UISSI\(iS( HE COURANT, >To. 121. Woensdag 10 October 1895. 33st„ Jaargang. Gemeentebestuur. MnvanllÉg. itoring, staking van dp ai rs en bescheirning hUnn, nen als buiten hunne n ond erzoekjn te 8y iden Ook zullen vertex, er zi log steeds Armenia •wijl bun moordenaars len Sultan met geschenke hun moorden, rerscbijnsel in het in A ewogen land is het optr e partij, of zoogenaam in pamfletten vragen nationale vergadering gehoorden eischvrijhet i. Het schijnt dat de Sa leer vreest dan de woeli, en eer geneigd is voor de vertoogen der mogenc tot dusver dreigen blee Turksche rijk tegenwoo welken toestand, naar inder kleurscheuren zal nd van Vlissingen 12 Oet. 1895. 3 H. J. Stijlders. in d, jd. 36 j. 'J 1. H. Timmerman, arz, jd. 22 j. E. j. en M. J. H. Dis roenouwe, jm. 31 j. j. N. Schot, jm. 21 j. H. van Bee YVijkhuisen, jd. 21 van Opbergen, ge Loesberg, geb. Km de Bruijn, z. A. heer, z. S, J. Dro d. W. J. Verstel rt, z. M. E. Tolle S. van der Sehaaf, A. C. Corveleijn)o. I. Arnold, geb. Tuifu geb. de Bree, d. en C. Warman, d. 5 4 m. W. Gabviê aar, 81 j. J. Scho an de Putte, d. 4 j. in. E. Vollenbro Soulimans, 81 j. van C. P. Sap, 76 j, DINGEN. nschip ))Marena,' met bestemming nw alhier op de haven we en vertrok (na ze te arts. ken de Engelsche van Vlissing elburg, beiden naar New lklaar de Engelsche ^er Neuzen te Middelhui stia", kapt. Böttcher, ERICHTEff. en, 11 October fl,25 per kilo 10 5.80 per 104. B IJ k K A li Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs por drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U 1 T G E V EK -. F. VAN DE VELDE Jr. te Vliaeiuiren. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels- ƒ0.4:0. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot.e letters worden naar plaatsruimte herekcnd. Benig Agont voor Frankrijk do firma G. L. DAUBE Co., te Parija. VcrNciiljui IJoudcrdnj- en Zflirrdug-svoml. Abonnementen voor Belgie, Duitsehland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden De loteüngen der lichting 1896 dezer eemeente, CORNEL1S JOHANNES WI.1K- IIUISEN, PETRUS ADR1ANUS TROMP, LEENDERT JAN VAN DER PLOEG en JAN BAPTIST MATT HIJS VERBERGT, worden in hun eigen belang aangemaand ach zoo spoedig mogelijk ter secretarie r gemeente te vervoegen, vergezeld vau Wee, bij den Burgemeester bekende meer derjarige ingezetenen, en zoo zij hunne •ijstelling gronden op broeclcrdienst, voor- en van het paspoort of bewijs van wer- .elijken dienst van den broeder of de broe ders, die gediend hebben of zich nog in dienst bevinden. Vlissingen, 15 Oct. 1895. De Burgemeester, TUT® NOLTHENIUS. Binnenland. Dat de christelijke geheel-outhouders- vereeniging zich nog niet in eene groote mate van populariteit in ons land verheugen mag, blijkt wel uit het feit, dat die ver- eenigiugaanhet meerendeel der Nederlanders onbekend is en ook uit het verslag der 15e algemeene vergadering te 's Gravenhage, waarin gezegd wordt dat eindelijk eenig veld is gewonnen, blijkende uit de toetreding van vele theologen, doctoren en studenten. Van het eigenlijke volk, dat over 't geheel de onthouding van sterke dranken meer ooodig heeft dan die geleerde heeren, is echter geen sprake. Professor Valeton, die ook op deze ver gadering het woord voerde, sprak er ook van dat het leger der geheelonthouders nog klein is, maar dat kwam omdat men een verkeerd begrip had van de beginselen, waarop de onthouding berust. Overigens beweerde de professor dat voor de ge neeskunde geen alcohol moest gebruikt worden. Z i. was wel iets anders te vinden. Alcoholische dranken, waarmede Be gansche maatschappij is vergiftigd, zijn altijd gevaarlijk. Dat zij voor het lichaam gevaarlijk zijn, betoogde de spreker door te wijzen op het feit, dat de wielrijders bij kunne wedstrijden geen bedwelmende dranken gebruiken. 't Is wel treurig dat op zulke resultaten moet gewezen worden en ook dat de drankwet niet in staat is geweest om het drankmisbruik ie matigen. Het blijkt dus, dat om den zooveel verslindenden en ver- I III I I 15 T N. woestenden drankduivel te bestrijden, in Nederland heel andere maatregelen noodig zijn dan een gebrekkig werkende drankwet en het prediken tegen de zonde. Als onze wetgevers eens in andere landen, b v. in Noorwegen, een kijkje wilden nemen, om te zien wat men gedaan heeft om de be volking tot matiging te dwingen, zouden zij wel weten wat hun te doen staat. Doen, zij dit niet, dan vreezen wij dat nooit in Nederland het misbruik van sterken drank met vrucht zal kunnen bestreden worden. Bij de vele klaagtonen, die geslaakt worden over het harde lot der werklieden, is het goed dat eens gewezen wordt op den toestand, waarin zich de werklieden vroeger bevonden. Een inzender in het Haagsehe Dagblad, die zich «Morgenster" teekent, wijst er op met de volgende woorden Bij al het gejammer over honger en ge brek en ellende, dat men binnenkort weer verwachten kan, trof het mij dezer dagen niet onaangenaam, toen ik aan boord van een bootje naar Zaandam een passagier, die bezig scheen onder zijn medereizigers het zaad der ontevredenheid te strooien, door een van het gezelschap, een werkman naar het uiterlijk, korten bondig tot zwijgen hoorde brengen. Naderbijtredende hoorde ik hem zeggen „Wat wou jij praten! Mijn vader droeg mij op zijn arm als hij Zondags ging wan delen met zijn vrouw, en ik wed dat jouw vrouw, zoo goed als de mijne achter een kinderwagen loopt, he En 't heugt me nog best, dat we met zijn vieren kinderen in éen bed gestopt werden en tegen elkaar kropen van de kou, en dat doen jouw kinde ren toch ook niet, net zoo min als de mijne En al eet ik het niet eiken dag, ik eet toch zeker in een week meer vleesch of spek dan mijn vader in een heele maand over zijn lippen kreeg, hoor, en die moest hard wer ken, harder misschien dan ikEn mijn vader en moeder zijn in hun heele leven Arasterdam niet uit geweest, maar ik ga eiken zomer met mijn vrouw en de jongens met een pleiziertrein naar Den Plaag of naar Arnhem Wat klets je, kerel, dat de tijden hoe .langer hoe slechter worden, voor den werkman Ze worden hoe langer hoe beter, als jullie jeer maar buiten hou den ons niet vergissen, een kabinetsstorm voorspeld met den heer Seret als centrum van depressie. liet doel zoo werd toen gezegd zou zijn, den minister van Oor log om te werpen, en met dezen het gan sche kabinet, waardoor men dan de Kies wet weer van de baan zou hebben. Die storm verliep echter weermis schien omdat men er van alle kanten tegen opkwam. Nu schijnt er echter weer een andere depressie te naderen, uit denzelfdeu (con servatieven) hoek, maar met eene eenigszins andere richting. //De overtuiging, dat er in de residentie weer een politiek spel wordt opgezet, wint gaandeweg veld", zegt da Standaard. z/Voor Tak een man als Van Houten in de plaats en dat na zulk een campagne het stuitte Roomsche en Protestautsche conservatieven van meet af tegeu de borst. »Eu nu deze zoo weinig gewilde man bovendien nog de stoutigheid heeft, om zich, teu koste van de Roomsche bondge- nooteu, bij zijne vroegere vrienden te wil len rebabiliteeren, door extra douceurs aan de openbare school in den zak te stoppen, nu loopt het water nog wel niet over, maar staat het toch op het kantje. z/Gaat dat spelletje nu door, en valt van Houten, dan kan men een deftiger man in zijne plaats nemen. »Die deftiger figuur moet dan het kies recht-ontwerp weer onderzoeken, en wij - zigen, en voor de nieuwe positie pasklaar maken. z/Daar gaat licht weer drie kwart jaar mee heen. «En dan hebben de conservatieve heeren hun spelletje gewonnenwant dan wordt de kans metterdaad groot, dat men nog over de periodieke aftreding in '98, zonder nieuwe Kieswet, heenschuift." Onder het opschrift «Kritieke Dagen' lezen wij in de miagsche Courant het vol - gende Eenigen tijd geleden werd door een po - litieken Falb in N. v. d. X>., als we HIT DE AVONTUREN VAN EEN WEENER DETECTIVE. m U kent haar niet, mijnheer Vogel, frj is geen meisje, zooals de anderen. Zij 'jeeft iets over zich, dat moeielijk te be schrijven is en daarom zal het wel zijn, kt men haar ,/de prinses van Wiihring" noemt. Wie iets slechts in den zin heeft, homt bij haar niet terecht, en bovendien *:n er menschen, die over haar waken. Bij voorbeeld u, mijnheer Jeremias Knablein. Nu, ik zie haar niet veel, maar zij heft nog een broer, Karei het is een loszinnig jougmensch, doch hij houdt veel van haar. Kom, komalles hangt er maar van af, of men de -/.aak goed aanpakt, dan heeft men altijd geluk bij de vrouwen. Ik neem het u niet kwalijk, mijnheer Vogel, dat u zoo spreekt, maar u kent Mooi-Eefje niet. Als men maar netjes gekleed en ge reed is - nu, bij voorbeeld, als u maar ge woont op een zolderkamer en uw voorkomen kon ook beter -- Misschien heeft u wel gelijk, mijnheer Vogel, antwoordde de jonge man met een weemoedig lachje. Bah, alles zou spoedig veranderen, als uw kleeding en voorkomen wat opgeknapt werden. Als u bijvoorbeeld tien duizend gulden had Tien duizend guldenmompelde de jonge man. Ja, en die kunt ge gemakkelijk ver dienen door uw bekwaamheid. De jonge man keek somber voor zich, alsof hij plotseling aan iets onaangenaams Leden kunnen zijn Nederlandsche man nen of vrouwen, tevens ingezetenen, 30 jaren oud en gedurende eenigen tijd werk zaam als patroon of werkman. Kiezers zijn mannen of vrouwen, ingeze tenen, Nederlanders, 25 jaar oud en gedu rende zekeren tijd werkzaam in het bedrijf, dat zij vertegenwoordigen. De ter beëindiging van verschillen te be- noemeu Verzoeniugsraad bestaat uit een gelijk getal van patroons en van werklie den. De werking is geheel facultatief. De verzoeningsraad deelt aan partijen schrifte lijk advies mede. De zittingen worden gehouden met ge sloten deuren. Volgens de Telegraaf berust het regee- riDgsontwerp nopens de Kamer van arbeid in hoofdzaak op de volgende beginselen 1. Waar de behoefte daaraan gebleken is, kunnen bij Kon. besluit voor een of meer gemeente Kamers van arbeid worden opge richt. 2. De Kamer heeft ten doel a. Belansren van patroons en werklieden te bevorderen, door het verzamelen van in lichtingen over arbeidszaken. b. Aan rijk, provincie, gemeente van advies te dienen voor de belangen nopens arbeid. c. Eindelijk het voorkomen en beëindigen van geschillen en het bevorderen van uitspraak tusschen partijen, die zij niet heeft kunnen verzoenen. herinnerd werd. Als u eerst een klein vermogen heeft, vindt u gemakkelijker een nette betrekking, die u een beter inkomen verschaft. Dan wordt ge agent in assurantiën of zoo iets, ge woont niet op een zolderkamertje, maar in een vriendelijke woning, en ge zijt dan een goede partij voor een burgerdochter uit Wiihring. Gedraagt dan mooie kleeren, een warmen paletot met pelskraag, laat u door een dokter behandelen, zoodat de roode randen om uw oogen verdwijnen, en laat uw haar door een friseur in orde brengen, als ge Mooi-Eefje een bezoek wilt brengen- Wel, denkt ge niet, dat dit zou helpen? Maar hier zijn we bij juffrouw Pinker; bij een glas grog kunnen wij daar wel eens op ons gemak verder over praten. Zij stonden voor een oud, smerig huis met twee verdiepingen. Gelijkvloers waren de vensters afgesloten door roode gordijnen, zoodat men niet naar binnen kon zien. ZESDE HOOFDSTUK. Zooals het uiterlijke vnn hpt hui* wn'. Van het werk „de Lombokexpeditie,J beschreven door W. Cool, zijn de 5e en 6e afleveringen verschenen. In dit gedeelte worden de verschillende expedities naar Lombok, die noodig waren om ons gezag en de rust op het eiland te herstellen, beschreven en een aanvang gemaakt met het verhaal van den tocht, die ons door het bloed en de schatten, die hij ons gekost heeft, maar ook door zijn gunstigen alloop, nog versch in 't geheugen ligt. Het is een zeer uitvoerig verhaal, als 't ware een dagboek van die- merkwaardige ge beurtenis. Evenals bij de vorige afleveringen maken ook bij deze goede illustraties het werk aantrekkelijk. Een drietal heeren van Zuidscharwoude en Deventer hebben zich tot eene commissie geconstitueerd om te trachten een lialf millioen bijeen te breDgeD, voor welke som in 1898 een monument zou worden opge richt, voorstellende de beeltenissen van de mannelijke personen, die een regeerend deel hebben uitgemaakt, of zouden hebben kunnen uitmaken van ons vorstenhuis. Het idee van zoo'n monument van prin sen en erfprinsen, koningen en kroonprinsen, is zeker grootsch genoeg, maar of het verwezenlijkt zal worden, is wel te betwijfen. De zucht om monumenten op te richten is tegenwoordig toch zoo groot, dat hij in geen verhouding meer staat met de sympa thie er voor. In de St. Ct. werd dezer dagen het ver slag opgenomen van het dit jaar gebonden toelatings-examen voor den Hoofdcursus. Bij dit examen werden voor de eerste maal de hoogere eischen gesteld, als een gevolg van de nieuwe regeling dier inrichting op den grondslag van de in 1891 tot stand zoo was het ook van binnen. Zij liepen een smerige gang door, traden een kleine kamer binnen, waar een biljart stond, en kwamen toen in een grootere kamer, waar juffrouw Pinker in het buffet zat. Deze dame hield nauwkeurig aanteekening van alles, wat aan de gasten werd gebracht, en begroette iede- ren binnenkomende met een vluchtig knikje. Met de politie stond de waardin van dit nachthuis op een goeden voet. De nacht wacht kreeg geregeld een glaasje van haar, en kwam een geheim politie-agent hare inrichting bezoeken, dan gaf ze zich meer malen de moeite, om een lekkeren grog voor hem gereed te maken. De meeste be zoekers waren verloopen lui, die liefst hun middel van bestaan verzwegen. Geen won der dus, dat de twee binneutredendeu door de aanwezige meisjes van pleizier beschouwd werden als heeren, die toevallig verkeerd terecht gekomen waren. Thans, nu het gaslicht op ziju gelaat valt, kunnen wij in mijnheer Vogel slechts met moeite den'be- valligen vriend der schoone Minona her-

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1