VLISSINGSCHE COURANT B H «Ml i Lijfrente, 1CER T, i. Sctttfiriitelili actief ABEF1T J.L.G. HUUR En-Voorkamer vraagt! ovenwoning ster-Scheld No. 96. Maandag 19 Augustus 1895. 33at* Jaargang. F li (JILL U T O N. Binnenla 11 d. Dadelijk liisnunile t Jaarlijksclio fljfronlo voor f 10O gestort kapitaal. >or mannen. TO'ir vro ITTPrv. 7 54 8 39 9 57 11 18 13 51 f 6 7 7 9 70 13 65 21 99 10 72 0! I 16 Augustus, -A- Xj. feven door het van den Luit.-Kapelm,, eer Jan Mouks. Aanvang te 8 Goudsche Siroopfah Gouda, voor den verk .irsiropen, Kandij- enzwi esuiker, Aardappelme 'geuheid van den Pleiz Zaterdagmorgen 4 vertrektVrijdagav 'JES tot 12 uur 's bestelling. Aanbevelend, woud, I no. 8, ptember a. s. te betrek "'NING, Aagje Dekenstr i gemakken voorzien. BOTTING, Lange ffa HUUR, goed gesc wonend persoon. Ad aat. er kinderen, een BOF ONING, k, f 1,50 perv Inlichtingen verstrek ou rant. aagd. Brieven met op-- t bureau v. d. blad. TltllllMEWDT. (ngen on Middelburg i nRemise Tm. 4 60 (ill# Zeilmarkt; 8.9.30, II 6—, 6.55, 8,80, 10.15. 1.15. 2,45, 4,15. 5,55, TgNaar Zeilmarkt i'liii. werkdagen.) 6.30, 8 45, 4 20. 6.— 7.50, 9.20,10,20, 12,35, 2,05, 3,35.5,05.?,- chc Havendienst. vm. 6.-, 6.20, 7,-. 710, (I.—. 10.2O, 10.40. 11.-. 0. 140. 2.-, 2.20. 2.40.8.- 5 30, 5.50, 6.40, 7.20, 7.«, i: rin. 6.10, 6.40. 7.20, 8,- 0.10. 10.30. 10.60. 11.10, 1.50, 2.10. 2.30. 5.20. 6.40. 6.-. 6.10 eu 5de dienst.) TD 0 11 45 nm 3 30 en f 1 12 15 nm 4 en kenskerke Tm 8 40 cuzea ,910 iar Hoofdplaat nm. 1 Breskena 2.2'! Vlisaingcn 2.57 Dinsdag en Vrijdag 11 rm 7 - tui 11 46 um8;? 7 20 nm 12 05 8" 7 41) vm 10 10 Is'; 8— 10 80 J|f Brcskcns-TcrW' uldlg voor vier BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Meu abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliesingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent -voor Frankrijk de firma G. DAUB® Co., te Parijs. Verschijn! Dinsdag-, Donderdag:- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Willen wij onze belofte nakomen en j aanvang maken met de door ons „jgekondigde eenvoudige schetsen op ;t rijke en leerzame gebied der Staathuis- lüdkunde, dan kunnen wij wellicht geene jtere keuze doen, dan het onderwerp ter and te nemen, dat door het opschrift onzer schouwing voldoende wordt aangeduid. Geene betere keuze, omdat het woord 'terming tegenwoordig weer op aller lip- is, en, begrepen of misverstaan, in alle ringen en op alle plaatsen een onderwerp er gesprekken is, in verband met den •eurigen toestand van sommige takken van andel en nijverheid. Een gewoon en zeer natuurlijk gevolg d dergelijke toestanden en van den daar- :de samenvallenden geldnood in de scbat- st, is, dat men bescherming wil en daarin et middel tot herstel zoekt Het verschijsel is, naar de gewone spreek- ijs, zoo oud als de wereld, en in elk geval :end sedert het begin der geschiedenis de Staathuishoudkunde. En de wape - der strijders, vóór en tegen, blijven ok ongeveer dezelfde. Aan weerskanten is rerdrijving waar te nemen, maar vooral akunde, althans aan den kant der voor onders van het beschermend stelsel jrwijl het aan den anderen kant niet Dtbreekt aan voorstellingen, die, eertijds Igemeen aangenomen, op den duur aan :n toets van het onpartijdig onderzoek niet onden weerstaan. Tegenover bescherming, of, zooals het eestal met een vreerad woord wordt aan- eduid, protectie, staat natuurlijk het begrip -7 vrijhandel, beter gezegd, van vrijheid het gebied van voortbrenging en ver- :r, van handel en nijverheid. Zouder nijverheid toch is geen handel (staaubaar, want de nijverheid verzamelt voortbrengselen der natuur, of verandert bewerkt ze voor het praktisch gebruik. )e handel zelf, die de ruwe of bewerkte loffeo verspreidt en ze brengt onder het «reik der verbruikers, is eigenlijk ook een ik van nijverheid of van de vlijt van den leosch. lu het algemeen wensebt de mensch ilijtig te zijn, dat wil zeggen, hij tracht, fife on* aumoiec van Maaud.ig 4 Maart jl. 18.) Zou de lord niet al den invloed van zijn fccht en geld uitoefenen En zou de schurk- chtige advocaat niet door list alles krach- bos maken, wat haar vrienden voor haar len? Hoeveel middelen tot verdediging 'onden de tegenpartij niet ten dienste te- 'enover het eenvoudige middel, waarmede ij moest strijden, namelijk de waarheid, "far de hoop op overwinning en op den ijs Zeker waren deze overwegingen weinig Schikt om haar op te wekken. Maar ons Wt laat moeilijk den band los, die ons 'm het leven bindtde hoep op toekomstig naar zijne bijzondere inzichten en begrippen, iets voort te brengen, iets te doen in bet belang van vi.ortbrenging en doeltreffend gebruikhetzij dan dat de nood hem is opgelegd en hij moet werken om te bestaan, hetzij dat hij daardoor zijn maatschappelijk levensdoel des te beter hoopt te bereiken. Nu ligt het geheel iD den aard der zaak, dat ieder daarbij vrij wil zijn. Vandaar dan ook, dat de oudere staathuishoudkundigen leerden, dat vrijheid van nijverheid de vrijheid is om voort te brengen wat men wil, op de wijze en in de hoeveelheid die men zelf bepaalt, en om over de verkregen voortbrengselen geheel naar willekeur te beschikken. De zuivere volledige toepassing dezer leer zou slechts mogelijk zijn in een fabel- land, en wij hebben er vroeger reeds op gewezen het geldt ook op dit gebied dat volstrekt onbeperkte vrijheid inder daad geen vrijheid is Wanneer men verhaalt hoe, nog in de vorige eeuw, het recht om voort te brengen wat men wilde niet bestond, dan wijst men gewoonlijk op de zoogenaamde gildende erkende vereenigingen van patroons, die de concurrentie wisten uit te sluiten, en zich ten eigen bate het uitsluitend recht van fabriceeren of verkoopen wisten voor te behouden. Dat waren ook voorstanders van be scherming of protectiouisten, want, zij beschermden zich zelfdie deftige patroons, tegen de mededinging hunner leerlingen en bedienden, en, in dien zin, is alle protectie streng afkeurenswaardig. Maar de nieuwere tijden hebben toch geleerd, dat de vrijheid voor ieder, om voort te brengen wat men wil, in het al gemeen belang geenszins onbeperkt mag zijn. Integendeel, meer en meer begiut men in te zien, dat het algemeen belang op velerlei gebied beperking eischt en de per soonlijke vrijheid van handelen binnen zekere grenzen moet worden gehouden. Dit is ook niets anders dan bescherming, namelijk van het algemeen tegen den enkelen persoon, en wanneer wij de lange lijst der wetten, in de laatste jaren tot stand gekomen, nagaan, dan ontdekken wij reeds enkele sporen van een streven der wet in die richting. Om een enkel voorbeeld te noemenwanneer de wet bepaalt, dat het verboden is om inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, op te richten zonder vergunning der overheid, dan is de vrijheid om voort te brengen wat men wil, reeds aan banden gelegd. Het nieuwere staatsrecht zoekt in deze soort van bescherming, die van het alge- geluk, ondanks alle ramp en lijden. Zoo verliep de dagde volgende mor gen brak aan. Alice had haar bed verlaten, voorde eerste zonnestralen door haar ven ster gloorden. De gespannen verwachting dreef haar ten bedde uit. Heden, heden zou het zijn. Het rijtuig kwam precies te twee uur voor, juist nadat het middagmaal was afgeloopen. Parker was zelf naar het stadje geweest om een net gemakkelijk rijtuig te huren, want in den stal van dr. Brown was niets bruikbaars te vinden. Hij liet de dames in het rijtuig plaats nemen en ging zelf op den bok zitten. Het uitstapje trof goed weer het was een heerlijke Meidag, vol zonne schijn een heerlijk lentewindje speelde met de lokken der dames en kleurde haar wan gen hooger rood. Zoodra zij te Hampton waren aangeko men, lieten zij uitspannen en gingen te voet naar het park. Zij vernameu van den stalhouder, dat Waltber hen daar reeds wachtte. Zij troffen hem daar ook aan. Bewogen drukte hij zijn zuster aan het meen belang tegen het eigenbelang, zijn grootste kracht, en het kan niet ontkend worden, dat het zich daarbij op goeden grond beweegt, omdat het op die wijze beslist de zedelijke roeping van den Staat vooropstelt. In de toekomst zullen op dit gebied groote vragen moeten worden beslist, vragen, welker behandeling men lang kan uitstellen, maar die telkens met onweer staanbare kracht op den voorgrond dringen. Zij betreffen niet het minst de bereiding van voortbrengselen van verbruik, de wijze van bereiding en de verspreiding. Wanneer wij ook hier met een enkel voorbeeld onze bedoeling willen ophelderen, dan schijnt het voldoende, te wijzen op het groote vraag stuk van het alcoholverbruik. En hier leert uu de ondervinding- dui delijk, hoe voorzichtig men wezen moet, met stellingen aan te nemen, die onom- stootelijk vast schijnen te staan, of liever, met die stellingen onvoorwaardelijk als natuurwetten toe te passen. De opheffing der particuliere productie vau sterke dranken zou een knak toebreagen aau de iudustrie, en de Staathuishoudkunde leert, dat af keuring verdient, al wat nadeehg is voor de toeneming van den algemeeneu rijkdom Hoe kortzichtig echter handelen wij, door op dit stokpaard door te draven. Immers, het is een onweersprekelijk feit, dat het algemeen en toenemend drankverbruik de volkskracht verzwakt, dus het voortbrengend vermogen vermindert en de nationale wel vaart doet afnemen. De bescherming van het algemeen tegen het bijzonder belang ligt dus op den weg van het staatsdoel, en de onbeperkte vrijheid bewerkt juist bet tegenovergestelde van hetgeen de Staathuishoudkunde leert en verdient stren ge afkeuring, omdat het beslist nadeelig is voor de stoffelijke belangen van het volk. In haar slotbeschouwing over de nieuwe dischgenooten (de nieuwe kiezers) wijst de Standaard er ook op, dat er toch nog velen zijn, die hun komst met meer of minder verlangen tegemoet zie» en zich op die komst voorbereiden. Allereerst de Liberale Unie, die blijkens bare bekende circulaire, op de jongste vergadering der Uuie aan genomen, de uitbreiding van het kiesrecht predikte. De Standaard betwijfelt ecliter of de werklieden in dit aas zullen toebijten en gelooft dat de Liberale Unie nog heel wat meer naar links zal moeten opschui ven, eer de nieuwe kiezers in de heeren Tromp en Borgesius politieke broeders zien, hart en reikte zijn vriend de handdat was zijn gelukwensch met hun verloving, waarvan hij door een brief van Parker reeds kennis had gekregen. «Neem haar en bescherm haar, het liefste, wat ge op de wereld hebtzij verdient het"zeide hij met licht bevende stem. Draagt met elkander 's werelds vreugd en leed. Ge hebt beiden een hart, dat God vreest, de rechtvaardigheid bemint en nie mand behoeft te schuwen dat js voor mij een waarborg, dat ge met elkander geluk kig zult ziju". «En ons leven lang hopen wij aan deze beginselen getrouw te blijven", antwoord de Parker, nam daarop den arm van Edith en stapte voort, zoodat Walther met Alice volgde. Uit den brief van Parker had Walther gezien, dat het aan de vereenigde pogin gen van zijn zuster en van zijn vriend ge lukt was, Alice te bewegen tot de belofte, dat zij aan hem alleen heden haar geheim zou openbaren. Onze jonge vriend was echter niet gezind om het oogenblik daar- met wie aan te zitten aan eenzelfden discli hun vreugde en blijdschap is. Ondertusschen gaat het socialisme onver zwakt voort met propaganda 1e maken onder onze werklieden. De parlementairen met de leus van algemeen kiesrechtde revolutionairen, die in het kiesrecht geen heil zien, maar alleen in de omverwerping onzer maatschappijke instellingen hun ideaal verwerkelijkt vinden. Hun aanhangers ver minderen niet, maar vermeerdereu met den dag, en het zou de Standaard niet verwon deren als een groot getal dergenen, die straks met liet stembiljet worden begiftigd, het zonder blijdschap aannemen, wijl hun geleerd werd dat bet een waardeloos papier is. Blijven over de Roomschen en de anti revolutionairen. Bij eerstgenoemden heeft de Volksbond reeds van zich doen spreken door zijn pogingen tegen het socialistische streven. Maar ook in die kringen spant het min of meer. Men weet boe sterk, zelfs in Brabant en Limburg, de anti-conservatieve strooming werkthoe men in Maastricht zelfs den abbé Daens uit België wil laten optredenverschijnselen, die er op wijzen dat het conservatieve Rome steeds meer naar den democratischen kant wordt getrokken. Opmerkelijk is het dat bij alle groepen nadruk gelegd wordt op de sociale politiek, d.w.z. op de politiek, die eerst erustig kan gevolgd worden als de nieuwe kiezers medespreken. «In die richting beweegt zich de resolutie der Liberale Unie; in die richting stuurt de Radicale Bondin haar leeft de sociaal-democratische partij en ook de Roomschen gaan al meer en meer dezen weg op." En ook voorde antirevolutionairen, meent de Standaardis het hoog noodig zich te organiseeren, en zich voor te bereiden op de ontvangst der nieuwere dischgenooten. Over de mislakte onderhandelingen aan gaande het leveren van nieuwe geweren door een Nederlandsch syndicaat schrijft de Limb. Koerier het volgende Reeds voor eenige dagen kwamen geruchten tot ons, dat deze voor Maastricht zoo gewich tige onderneming in de haven zou schipbreuk lijden. Toch restte toen een kansje op behoud er werd nog met den minister onderhandeld. "Wij onthielden ons daarom tot dusver van elke mededeeling over de loopende geruchten. Thans hebben wij echter zekerheid. De minister schijnt niet toeschietelijk te zijn geweest en met name zijn eischen met betrek king tot den tijd der levering al te hoog gesteld te nebben. Of dat nu de heeren geldschieters huiverig gemaakt heeft om de zaak voortgang te doen hebben Het schijnt ons zoo. Wat er van zij, het feit, dat Maastricht zijn fabriek, van te verhaasten. Hij begreep, dat Alice eerst na zwaren tweestrijd hiertoe besloten was en hij dus niet goed zou handelen met hij haar aan te dringen; liever wilde hij het oogenblik afwachten, dat zij daar voor geschikt achtte. Hij vermeed dus met zorg te spreken over de reden van hun samenkomst. Hij begon een druk gesprek over duizenderlei dingen, die voor een jong paartje belang hebben, en Alice liet hem gaarne aan het woordzij luisterde meer naar hem, dan dat zij sprak. Zoo had men dan reeds langer dan een half uur in het park gewandeld en zich in het heerlijke lenteweer en de schoone natuur verlustigd, toen men in een boschje bij een met gras begroeiden heuvel kwam, waarop een staudbeeldje van eene Griek- sche godin stond. Op die manier had men eenige afwisse ling willen brengen in de eentonigheid van het purk. «Laten wij de trap eeus opgaan en het beeld van nabij beschouwen," zeide dr.

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1