PENBARE Bene vrouwe peeschen tijd over te gaan, die den dag met een uur verlengt Aangezien echter de regeering ook haar aandacht tot dit punt bepaald heeft., vindt het bestuur bet ongewenscht thans reeds tot een andere tijdregeling over te gaan, Op een ongeschikter tijdstip kan trouwens bet verzoek niet gericht worden dan ter wijl de vierschaar gespannen wordt over de quaestie welke tijdregeling in ons va derland zal worden ingevoerd. Men seint aan de W. R Ct het vol gende De proeftochten van de „Piet Hein" zijn gisteren geëindigd het schip vertrok giste-, ren morgen vroeg naar'Rotterdam. Met volle kracht stoomende, ontwikkelde de machine 4800 paardenkiachten iudicateur en liep het schip 16.2 mijl gedurende 4'/a uur. Het contract eischt 4500 paardekrachten VLISSINGEN, 24 October 1895 Dinsdag avond hield de heer C. E. koets veld, predikant te Goes, opgetreden als spreker voor de antir.-kiesvereeniging alhier, eene redevoering over evenredige vertegen woordiging. Bij het einde der vergadering werd met algemeene stemmen het besluit genomen per adres aan de Tweede Kamer aan te dringen op de invoering van pro portioneel kiesrecht voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Als eene bijzonderheid wat wel aan den buitengewonen nazomer kan worden toegeschreven - mag vermeld worden, dat dezer dagen op de hoktede „Lamme- reDburg/' onder Koudekerke, voor de tweede maal van dit jaar mooie en rijpe frambo zen gepinkt werden en dat mede aldaar een gouden regen in bloei staat. Men schrijft ons uit Middelburg: De heer E Bannet heeft reeds aanzien lijke schade geleden, doordien onder zijn veestapel het miltvuur is uitgebroken. ïu het geheel nu zijn aan deze ziekte gestor ven 11 koeien en 3 paarden. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd overgelegd de rekening van den Middelburg-Vjissingseheu rijweg over 1894, bedragende in ontvang ƒ921.55 in uitgaaf 608.55, dus sluitende met eeu goed slot van 313,02. Behan deld werd een adres van de afdeeling Middelburg van den ijzer- en metaalbe - werkersbond, betreffende het gebruik maken van vreemde werklieden bij het leggen van hoofdleidingen der waterleiding eu het maken van binnenleidingen vanwege de gasfabriek. Overeenkomstig het voorstel van B. en Welh. besloot de raad aan adressanteu te berichten, dat hun verzoek niet kan worden ingewilligd. Bij kon. besluit, zijn benoemd tot voor zitters en^burgerlijke leden van de onder scheidene militieraden en tot hunne plaats vervangers voor de lichting der uationaie militie 1896, wat de provincie Zeeland aangaat, tot voorzitter J.M Snijders, lid der Prov. Staten tot zijn plaatsvervanger J. H. C. Heijse. lid der Prov. Staten tot lid dr. A. van de Swalme, lid van den ge meenterpad van Middelburg tot zijn plaats vervanger. mr. A. P. Snouck llurgronje, lid van den gemeenteraad van Middelburg. Men schrijft aan het Z. Dgbl. uit Oost- kapelle De heer jhr. VY. M. de Jonge van Elle meet, burgemeester alhier, en eigenaar van de bij zijne buitenplaats liggende Oranje- bosschen, ter groote van 45 Hectaren, ik heb gisteren mijn tractement ontvangen dus wij zullen eens royaal zijn. Dag moe der, dag EefjeAdieu. Zorg dat je precies op tijd aan tafel kom, hoor I riep zijn moeder hem na, toen hij op den drempel stond. Precies één uurantwoordde hij en trok de deur dicht. Men kan niet lang boos op hem zijn, mompelde de oude. Omdat hij een goede inborst heeft, meende Eefje. Mettertijd zal hij wel ernstig worden. Ja, jong volk trekt altijd partij voor mekaar. Kom, ik moet naar de keuken Zal ik u helpen, moeder? Dank je, kind Blijf maar aan je werk. Dit zeggende ging de oude naar de keuken. Eefje was weer alleen, en weer zwierven haar droomerige blikken in het rond, van het een naar het ander, zonder ergens een rustpunt te vinden. NEGENDE HOOFDSTUK. Weinige oogenolikken later werd Eefje wenscht van de regeering af te koopen het aan' het Doraeinbestuur behoorend jacht recht in die bosschen. Een paar Engelschen, die ten vorigen jare door bemiddeling van den Engelschen vice- consul, den heer P. de Bruijue te Middelburg, eenige jachten op Walcheren aan bet domein bestuur en andere hehoorende, voor veelte veel geld hebben gepacht, hebben de lucht gekregen van hetgeen de heer de Jonge van Ellemeet wilde, en, vermoedelijk omdat deze bosscheu tusschen hunne jachtvelden liggen, is namens hen aangeboden aan het bestuur der domeinen bedoeld jachtrecht voor 10 jaar te pachten tegen f .800 's jaars, eene som ver boven de waarde. liet jachtrecht in die bosschen is sederf jaren gepacht door de familie de Jonge van Ellemeet eu de faisauten in die bosschen. zijn er door die familie iu gebracht, zoodat het begrijpelijk is, dal, de tegenwoordige eigenaar er prijs op stelt om het jachtrecht. af te koopen tegen de werkelijke waarde en dat niet bau tegen een waarde, gebaseerd op het bedrag, dat een of meer rijke Engel schen voor zijn of hun genot willen weg gooien De heer G Roogaart, le Middelburg, is door de regeering aangesteld om de waar de van dat jachtrecht te taxeeren. Tot deelneming aan den ambulanten cursus iu het hoefbeslag hebben zich iu de afii Heinkenszand van de Zeeuw.sche Maatsch van landbouw in het geheel 28 personen aangemeld, Zaterdag a.s. zullen de eerste lessen worden gegeven. Te Koewacht hebben zich in de laatste dagen eenige gevallen van besmettelijke keelziekte (diphteritus) voorgedaan Slechts ééu lijder is overleden, de anderen zijn allen genezen na inspuiting van het heil serum van dr. Roux. (T. N. Qt) De keiwegen in Biervliet naar den Ko- ningiiuienpnlder, verder door dien polder en zoo naar de Maagd van Geut, zijn op genomen en goedgekeurd, liet gedeelte door den polder zelf is door het. rijk en de twee overige einden zijn voor rekening van de gemeente aangelegd. In de maand October worden de meeste koolsoorten ingezameld, alleen zijn hiervan uitgezonderd boere- en enkele soorten savooiekool. Deze laatste worden iu den winter van het land gehaald, doch men handelt geheel verkeerd als men tegelijk de stronken uittrekt en, zooals meestal gebeurt, op den mesthoop werpt. Laat men ze staau dan ontwikkelen zich zijsprniten, die in het vroege voorjaar een zeer smake lijke groente opleveren Gemengd JMïe IIWS. Door een bewoner van de gemeente Lei derdorp werd gisterenmiddaguit eene sloot langs den Hoogen Rijndijk opgehaald een zak. welke na opening bleek het (ijk te bevatten van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. De eerewacht, die dienst deed bij de plech tige inhaling van den nieuwen burgemeester van Swalmen, bestond uit wielrijders, allen in fraai kostuum. Namens den 107-jarige» heer G. A. Boom gaard te Groningen werd diens sprekend gelijkend portret, vervaardigd door den heer W. B. Bek kering, hofphotograaf, aangeboden aan H. M. de Koningin-regentes. Eergisteren ontving zijn aan gehuwde kleinzoon, de" heer H. Kohier Winter- werp, hoofd der school te Ten Boer, namens H. M. het bericht, dat, hoewel H. M. als vasten stelregel heeft aangenomen nimmer portretten ten geschenke aan te nemen, het H. M. heeft m haar droomeiijen gestoord door een stem, die haar eerst vreemd in de ooren klonk, maar die haar in het volgende oogenblik zoo bekend voorkwam, alsof ze die reeds dikwijls gehoord had. Haar wangen werden gloeiend rood, toen de deur open ging en de man op den drem pel stond, aan wien zij dezen morgen reeds meermalen gedacht had Achter hem kwam de oude aan. Ga binnen, mijnheer von Thurnfels, ga binnen, vervolgde" de oude met haar ge wone drukte in spreken en gebaren. Zeer vriendelijk vau u, mijnheer von Thurnfels, dat u ons niet vergeten heeft. Eefje zal ook wel blij zijn, dat ze onzen redder vau gister avond terugziet, nietwaar Eefje Maar Eefje was nog niet genoeg van haar verrassing bekomen om te kunnen ant woorden. Slechts weinige oogenblikken geJeden dacht zij nog aan den man, die daar voor haar stond, en vroeg zich af, of zjj hem nog wel ooit in haar leven zou teriio-. zien. En daar stond nu die adellijke per. behaagd, voor ditmaal, waar het de photogra phic van den oudsten Nederlander betreft, op clien regel eene uitzondering toe te laten en het portret van den ouden heer onder dank betuiging aan te nemen. De van kindermoord verdachte 42-jarige we duwe van Sappemeer, genaamd A. K. heeft volgens de P. Gr. C't. hare misdaad bekend. Zij is moeder van acht kinderen. Haar man is voor ongeveer drie jaar overleden. Het bekend worden van het leit, dat in Amsterdam op meer dan 1000 plaatsen zonder vergunning getapt wordt, schijnt invloed te hebben uitgeoefend, daaruit blijkende dat iu de laatste dagen tegen meer dan twintig houders en houdsters van bierhuizen door de politie pro- ces-verbaal is opgemaakt wegens hun tappen van sterken drank zonder vergunning. Iemand te Amsterdam vond bij het eten van een krentebroodje daarin een koperen huls. Des avonds deden zich verschijnselen van ver giftiging bij hem voor. Gelukkig herstelde hij spoedig, maar natuurlijk zei hij deD bakker, die zulke vreemde producten verkocht, de klandisie op na deze kennismaking. Te Sappemeer heeft eene weduwe, moeder van 8 kiuderen, waarvan het oudste reeds 18 jaar is, bekend dat zij een kind, waarvan zij be vallen was, armen en beenen afgesneden, het daarna in een schort gewikkeld en in 't kanaal Uit Zeist schrijft men aan het U. D.Naar aanleiding der weer in verschillende bladen de ronde doende berichten aangaande het vinden van het lijk van den vermisten soldaat Lan- genberg (moet zijn Langeveld), wordt ons mede gedeeld, dat naar officieel onderzoek alle berich ten, hoe geloofwaardig ook ingekleed, totnog toe als uit de lucht gegrepen moeten worden be schouwd. - Voor eenige dagen is door den kolonel regiments-commandant bij de autoritei ten der omliggende gemeenten aanvrage gedaan, of hun buiten couranten-berichten ook iets aan gaande het vinden van gezegd lijk bekend was, Hieruit volgt, dat ook deze inet de vondst nog onbekend avas. Gisteren nacht, is de kapitale boerderij van Olst te Bemmel afgebrand. Ook eenig vee kwam in de vlammen om. Gisteren middag is een schilder uit den kap van het Station Utrecht gevallen. Hij was onmiddellijk dood. De Nederlandsche Opera wordt met een ernstig gevaar bedreigd. Aan hare beste zangers, Orelio en Pauwels, zijn uit het buitenland zulke buitengewoon voordeelige engagementen aange boden, dat men bijna niets anders verwachten ban dan dat ze aangenomen zullen worden. Genoemde zangers moeten wel bijzonder patrio- tisch zijn om doof te blijven voor de schitterende aanbiedingen, welke hun gedaan werden. Mevrouw Messevschmidt-Grünner, die (in 1869) het eerste dames-orkest te Weenen vormde, is daar in den ouderdom van 48 jaren everle den. Zij was, zegt het N. v. d. D., eene goede bekende van het publiek te Amsterdam, waar zij eenigen tijd in het café Panopticum speelde met een dameskapel. Voor de velen, die ook in deze gemeente, met de voortreffelijke Ifapel onder hare leiding kennis maakten, zal dit verscheiden in de kracht der jaren van deze begaafde en ijverige musi cienne wel niet zonder indruk blijven. De welwillende menschen te Schiedam, die door het aanbieden van broodjes en koffie de lotelingen trachtten van het misbruik vau ster ken drank af te houden, hebben, naar men van daar meldt, geen onvruchtbaar werk gedaan. Wel waren er eenige jongelui, die, ongevoelig bleven voor het verleidelijke aanbod en tierende zich op 's Heeren straten bewogen, maar van de zoo stuitende luidruchtigheid, waarmede op an dere plaatsen de lotelingsdagen plegen gevierd te worden, was te Schiedam, de stad der jene verstokers per excellence, nagenoeg niets te be speuren. Ook op andere plaatsen was, niettegenstaande geen brood of koffie verstrekt werd, het rumoer op die dagen niet zoo groot als wel vroeger. Meer en meer jongelui beginnen zich te schamen aan die bacchanaliën mede te doen. Door een walvisch aangevallen. De Engelsche bladen bevatten dezer dagen een verhaal van een zonderling ongeval, dat aan den brigantijn soonlijkheid voor haar, en zij moest de oogen neerslaan voor den blik uit zijn donkere oogen. Mejuffrouw, begon bij, ik moet u zoowel als uw mama, verschooning vragen dat ik bet gewaagd heb, u eeu bezoek te brengen. Maar natuurlijk wilde ik gaarne vernemen, of bet ongeval van gisteren geen schadelijke gevolgen voor de dames beeft gehad. Eefje wilde hierop antwoorden, maar de spraakzame oude liet baar niet aan bet woord. Neem toch plaats, mijnheer von Thurnfels, zeide zij, op de sofa wijzende, neem toch plaats. Of u nog een veront schuldiging noodig had, als zoo'n net lieer uit de stad zulke geringe lieden buiten in Wiihring komt opzoeken! Met uw verlof, hij nam een stoel en nam plaats tegenover het meisje, dat bij het raam zat. Eu hoe vriendelijk van u, mijnheer von Thurnfels, dal u naar onzen welstand komt vernemen, vervolgde de oude. Ik was :etidi i) bi loon al en vol 3 eclioH llanda /sier op reis vau Nieuw-Zeeland n Sydney overkwam. In den namiddag Van j" 24en Augustus werden twee kolossale Waive'" scben van omstreeks 60 voet lang opgetQei,u| Zij schenen bet eerst op den voorsteven gen i te heoben, maar eensklaps veranderden U koers en kwamen met eeu schrik we snelheid op de zijde van het schip af. De eerste walvisch gat een stoot te< schip in het middeu er van, en ofsct brigantijn een inhoud van 200 ton had geladen was met groote balken, was <L Kl zoo hevig dat het houtwerk vau den voor- tol den achtersteven kraakte. Gelukkig viel tweede walvisch het vaartuig niet aan m schoot juist op het oogenblik dat hij 'bij lle schip kwam, naar onder en ging onder de kit door. Deze ontmoeting had aan den brigantijn schade veroorzaakt. De eerste Walvisch \\\,c echter ook niet zonder kleerscheuren afgeko^e! want hij kwam na den schok niet meer bovei en de zee was rond het geheele schip rootlop kleurd. 8 Het ruim werd onderzocht, en men bevond da het schip een voet water per uur maakte. De toe stand was ernstig, want Sidney was nog 2CK mijlen verwijderd. De walvisch had tegen romp van het schip gestooten en daar een g gat gemaakt. Slechts door onophoudelijk p0ni pen en een deel van de lading overboord l werpen, en begunstigd door mooi weer, kon be schip de haven van Sydney bereiken. Men verhaalt dat baron Rothschild te Neuilly bij den hertog van Orleans niet zij vrouw een bezoek aflegde. Toen de prins zaal binnentrad, liep Rothschild recht op h af en vraagde hem Monseigneur, kent u ru. vrouw Rothschild Neen. Toen zich tot han wendende, zeide Rothschild «Mevrouw Rotli schild, ik stel u den hertog van Orleans voor,, Graaf Potocki, wien het verveelde zich altij door R,othschild kortaf »Stanislas« te lioor noemen, zeide tot dezen»Zeg mij toch boe uw voornaam, mijnheer Rothschild, dan zou ook weten, hoe u te noemen." Zeker klantjes van Rothschild Een voorbeeldig huisgezin. De eerste mimste van Madagascar, thans krijgsgevangene Fraiisehen, mag zich beroemen in het bezit kinderen, waarvan de oudste den dood v in een liefdes-avontuur, de tweede, zoo men door zijn jongsten broeder vergiftigd werd, il derde als dronkaard stierf, de vierde Vergiftig werd door de vijanden zijns vaders, de vijfd stierl aan longontsteking, veroorzaakt door u spattingen, en de zesde, die zijn opleiding Engeland ontving, vanwaar hij als dronkaan terugkeerde, het hoofd van een bende dievei was geworden. Voorts nog twee andere y.omn eyenzoo slaven van den alcohol, er ten slotl een dwerg, op jeugdigen leeftijd gestorven. Met de zes dochters is het niet veel beter steld. Een er van hield van de vrije liefde stierf door daaraan te veel geofferd te hebbeo en een andere is getrouwd met dokter Ruji die studeert in Engeland en doorgaat als 1 giftiger. Henri Rochefort geeft tegenwoordig, i als wij reeds meldden, zijne gedenkschriften Naar berekening zal hem die uitgaaf zoon-at half millioen francs opbrengen. Dat is ongeveer evenveel als de beroemd eChs teaubriand voor zijne Mémoires d' outre tomb ontving. Door geldbehoefte gedwongen, verkoch hij ze auu een maatschappij voor 250.000 franc en een jaarlijksche rente van 12.000 franc die hem een vijftiental jaren werd uitbetaald. Te Bazel is een dame gearresteerd, c met haar echtgenoot samen te La (Jhaux Fonds voor een bedrag van 100.000 franken a horloges had gestolen. De man is op Russi; grondgebied gevat. Hij wordt uitgeleverd. De Oirschauer Zeitung meldt dat Zaterd te Sajoüschek bij Skurz, (district Stargard) «i hofstede in de asch gelegd is, waarbij tier kinderen verbranddenvijf werden gered. Di ouders waren elders aan den arbeid. Men ver moedt dat de ramp door een kwajongenaatreci veroorzaakt is. Zie verder hel Bijvoegsel Adve K 0|> Zaterdag mijn geachte C ADRIAN US li SjOIUNNA JAC In liiinne 25-jarig te herdenken. Vlissingen, 2 hevig verschrikt, en den geheelen avow zag ik de koppen van de paarden V' memaar nu vermindert dat al, en blijft niets over van het geheele voorva dan de dankbaarheid, die we onzen reddei schuldig zijn. Niet waar. Eefje? Mas waarom zeg jij heelemaal niets Wel, u laat me niet aan het woon komen, gaf Eefje lachend ten antwoord. Ik dank u ook wel voor de aangeus® verrasing vau uw bezoek. Was het werkelijk een verrassinj voor u Had u mijn bezoek niet verwacht' Zij schudde het hoofd. Zulke eeuvou dige lieden als wij, zei ze, leven lang in de herinnering van hetgeen gisteren is overkomen en van al het schoon; dat wij gezien en gehoord hébben, dat beteekent niemendal voor een voornaas heer, die van het eene vermaalt naar lit andere snelt en die den volgenden zoo'n klein avontuur vergeten heeft, wij nog lang aan denken. Wordt vervolgd Op Zaterdag onze zwager 3 A '0< J-J. 'ST1 lntune 25 jarig te herdenken Vlissnigeu, 2 <x H. STl I). STBE1 J J V. L) f. lJ CJ. V. D A.T1MMJ C. M. TM tff-ïïïïSH W< (gjuouuli g Op den 26 j mijn geliefde li 3 ADRIAN US 11 J JOHANNA JACC •D kunue 25-jarig ly te herdenken, Namens Echf£ Ondertrouwd NICOLAA lERTRUlDA JOI Vlissingen, 24 Oc Ah Ondertrouwd LAUREN! Wedr. vï JOHANNA Si Vlissingen, 24 Oc Ah levallen van eene 1 e. Lur Mssingen, 2i Oc 'eden overleed tot i na een kort ma en ouderdom van iefde echtgeuoot en 'ader, de heer C. lalatende 12 kiuderc jong om hun zws Wed. C. ze hartelijke di buiten als in V ijke bewijzen van dezer bewezen. Groede, October 1 C. KOEN voor nu 10 uur, ii eurspleïn, ten ove MARLT 'TAK, Zindelijke goedere bracht hij den Ve: to het GAST II °rdt gevraagd j 3kwaam in het k iir; ouwenkleederen huishoudel ennis van het reg ^an strijken wore p 's jaars, met u 'Dg, vrije won ineeskundïge hulp. Sollicitanten word Jtolijk aau te mek des namid lr aan bedoeld ges

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 2