VLINNIMsNCHE COURANT m en ONSCHULD. No. 100. Woensdag 28 Augustus 1895. 33,,Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenla n d. BUREAU. Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliasingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot.e letters worden naar plaatsruimte berekend. Eonig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Ver«tchljntf Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. N U V E H H E i D. Vtrlmde vergunning tot het oprichten van enne slachtplaats en eene vetsmelterij. De Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), brengen ter algemeene kennis dat bij bun i-luit van heden vergunning is verleend aan Botting, wonende te Vlissingen, tot het op- (hten van eene slachtplaats en vetsmelterij op it Eiland. ingen, 24 Aug. 1895. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. 0. BUSING. Het kiesrechtontwerp van den heer Van louten bevat eene bepaling,die alles behalve 3D vrijzinnigheid getuigt, doordien zij dui- iüden werklieden het kiesrecht onthoudt. 1st bedoelde artikel schrijft n.l. voor dat rerklieden dan alleen het kiesrecht zullen «zitten als zij een vol jaar bij éene firma i dienst zijn, natuurlijk indien zij niet rachtens andere bepalingen toegelaten iorden. vraag is of de wetgever zich bij het [stellen van dit artikel wel bewust was de vèrreikende gevolgen. Het kan bijna et, als men bedenkt dat er tal van fa- rieken zijn, waar slechts gedurende een tel vau bet jaar volop gewerkt wordt, an dien aard zijn b v. de .dertig suikerfa- rieken in ons land, waar gedurende enkele intermaanden duizenden werklieden arbeid inden, die echter in de zomermaanden aar moeten zien hoe zij aan den kost omen. Al deze werklieden komen dus niet de kiezerslijst te staanvoor ben wordt poort, die voor velen wel de ingang tot it paradijs schijnt te zijn, voor den neus chtge worpen. Maar ook duizenden boerenarbeiders telen in het lot van bovengenoemde fa- neksarbeiders, n.l. allen, die slechts enkele eken bij denzelfden boer werken om later eer voor een poos bij een anderen te san, of tijdelijk bun dienst verlaten om et stukje grond, dat zij in pacht hebben a waarvan de opbrengst hun in den 'inter zoo goed te stade komt, te bear- eiden. Al deze menschen blijven dus, als et ontwerp Van Houten wet wordt van et kiesrecht buitengesloten, en toch zal en wel niet beweren dat zij dit voorrecht F 35 IJ I L L 15 T O X. Met de lamp in de hand trad hij aan 3ar bed, liet het licht op haar gelaat ckijnen en voelde haar pols. Met een te reden glimlach liet hij haar hand op de eken glijden en zette toen het te voren Ogenomen flescbje weer op de plaats, kaar het andere gestaan had, dat nu in al bezit van dr. Brown was. Dat was alles, ;al hij deedzonder gedruisch keerde hij aar zijn kamer terug en legde zich ter ruste. Het was vier uur geslagen, de natuur agon te ontwaken. Aan de oosterkim wer- l&Q de wolkjes met goud getint de zon langzaam en majestueus boven de minder waardig zouden zijn omdat zij hunne heeren niet een vol jaar hebben gediend. Tot nu toe gaat de ernstigste oppositie tegen het ingediende kieswetontwerp minder uit van de tegenstanders der regeering dan van de vrienden zeiven, van hen, die aan het tegenwoordige kabinet bet leven schonken. Dit merkwaardige verschijnsel laat zich ver klaren uit de teleurstelling, die conservatie ven van allerlei kleur ondervonden bij de aanbieding van een wetsontwerp, dat al weinig minder kiezers aan bet land levert dan het zoo gewraakte ontwerp-Tak, en dus voor een zuiver conservatief hart een waar schrikbeeld moet zijn. //Zij krijgen," zegt de Standaardwier redacteur weder na een lange rust aan 't schrijven is gegaan, „nu toch die uitbreiding. Wel niet zoo erg als toen was voorgesteld. Maar toch een uitbreiding, die allicht als ladder dienst zal doen, om, van sport tot sport, zonder dat iemand het kan tegen houden, ons tot de finale uitbreiding te brengen. Immers als de conservatieve geesten in de Kamer nu zelfs dit ontwerp pogen legen te houden, dan weet men vooruit, dat Mackay c.s., en zoo ook de eigen geestver wanten van Roëll, bier niet aan meedoen en verliezen ze hun spel toch. Zoo zal de oppositie de zaak in haar hand krijgen, al naar gelang ze het in 's lands belang acht, het Kabinet tegen zijn eigen vrienden te steunen, of wel op eens op finale uitbreiding in te gaan. De Standaard beeft ook haar gevoelen geuit over bet adres, door de Goesche kiesvereeniging Nederland en Oranje" tot de Tweede Kamer gericht om bij de ko mende kieswetregeling ook op de onbe- twisbare voordeelen van bet evenredige stelsel bedacht te zijn. Het blad, dat hetzelfde stelsel reeds sedert 2869 bepleitte, begroet dit adres met vreugde, maar zegt er van dat niet de minste kans bestaat dat bet voor de Tweede Kamer doorgaatmaar voor de gemeenteraden kan het althans beproefd worden misschien zelfs op provin ciaal terrein. De vraag is echter, daar de antirevolutionaire partij te zwak is om het «Heen door te zetten, of het adres genoeg - zamen steun ook buiten die partij vinden Van generaal Vetter,den nieuwbenoemden leger-commandant in Nederlandsch Indië, wordt door den Haagschen Kroniekschrijver der W. Gr. Ct. uit goede bron medegedeeld, dat hij zijne benoeming slechts aannam op deze enkele voorwaarde, dat drie genees- kim. Haar glanzende stralen vielen op bet gelaat van het meisje op het eenzame bed. Nu kon men duidelijk zien, dat de dood bier zijn offer geveld bad. De halfgeopende oogen waren dof en strak, de mond half geopend, het schoone gelaat bleek en koud, maar geheel onveranderd, de ademhaling stond stil. Het werd later, er kwam beweging in huis. Deuren werden geopend en weer ge sloten, de oppassers en oppasseressen gin gen naar de patiënten. Eén van die oppasseressen trad Alice's kamer binnen. Zij schrikte, toen zij in het bed keek, maar zij was bier te lang in dienst om op baar oogen te vertrouwen. Zij legde haar hand op Alice's voorhoofdhet was koud, zij lichtte haar arm op, die was stijf en zwaar en viel op de deken terug. Dat was genoeg. Zij liep de kamer uit, de gang door naar de kamer van den direc teur en klopte aan. Deze was niet gewoon vroeg op te staan, maar vandaag maakte hij uitzonderiDg. Geheel gekleed zat hij reeds aan zijn schrijftafel. Hij keerde zich heeren hem onderzoeken en geschikt ver klaren zouden. Toen dit geschied was, nam hij de benoeming aan. In September ver trekt hij naar Indië. Dezelfde correspondent verzekert dat generaal Vetter van gevoelen is dat in Atjeh eindelijk spijkers met kop pen moeten geslagen worden. De generaal meent inderdaad dat het met de concen tratie en langzame pacificatie van Atjeh uit moet zijn en men flink moet optreden om den oorlog spoedig tot een goed eiode te brengen. Als dit wezenlijk het gevoelen van ge neraal Vetter is, zou dus wedergekeerd worden tot het stelsel van generaal Van der Heijden, waarmede deze, het is niet te loochenen, zulk een succes behaalde, dat de Atjeher alle respect voor de Nederlandsche wapenen had. Van generaal Vetter is het te verwachten dat de oorlog in Atjeh ech ter niet bloot in een verdelgingsoorlog zal ontaarden, maar ook, zooveel mogelijk is, menschelijkheid zal betracht worden. Dat er groote bezwaren tegen zulk eene verandering van stelsel bestaan, hebben wij reeds aangetoond. In het N. v. d. D. doet een inzender de vraag met het oog op de prostitutie, die zich te Amsterdam op onrustbarende wijze uitbreidt en, naar het schijnt, door politie verordeningen niet voldoende tegengegaan kan worden, of bet niet helpen zou om de bewoonsters van publieke huizen naar een bepaald en afgesloten deel der stad te doen verhuizen en het verkeer tusscken haar, wier schandelijk beroep bewezen is en die dagelijks lokkend door de straten loopen, met achtenswaardige menschen te beletten. Kan het eigenaars van perceelen niet ver boden worden op hooge boete een vertrek of huis tot schandelijke doeleinden te ver huren, te verkoopen of af te staan? Zou, vraagt de schrijver nog verder, het huwelijk niet veel algemeener worden en onze jongelui edeler eu geestdriftiger, als zij, inplaats van met uitvaagsels der maat schappij, die hun geest slechts verlagen kunnen, hunne avonden in degelijker ge zelschap doorbrachten De vrouwen be dwingen zich zoo kan ook de man zich bedwingen als bij geen slaaf is van zijne lusten. Het Soer. Ebl stelt voor aan Goesti Djilantik het grootkruis te geven van den Ned. Leeuw, omdat bet, volgens den minis ter van Koloniën, aan hem is te danken, dat de in Karang-Asem heerschende gisting is bedaard, zooals men kan lezen in de memorie van antwoord betreffende het wets- om en riep //binnen »De patient op no. 7, miss Norman, is van nacht gestorven", berichtte de oppas seres. Haal dan dadelijk den coroner", een beambte, wiens functie eenige overeenkomst beeft met die van Nederlandscben officier van justitie, zeide dr. Brown, wiens tanden klapperden, boewei hij dit bericht toch verwacht kon hebben. Toen men om den coroner zond, was dr. Parker bij Edit'n binnen getredea. Na haar i,goeden morgen" gewenscht te hebben, zeide bij »Je zult ongunstige berichten omtrent Alice hooreu, maar ik ben vast overtuigd, dat je vertrouwen in mij niet geschokt zal worden door hetgeen je zult vernemen." z/Je kunt op mij rekenen als op je zei ven, dat weet je, George. Maar ik zou toch liefst uit je eigen mond booren, wat er gebeurd is. Als jij bet mij vertelt, lijkt het niet zoo erg, als wanneer een ander bet mij doet." uLuister dan, maar schrik niet. Hier in ontwerp tot invoering van rechtstreeksch bestuur op Lombok. Het maakt een komie ken indruk, in dat antwoord ook te lezen, dat indertijd aan Djilantik bericht is gezon den van de gevangenneming van den radja van Lombok, en het vertrouwen werd uit gesproken, dat hij voorshands orde en rust in Karaug-Asem zou bewaren, zegt het blad. Van goed ingelichte zijde deelt men aan het B. Nbl mede, dat bet door den minis ter van koloniën opgegeven bedrag van 1,800,000 gulden wel ongeveer juist is, doch dat de minister dan buiten beschou wing laat de nog niet getaxeerde waarde van de te Lombok door ons veroverde edel gesteenten. Deze zijn over het algemeen ruw en onregelmatig bewerkt, maar er zijn er onderscheidene bij, die, na behoorlijke behandeling, een aanzienlijke waarde be loven te vertegenwoordigen. In een Brief uit de Residentie" in het -ZV. v. d. D. van jl. Zaterdag wijst de schrij ver op de hooge rekeningen, die de bad gasten te Scheveningen te betalen hebben. «In -Zwitserland, waar de vreemdelingen hetzelfde comfort genieten als in Scheve ningen, betalen zij voor twee weken verblijf nog niet eens zooveel als voor een week vertoevens in ons dierbaar Scheveningen», zegt de schrijver. De Scheveninger beroept zich echter op het seizoen, dat zoo kort is. In de bergen begint bet de kosten goed makende seizoen tegen 1 Augustusen als 't weer niet tegenvalt, kan men rekenen in de eerste dagen van September ook nog te verdienen. Of dit nu een reden is om den vreemde ling te plukken, zij ter verantwoording aan den Scheveningscben exploitant overgelaten. Bij haar vertrek van de Amsterdamscbe tentoonstelling heeft B.M. de Koningin-Re gentes hare ingenomenheid met hetgeen zij er zag betuigd eu gezegd, dat, betgeen zij gezien bad, hare verwachting verre over troffen had. Ook koningin Wilhelmina verklaarde dat het geheel een goeden indruk op haar had gemaakt. Beide vorstinuen verklaarden, vooral wat Oud-Holland betreft, dat hare verwachtin gen verre overtroffen waren. Voor de Amsterdamsche tentoonstelling, die geen al te besten naam heeft, zijn deze koninklijke getuigenissen van veel waarde. Het hoofdbestuur der //Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" heeft een adres aan de Tweede "Kamer gericht met het verzoek het kieswetontwerp-Van Houten niet aan te huis is het gerucht verspreid, dat Alice van nacht gestorven is.'' „Almachtige God 1" riep Edith en onder luid geween voegde zij er bij//Mijn arme broeder." «Houd je bedaard, Editb. Laat je niet van streek brengen door iets, wat ik uit drukkelijk een gerucht noemde. Ik heb Alice nog niet gezien. Men heeft den coroner ontboden, ik moet bij de lijkschouwing te genwoordig zijnverder kan ik op het oogenblik niets zeggen. Moed en vertrou wen op God, Edith J Houd vast aan deze kernspreuk I" De coioner was gekomen en verkreeg van den directeur de uoodige inlichtingen omtrent naam, ouderdom en stand van de overledene. Op de vraag naar de oorzaak van den dood, verklaarde dr. Brown, dat het meisje geleden had aan congestie naar de hersenen en dat zij naar alle waar schijnlijkheid daaraan gestorven was. Hij had al zijn krachten moeten verza melen om den beambte deze inlichtingen te geven, zonder zich door stem of gebaren

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1