VLISSIMSCHE Ollt WT HIT n Bill No. 103. Woensdag 4 September 1895. 33-r Jaargang. B i n n e n 1 a n d. F lï C I 11 13 T O IV. (Telephoonnummer 10) Pe zucht om de belasting op het suc- jgsierecht te ontduiken, dat aan de schat- een bedrag van twee ton gouds dt, schijnt in ons land tamelijk al leen te zijn, maar schier uitsluitend ge- paden ie worden bij hen, die tot de jjnflelijk ruim bevoorrechten der aarde be- i-oreD, die vaak in hun kring doorgaan ,or achtenswaardige lieden en brave bur- jfj, Raakt, zegt de Amsterdammerdie op j! verschijnsel de aandacht vestigt, het iloêd niet aan 't koken, wanneer men be ukt, dat de menschen in die kringen het jjs ozoo druk hebben over gering ze- ilijk bewustzijn bij de menigte Wijleu hoogleeraar De Bosch Kemper schreef j; „Ontduiking van de belastingen is niets onderscheiden van gewonen diefstal UQ zijne medeburgers. Het is een bewijs 10 een ontwikkeld besef van den band gscken den Staat en zijn burgers, wan- eer de publieke opinie dit erkent. Het is bewijs van een zeer gebrekkig volks in, wanneer men in het ontduiken van belastingen geen schandelijk misbruik •eze uitspraak is dertig jaar oud. Maar zij sft, zegt de schrijver, in het Nederland er dagen, helaas, nog volle actualiteit, i, zij is nog evenzeer geldende als toen. )e regeering heeft nu een wetsontwerp ^gedragen, waarin zij het dezen //braven orgers" minder gemakkelijk hoopt te ma il de belasting op de successie te ont- liken en dus de twee ton op de plaats, sar zij behooren, te doen aanlanden Het R. Nbld. bevatte dezer dagen een leeswaard artikel over de reeds zoo veel sproken soldatenmenage, waaruit wij het Igende mededeelen Over 't algemeen wordt goed voor de ®ÜDg van den soldaat gezorgd, ofschoon laurlijk daarbij niet aan alle eischen, die der bedorven kindertjes, voldaan d worden. De schrijver is in de gelegen- 11 geweest. de snert te proeven, die kazernes en op de oorlogschepen igedischt wordt. Volgens zijn oordeel met dit voedingsartikel eene welverdiende putatie. Toch zijn er zaken op het voe rgebied van den militair, die voor ver lering vatbaar zijn, o. a. deze, dat in den ogeDaamden „spoelingsbak" niet alleen afval terechtkomt, dat van de borden, de ketels, enz. is weggespoeld, maar soms drie vierde van het menu, dat ongenietbaar is ter zijde geworpen. De spoelingboeren, die dat lekkers voor iDoe varkens hebben gepacht, varen er l beste bij. Hoe zoo iets kan plaats hebben, waar de rdappels gekeurd en voedingscommissiën awezig ziju, verklaart de schrijver met zeggen, dat het moeielijk is ongeschilde Sappelen te keuren, dat deze wel eens na koken afgekeurd worden, doch men in regel eerst tot dien maatregel overgaat blijkt dat de aardappelen zeer slecht, 'Ook kan de getuigenis van den onge legen vader, die wij daareven op minder *eode wijze hoorden, allen twijfel om- M baar toestand opheffen. Wat de ge ruis van den eerwaarden predikant van pton en zijn vrouw betreft, ik geloof zij het idee fixe van het ongelukkige 14je hebben overgenomen, en daarenbo- is de gelijkluidende getuigenis van man tróuw slechts als één getuigenis te he rwen, en daarom geldt ze niet." 'k moet mijn geleerden vriend opmerken "ij de getuigenis ongeldig houden van man zooals lord Norman, dien wij als feitelijk oneetbaar zijn, zoodat de spoeling- bak toch over 't algemeen te veel bestand- deelen ontvangt, welke, mits van betere qualiteit, in de maag van den soldaat thuisbehooren. Niet echter bij de voedingscommissiën ligt de fout, maar bij het ministerie van oorlog, bij den hoofdintendant, die, van het beginsel uitgaande, dat de laagste inschrij vingen voor voedingsmiddelen van het leger de voordeeligste zijn voor den Staat, me nigmaal, waar de voedingscommissie adviseerde de levering niet te gunnen aan leveranciers, die ten vorige jaren getoond hadden veelal te trachten slechte waar te leveren, doof bleef voor dien raad. In dit stelsel moet verbetering gebracht worden, wat op de volgende wijze geschieden kann.l. door aan een leverancier, aan wiens soliditeit getwijfeld wordt, de leve- rancie niet te gunnen dan zullen wel de inschrijvingssommen stijgen, maar dan heeft men kans om betere waar te ont vangen. Nog een bedenking heeft de schrijver, n.l. dat de menus van hoogerhand zijn voorgeschreveu. Dat dit niet oordeelkundig is geschied, blijkt o.a. hieruit dat in de maanden, waarin de aardappelen het slechtst zijn, n.l. van 1 April tot 4 Juli, zooveel maal per week aardappelen met groenten moet worden gegeten, waarbij natuurlijk de spoelingbak goede zaken maakt. Nu is het wel niet aangenaam voor de maag altijd grauwe erwten, bruineboonen en snert te eten, maar toch altijd veel beter dan slechte aardappelen. Volgens de voorschriften mag de voedingscommissie alleen in de maand Juli het menu veran deren, wel te verstaan, indien dan nog geene nieuwe aardappels worden ver strekt. Dit stelsel van centralisatie verdient af keuring, de commissiën moesten vrij zijn om rijst, boonen of iets anders te doen nuttigen, zoodra blijkt dat het leveren van eetbare aardappelen, voor den omschreven prijs, onmogelijk of althans zeer bezwaarlijk wordt. Aan een van den gouverneur van Atjeh, dd. 26 Juli ontvangen telegram wordt de mededeeling ontleend, dat bij gelegenheid van eenen militairen marsen op den 2len gedurende de korte rust op de plaats vau de oude versterking niet ver van de woning van den Maharadja van Telok-Semawé, de koramarrdant-luitenant van der Hoeve, éen Europeesch onderof ficier en éen Europeesch fuselier door een amokmaker zeer licht werden verwond. De amokmoker werd afgemaakt. Blijkens hetzelfde telegram hebben de verbonden Radja's Kota BlaDg Ara inge nomen en werd een van de Ketoeas aldaar gevankelijk naar Tjoenda gebracht. De Moslerains trokken naar Paloh af en werden van daar door de verbondenen ver jaagd hunne benting werd ingenomen, terwijl de woningen van Panglima Prang Atip en van zijne volgelingen verbrand werden. een direct gevolg van onze verklaringen moeten beschuldigen, dat bij zijn dochter in de plaats van zijn nicht heeft onderge schoven en dus minstens aan bedrog schul dig is. Dit in aanmerking nemende, zijn de verklaringen van de beide partijen min stens van gelijke waarde." «Ik zal de getuigen beëedigen," zei de rechter. //Ofschoon mijn partij daar niet tegen opziet, maak ik toch bezwaar," sprak Grundfield. »Ik had wel verwacht, dat men mijn partij met wantrouwen zou ontvangen, en daarom heb ik nog een getuige. Ik zal zoo vrij zijn, die hier te brengen." Hij ging en kwam terug metlady Arabella Grey. De rechter kende die damelord Nor man ontsteldehij dacht aan het gehoorde in de oranjerie. Ook Mary herinnerde zich het gesprokene op het verlovingsfeest; zij wist nu zeker dat alles verloren was. //Welke van deze twee jonge dames is miss Alice Norman vroeg de rechter aan deze getuige. De Moslemins leden een gevoelig verlies en boden geen weerstand meer. De hoeloebalangs zijn met hunne volge lingen huiswaarts gekeerd. De beide Koninginnen zijn gisteren ocli- teud te 1L uur te Zwolle per trein aange komen en werden welkem geheeten op Overijselsch grondgebied door den commis saris der Koningin, den heer P. Lycklama h Nyeholt. Daarna werden verschillende autoriteiten aan HH. MM. voorgesteld. De groote volksmenigte, die aan het station verzameld was, juichte de vorstin nen uitbundig toe. Het weder was prachtig, een heldere zonnige Septemberdag Op haar tocht door verschillende straten der stad naar het Gouvernementshotel viel aan de vorstinnen een onthaal vol geest drift van de zijde der bevolking ten deel. Later reed de Regentes geheel alleen uit om een bezoek af te leggen aan het ge meentelijk Sophia-Zïekenhuis. Bij gelegenheid van den jaardag der Koningin hebben een 90 tal benoemingen plaats gehad tot ridder van den Nederl. leeuw en tot ridder of officier der Oranje- Nassau-orde. Voorts zijn een 75 tal me dailles der Oranje-Nassau-orde toegekend in goud, zilver en brons. De minister van oorlog heeft toch op wapengebied iets aan de Nederlandscbe in dustrie gegund, n.l. de levering van 20,000 patroontasschen voor de nieuwe geweren door de firma Van der Horst en de Heus te Hilversum. Wat deze toewijzing nog van meer ge wicht maakt, is het feit, dat door een buitenlandsche firma voor een lageren prijs was ingeschreven be Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag 10 September. Gisteren is de Staatscommissie in zake pensioen verzekering te 's Graveuhage ge ïnstalleerd door den minister van waterstaat, handel en nijverheid. De eerstvolgende ver gadering zal vermoedelijk op 18 September gehouden worden. Het gerucht gaat dat Dr. Schaepman eene interpellatie tot de regeering zal rich ten betreffende de jongste bevorderingen bij het leger, of liever gezegd over de riet- bevordering van het Kamerlid Seret. Ook met opzicht tot de geweren-zaak (de niel- vergunning der leverautie aan een binnen- landsche maatschappij) zullen.naar men zegt, den minister van oorlog door het Kamerlid De Ras inlichtingen worden gevraagd. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende den 2-lsten September te 9'/s uur, zitting houden in het Nutsgebouw te Amsterdam. Sedert 1 Januari van dit jaar kwamen z/Deze, mijn nicht," antwoordde lady Ara bella zonder bedenken, «,en deze andere is ook mijn nichtzij heet miss Mary Norman." z/Kuut ge deze verklaring met een eed bekrachtigen vroeg de rechter verder. Ik ben daartoe elk oogenblik bereid. Reeds weken geleden, toen ik Mary voor het eerst zag na haar terugkeer van het vastelaud, geloofde ik aan eene verwisse ling van personen, maar men trachtte mij te doen gelooven, dat ik dwaalde lk vond later het miniatuurportret, dat Alice opzet telijk voor mij had laten maken, en toen twijfelde ik niet langer. Ik heb het portret meegebracht, om het u te laten zien, heer rechter 1 Overtuig u zelf, of hier nog eene vergissing mogelijk is." Zij reikte den rechter het medaillon over en deze vergeleek opmerkzaam het portret met het orgineel. »Uw zaak staat zeer ernstig, lord Nor- man," zeide hij streng. ,/Wat hebt ge tegen deze getuigenis in te brengen T' De lord drukte ziju tanden op elkaar en antwoordde niet. Woedend wierp hij een den Nieuweu Waterweg binnen 3500 zee schepen, metende 2 635.425 netto reg. to tegen 3450 zeeschepen, metende 2.586 491 netto reg. ton in de eerste 8 maanden van 1194. Alzoo eene vermeerdering van 50 schepen en 48 934 netto reg. ton. In het Knrhaus Fe Scheveniugen hebben in de maand Augustus verblijf gehouden 200 Duitschers, 97 Oostenrijkers, 76 Hol landers, 55 Engelschen, 40 Franschen, 32 Amerikanen, 8 Russen, S Zwitsers en 1 Portugees. Gedurende de maand Augustus zijn op de badplaats Fe Scheveninge* genomen 27,317 buitenbaden en 1885 binnenbaden, tegen resp. 23,640 en 2289 in de maand Augustus 1894. Volgens de Java Bode is een verminde- rpng van de bezetting vau Lombok te ver wachten. De koffiecirltuur op Java wordt volgens hetzelfde blad zeer benadeeld door de me nigvuldige regens, waardoor de bloesems der koffieboonen afvallen. Als het we&r beter wordt, is er echter nog kans dat zich nieuwe bloesems vertoonen. Te Dordrecht zal de hoofdelijke omslag vermeerderd en nog dooir B. en W. voor 1896 worden voorgesteld eene ver hooging der gemeentelijke opemtem op het personeel van 50 tot 55. Het voordeelig saldo der Indische be grooting over 1893 bedroeg 7,675,918; het tekort over 1894 was 11,913,000. Het vermoedelijk tekort over 1895 zal pl. m. 10,390,309 zijn. De Westl. Ct. meldt uit Maassluis: Dat onze haven reeds thans druk be zocht wordt door Scheveningsche bommen, blijkt wel het duidelijkst hieruit, dat de ,/Maatschappij voor Zeevaart" alhier haar personeel op hare scheepswerf versterkt heeft met eenige scheepstimmerlieden, spe ciaal met het maken «n herstellen van bommen op de hoogte. Zij betrok die werkkrachten natuurlijk uit Scheveningen, zoodat de bommen geheel naar den eiscli hier behandeld kunnen worden, ze zul len als bij moeder thuis zijn, als er maar voldoende ruimte komt om ze alle onder dak te brengen VLÏSSINGEN, 3 September 1895 Ter aanvulling van ons verslag over de feestelijkheden van Zaterdag jl. melden wij dat door den burgemeester.eerevoorzitter van de commissie, die op de tribune op de Groote Markt plaats hadden genomen, vóór de optocht met de versierde sportwagens zou beginnen, het woord werd genomen. Hij wees op den steun, dien de ingezetenen aan het streven der commissie om het feest goed te doen slagen, hadden verleend en dankte hen voor de moeite en opofferingen die zij zich getroost hadden in het zoo schoon versieren der wagentjes. Hij dankte ook de commissie, die op zijn verzoek be- blik op zijn gemachtigde, die daarop het woord nam. »Wij hebben tegen deze getuigenis het zelfde aan te voeren, wat de tegenpartij aanvoert tegen de getuigenis van lord Nor man," zeide Carringshliff." Het is de getui genis van een bloedverwant, bovendien van een vrouw, die zich onderscheidt door haar zucht tot babbelen en intrigeeren. Wij zijn daarom zeker, dat geen rechter aan haat- woorden eenige waarde zal hechten. Onze bewering, dat het meisje, zieh noemende Alice Norman, waanzinnig is, heeft niemand bestreden Wij houden daarom dtze bewe ring- vol en blijven volharden bij onzen eisch tot bet ontvangen van lord Norman's erfenis." z/Mijn geleerde vriend heeft vandaag niet zooveel geluk als waarop hij anders op een proces rekenen kan," zeide Grundfield nu. «Ook dit heb ik voorzien en daarom raadpleegde ik een geneeskundige. Wordt vervolgd'

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1