VLISSIMSCHE COURANT adefabriek ZOON E N: iLERINEi ra lage prijzen. OLFFEÏÏ. ganstgebitten )A RTSEN IEDIÏN ZIJN •ce" Vlissingi ardstraat ,Café Barg Maandag 16 September 1895. 33ste Jaargang. Gemeentebestuur. Dienstmeid .e Dienstbode Die ieelijke Kapitalist. Advertentiën. 'DE 'LING en wordt cl sns iederen tweede maand >ndziekten en het plaa .e nieuwste vinding. A. REGENSBURG, Meerdervoort 180, den. n met plaatsen van Kb TTELD, bij u bij J. WARREN. No. 108. BUREAU: Kleine Markt I lï°. 187- (Telephoonnummer 10 Prijs per drie maauden 1.-—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DS VELDE Jr. te Vliusingen. PRIJS DER ADVERTENTIËKVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot,e letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma Q. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Douderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. Zij, die zich met het volgend aariaal, aanvangende 1° Oct. a. s.. de Vlissingsche Courant abonneeren lifttangen de nog tot dien datum ver- 'frijnende nummers gratis. MyiERHElD. De Burgemeester en Wethouders van Vlissin- de artt. 6 en 7 der -wet van 2 Juni 5/5 (Stbld. no. 95), tot regeling van het toe- jcht bij het oprichten van inrichtingen, welke >vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Geven bij deze kennis aan belanghebbenden it bij hen is ingekomen een verzoek van F. Velde Jr. om vergunning tot het plaatsen werken van een gaskrachtmachine van r 3 (drie) paardenkrachten in zijne rukkerij aan de Vlamingstraat, wijk I no. 187; dat dit verzoek met ae bijlagen, gedurende srtien dagen, te beginnen met vrijdag den 13 :tember 1895, op de gemeentesecretarie ter ie zal worden gelegd en dat den 27 Septem- 1895, ten raadhuize, des namiddags ten 2 gelegenheid zal worden gegeven om bezwa- d tegen het oprichten der inrichting in te zengen, terwijl gedurende drie dagen vüor dat dstip ter gemeente-secretarie van de ter zake gekomen schrifturen kennis kan worden ge- Vliesingen, 13 September 1895. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C, BUSING. TWEE JONGEL1EDE h., wordt Kost en Inw ijke slaapplaatsen en worden ingewa het bureau dezer coura IAND zoekt gelegenbeii t en Inwoning biedingen onder lett. courant. „ed kunnende werken. VAN DE PAS, Visch' ctober eene sschen 16 en 18 jaar, ishuis. Adres Nieuw roote Markt, C. 67 sa T 8& A RB lUEW* .ssingen on. Middelburg IgenRemise vin. 4 511 Fan Zc'ümarkt; 8,9.39, R 3.30, 6-, 6,55. 8,80, 10.16, iioi. 1,15, 8.45, 4,1 f>, 5.56, 1 alburgNaar Zei/markt q op werkdagen.) 0.30, 8 <j 2 50, 4.20. 6. 7.50, 9.20, 10, i. 12,35, 2,05, 3,36,5,05. Afkondiging van de uitvoerbaar verklaarde le suppletoir kohier van den hoofdelijlcen omslag over het jaar 1895. i Burgemeester en Wethouders van Vlissin- maken bekend, dat het eerste suppletoir ohier van den hoofdelijken omslag voor het ar 1895, na door Gedeputeerde Staten van sland bij hun besluit van 7 September 1895, J.3B, te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift burende den tijd van vijl maanden op de cretarie der gemeente voor een ieder ter lezing i is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13 September 1895. De Burg. en Weth. voorn TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. FEUILLETON. De Proven^aalsche Trommelspeler. \'mr het Fransch van Alphonse Daudet.) »Ja wel," riep ik hem uit de verte toe, lat weten wij al, maar speel ons nu maar as wat voor." Midden in zijn fraze gestoord, begon hij Tu-tu, pan pan St 1 hij begint Wij gingen over deu indruk oordeelen. Hemel 1 welk een jammerlijk effect bracht ®e brommende, piepende muziek, nieton- elijk aan die van den krekel in den schoor- eeD, op dit sceptische, geblaseerde, af- unstige publiek van kunstbroeders teweeg. rat plooiden zich die lippen tot een spot- •chzelfs de brandwacht onder zijn gas- I. Eeuige jaren geleden kon men op zeke ren dag in alle bladen de historie vinden van een Amsterdamschen straatjongen, dien een net gekleed jong heertje in haast tegen het lijf liep, en die daarop zijn natuurge noot begroette met het scheldwoord Iee lijke kapitalist Het geval op zich zelf beteekende niets meer dan duizenden van denzelfden aard, die dagelijks in de groote steden voorval len maar het werd natuurlijk meegedeeld om een staaltje te geven van den volks geest dier dagen, en het deed zich dan ook voor in den ergsten tijd der bekende woe lingen in de hoofdstad. Men moge in rustiger tijden het denkbeeld minder luide uitspreken, toch gaat in vele kringen de kapitalist door voor een vijand der maatschappij. Men is innig overtuigd, dat al hare kwalen en gebreken werkelijk daarvan het gevolg zijn, dat er zoogenaam de bezittende klassen worden aangetroffen. Feitelijk en in vollen ernst belijdt men de leer, dat alle eigendom met diefstal gelijk staat. De haat der lagere tegen de hoogere standen, is de haat van den niet-bezittende tegen den bezitter, en waarlijk, dit is geen verschijnsel, dat zich alleen in de onderste lagen der samenleving voordoet. Pe vorm waarin men zich uit, moge anders zijn, ook bij vele zoogenaamde kleine lieden, leeft de overtuiging, dat de ongelijkmatige ver deeling van het wereldsch goed, eene krank heid, een euvel der maatschappij is, dat dit euvel door de wetten en instellingen van den Staat wordt in stand gehouden, dat de weelde der rijken eene bespotting is van den arme en eene verkrachting van de wet der zedelijkheid. Hunne beschou wingen mogen in vele opzichten beter wezen, ze mogen zich vrienden van orde betoonen, het valt niet te ontkennen, dat ook hun „die Ieelijke kapitalist" wel eens een beetje in den weg zit. Wij willen eerlijk bekennen, dat de kapi talist nok ons wel eens een beetje in den weg zat, namelijk, wanneer wij het oog vestigen op de bestemming van het kapi- taaL in de maatschappij. Die bestemming toont zich zelve aan Niet alles wat de mensch door zijn arbeids vermogen verkrijgt, wordt aangewend tot voldoening van tijdelijke behoeften. Er zijn, overal en in allerlei vormen, over schotten. Wat door den arbeid verkregen en niet terstond verteerd wordt, wat dus bekken kon moeielijk zijn lachen bedwingen, en de souffleur verhief zich uit zijn hok, op beide handen steunende, als een dreigende schim. Maar toen Buisson met spelen op hield, zeide hij met een lachend gelaat „Wel, de vogel van den goeden God zingt zoo mooi met een enkel keelgaatje, en jij zou het niet met drie gaten kunnen doen „Wat zanikt je vrind daar over een his torie met drie gaten voegde mij Hostein wrevelig toe. Toen trachtte ik hem het fijne van de zaak uit te leggen; de voortreffelijkheid van drie gaten in plaats van vijfhet or- gineele, dat de Provencaalsche trommel speler twee instrumenten tegelijk bespeelt. Ik stelde vooreen landelijkeo Provengaal- schen dans op het tooneel te organiseeren, opdat mijn trommelspeler beter tot zijn recht zou komen. Men wilde er niet van hoorenen ik kreeg een voorgevoel van de wreede werkelijkheid, dat het hier in deze omgeving onmogelijk zou zijn de lieden het bekoorlijke te doen gevoelen van de Provencaalsche vermaken. Parijs is Pro- verzameld, opgespaard wordt, dat is, hoe gering het ook zijn moge, het kapitaal van den bezitter, waarvao het rustig ge not en de vrije aanwending hem gewaar borgd worden door de wetten en instellin gen der maatschappij. In hoeverre die instellingen een al te onbeperkt eigendomsrecht eerbiedigen beter gezegd, in hoeverre zij met een ge zond begrip van persoonlijken eigendom in overeenstemming zijn, dit zullen wij later onderzoekenzeker is het, dat het eigendomsrecht er van zelf toe leidt, om het eens verkregen kapitaal als arbeids kracht aan te wenden, en het dienstbaar te maken aan de verkrijging van nieuwe vruchten. Immers, het bezit van zooge naamd dood kapitaal kan niet voldoen aan de menschelijke behoefte naar meerdere onafhankelijkheid, noch ook aan de zede lijke behoefte, om in het belang van het algemeen te handelen. Zóo ontstaat van zelf, zonder tegen-natuurlijke invloeden, een toenemend bezit, een rijkdom, in den zin, dien men gewoonlijk aan dat woord hecht. Nu spreekt het toch wel van zelf, dat men een kapitaal, dat niet op eenigerlei wijze tot het bekomen van nieuwe vrach ten wordt aangewend, en dat men daarom een dood kapitaal noemt, geheel op ééne lijn kan stellen, met arbeidskrachten, met werkvermogen, dat men niet gebruikt. Daarom zeiden wij, dat de bestemming van het kapitaal zich zelf aantoont. Daar om merkten wij op, dat de kapitalist ook ons niet altijd bevredigen kan. Zoo bv. kan het niet, de vrek die zijn goud bewaart, en het jaren lang in een hoek wegstopt. Zóo kan het evenmin de groote bezitter, die in zijn persoon den eigendom vertegen woordigt der vruchten door verscheidene geslachten verzameld, maar die zijn ver mogen niet of slechts voor een gering deel tot een nuttig gebruik aanwendt. Alle kapitaal wordt door arbeid verkre gen. Wanneer we die stelling uitspreken, dan zien we in gedachten iemand tot ons komen, met een triomfeereud gelaat, waarop men als het ware lezen kan, dat hij ons in eens wil „doodslaan," in de figuurlijke beteeke- nis van het woord nl. En hij wijst ons op den gelukkige, die met een klein beetje geld een kolossale som uit de loterij trokop dien anderen man, die, speculeerende met een beetje effec ten en slapende een Croesus werd, of op een derde, die doodeenvoudig met een' rijke vrouw trouwde en toen „binnen" was. vence niet. „Komt, kinders!" sprak de directeur, „de repetitie moet voortgaan." Buisson bewoog zich niet, maar bleef, zeker van zijn succes, op zijn ton zitten, als was hij onafscheidelijk aan de voorstel ling verbonden. Na het eerste bedrijf beving mij een ge voel van wroeging, dat ik hem daar zou erbarmelijk liet zitten. aKom hier, Buisson! Kom spoedig van de ton af!" «Gaat men het contract met mij tee kenen De ongelukkige meende, dat hij een schitterend effect had teweeg gebracht, en vooraf reeds zeker daarvan, toonde hij mij een geregelde overeenkomst, waarin slechts de prijs moest worden ingevuld „Neen, vandaag niet, men zal u schrij ven, maar pas op, je trom stoot overal tegen aan, en maakt een verduiveld ge raas." Ik had op het oogenblik het land aan die trom, en ik was niet gerust, voor ik Maar we hebben immers niet beweerd dat de rijkdom van mijnheer A. precies het overschot is van hetgeen hijzelf oplegde uit onverteerde vruchten van zijn arbeid Alle kapitaal wordt door arbeid verkregen, dat wil zeggenalle kapitaal vertegen woordigt eene gelijke waarde aan eenmaal aangewende arbeidskrachten. De honderd duizend gulden, die de loterij wel zoo be leefd was aan mijnheer A. toe te wijzen, is slechts een verzameling van opgespaar de en niet verteerde, door arbeid verkregen vruchten. Het geld met de speculatie ver kregen is niets anders. De bruidschat van mejuffrouw B. is volmaakt op dezelfde wijze ontstaan. En nu zal onze man ongetwijfeld niet beweren, dat mijnheer A. niet had moeten speculeeren of spelen, of dat hij bij voor keur naar een arm meisje had moeten om zien. Dit is louter een zedelijkheidsquaestie of een zaak van opvatting, waarmee het verachte kapitaal hoegenaamd niets te maken heeft. Het zou zelfs kunnen wezen, dat onze goede vriend, die zoo triomfeerend op ons af kwam, zich verplicht achtte, eventjes de hand in eigen boezem te steken. Wanneer echter zijne argumenten tegen onze stelling in eens uitgeput mochten wezen, wat we niet hopen, dan zijn we zelfs bereid hem eenigszins te gemoet te komen. Hij zou nl. knnnen zeggen dan hadden al die hebzuchtigen maar niet moeten opladen in hun schuren en wat ze niet noodig hadden aan anderen moeten afstaan dan had men ze maar niet moeten permitteeren om al die rijkdommen van het eene geslacht op het andere over te dragen dan moet de Staat maar niet laten dobbelen en hem, die wat heeft, in de ge legenheid stellen om er nog meer bij te krijgen We zullen zien wat er van die zaken is. Zie verder het Bijvoegsel. Aan 't bureau en politie is als gevonden gedeponeerd een rol stalen van selpapier. ""pevallen van een Zoon, A. DE KATOosthoek. Vlissingen, 13 Sept. 1895. Ondertrouwd JACOBUS ANTONIUS GEIJSEN en ELIZABETH BERNARDINA TROMP. Vlissingen, 12 Sept. '95. weer met mijn vriend in het rijtuig zat ik zou in geen acht dagen in het theater durven komen. Een paar dagen daarna kwam Buisson mij weer opzoeken. „Nu, hoe staat het met het contract?" >Het contract? Wel, Hostein stelt uit: ik geloof niet, dat hij er veel van weten wil." Buisson keek mij onnoozel en ongeloovig aan. Op een bitteren en harden toon gaf ik rekenschap van mijn vergissing. Door mijn enthousiasme had mijn landgenoot een hoog idéé van zichzelf gekregen, en hij zag niet in, dat Parijs hoogere eischen stelde, dan waaraan hij voldoen kon. Ik had hem dat moeten zeggen. Ik was woe dend op mij zeiven. Intusschen had Buisson andere bewon deraars gevonden, en meer beroemde, n.l. Eélicien David en Théophile Gautier, aan wie Mistral terzelfder tijd als aan mij had geschreven. Dichterlijke en droomerige na turen, levende in het afgetrokkene de een schrijver van een Beis door het Oosten, de ander zoetvloeiend en bekoorlijk com->

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1