1000 kilometer-kaarten wor den afgegeven. De regeering heeft een gepeusioneerd kapitein van de artillerie aangesteld tot voorloopig inspecteur der ontplofbare stof fen, met de bijzondere opdracht om een wakend oog te houden op de schepen, gela den met ontplofbare stoffen, varende of liggende in de Beneden-Schelde. Had men het in den gemeenteraad van Kampen over de dure aan de schutters verstrekte cadetjes, in den gemeenteraad van Veendam liep dezer dagen de quaestie of de som van ƒ100, uitgetrokken voorde ambtenaren tot laving met thee of koffie, niet te boog was. Er waren er, die deu post te hoog vonden, en de burgemeester beweerde dat men het ook voor 75 kon doen, maar dan moest men de koffie en thee slechts om den andereu dag toedienen. Voor dit ontzettende lot zijn echter de genoemde ambtenaren behoed, daar de post van 100 gehandhaafd bleef. De postzegelverduisteraar van het depar tement van Koloniën is ridder van de Milit. Willemsorde. Dientengevolge is hij, in afwachting van de strafzaak, eergisteren door een raad van ridders dier orde gehoord, die zal hebben te overwegen, in hoeverre hij onwaardig is om genoemd ridderkruis te blijven dragen. Aldus wordt gemeld, zegt de «II. Ct.", en voegt er bij „Het schijnt ons nochtans ongeloofwaar dig. Want het zou een averechtsche be handeling zijn. Eerst nadat Z. heeft terechtgestaan voor den rechter en hetzij veroordeeld of vanrechtsvervolgingontslagen is, kan een «raad van eer" overwegen, of de omstandigheden van dien aard zijn, dat hem bovendien of eveuwel zijn ridder kruis moet worden ontnomen. Eenmaal de justitie er in gemengd, moet deze eerst spreken. De kostbaarheden van den vorst van Lombok, door ons buit gemaakt, en wel ter gezamenlijke waarde van 850,000, gaan successievelijk naar Nederland, ten einde aldaar gerealiseerd te worden. Met het stoomschip Burgemeester Den Ter. gaat de eerste bezending, ter waarde van een ton, en zoo vervolgens, tot de gausche buit ia Nederland is, alwaar de kostbaarheden, waaronder artikelen van groote waarde, wel grif koopers zullen viuden. Ongetwij feld zullen ze in Nederland wel eerst voor het publiek teutoon worden gesteld, en liet is jammer dat men hier daartoe geen ge legenheid heeft opengesteld, want de schat ten blijveu uit het oogpunt, dat zij buit ziju gemaakt en van een vorst afkomstig, welke fabelachtig rijk werd genoemd, een kunstwaarde behouden, welke door ten toonstelling in haar waarde wordt ver hoogd. Bat. Hbld Door de Ged. Staten van Noordbrabant zijn bedenkingen ingebracht tegen het jongen, dat moet erkend worden. Je bent een gekbarstte juffrouw Nisser uit. Hoe kom je aan zoo'n in beelding VVel, de mensclien zeggen, dat ik veel op miju moeder gelijk, en vroeger is mij dikwijls verteld, dat u een mooi meisje was. Dat zeggen de menscben natuurlijk kan ik daar zelf niet over oordeelen, want toen u een jong meisje was, heb ik niet de eer gehad u te kennen. Loop naar de maan met die gekken praat riep de dame uit. Zeg liever, hoe laat kom je eten De jonkman gaf op deze vraag geen ant woord hij had op straat een persoon be merkt, die zijn aandacht geheel in beslag nam. Geen twijfel, dat was de man, dien hij vroeger in gezelschap met mijnheer Knab- lein had gezien. Dij stak de straat over en kwam recht op de woning van Knablein af. Wordt vervolgd.) voornemen der Prov. Staten om een belas ting op de rijwielen te heften, zoodat er van de heffing wel niets zal komen. „Lieb Vaterland magst rullig sein», mag de Noord-Brabantsclie wielrijder nu zingen. VLISSINGEN, 7 November 1895 Woensdagavond werd in de benedenzaal van het gebouw der Loge, alhier, de eerste bijeenkomst in dit seizoen der leden van hetDepartemeut Vlissiugen der Maatschappij «Tot Nut vau 't Algemeen" met hunne dames gehouden. Beter dan anders waren de leden zelf ditmaal opgekomen en ook het aantal dames was grooter dan bij eeue der vroegere bijeenkomsten. Bovendien was het Bestuur zoo welwillend geweest om aan eenige belangstellenden op hun ver zoek introductie te verleenen. Een en ander was oorzaak, dat de zaal vol was. Als spreker trad op de heer Ds. C. Rogge, van Deventer, die, zooals bekend is, als veldprediker het eerste gedeelte der expe ditie naar Lombok medemaakte en die dan ook tot onderwerp gekozen had: «Mijne ervaringen bij de Lombok-expeditie." Spreker begon met uitvoerig te herinne ren wat tot deze expeditie aanleiding ge geven had Daarna schilderde hij de drukte en beweging, die er heerschten vóór en tijdeus bet vervoer der expeditionaire troepen met alles, wat daarbij behoorde. Vervolgens gaf hij eene beschrijving van het eiland met de daarop gelegen plaatsen en naderde zoo tot het eigenlijke doel zijner bespreking wat er geschiedde tus- scben het stellleu van het ultimatum aan den vorst van Lombok en de daarop ge volgde landing der troepen bij Atnpenau tot na den verraderlijken uachtelijkeo over val, waarbij generaal van Ham met zoo menig dapper Indisch krijgsman het leven verboor. Wat er tijdens het terugtrokken van Tjakra Negara naar de kust geledeu is en aan hoe talloos veel gevaren onze troepen blootstonden, moet ontzettend ge weest zijn. Vooral dit gedeelte werd door den spreker tot in bijzonderheden be schreven. Met de meeste aandacht werd hij van het begin tot bet einde gevolgd, wat in de eerste plaats te danken was aan de keuze van het onderwerp, behandeld door een ooggetuige, maar niet. minder aan de een voudige populaire wijze, waarop de spreker zijne ervaringen aan zijne hoorders en lioorileresseii mededeelde. Niet onverdiend waren dan ook de woor den van dank hem namens alle aanwezigen door deu Voorzitter van het Departement, den heer A. D. Brinkerink, voor zijn be langeloos optreden gebracht. Deze wees ook nog- op het drukke be zoek, dat aan deze bijeenkomst ten deel viel, waarvoor bij namens het Bestuur dank betuigde, terwijl bij daaraan den wensch verbond, dat van die belangstelling van de zijde der leden met hunne datnes ook bij volgende gelegenheden blijk zou gegeven worden, en dat verder deze bij eenkomst er mocht toe bijdragen om meer dere belangstelling in de Maatschappij en dit Departement bij niet-leden te wekken. Wie lid weuscht te worden, zoo zeide bij, behoeft daarvan eenvoudig kennis te geven aan den Secretaris van het Departement, den heer A. L. A. van Unen. De contri butie behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Deze bedraagt slechts f5.50 per jaar, waarvoor men in den loop van deu winter van 4 lezingen kan profiteeren en waarmede men tevens de nuttige instellin gen van het Departement als de Spaarbank, de Bewaarschool, de Volksleesbibliotheek, de Naaischool enz. steunt. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, heeft de eerstvolgende bijeenkomst in De cember plaats, waarbij Mej Betsy Perk van Arnhem als spreekster zal optreden. Naar men ons mededeelt, heeft Z. Exc. de minister en buitengewoon afgezant van Portugal, graaf de Tovar, vergezeld vau de beeren J. van Boven en J- Seeuwen, respectievelijk vice-consuls van Portugal te Vlissingen en te Rotterdam, gisteren na het vertrek van den Koning van Portugal een rijtoertje door deze stad gedaan eu ver volgens in Middelburg, waar hij het stad' huis, alsmede de graftombe der Evertsen in de Nieuwe Kerk bezocht. Te 5,-14 ver trok Z Exc. weder naar Den Haag. Gisterenmorgen is een opperman bij het graven van een riool bij een der in aan bouw zijnde huizen aan den Badhuisweg in een put gezakt en daaruit met moeite door andere werklieden verlost Hij schijnt zich nog al bezeerd te hebben. be district, de navolgende bakens hersteld a. Het groote baken met een bol als topteeken, op het Oude Hoofd van Wals oorden, Zuidergat. Ligging ongeveer: 51° 23' 49" Nb. en 0° 41' 58» W.l. b Met groote bolbakeu en het groote cylinderbaken, nabij den hoek van Valke- nisse, Nauw van Bat. Sln het »Café Universel" van den heer E. Aspeslagh zal door den heer M. Marius Volgens mededeeliug van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district d d. 30 October ji., zijn in de Westerschelde lieden en morgen, des avonds van 7 tot 10 uur, gelegenheid gegeven worden met de beroemde phonograaf van Edison kennis te maken eu ook, wat zeker niet minder in teressant is, zal de heer Marius op zijn toestel de stemmen van verschillende per- soneu van Vlissingen doen hooren. De toegangprijs is 10 ets. per (nummer of stuk) en per persoou. Voor kinderen, in zeker aantal, is de prijs minder gesteld. Dinsdag hielden de Provinciale Staten van Zeeland eene vergadering. Daarin werden mededeelingen gedaan van verschil lende kon. besluiten, verslagen en mede deelingen, die allen voor kennisgeving werden aangenomen. Verder werd voorlezing gedaau van adressen van het bestuur der afdeeling Aksel der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren" betreffende het gebruik van honden als trekdieren, en van Van den Broecke te St. Nieolaas om con cessie voor een stoomtram Hulst-Walsoor den, waarvoor volgens het adres het be- noodigde kapital van 250.000 voorhanden is, mits lo door provincie, gemeente en polders subsidie worde verleeud tot een bedrag van 10,000 gedurende 10 jaar, zoo noodig gedurende nog tien jaar voor een deel te verlengeu, en 2o. het Rijk een voorschot verleene van f 100,000. Beide adressen worden in handen van Gedep. Staten gesteld tot onderzoek. Nadat de splitsiug in afdeelingen had plaats gehad, werd de volgende bijeen komst bepaald op Vrijdag a.s., des mor gens 10 uur. De Voorzitter deelt daarop mede, dat de vergaderiug overgaat in eene met gesloten deuren, en dat zij na de heropening terstond zal worden gesloten. den, wordt met den ondergang doordat de boomen, met name de en kauada boomen, die de grondstofT^6' ren aan de klompenmakers, steeds duur}' worden. De prijs is thans zelf 50 pCt ger dan 4 èl- 5 jaar geleden. Vele klomp!!!' makers zien dan ook naar een ander mi] del van bestaan uit. Iu liet heele land v Waes, waar de meeste klompenmaker er T-wonen, staan bijna geen rooibare boomen meer. Onlangs werd te Overslag (Zee partijtje boomen verkocht. Van heinde en ver waren de koopers opgekomen, zoodaf fabelachtige prijzen besteed werden. De opbrengst overtrof de raming, die zeer ruim gemaakt was, toch nog met 200. Voor de uitvoering van diverse werken aan het kanaal door Walcheren is voor 1896 eeu soin uitgetrokken van 25,000, terwijl mede 12,500 is uitgetrokken voor het maken van een aanlegplaats te Ter Neuzen. Voor het exa.nen van apothekersbediende slaagden te Breda de dames C II. A. Klem en W. P. van der Horst, beiden van Middelburg. De volgende maand zal eeu nieuwe maandelijksche stoombootdienst wordeu ge opend van Antwerpen op Indië en China met 7 stoomschepen van 5 tot 7000 ton. Eeu ingezetene te Goes, die dit jaar 7 kippen steeds opgesloten heeft gehouden, heeft daarvan tot nu toe bijna 1100 eieren geraapt, welk getal hij vroeger, toen de kippen overal rondliepen, in lange na niet bereikte. Men schrijft ons Den mosselvisschers in onze provincie dreigt ernstig gevaar, nu het besluit is te wachten dat het volgend jaar bet visschen iu de Zandkreek, het Veersche Gat en audere Zeeuwsehe stroomen geheel of gedeeltelijk zal worden verboden. Dit be sluit is genomen omdat de mosselbanken oorzaak zijn van eeu voortdurende aanslib bing en dus als een gevolg hiervan het ondiep worden der vaarwaters bespoedigen. Door den landbouwer H. de Wilde te Tbolen is het vorige jaar een proef geno men met het inkuilen van bietenbladeren, eeu proef die zoo uitstekend is medegeval- len, dat hij dit jaar tweemaal zooveel heeft ingekuild als het vorige jaar. Benoemd tot burgemeester der gemeente Oosterland de heer .T. C. van der Have. Gedurende de maand October passeerden langs Hansweert 1595 schepen, waarvan 813 met bestemming naar Nederland en Duitschland en 782 met bestemming naar Naar aanleiding van eeu te Ab.ffiale (St. Jan Steen) gehouden voordracht van den heer M. Verstraeten te Weert, algemeen directeur der zuivelfabrieken in Limburg, is in een vergadering van landbouwers iu beginsel besloten tot oprichting van een zuivelfabriek te Absdale Als een bijzonderheid kan worden roede- ieeld, dat in sommige tuinen iu de »e- meente Aksel deze week nog rijpe aard beziën werden geplakt. Van het den 4 dezer gehouden examen voor klerk-telegraphist 3e klasse bij de Staatsspoorwegen is o.a. geslaagd de heer C. W. de Ruijter Korver, te Nieuwerkerk Een belangrijk bedrijf, de klompenmake rij, waarin vele inwoners van Overslag, Koewacht en Klinge, alsmede' de bevolking van het land vau Waas eeu bestaan vin- Kerk- ea Sehooinieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kattendijke de heer J. G.M. Anclreae, cand. te Woudeuburg, Bedankt voor het beroep naar Lunteren (toez.) door ds. P. Boktna te Bruinisse. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn tot het predikambt toegelaten de heeren J. L. de Mol Moncourt, cand. te Jutrijp, en N, P. E. G. van Uchelen, cand. te Harderwijk, B. Morrees, tlieol. student te Aalst en iï. A. Ste- genga, cand. te Gax'sthuizen. Geref, Kerken. Bedankt voor het beroep te Oostzaan door ds. J. O. Raamsdonk te Veere; idem voor Rozenburg en Aksel ds. J. Nieborg te Reeuwijk c.a. Den 11 Nov. hoopt de heer ds. P. Sier- mense, pred. bij de Christ. Gereformeerde kerk té Oosterland (bij Zierikzee) zijn 40jarig jubileum als predikant te herdenken. De 'lieer Siermense is de nestor der geref. predikanten in Zeeland' RECHTSZ A KEN. Naar de openbare terechtzitting der recht bank te Middelburg is verwezen R. V., oud G5 jaar, koopman, geboren te Toulon, tlialis zonder vaste woonplaats, beklaagd van poging tot dood- slag op eenige politie-beambten, die hein arres teerden om hem, als zijnde vreemdeling, over de grenzen des rijks te brengen. De „Turkistan" is van de uitspraak ten gunste van de „Edam" in kooger beroep gekomen, De rechtbank te Rotterdam wees vonnis in het proces naar aanleiding der aanva ring, op 30 Januari, tusscheu de »0rathio" en de ))Elba" De rechtbank, van oordeel dat de schuld de; aanvaring geheel is te wijten aan de »Crathie' en dat de »Elba" gehandeld heeft zooals zij handelen moest, wees de eisch der eischeres, Norddeutsche Lloyd, toe, strekkende tot verge ding der schade, wegens totaal verlies der »Elh" met bijbetaling van G% 's jaars. De rechtbank: verklaarde verder het beslag op de «Crathie" geldig, tot de kosten door gedaog- zullen zijn betaald, met machtiging van eische res om de goederen der »Orathie" op te eisclien in geval van wan-betaling, en met last aan den bezwaarder tot oplevering der goederen, tevenf met veroordeeling van gedaagde in de kosten van het geding, ruim f3100. In de gemeente Stevensweert is een onder wijzer met zeven messteken verwond. Dit ge beurde in het vroobjke en maar zeer weiorg door den tijdgeest besmette Limburg, dat aan de rechtbanken handen vol werk geeft. De gedetineerde ex-burgemeester van Oude Pekela, K. E. Dik, ia naar Breda getranspor teerd om zijn straf te ondergaan. De werkstaking der sigarenmakers te Am sterdam is geëindigd. De meesten hebben liet werk weder hervat. Er zullen ongeveer een lOOlal werklieden buiten werk blijven, daar de fabri kanten contracten buiten de stad hebben a(ge sloten gedurende de staking en deze nu ntó meer kunnen veranderen. Uit Duivendrecht wordt aan de Tijd ï31 eergisteren geschreven Heden middag, toen 4 trein van Amsterdam in de nabijheid was r" blok 6, liep tusschen de rails een tweejarig kiw van een wegwerker, die woont in een der tvs huisjes langs den spoorweg. Uit het blggP toevallig opziende, zag de spoorwegwachter Fak keldij het kind loopeu en den trem in zijn os' middellijke nabijheid. Hij vloog uit zijn blokhut over de eerste twee rails voor de treint van Utrecht naar Amsterdam bestemd blfcl staan vóór de twee andere rails, bukte, grtji het kind, en op hetzelfde oogenblik kreeg een slag tegen den elleboog van ziju gebogt rechterarm, waarmee hij het kind gegrepen ki zoo geweldig, dat het kind werd weggesling«' uit zijne hand en eenige meter verder op 4 vrije baan met gebroken been neerviel. De tr--: had den man een wond aan den elleboog slagen, en zijn geheele hand en arm waren |f zwollen. Dr. Kapteijn, van Abkoude, yas spoujf; ter plaatse, om de wond te verbinden e" been van het kind te zetten. Te Eemnesis eeu boerenarbeider onder wagen met mesc geraakt, waardoor de radtf*5 hem over het lichaam gingen. Men vond fc3 levenloos onder den wagen liggen.

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 2