VLISS1MS( HE (OIRANT Ie Prinses mWaMig. /ertentisn. m wffit». i ïlissiüp, No. 115. Woensdag 2 October 1895. 33ste Jaargang. Geme entebestuur. NIJVERHEID. Binnenland. 9, 1562-8, 16946, N G E N. lilla" passeerde gisteren libracble reparatie) nair aESTOE. Red. CHTEN. jptember per kilo )er 104. rrdrecht n no 1 8 5 9. t en P. J. de Ranter •rt Roerende en Onroe- ook tegen schade door onder brand, tot vaste, en omstreken 3OLGERMAN, Dekenstraat, N 228, OM," de Zoom." GP-HGGM EtOFFEN, labonnement. worden op aan- irstrekt bg den I. ASSELBERGS Cz. XEMPIiAREN net del. Omslag der ge ien over 1895, a 30 cent, bij den AN DE VELD E Jr. Rleine Markt. vertentiën in alle DE VELDE Jr. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prgs per drie maanden 1Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot.e letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterd Abonnementen voor België, Duitsohland, land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. ItltAMmCüii. loting voor de ingeschrevenen bij de De Burg. en Wetk. van Vlissingen, gelet op artt. 409 en 410 der Algemeene 'erordening van Politie voor deze gemeente, brengen ter kennis van belanghebbenden at de loting der in dit jaar voor de Brand weer ingeschrevenen in deze gemeente, zal plaats hebben ten Raadhuize op Woensdag 5October 1895, des voorin, te 11 uur; dat de bewijzen tot het bekomen van rrijstelling, binnen 8 dagen na de loting, Ier Secretarie der Gemeente moeten worden ingeleverd. Vlissingen, den 30 Sept. 1895. De Burg. en Weth.'voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H, C. BUSING. Schouwing vnn voetpaden. De Burg. en Wetb. van Vlissingen maken bekend dat, te beginnen met Dinsdag 8 October 1895 en volgende dageneene algemeene schouwing zal plaats hebben van de voetpaden der gemeente. Vlissingen, den 30 Sept. 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Verkenen van vergunning tot het oprichten van eene kleine gaskrachtmachine. De Burg. en Wetb. van Vlissingen, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95); brengen ter algemeene kennis dat bij bun besluit van heden vergun ning is verleend aan den heer F. VAN DE VELDE Jr., tot bet plaatsen van eene kleine gaskrachtmachine van 3 (drie) paar- ilekrackten in zijne drukkerij, g-elegen in ïl, wijk I no. 187, aan de Vlaming straat. Vlissingen, 30 Sept. 1895. De Burg. en Wetb. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. F15UILIETÖN. UIT DE AVONTUREN VAN EEN WEENER DETECTIVE. 5.) Natuurlijk. Verder? Ik ben een bedelaarster, mijn waarde Wou. In een laatste beschikking, twee uren )oor zijn dood, heeft de graaf een jaarlijkscb inkomen van tienduizend gulden voor mij vastgezet. Ziedaar alles wat ik heb, en ]ebegrijpt, dat dit in mijn omstandigheden armoede en ellende beduidt. Niet mogelijk, Minona Hoe is dat aunnen gebeuren Daar heb je me geen Woord van geschreven. Omdat ik je alles mondeling wilde Het wielrijden als sportmiddel, d.i. alleen om anderen door grootere snelheid de loef af te steken, vindt bier en daar krachtige bestrijding. De Asser Courant wijdt een hoofdartikel aan deze zaak. Zij zegt inge nomen te zijn met gymnastische spelen en oefeningen, maar wanneer de gymnastiek ontaardt in wat men Sport" 'gelieft te noemen, dan keurt zij die bepaald af. Le zenswaardig is wat zij daarover in de volgende woorden zegt »Wat ia het onderscheid tuaachen gymnastiek en sport De vraag, dunkt ons, is gemakkelijk te beantwoorden bet is ook hiermee gegaan, zooals het zoo dikwijls geschiedt waar God een kerk bouwt, sticht de duivel een kapelletje. Gymnastiek is de heilzame lichaamsoefening, in het leven geroepen als tegenwicht tegen het stil zittend leven en het gemis aan lichaamsbewe ging, dat de negentiende-eeuwsche levenswijze, die van geestesontwikkeling de hoofdzaak maakt, uit den aard der zaak gevaar loopt met zich te brengen. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat er in 't minst geen bezwaar kan bestaan die lichaamsoefening zoo amusant mogelijk te maken integendeel, hoe pleizieriger onze je*gd het gym- nastiek-onderwijs wordt gemaakt, des te beter, des te meer kans bestaat er, dat, wanneer ze de schooljaren achter den rug heeft, de gymna stiekoefeningen niet achterwege zullen blijven. »Maar de sport Het is de parodie op de gymnastiek. Het is de verlaging van een heil zaam iets als de gymnastiek tot een voorwerp van wedstrijd en weddenschappen, dat helaas maar al te wel past in onze zenuwachtige repje haastje dobbeleenw. Het is de gymnastiek ver heven tot levensdoel, en dan nog niet eens om der gymnastiek zeiver wille, maar om anderen de loef af te steken. Het is een pest voor zoo- velen onzer jongelui, die door al te veel te offe ren aan afgod Sport, hun gezondheid hebben geknakt, van zoovelen, die als slachtoffers van de sportmanie geen tijd overhielden, om zich voor te bereiden voor de taak, waarvoor ze in de maatschappij waren bestemd. «Bovenstaande regelen werden ons in de pen gegeven door een bericht in de bladen, dat er 1.1. Zondag te Amsterdam op de tentoonstelling een wielerwedstrijd werd gehouden, waarbij de deelnemers zes uren, zegge zes uren achter el kander hebben gefietst, behalve zij natuurlijk, die tegen zulk een overdreven lichaamsoefening niet bestand bleken. De Telegraaf meldt tamelijk naief, dat er in aanmerking genomen het eento nige van dit schouwspel, de toeschouwers nog al tamelijk wel waren opgekomen. »Het is mogelijk, dat zulks aan genoemd blad reden van tevredenheid geeft wij deelen die tevredenheid allerminst. Lieve hemel, zijn wij geneigd te vragen Hoe moet het er inde hersenpan uitzien van menschen, die uit vrijen wil zes uren uit alle macht wieltrappen, enkel en alleen om zoogenaamd een record te verbe mededeelen. Daarom verzocht ik je, zoo spoedig mogelijk van Triest naar hier te komen. Ik heb je hulp noodig, baron, want ik kan nog niet aannemen, dat alles ver loren is. Maar verklaar mij toch Luister 1 Ik moet van vroegere tijden sprekeu, om je goed duidelijk te maken, wat eerst zoo vriendelijk en later zoo treu rig in mijn levenslot heeft ingegrepen. Mis schien stel je er belang in, als je bij deze gelegenheid de geschiedenis van mijn leven verneemt. Twijfel daar niet aan, Minona Zij reikte hem de handhij drukte daar een kus op, en toen begon zij In het jaar 1859 stierf de luitenant- kolonel von Bjela op het slagveld bij Solfe- rino. De eenige, die zich in zijn stervensuur iu zijn nabijheid bevond, was generaal, graaf Michael Czerny, en aan dezen ver telde hij het geheim, dat hem zoo zwaar drukte. Den dag voor den afmarsch der troepen uit Milaan was hij met zijn ge liefde, een zaDgeres van het Scala-theater, teren, dat wil zeggeneen zekeren afstand in korter tijd afleggen dan tot nog toe een wiel rijder vóór hen deed. Maar evenzeer wekt het verbazing, hoe er nog menschen gebonden wor den, die pleizier hebben om naar zoo iets te gaan kijken. »De uitvinding der vélocipéde is zeker een zeer nuttige, en wij twijfelen er niet aan, of het rijwiel zal binnen weinige tientallen van jaren algemeen als vervoermiddel burgerrecht verkre gen hebben, als amusement vinden wij het wielrij den zeer aan te prijzen als zijnde tevens een zeer gezonde lichaamsoefening, maar als Sport is het een gruwel, die met alle voorschriften van de gezondheidsleer spot. Want niemand zal ons wijs makeD, dat dat pijlsnelle wielrijden, waar bij de wielrijder bijna geheel voorover op zijn rijwiel ligt, en dikwijls met eene snelheid, die niet veel van die van een locaalspoortrein verschilt, de lucht doorklieft, niet in de hoogste mate nadeelig is voor de gezondheid. En het zelfde geldt van alle harddraverijen, hardroeie- rijen, hardlooperijen, enz. «Maar het zal nog wel heel lang duren voor Koning Sport onttroond wordt. De manie voor Sport heeft ons allen in meer of mindere mate beet. Jaap Eden wordt, wanneer hij ergens als roeier of wielrijder een eersten prijs heeft be haald, met een gejuich ingehaald alsof hij een Nederlandsch generaal ware, die een aanvallen den vijand versloeg bij den zeilwedstrijd ver leden week tusschen het Engelsche jacht Val kyrie" en het Amerikaansche «Defender" deed geheel Amerika of het om de zegepraal of den ondergang van den geheelen Amerikaanschen staat ging, en de Engelsche troonopvolger liet zich telegraphisch van den gang van den wed strijd op de noogte houden. »En waarlijk onze zoo bij uitstek deftige pro fessorenwereld is van die manie niet vrij ge bleven. In zijne rede, waarbij Prof. Völter, rectormagnificu3 van de Amsterdamsche Univer siteit, het academiejaar opende, meldde hij onder de gedenkwaardigheden van het afgeloopen aca - demiejaar, dat ae Amsterdamsche roeivereeni- ging »Nereus" een overwinning heeft behaald op de Engelsche roeiers. Een professor in de theologie als Sportman optredendonze pijp gaat waarlijk uit." Het Handelsblad van Antwerpen meldt dat de Landbouwersbond van Gent met Minister de Bruyn een onderhoud heeft gehad over de quaestie van den invoer van vee in België. Volgens dit blad zeide de minister het volgende «Gij vraagt de volledige sluiting van de Hollaudsche grenzen, die kan ik u niet toestaan. De kamers alleen kunnen krach tens eene wet voor goed de grenzen voor het Hollandsch vee sluiten. Kunt gij dezen maatregel van den wetgever bekomen Ik geloof het niet. Maar ik beloof u, alle maatregelen te zullen nemen om te beletten dat er ziek Hollandsch vee binnenkome. Met Minona Ferrari genaamd, in het huwelijk getreden, om aan het kind, dat zij ver wachtte, een eerlijken naam na te laten. Hij gaf zijn vriend het adres van zijn vrouw, verzocht hem, zijn laatste groeten aan haar over te brengen, en hij stierf, gerustgesteld door de verzekering van den graaf, dat hij voor de weduwe zou zorgen, voor zoover zijn krachten toelieten en zij hulp mocht noodig hebben. Zoodra de vrede gesloten was, snelde de graaf naar Milaan, doch vond de vrouw niet meer, voor wie hij zich heilig voorgenomen had te zorgen. Het bericht van den dood haars echtge- noots had de geboorte bespoedigd van een kind, dat haar het leven kostte. De graaf vond een klein, hulpeloos wezen, verpleegd door de vrouw, bij wie de moeder gewoond had, en gevoed door eene min, die men had aangeschaft van het geld, dat in de nala tenschap was gevonden. Dat schepseltje beschouwde de graaf als een erfenis van zijn vriend en diens ongelukkige vrouw. Dat kind, in zulke treurige en veelbewo gen omstandigheden geboren, was ik. dit doel heb ik aan vier douanenkantoren groote barakken doen bouwen, waar het vee zorgvuldig onderzocht en ingeënt zal worden. Elk verdacht of afgekeurd dier zal terug naar Holland worden gezonden." Het Handelsblad zegt verder dat de af- geveerdigden tevreden zijn heengegaan. Dat de socialisten, onder leiding van den heer Domela Nieuweuhuis, geen waarde hechten aan het thans voorgedragen kies- wetontwerp-Van Houten, noch aan dat van diens voorganger Tak, bleek dezer dagen te Boskoop, waar in eene publieke lezing, gehouden vanwege de aldaar gevestigde afdeeling van het Algemeen Werkliedenver bond, de heer Cornelissen, socialist, trachtte aan te toonen dat het voor de werklieden oud lood om oud ijzer was, de wet-Tak en de wet-Van Houten, omdat zij beide door de macht van het kapitaal al even diep in het moeras blijven zitten. Hem werd geantwoord dat de vooruit strevende partij wel degelijk het lot van den werkman tracht te verbeteren. Over het eerste jaar, waarin de Bedrijfs belasting werkte, wordt in de bescheiden betreffende de geldmiddelen meegedeeld, dat Amsterdam had 36.655 aanslagen, op brengende f 1.354.546; Rotterdam 16 871, opbrengende f607.228; Den Haag 15.916, opbrengende f521.990. In 'tgeheele land waren er 228.628 aanslagen, waarvan 66.144 overeenkomstig.de aangifte en 36.151 met afwijking van de aangifte zijn opge legd; ambtshalve zijn aangeslagen, volgens biljet I, 121.138volgens biljet II (dus wegens weigerachtigheid van 'tdoen van aangifte) 5195. Van de gezamenlijke aan slagen zijn opgelegd door de colleges van zetters 124.526, door de commissiën van aanslag 104.102. Bij de provinciesgewijze verdeeling dezer cijfers trekt het de aandacht, dat in Lim burg de verhouding der aanslagen, waarbij van de aangifte is afgeweken, tot die, waarbij ze is gevolgd, staat als 124 100 in Groningen is de verhouding ook vrij ongunstig, nl. 71 100, terwijl in de andere provinciën het aantal afwijkingen varieert tusschen 50 en 65 pCt. van het aantal, waarbij de aangifte gevolgd is Gelderland en Drente maken met en 32J/S pCt. het beste figuur. Aangeslagen waren 676 naaml. vennoot schappen voor f 869.69339 commanditaire op aandeelen voor f 30.160 55 coöperatieve vereenigingen voor f 9.977,50 139 socië teiten voor f 34093 onderlinge verzeke- rings-maatschappijen voor f292.50 en 25 Dus de man, die later je echtgenoot is geworden, nam dit kind als vader tot zich Hij nam mij mee naar zijn kasteel in Moravië. Spoedig daarna verliet hij den krijgsdienst, en daar hij veel van de een zaamheid hield, kon hij daar nu aan toe geven en zich geheel aan de opvoeding van het kind wijden. Tien jaar geleden had hij zijn eerste vrouw verloren, zijn zoon had hij de wedrennen den dood gevonden, en kort na afloop van den veldtocht in 1859 was ook zijn tweede vrouw gestorven en zijn huis op nieuw ledig. Zoo scheen ik door het toeval bestemd, om in het stille huis nieuw leven te brengen. Maar vreemd genoeg ik ben eigenlijk nooit recht kind geweest; ik heb mij nooit in onschuKog spel kunnen vermaken en zelden of nooit heeft men mij vroolijk hooren lachen. i*e zware, moeilijke tijd, waarin )ik geboren werd, had zijn stempel op mijn karakter gedrukt. Echter hing de graaf met teedere liefde aan mij j hij liet mij een zorgvul dige opvoeding geven, en toen ik zestien

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1