VLISSIMSIHE COURANT. I Mam Brag. No. 124. Woensdag 23 October 1895. 33ste Jaargang. Gemeentebestuur. B i n n e n 1 a n d. B U K E A U Kleine Markt I N°, 187 (Telepkoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nnmiuers 5 cent. Men abonneerl zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAK DS VELDE Jr. te Vliaaingen. PRIJS 1 »EH ADVKRTKNTIN Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Flke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk do firma G. L. DATJBE Co., to Parijs. Vt^rNcliijni flïoudcrtflag- on Abonnomonten voor België, Duitaoliland, Enge- /,nn r(i,'iff-:iïoiid land on Frankrijk f 1-66 por drio maanden OPENBARE VERG VOERING VAN DEN SUAEcNTER/Ua VAN VUSS1NGEN, op Donderdag 24 October 1895, des namiddags te l1/? uur. a. Meded.eeli.ngen b. Benoeming van een tijdelijk assistent- leexaar aan de Burgeravondschool. c. Te behandelen zaken 1. Voorstel tot onderhandschen verkoop rau gemeentegrond. 2. Idem tot ouderliandsche verpachting ,n gemeentegrond. 3. Idem tol bet geven van eeue beloo- aing aan Mej. J. C. Aljrensman voor bet lijdelijk waarnemen der betrekking van onderwijzeres aan school A. "4. Idem tot goedkeuring der rekening over 1894 van den MiddelburgVlissing- iclien rijweg. 5. Idem tot wijziging der overeenkomst letreffende het beheer en onderhoud van Jen Prins llendriksweg. C. Idem tot regeling der jaarwedde van jen tijdelijk assistent-leeraar aan de Bur geravondschool. Behandeling der gemeentebegrooting ver het dienstjaar 1890. 8. Idem van het 2e suppletoir kohier van en Hoofdelijkeu Omslag, dienstjaar 1895. De quaestie, of men al dan niet tot ont- tapening kan overgaan van de vooral in 'e laatste jaren zoo buitensporig uitgebreide ïgers, is eeu vraagstuk, dat meer dan ooit e aandacht trekt van allen, die het gevaar Dzien van die tot in de uiterste grenzen pgedreven bewapening en weten dat zij .iden moet tot den ondergang, stoft'eujk iowel als zedelijk, der volkeren Stoffelijk, indat er een eenmaal een einde moet imen aan de offervaardigheid der Inge- itenen, zedelijk, omdat een oorlogstoestand vollen vrede de zoo noodige toenadering ir volkeren in den weg blijft en eindelijk ot eene uitbarsting, met al de rampzalige evolgen daaraan verbondeu, moet leiden. Er zijn volgens de Volkstem groote oorstanders van ontwapening In de eerste jeu bevindt zich oa de grijze koning in Denemarken, wiens woord, als uitgaande sn een gebieder van een der kleinste I 1! 3 i L 5. ii T O V IT DE AVONTUREN VAN EENWEENER DETECTIVE. 14.) Haar vader zou in den oorlog van 1866 dood gezocht en gevonden hebben, zijn kiud had hij,-naar men verze gde, een kapitaal vastgezetjuffrouw sser leefde van de renten, en dit ver aarde, waarom zij als weduwe van een Voorschrijver in zulke gegoede omstan- 'otaden verkeerde. Zij, die beweerden met het verleden van Stouw Nisser bekend te zijn, wisten een nautische geschiedenis te vertellen, en verschilden die verhalen een weinig, in nfdzaak kwamen ze hier op neer rijken van Europa, wel niet veel gewicht in de schaal zal leggeu. Toch heeft een Russisch blad, de Moskovische Courant, zich de moeite gegeven oin de woorden vau dezen vorst te weerleggen. Volgens haar heeft zich tusschen de verschillende volken van Europa te veel alsem opgehoopt, dan dat de oplossing van internationale vraag stukkeu anders mogelijk zou zijn dan door een oorlog. Nog ecu ander bestrijder van ontwapening vindt de Volkstem in den Franschman Volhertdie zich misschien wel van revanche droomende, aldus uitlaat: ))Bij ieder volk keersckfc de vaste overtuiging dat hevige kwalen slechts door krachtige mid- dtlen te genezen zijndat eeu ernstige crisis slechts op gewelddadige wijze is op te lossen dat liet woord niet altijd wonderen doet, maar dat ook de kracht haar rol moet spelen in de aangelegenheden der menschheid dat er toestan den zijn, die op den duur onhoudbaar worden, en waaraan alleen een oorlog een gewenscht einde kan maken." De Moskovische, Cour.aiit haalt eukele feiten aan teneinde hare beweringen te staven. »Van 1-196 v. C. Lot 1861 na C., dus iu 3358. jaren, heeft men 3180 jaar oorlog gevoerd en 227 jaar in vrede geleefd. Dus 1 vredejaar op 18 oorlogsjaren. Gedurende de drie laatste eeuwen zijn er in Europa '2S6 oorlogen gevoerd." Volgens den heer Valbert zijn er van 15U0 v. C. tot I860 na 0. meer dan 80Ü0 vredesver dragen gesloten, die alle bestemd waren om eeuwig stand te houden. Gemiddeld heeft elk verdrag niet langer dan. twee jaar geduurd. De Volkstem stelt tegenover deze feiten deze vraag Indien oorlogvoeren het eenige middel was om vraagstukken op te lossen, hoe is het dan te verklaren, dat 8000 oorlogen niets hebben uit gewerkt, en dat men iu het jaar 1891 de nood zakelijkheid gevoelt van den SOOlston te beginnen? Indien daarenboven S000 oorlogen niets hebben uitgewerkt, welke waarborg heeft men dan dat de 8001ste oorlog als door een tooverslag alle geschillen zal beslechten Door welk onbegrijpelijk wonder zou de uit slag van dezen 800ln oorlog zooveel gunstiger zijn dan die van alle voorafgaande? Gaarne zouden wij hieromtrent ingelicht wor den, daar deze zaak onze belangstelling in liooge mate opwekt. Het blad wijst up groote tegenstrijdig heden in de beweringen der voorstanders van Jen oorlog, ln Frankrijk b v. kan men o.a. dagelijks hooren beweren, dat de quaestie Elzas-Lolliaringen alleen door een oorlog kan worden beslist. Gesteld nu dat werkelijk door een oorlog deze gewesten weder aan Frankrijk toevielen, dan zoudeu immers de Duitschers, die eene provi .cie zouden verloren hebben, die in kunne oogeu In vroeger dagen had juffrouw Nisser twee gemeubileerde kamers verhuurd aan een tooneelspeelster, die het geluk had het hart van eeu prins te veroveren. Iu het leven dezer schoone tooneelspeelster was een donkere vlek, die zij voor haar vorste- lijkeu echtgenoot geheim hieldhet schoone blonde meisje, dat eerst buiten op het land uitbesteed was en later werd toevertrouwd aan de zorgen van juffrouw Nisser, die haar als kind aannam. De arme weduwe van den kantoorschrijver was daar door iu betere omstandighedennu, dat was wel te begrijpen. Zij had de rijke prinses nu iu haar macht! Zij kon nu im mers zooveel geld afpersen, als ze maar wilde, wanneer ze dreigde met onthullingen aan den prinsNiemand kon wel met ze kerheid zeggen, dat juffrouw Nisser uit deze bron van inkomsten putte, maar men kon toch wel begrijpen, dat zij van de ge legenheid gebruik maakte om voor het kind zooveel mogelijk in rekening te brengen. Wat van deze geruchten waar was of niet, was allerminst de zorg van Mooi- vleesch van hun vleesch en bloed van hun bloed is, immers niet rusten voor een nieuwen oorlog beu- weer in 't bezit stelde van het vroegere bezetene. Dit voorbeeld bewijst duidelijk dat de oorlog geen inter nationale quaestie oplost, maar wel die bestendigt. Duitsckland dacht voor altijd met zijn westelijken nabuur afgedaan te hebben eu hom geheel uit te putten door 5 milliard oorlogsschatting te heffen, maar Frankrijk verhief zich uit zijne ellende en staat dreigender dau ooit tegenover Duitschland, eu noodzaakte dit zijn leger abuormaal uit [te breiden uit vreeze dat de oorlogszuchtige aspiratiëu, waarvan de bevolking nu en dau nog de blijken geeft, op den eeneu of anderen tijd tut een conflict aanleidiug zullen geven. Ook de oude geschiedenis levert tal van voorbeelden dat de oorlog niet leidt tot oplossing van tusschen de volkeu hangende geschillen. Het blad citeert er enkele, die deze stelling duidilijk bewijzen. Vau een bloedbad kau ineu nooit de gewensclite gevolgen verwachten. Alleeu kunnen, volgens het blad, gerezen moeielijkhedeu uit den weg worden geruimd, wanneer eerbied voor elkanders rechteu, rechtvaar digheid en wederzijdsche tegemoetkomingen de richtsnoeren onzer handelingeu zijn geworden. Siuds onheuchelijke Lijden zijn 'jutelbare oorlogen, go.vuex.d_ geworden, die geeu van allen het gevolg hadden, dat men zich voorstelde, lloevele zullen er nog moeten gevoerd worden eer de meuschen tot het besef komen, dat iedere oorlog het zaad voor ecu volgenden iu zich sluit. Het blad besluit met als zijue vaste overtuiging uit te spreken dat de natiën alleeu dan moeiehjke quaesties volkomeu kunnen oplossen, wanneer het buu vaste voornemen is, bij de behandeling daarvan welwillend eu verdraagzaam te werk te gaan, eu elkanders rechten met den grootsteu eerbied te behandelen. ^'Opliet kleine kerkhof //Ter Navolging^" te Seheveuingeu werd gisterenmiddag half drie de gedenksteen onthuld ter nagedach tenis vau Elisabeth Wolff, geb. Bekker, en Agatha Deken. Slechts een zeventigtal da mes en hoeren wareu er bij eeu, waaronder mr. .1. Heemskerk Az. Op den steen lagen twee kransen, een van den heer Scheur leer, eigenaar en directeur van het kerk hof, "en eeu van den heer C. Honigh, van wege eenige belangstellende dames. De heer Honigh heriunerde, dat 91 jaren geleden Elisabeth Wolff hier ter ruste werd gelegd, en schetste die begaafde vrouw. Moeitevol was haar leven, door anders denkenden was zij verguisd, eu, gedwongen naar 't buitenland te vluchten, verloor zij haar vermogen. In 't vaderland terugge keerd, moest zij, „een inillionair in teleur stellingen," haar bruod verdienenmaar „fier als de Zeeuwsche leeuw'' hield zij worstelend haar hoofd boven l'en 5n No vember 1804 legde zij bet hoofd ter ruste, om weinige dagen later gevolgd te worden door haar dierbaarste vriendin Aagje Deken, wier ziel met de hare innig verhouden was. Spr. herinnerde hoe het plan voor den gedenksteen was ontstaan eu uitgevoerd. De eenvoudige hardsteeueu plaat, inge metseld in den muur (ontworpen door den heer G. Brouwer, uitgevoerd door deu beer Rederaj, werd door mevrouw Knuttel ont huld. De heer Honigh dankte de aanwezigen en allen die hadden bijgedragen. Een kort woord vau deu heer Joh. L Dyserinck tot mej. Adriaua Bel, de laatste verwante vau Betje Wolft', besloot de plech tigheid. In de //Brieven uit de Resideutie" van het M o. cl. D. vindt men het volgende Iu de zaal van «Pülchri Studio" zijn Betje Wolff en Aagje Dekeu herleefd. Op liet afgelegen Sekeveuiiigsohe kerkhofje, waar nooit een Hagenaar deu voet zet, wordt een gedenksteen op haar graf geplaatst, en nu organiseerden eenige vereerders een «memorial" expositie. Men zag er smadelijk op neer, dat er bij de opening slechts een kleine kring van belangstel lenden was. Is 't niet veeleer om er zich over te verwonderen, dat na een eeuw de namen dier schrijfsters nog bekend zijn en vereerders trek ken, die niet alleen hare namen, maar ook hare werlcen kennen. Ze mogen dan de 20 deelen van «Willem Leevend" niet allen doorworsteld heb ben, ze weten er tocb meer van dau een Vondel, Huygens, Hooft, Bilderdijk en andere beroemde" mannen. Dat de eer daarvan voor een groot deel toe komt aan den Heer Stellwagen, die «Saartje Burgerhart" in beknopteii vorm deed herleven voor het tegenwoordig geslacht, zal wel niet ont kend worden. Iu hetzelfde blad wordt gezegd dat de j-Radicale Bond" wel niet dood, maar ook, naar 't schijut, niet trillende van levens kracht is. Er moest, volgens de statuten, welhaast eene jaarlijksche vergadering zijn, doch het bestuur stelde voor dit jaar er maar geen te houden. Toch moest geen minder punt behandeld worden dan het b programma" van den Bond. Hit dit voorval blijkt weder dat het der Radicale partij niet naar den vleesche gaat. Befje. Vroolijk en onbezorgd genoot zij het heden, zonder naar het verleden te vragen. En waar zou zij naar moeten gevraagd hebben Ze hield zich zelve voor een wees kind, dat, voorzien van een klein vermogen, aan juffrouw Nisser ter opvoeding was toe vertrouwd. Zij had haar vader of moeder niet gekendmen had haar gezegd, dat beiden gestorven waren vóór zij ééu jaar oud was, eu ze herinnerde zich dan ook volstrekt niets van een ouderlijk huis. Zij hield van juffrouw Nisser, bij wie zij op gegroeid was, als van eeu moeder, en haar zoon beschouwde ze als haar eigen broeder. Zij had dus niet dat gevoel vau leegte, van iets te missen, dat men auders bij weezen aantreft. Ja, juffrouw Nisser zou haar ze ker verwend eu bedorven hebben, als de eerwaarde zusters van het St.-Catharina- gesticht haar niet aan strenge tucht gewend en goed onderwezen hadden. De kundigheden die zij daar verwierf, had zij nog trachten te vermeerderen eenige jaren lang had een leeraar haar onderricht gegeven in de Fransche taal, en thans ont ving zij nog zang-onderwijs van een oude zangeres, die vroeger in de opera zong en thans van haar pensioen iu Wahring leefde. Het meisje had een welluidende, zuivere stem, die meermalen in wedstrijd geraakte met Hansje, haar kanarievogel. Vandaag had Mooi-Eefje nog geen lied gezongen, en Hansje had ook nog geen vriendelijk woordje gekregen. Zij zat op haar gewone plaats bij het venster, en ter wijl haar handen bezig wareu aan eenig naaiwerk, zwierf haar blik van tijd tot tijd naar den overkant der straat of naar de wolken. Terwijl ze zoo in de verte staarde, had haar blik iets droomerigs, dat haar anders geheel vreemd wassomtijds ook speelde een fijn lachje om haar mond. Daar werd zij uit haar droomerijen ge wekt door luide stemmen in de gang. De deur ging open, en juffrouw Nisser trad binnen, gevolgd door een jonkman, die slechts een glimlach over had voor al de tot hem gerichte verwijten. De jonkman had geheel het voorkomen van een dier burgerlijke dnnJies, zmnls

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1