VLISSI\(iS( HE 101 RUT Bil n KlU Woensdag' 31 Juli 1895. 33ste Jaargang. Gemeentebestuur. B i ii n e n 1 a n d. No. 88. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. 't u1ïöetkr: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlieringen. TRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regel* 0.4U. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agont voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. VcrNcliljuf niiiNditg-, IWonderdng- en Znlerdrtgavond. Abonnementen voor Belgie, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. openbare vergadering VAN DRN (eméenteh a ad van vlissingen op Woensdag 31 Juli 1895. des namiddags ten 2% uur. Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen leden van den gemeenteraad J Mededeelingen iOverlegging Gemeenterekening over I enz. Benoeming Stembureau voor de ver lig van 2 leden van den gemeenteraad Te behandelen zaken Voorstel tot onderhandschen verkoop van ;e perceelen gemeentegrond. In het Kerk. Weekblad vindt men eene «lichting van het voornemen der vereeni- Dg de Hollander tot oprichting van een root antirevolutionair blad. Deze toelichting bevat in de volgende bewoordingen De Hollander is nog niet een blad, maar een Keniging. Om misverstand of misleiding te ont- jn, houae men dit in het oog. Er is niet een ad opgericht, maar een vereeniging. Een veree- nng, die allereerst bedoelt, onze calvinistische aannen zich als persvereeniging te doen verbin- b. In die vereeniging zit de beteekenis. Het y ia dan ook volstrekt niet, tegen dit of dat Had nu met een nieuwe zaak te concurreeren, aarde calvinisten te vereenigen, opdat zij voor- tuo voor hun pers zorgen, en er een einde kome aden toestand, waarin een drukker, of een uit- •ver, of een schrijver drukt en uitgeeft eu schrijft (ader band, zonder verantwoordelijk te zijn aan :t calvinistische volk, hetwelk toch alle recht alia zeggen behoort te hebben over de bladen, voor organen van dat volk te houden zijn. ipdat er ook een einde kome aan dien toestand, at twee, drie of meer blaadjes in één zelfde [bats elkaar in den weg zitten en de kracht onzes volks in deze dagen, waarop het op samenbin- zoo aankomt, onmogelijk makenen breken. Het ant.-rev. orgaan De Nedcrl schrijft aanleiding van het bovenstaande. Uit het bovenstaande blijkt, dat »het volk" het «Calvinistische volk"; alle recht en alle behoort te hebben over de bladen, die mor organen van dat volk te houden zijn Wij zullen dus in De Hollander hooren niet het jvoelen van een schrijver, maar de officieele Btdrakking van het «Calvinistische volk"; het alt weet immers alles best, en niemand mag zeggen dat tegen dat volk ingaat. 30 komt er eenheid Haar als nu «het volk" het niet eens is Zoolang als het geroep duurt«groot is de F G U I L E. G T O N. l Om goede redenen heb ik u tot nog °eiets verzwegen, dat ge moet weten, als B'jo zuster hier in het gesticht blijft. Het etreft de geneeskundige verklaring, die °or hare opneming vereischt wordt. Dr. rown beloofde die onder uwe medewer- te zullen afgeven, als ik Als ge daarvoor een behoorlijk zonden* e wildet betalen, niet waar Oat niet alleen, al was het natuurlijk Hoofdzaak. Hij geeft mij deu raad, om °ok u 'Wat een erbarmelijk schepsel! Omdat Hij zelf voor geld veil is, gelooft hij, dat Diana der Ephezeren" is er nog al eenstemmig heid. Maar zal De Hollander nooit eenig ander geluid geven Dat zou nog al eentonig zijn. En zijn er verschillende geluiden, wie zorgt dan voor de harmonie En als «het Calvinistische volk" zelf een orgaan moet hebben, dan moet toch geheel dat volk meedoen. Maar er wordt enkel eene «vereeniging van Calvinisten" opgericht. Hoe nu, als niet alle Calvinisten toetreden, of als niet allen, die toe treden, Calvinist zijn? Want men weet, dat ook dit merk al nagemaakt wordt. Er schijnt hiervoor «een keurkamer" te zullen worden ingericht, die «zeggenschap" zal hebben over onze mannen, die leden der vereeniging worden. Eilieve Hoe zal dat gaan Aan wien ontleent die keurkamer haar zeggenschap Aan de ver eeniging zelve Maar uan is eigenlijk ook die zich zelf opwerpende vereeniging keurkamer inquisitie-bureau. De keurkamer is dan niets anders dan een van de leden afhankelijk bestuur In een hiërarchisch stelsel als dat van de R. K. Kerk kunnen wij zulk een keurkamer best Maar wat er mee te doen onder ons Calvi nistisch volk, dat zoo tuk is op zijn vrijheden en rechten Wie schaft ons licht in deze zaak Van wege het Ned. Onderwijzers-genoot schap is dezer dagen een stuk uitgegaan betreffende de invoering van leerplicht iu ons land. liet Vaderland knoopt daaraan de volgende beschouwingen vast Het moet niet toegestaan zijn, dat ouders uit slordigheid of toegeeflijkheid, onverschilligheid of winzucht hunnen kindereu het noodige on derwijs onthouden. Goede ouders hebben den dwang niet noodig, maar de afwezigheid van den dwang is een faveurtje voor de slechten. Dit faveurtje moge in Nederland niet lang meer bestaan. lntusschen is het Vaderl. van oordeel, dat niet te veel, althans niet te veel in eens mag worden geeischt. Leerplicht reeds over 10 jaren doorgezet tot het 14e jaar. Wij zouden 't wel toejuichen, maar gelooven niet, dat het spoedig bereikbaar is. Men make de bepalingen ook niet te hard. «Alle arbeid van kinderen in de schooljaren verboden Men mag dan wel nauwkeurig omschrijven, wat al of niet arbeid te noemen is. «Op zusje passen", «vader bij 't zaaien, pooten of plukken van vruchten helpen", is dat arbeid? Zegt men ja, dan is men toch al te hard tegen over ouders en kinderen beiden. Zegt men neen, weet men dan wel, dat de grootste aanleidingen tot schoolverzuim bestaan blijven Of ook de wensch naar «afzonderlijke ambtenaren", tot handhaving van den leerplicht de invoering er van verhaasten zal Wij gelooven het tegendeel. Indien de politie maar vast de macht had thuis blijvenden en langs straat slenterende kin deren naar school te brengen, de toestand zou anderen ook zoo zijn. Wat ge mij daar zegt, ontneemt mij allen twijfel aangaande zijn ellendig karakter. Doch laten wij nu scheiden. Wij hebben reeds langer met elkaar gesproken dan misschien verstandig geweest is. Laat nu de geheele zaak aan mij over. Zoodra ik u noodig heb, zal ik u verzoeken, hier te komen. Waar houdt ge verblijf?" Ik keer naar Worcester terug. Zend uw brief daar aan »De koning Ilolofernes." Toen Waltber vertrokken was, ging Dr. Parker onmiddellijk naar den directeur. Ik kom u verzoeken om verdere voor schriften omtrent de behandeling van de nieuw gekomen patiënte," zeide hij. «Zij schijnt rustig en lijdzaam van aard te zijn, voor zooveel ik tot nog toe heb kunnen ontdekken, ik heb echter nog niet veel tijd gehad, om waarnemingen te doen." «Ge zijt toch reeds een geruimen tijd in haar nabijheid geweest, mijnheer Parker." «Het grootste gedeelte van den tijd werd in beslag genomen door mijnheer Lund. Terwijl hij mij verzocht, in vereeniging met aanmerkelijk verbeteren. Van een nieuw korps ambtenaren met nieuwe tractementen wil Neder land liefst niet weten. Men eische niet te veel, maar verdubbele zijn pogingen ten aanzien van het noodige. Eergisterenmiddag overleed op 72jarigen leeftijd te 'sGravenhage rnr. J. Kappeyue van de Copello, die bekend stond als een uitnemend jurist en als scherpzinnig pleiter en iu zijne wetenschappelijke werken blijken gaf van buitengewone geleerdheid eu belezenheid. Hij trad op als lid der Tweede Kamer voor 'sGravenhage eu later voor Haarlem. Na het aftreden van het ministerie Heems kerk iu 1877 trad hij op als hoofd van een kabinet, waaronder de schoolwet van 1S78 tot stand kwam. In 1879 kwam aan dit kabinet reeds een einde. In de laatste jaren nam Kappeyue als lid der Eerste Kamer weinig deel aan de disciïssiën, waaraan zijn zwakkegezondheids- toestand zeker ook bijbracht De begrafenis heeft waarschijnlijk plaats op Woensdag as. op Eikenduin te 's Gra- venhage. Van betrouwbare zijde ontving de Tele graaf meieieehng, d&t het wetsontwerp tot instelling van Kamers van arbeid den Raad van State heeft bereikt. ..De luitenants ter zee Ie kl. J. W. Ter mij telen en F. J. Stam, die 10 Augustus worden gedetacheerd bij de gereedmaking van 11 r. Als. pantserschepen Kortcnaer en Kvertsen, zijn bestemd om, bij indieuststel- ling, als 1ste officier aan boord dier schepen te worden geplaatst. De isolatoren der rijkstelegraaf- en tele foonlijnen hebben in den laatsten tijd weder veel van baldadigheid te lijden, en wel in zulk eene mate dat de minister van water staat de aandacht der commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën op dit feit heeft gevestigd. De gemeentebesturen zullen uitgenoodigd worden bij publicatie ouders en voogden aan te bevelen nun invloed op de jeugd te doen gelden om verdere vernielingen tegen te gaan. Te Leeuwarden schijnt de gemeenteraad ook niet aan boveumaligen ijver te lijden. Een paar zittingen konden niet gehouden worden, aangezien het noodige aantal leden niet opgekomen was om te kunnen beraad slagen of besluiten De gemeenteraad had dus vacantie. Of de u een verklaring af te geven van den ge stoorden geestestoestand van zijn zuster, dêed hij ook een tamelijk vreemdsoortig aanbod. Ik houd het voor mijn plicht, u dit niet te verzwijgen." En waarin bestond dat aanbod «In tien sovereigns, welke hij mij bij die gelegenheid in de hand drukte." «Ge uaamt deze schitterende aanbieding niet aan «Jawel, maar ik wilde eerst vragen, hoe u hierover denkt. Ik kan toch het geld nog teruggeven." «Als gij mij om raad vraagt, dan moet ik u zeggen, dat ge volgens mijn gevoelen recht hebt op dat geld," sprak dr. Brown, terwijl hij zijn hulp-arts knipoogend aan keek. Die man verlangt van u een dienst en daarvoor moogtge u toch laten betalen." «Zou het ten slotte niet kunnen schijnen, of ik mij door dit meer dan billijke loon had laten bewegen om een verklaring te teekenen, die ik anders niet zou geteekend hebben «Jonge vriend, met zulke bedenkingen gemeentenaren met die laxiteit gediend zijn, valt echter te betwijfelen. De gemeenteraad van Assen heeft een cre- diet van f 5000 verleend aan B. en W. voor de feestelijke ontvangst der Koninginnen in September a.s. In de Evolutie, weekblad voor de vrouw, is door eenige Amsterdamsche dames eene oproeping geplaatst, waarin aan de Neder- landsche vrouwen de vraag voorgelegd wordt of de Brusselsche tentoonstelling van 1897 eene Nederl. vrouwenafdeeling moet hebben, al dan niet Wie meent dat dit wel noodig is, wordt verzocht schriftelijk instemming betuigen aan het bureau van dit blad of aan de drukkerij «Elzevier," N. Z. Voorburgwal 91 Amsterdam, onder het motto «Vrouwenarbeid." Aan het grensstation te Esschen laat de toestand, naar het schijnt, veel te wenschen over. Het «IIbi. van Antwerpen" ontvangt van daar althans het volgende schrijven Voor een paar dagen hebben de gen darmen aan de statie een vreemdeling aan gehouden, die 500 fr. gestolen had. Aan de statie zijn de diefstallen aan de orde van den dag. Een heer ontfutselde men een portefeuille, die 1500 gulden inhield. Later vond men in een urinoir de ver scheurde portefeuille en aaartussclien, in vier stukken, een bankbiljet van 10UÜ gl. Het is in de wacht- en de visietzalen, dat de heeren pick-pockets hun bedrijf uitoefe nen, wanneer namelijk de exprestreinen uit Holland aangekomen zijn De toestand der «wacht* en visietzalen" te Esschen is een der schandelijkste, dieu wij kennen. De reizigers worden iu een kleine ruimte letterlijk opgepropt. Zoo ma- keu de spoorweg-maatschappijen, wij blij ven het zeggen, het den heeren dieven gemakkelijk." VLISSINGEN, 30 Juli 1895. Zondag avond gaf het muziekkorps der dd. schutterij te Middelburg onder leiding van den heer J. Morks eene uitvoering in de kiosk vóór het Grand Hotel. IJet weer werkte niet mede en dus was het verblijf op het terras eu onder de colonnade verre van aangenaam, zoodat velen dan ook reeds met de pauze weggingen. Wat de uitvoering betreft, vinden wij weder veel te prijzen. Dit muziekkorps wint bepaald aan ensembleer wordt ijve rig gestudeerd. De ouverture Egmontvan komt men tegenwoordig niet ver in de wereld. In de eerste plaats moet ge beden ken, dat geld heel mooi is voor dengene, die het beziten dan zult ge leeren be grijpen, dat men het gemakkelijker ver krijgt, wanneer men zijn overtuiging niet zoo nauwkeurig volgt als een jongen drift kop noodzakelijk schijnt." XX. Op den avond van zijn ontmoeting met lord Rumsdale was Carringshliff thuis ge komen in een opgewonden toestand, die alle beschrijving te boven gaat. Toen de heeren hen scheidden, had Rumsdale zich laten bepraten, om dadelijk heen te gaan. Daarmede was wel de tust in het lokaal hersteld, maar de beleediging, hem aange daan, bleef bestaan. Zijn vrienden drongen om hem heen om hun leedwezen over het schandaal te be tuigen veel meer dan noodig, boden zjch achtenswaardige personen als getuige aan. Twee van hen verzocht bij, hem den vol genden morgen te komen bezoeken, drukte

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1