MNGEN, So. 119. Vrijdag 11 October 1895. 33sl,e Jaargang. de antiën ermeid STBODE. I Vethouders van GOES' re kennis dat krachtens September 1895, no, Xfl ren Gedeputeerde Staten hunne missive van 21 4262/34, le afdeelini der gemeente Goi 86, 1887 en 1888, 6 geheel zullen worflet t 1895. en Wethouders van Goa G. d. W. HAMER. De Secretaris, 5ERSBERG VERSLTJJjg, te GOES. f84,000. ten Daad der Gemeente 'oedgekeurd hij besluit uan der provincie Zeeland dd No. 4952/34.1eajd.) iflosbaar gestelde n tot den koers va le voorkeur. JANUARI 1896. UJVING op bovenstaan .engesteld tot en met a 9 October 1895, 3N; ire v. dhr. C.R.C.WIBAül A. OPPEXHEDl de KASVEREEN GING de heeren VAX DE EEDE en Inschry vingsbilj ette 895. r en Wethouders van Got MER, Burgemeester. VERSLUYS, Secreten mmwm (Te ephoonnummer 10) [0 verschileude bladen leest men nu en over ontmoetingen van Belgische dou- met veesmokkelaarsover aanhouding v Hollandsch vee. Dat het smokkelen glvuldig plaats heeft, leeren ons de be llen en dat men niet met één of beestjes overgaat, bewijzen ons de e getallen, waarvan de couranten inel- maken. |ist er niet overdreven wordt, ja men nog rc beneden den omvang van het feit fl( wijl niet alle gevallen openbaar wor- weet ieder, die op de grenzen woont eeoigszins aan liet openbaar leven deel (itCt. Maar", hooren wij menigeen vragen, f)e is het mogelijk dat 30 a 40 beesten gelijk worden overgebracht „Is dat lokkelen dan zoo goed geregeld „Hoe dat schier nacht op nacht, zooals iu den laatsteu tijd, gebeuren?'' »Weet zoo gemakkelijk de ambtenaren ags te 2 uur, van den GEMEEfflftc',a'lien ze iu te kleinen getale ONTVAXGER I handelend op te treden dlirn. DE KANTE! Ziedaar, lezers, vragen, welker beantwoor- HORDIJK onmogelijk is voor iemand, die niet mtore van dhm. J. A. ZIJ l^e smokkelaars behoort, of uit gesprek- van hen heeft geleerd, hoe de vork in steel zit. Wij wenscben dan hier een en Ier, wat ons af en toe ter oore kwam, kennis te brengen. De kooplieden, meestal Belgische, koopen vee, voor zooverre het niet genoeg langs grens te vinden is, op de groote markten, ndaar wordt liet per boot of wagon tot enkele uren afstand van de Belgische os vervoerd. Hier uitgeladen, wordt door drijvers in de onmiddellijke bijheid der linie gebracht, alwaar het a" bij avond of nacht aankomt. Nat uur- zoo min mogelijk gezien le worden, anders verraad de heele zaak licht kon lerven. Tot hiertoe waren maar een beperkt tal personen noodigniet meer dan om gewone omstandigheden beesten ter tkt te leiden. Doch nu komen de eigen- smokkelaars op liet appél Op een igeduide plaats zullen ze vergaderen. bier en ginds ziet men s'avonds de bij drie en viertallen optrekken, meestal irzien van een stevigen knuppel, die hun wel bij het dfijven, als om ontzag aan ;ei.oode gasten in te boezemen, zal te komen. Wanneer alles „in orde" be iden is, wordt het sein tot den aftocht ;even. Wij moeten liiereveuwel bij voegen, er onder de smokkelaars zoogenaamde zijn, mannen, die door de koop- ten (deze volgen gewoonlijk op een tvf- od) zijn aangewezen, om het beleid van tocht op zich te nemen. De overigen gehouden hunne bevelen stipt te volgen de karavaan is in beweging; eeu tig k veertigtal beesten, geleid door on teer dubbel zooveel mannen. Denk nu iter niet, lezers, dat men iutusschen op tere plaatsen stil heeft gezeten. Neen. ingen de nieuwst •eerende prijzen. eleefd aanbevelend, v. Waardenbuig (boven). '95. Ieelt zich uan voor het 1 N TI E N op Benrspo! i», Inboedels, Koopnansjt I Land-, Rivier- en Zatte r. i. mmm. Bierkade. D. 3, October of 1 Novemte Commerce" te VlissiDges szin wordt met 1 Not jke DIENSTBODE gt loon wasch buiten au dezer courant. A III 1» I Ri S T. an en Middelburg v Remisevm. 4 50 (olleeo /markt: 8.—. 9.30. ll.-.U .15, 5.10, 5.55, 6.55, IJ Haar Remise vm. 5.20 ■Zeilmarkl: 8 45, 10.16. H. 4.20, 5.15. 6.-,7. -7.50,9 Havciidicudt, 0 -, 6 20. 7.—. 7 10.20, 10 40. 11.— 40. 2. 2.20. 2.40. 8. 10. 5.50, 6.*0, 7.2). 7.46, m. 6.10, 6.10. 7.20, 8.-,» I. 10.30. 10.50, 11.10, II 1.60 2.10. 2.30. 2.50, W 5.20. 5.40. 6.-. 6.60 F li IJ I L L li 1' (F V. 'BE AVONTUREN VAN EEN WEKKER DETECTIVE. '•j zag het gevaar en uitte eeu kreet vau zetting de ontsteltenis deed haar als uageld op de plaats blijven. Op eens zij een krachtige hand, die haar weg- 'te, terwijl een andere hand met den wan- •'lok het naaste paard bedreigde. 'i' alles ging zoo vlug, dat zij nauwelijks "den schrik bekomen was, toen ze aan arin van den jonkman voor het opera- !°uw stond. Scheelt er niets aau, moeder? was r earste vraag. Behalve de eigenlijke smokkelaars hebben de kooplieden nog anderen in dienst. Ten eerste, zoogenaamde wachters of voorboden, die uitgezonden zijn, om te zien of zich op de punten, langs welke men passeeren moet, ook douanen zijn Is zulks het geval, dan wordt in allerijl tot terug gaan of uitwijken langs een omweg besloten. Ten anderen zijn er nog bespieders of spi onnen, die de ambtenaren, wanneer ze »op dienst" gaan, op den voet volgen, teneinde te zien of ze ook iu de voorgeschreven richting gaan. Van een en ander worden natuurlijk de belanghebbenden tijdig op de hoogte gebracht. Veronderstellen we nu eens, dat alles goed gaat Geen douanen geen gendar men (want dezen is ook opgedragen een oogje in 't zeil te houden) en onze koetjes worden buiten de linie in veiligheid gebracht; de kooplieden betalen hun man nen, die na het drinken van een „goeie pint" met een „tot deu naasten keer" kun nen aftrekken. Den volgenden d-.'g of eeu paar dagen daarna kan de Hollandsche landbouwer zijn koe of rund op de Belgische markt zien verkoopen voor 40 soms 100 gulden meer, dan hij er voor ontvangen heeft. De koopman heeft wel is waar een han gen nacht gehad en van angst misschien me- nigen druppel zweet gelaten, doch hij komt meteen goedgevulde beurs thuis, en dat is voor hem het voornaamste De volgende dagen er weer maar op uit; gekocht, ge smokkeld, verkocht of wellicht ook ge snapt. Zoolang dit niet gebeurt, gaat alles naar weusch, maar, wanneer noch wachters, noch bespieders, nocli leiders de ambtenareu we ten te verschalken en dezen uit hunne hinderlaag de karavaan op het onver wachts overvallen, dan komt eerst de aap uit de mouw. Nauwlijks hebbeu de kom mieze» zich vertoond of de „lafhartigen"' laten de beesten loopen en kiezen liet ha zenpad. Dat er soms meer wegloopen, dau den koopman lief is, valt om twee redenen gemakkelijk te verklaren. Ten eerete zijn de douanen voorzien van revolver en degen stok en gerechtigd van deze wapens ge bruik te maken bij weerstand, zoodat het leven der drijvers op het spel staat. Ten tweede is liet hun eigendom niet, dien ze inden steek laten, en verspelen ze er enkel het drijversloou mee. Nu ziju er evenwel ook moedigen onder, die de ambtenaren aandurven. Met dezen heeft er wel eens plaats, wat men in verschillende berichten heeft kuuuen lezenzij worden gewond, of soms nog erger gedood. Daar de douanen meestal maar met tweeën of vieren ziju, is het natuurlijk on mogelijk al de beesten machtig te worden Drie, vier h vijf kunnen ze er somwijlen houden. liet is in zulk kritiek geval voor de leiders, die zich kloek gehouden hebben, maar zaak de overgeblevene voort te zwee- ven, zooveel zij kunnen. Bestaat er geen kans om verder te komen, dan is terug- keeren naar Neder laud, met wat nog te redden valt, de voordeeligste partij. Neen, Goddank, antwoordde de oude. Zie eens, wie onze redder is. Wij zijn u veel dauk schuldig, mijnheer, stamelde het meisje, terwijl zij den jongen heer aaukeek, die nu haar arm losliet en met een buiging tot afscheid wilde beeuguan. Ik beu verheugd, u een kleinen dienst bewezen te hebben, en ik hoop dat dit voor val voor ngeen ernstige gevolgen zal hebbeu. Is u weer geheel van den schrik hersteld Of u ziet zoo bleek zou u soms een kleine verfrissching willen gebruiken Hartelijk dank, antwoordde het meisje. Ik ben geheel welalleen de arm doet mij een weinig pijn. -Daar ik u zoo onzacht heb wegge rukt, sprak de jonkman.Ik bid u wel om verschoouing. Vraagt u nog om verschooning, terwijl u ons uit zulk een groot gevaar gered heeft Zoo groot was het gevaar toch niet O ja, viel de oudere dame nu in. Wie weet, wat er gebeurd zou zijn, als u, geachte heermogen wij den naam van onze red - der vernemen Mocht zich nu een der mannen bijzon - der verdienstelijk gemaakt hebben, bijv. door het in veiligheid brengen van eenige beesten, dan ontvangt hij van den koop man steeds een extra belooning. Laten wij hier nog aan t-oevoegen, dat de openbare wegen zooveel mogelijk ver meden worden, dat men langs binnen paad jes en over weilanden drijft; over slooten springt en door vaarten en kanalen zwemt, dan behoeft men uiet te vragen, of het vee vermoeid en hongerig op de bestemde plaats komt. Wordt d« bende op de vlucht gejaagd of terug gedreven, dan geraakt er hier en daar licht een los, die zich uiet ontziet eenige verwoesting aan te richten iu knollen of peeënakker. Eeu volgenden nacht wordt geprobeerd of men niet beter slagen kan. Daar de kooplieden hier veel te verliezen hebben en voor groo'-e onkosten staan, zoo volgt uit den aard der zaak, dat, zooaU we reeds boven opmerkten, het vee op de Belgische markt veel meer geldt dau in Nederland. Bij slot van rekening is de Nederlandsche landbouwer toch de dope en de opening der grens voor hem van het grootste ge wicht. B innen! a n d. liet weekblad „De Schoolwereld" vindt in het medegedeelde over de Heldersclie onderwijzers qnaeslie aanleiding ora ook zijnerzijds een grondig onderzoek le wen scben liet komt het blad voor dat er reden genoeg is voor berisping en waarschu wing, niet genoeg voor 't benemen van alle vooruitzicht op de gekozen loopbaan. De redactie van Het Schoolblad" teekent hierbij het volgende aan ))Het komt ons voor- dat de redactie van „De Schoolwereld", die dit ter neerschreef, had moeten aantoonen dat hier in eenig opzicht sprake is van „ambtenaren die hunne plichten r.iet ge trouw vervulien." Al wat van de Heldersche onderwijzers wordt bericht, komt daarin overeen dat het mannen zijn, die getrouw hun plicht doen. Tot nu toe twijfelde daaraan niemand. De twijfel van de „Schoolwereld" had dus wel ge motiveerd mogen worden. En wat betreft de reden voor berisping en waarschuwing, die er volgens het blad „te over" is, waarom niet aangegeven waarin die bestaat? Een uitlating als deze is van verdachtmaking niet ver verwijderd. Gelukkig dat wij in geen enkel ander blad, zelfs niet in de Katholieke en Antirevolutionaire onderwijsbladen, zulk eene manier om de zaak te behandelen aantreffen. Na vooropgesteld te hebben, dat dit mi nisterie eigenlijk opgetreden is met de be paald omschreven taak om herziening der Kieswet en de daarmede in verband staande belastingwetten tot stand te brengen, en ieder minister zich dus beijveren moest zijn eigen departement zoo zuinig mogelijk te behee- ren, maakt het op de Tijd geen aangenamen indruk, dat de begrooting vaubinnenlandscbe zaken, vergeleken bij die van het vorige jaar, ruim 425,900 hooger is Eu dat die ƒ425,000 moeten dienen tot voorbereiding Mijn naam is Tkurnfels. Ik heet Emilie Nisser, om u te dienen mijnheer. En dit kind heet Geuoveva eeu vreemde naam, mijnheer, vindt u niet? Maar wij noemen haar kortweg Eefje Ziet u, mijnheer Thurufels, ik ben altijd ang stig als wij onze rustige woning iu YVabring verlaten om een reis naar de stad te doen, want voor ons is het een reis Telkens als ik iu de tram stap, bid ik een Onze- Vadertje, en vandaag heb ik nog tot Eefje gezegd, omdat ze dolgaarue naar de opera wou maar daar zijn we aan de trap en mijnheer gaat zeker niet op de galerij, zooals wij Nogmaals hartelijk dank, viel het meisje in, terwijl ze haar redder de hand toestak. Goeden avond, juffrouw Eefje, zeide hij zacht, haar hand iu de zijue drukkend. Het volgende oogenblik was het schoone meisje uit het gezicht verdwenen Zal ik het lieve kind ooit weerzien vroeg de graaf zichzelven af, terwijl hij zijn plaats iuhetpar- I terre opzocht. van nog veel kostbaarder plannen, en wel voor-amelijk op het gebied van het onder wijs, versterkt nog den ongunitigen indruk, welken de Tijd van deze begrooting des mi nisters verkregen heeft. liet blad vindt de begrooting, zooals zij daar ligt, onaannemelijk eu dreigt nu wjel niet met verwerping van Hoofstuk V, waar mede een uitstel of afstel vau de Kieswet gepaard zou gaan, maar dringt er op aau dat bij de behandeling dezer begrooting de Kamer duchtig het suoeimes in de haifüën nam?, eu de minister, als de Kamer duidelijk haar verlangen naar bezuinigingen zal uil- gesproken hebben, daaraan gevolg zal geven. Ilalstarrig volhouden zou in dit geval, zegt de Tijdbedenkelijke gevol gen kunnen hebben. Het Centrum merkt hierbij op, dat dit de schuld U der katholieken zelven, die aicli op genade en ongenade aan de doofinairea overgaven, wier macht thans onbetwist is. Men heeft zich met dezen verbonden om Tak te doen vallen, maar in de hitte van den strijd vergeten wat daaron volgen zou. Het blad hoopt nu dat de katnolieken, na de teleurstellingen, die hun Van Houten bereidde, van de liberaleu afseheid zullen ■emen. Men weet, zegt de Telegraaf, dat de minister van Houten eenheid wil in de spelling van namen der gemeenten, en zich tot dat doel tot Gedep. Staten der provin- ciëu heeft gewend. Het Schoolblad vindt de bedoeling hiervan uitstekend. Het geeft een heel lijstje van eenige twijfelachtige namen en teekent daarbij aan Men ziet, waar een keus tasschen een oudere en een meer moderne spelling kon gedaan wor den, is in den regel de eerste:- gekozen. De ph, de x, de cl:, de c zijn bij voorkeur gebruikt, zoodat Zutfen, Bokstel, Dokkum, Berlikum, niet volgens de regeeriug spelling zijn. Consequentie is er echter niet, daar men o. a. Bov'encarspcl naast Hoogkarspel aantreft. Over de namen der onderdeeleu van gemeenten doet de minister geen vragen, waardoor het niet schijnt te zullen uitgemaakt worden of het. bv. Drachten, Warga Ruod'iuizum of Dragten II'ar- rega Roodahuizen, zal moeten zijn, en zelfs woal t aan de Gedeputeerden niet gevraagd hoe zij Imn eigen provincie willen gespeld hebben, terwijl toch voor Drente en Oaerijsel daarover verschil bestaat, wantin den Haag spelt men nog zooals wij ook in bovenstaan lijstje overnamen, Drente en Ouerijscl. Denkelijk zal de minister wel spoedig inzien, dat hij hier den voet gezet heeft op een pad, dat wel naar iets goeds heenvoert, maar e*g glibberig is. Werd vroeger wel eens beweerd, dat aan de miuistenë.i door het ondergeschikt per soneel weinig werd uirgevoerd eu aau het dolce far nienlc ruim geoftWd werd, thans schijnt dit geheel verauderd te zijn, zoo zelfs dat o a. de minister van justitie, ant woordende op de beschuldiging, dat hij zoo weinig op wetgevend gebied praesteert, moest betuigen, dat hij en zijne hoofdamb tenaren zoo overladen waren met werk, dat er geen tijd overschiet om wetten te maken Dit is wel een treurige toestand Thurwfels herhaalde den naam der oudere dame. Emilie Nisser, Wahring, het zou uiet moeilijk vallen, het adres te vinden. Had hij door het voorval op straat geen recht om daar een bezoek te brengen? Een gtera in ziju binnenste zeide hem, dat dit meisje uiet geschapen waom er een lichtzinnig avon tuur mee te beginnen. En toch als hij, Bruuo graaf vou TUurnfeU, met het burger meisje in nadere aanraking wilde komen, kou dau anders zijn bedoeling ziju Hij richtte zijn opmerkzaamheid op het toon eel, en het duet tussclien Faure en Nil- sou boeide voor een ©ogenblik zijn aan dacht. Maar toen het .scherm viel na de eerste acte, keerde hij zich om en keek met zijn tooueelkijker rond, of hij het lieve meisje ergens ontdekte. En ja, daar zag hij haar. Ze zat op de "voorste rij van de eerste galerij. Met blijk baar genoegen keek zij vrsolijk rond men kon haar aazien, dal het genoegen van dezen avond voor haar iets bijzonders wasi' Zij had haar mantel opengeslagen en den l hoed afgezet, zoodat haar taille gunstjg_

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1