VLISSIMSCHE (01 RA\T Eapic, ilill urn «i mm. zoon, UiiiUi 5TA1L. 3;3,e Jaargang. CEYLON KANEEL blicieusê proef te nemen hg saa. slider, 39. KE PRIJZEN. JEN en krachtige i. L r7"7'll\. cent. SN aid uit met zorg ge- 70, 80, 100, 120 worden door on No. 85. Woensdag 24 Juli 1895. BUREAU: Kleino Markt I M°. 187. (Telephoonnummer 10) Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post, 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren. U 1 T G E VER: F. VAN DE VELDE Jr. te Viiesingen. PK IJS DER AI) VERTEN TI ËN Van 1 tot. 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EeDig Agent voor Co., te Parijs. Frankrijk de firma G, L. DAT7BE Vemhijnl Dinsdag-, S>anderd:tg- en Znlcrdagnvond. Abonnementen voor België, Duilsohland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden Binnenland. Wij worden internationaal, zegt de schrij- rer der „Brieven uit de Residentie" van het lv, d. D. Pas hadden wij in den dieren tuin iu de vorige week, ter eere van de tiuitenlandsche gasten der pharmaceuten, ee ne uitvoering, waarin o. a. het Oosten rij ksche schitterde, maarniettegenstaande de Duit- schersp.m. 100 percent van de vreemdelingen tofindenhet Duitsche volkslied ontbrak;en «nige dagen daarna boorden wij den !4enJu- het Kurhaus de „Marseillaise" spelen eene voldoening, waaraan we door sarme toejuicbingen uiting gaven. Vooral die „Marseillaise" geeft hier anders gele genheid tot curieuse waarnemingen van bet publiek. Hoewel de Fransche republiek nu langzamerhand haar 25-jarig bestaan kau herdenken, is dat revolutionair lied voor selen uog alleen de sombere, dreigende aelodie, waarmee indertijd Domela Nieuwen- huis 's avonds naar huis werd gebracht, en lijkt men elkaar aan met een „hoe heb ik tnu?" als de Kon. Milit. kapel of een mder onverdacht locaal korps dat «sociale aanheft, 'k Heb er zelfs wel onrustig heen en weer schuiven in de tent, als le „Girondins" of „Robespierre" werd ge peeld, waarin die „hymne de la liberté" ingevlochten. 'tls trouwens niet bet eenige typische erschijnsel bij de uitvoering van volkslie den. 't ls eene menschenstudie op zich elvetezien, als bij deze of gene gelegeD- ieideen Wilhelmus",ofWien Neerlaudscli iloed" bet program opent of de jubelouver- ice besluit. Verlegen draaien ze aan bun ed en nemen dien quasi bij toeval af, it een glimlach voor hun buren, en stuk oor stuk, eerst hier en dan daar een, staan eop, als ze ten minste niet blijven zitten, mdat ze 'tzoo mal vinden. En geloof me, iet uit anti. koningsgezindheid of onvader- mdslievendheid, maar alleen omdat ja, omdat een Hollander zich eenmaal ir niets zoo geneert als om te laten zien, it bij ergens iets voor gevoelt, dat op üthousiasme gelijkt. Dat we in het Kurhaus zijn opgestaan hebben gejuicht voor de „Marseillaise" 14 Juli, was dus in dubbelen zin een ersöhijnsel, dat een streepje aan den balk Sard is. Onder de beeren, die door de Vrije Uni citeit aangewezen zijn om te onderzoeken oeverie het onderwijs van prof. Lohman overeenstemming is met de gereformeer- ibeginselen,komen, volgens hét Vaderland orgaan van ds. Bronsveld, ook de vol F li III L JL II T O X. KONING vraagt teg® nstbo&e, i. Adres Badhuisw.PQ_ II A NDlEXM 'I'. gen en Middelburg t Remise-, vm. 4 50 l611",, eilmarkt: 8,9.80, 5-. 6.55, 8,80, 10.10. 1.15, 2.45, 4,1.5, 5,56, 7-0. «J g Naar Zeilmarkt werkdagen.) 6,30, 8 45, 1 20, 6.—, 7.60, 9.20,10,40. "j? 12,35, 2,05, 8,85,5,05. i""1 'Dat is waarlijk een opdracht, die je tot 'strekt en daarom heb ik er niets tegen te breDgen. Ik heb wel bemerkt, datje ij niet je volle vertrouwen geschonken fbt, -want je noemde de firma niet, die 10 zwak staat maar dat wil ik je niet zwaar aanrekenen ik zie er weer een wijs in van je gebrek aan nadenken. Ik "st echter weten, hoelang je denkt weg Wijven, om je te voorzien van liet noo- voor een lange of korte reis." Dat kan ik niet met zekerheid bepalen 'jö langer of korter verblijf te Warwick 'afhangen van den tijd, dien ik uoodig gende personen voor een bierbrouwer, de heer Hovy, (overigens volgens het blad een degelijk en ontwikkeld man), een artillerie officier, de heer van Löben Seis (hoelang weet deze heer dat er dingen als «gerefor meerde beginselen" in de wereld zijn, vraagt het Vaderlandeen gewezen afgescheiden predikant, nu journalist, en eén, zegge eéu rechtsgeleerde. Deze commissie zal het aanhangige theologisch-juridisch historisch-dogmatisch vraagstuk oplossen. Voor deze rechtbank zal de arbeid van een man als jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman verschijnen O Nemesis der geschiedenis Maar toch, indien men het gansche ding een paskwil bad willen maken, men had de commissie niet fijner in elkander kunnen zetten. De inspecteur der Je arbeidsinspectie deelt in zijn verslag over 1894 bet volgende mede ln eene nog niet laug bestaande machine fabriek werd een op bepaalden termijn te leveren ketel gemaakt, waaraan, omdat er op boete gewerkt werd, gedurende drie maanden moest worden gearbeid van 's morgens 6 tot 's avonds 10 uur met 21/, schafturen en bovendien nog 2 nachten ploegsgewijze, zoodat de werklieden dan om 8 uur 's avonds vertrokken, maar om reeds te 9 '/3 uur terug te keeren tot 's morgens 51/i en te 6 a Q1/^ uur dien- zelfden morgen weer den arbeid te her vatten." Er wordt bij medegedeeld, dat de ketel bij onderzoek afgekeurd werd, hetgeen in die fabriek nog nooit was gebeurd. Den- zelfden dag, waarop de patroon dit aan den inspecteur mededeelde, was nog een an dere ketel op 13 atmosfeeren geperst, maar in normale werkuren gemaakt, die alleszius voldeed. De Arnh. Grt. pleit voor het houden van de gemeenteraadsverkiezingen in den winter in plaats van, zooals nu geschiedt, op den derden Dinsdag van Juli. Het blad maakt de opmerking dat in den zomer de landbouwers overladen zijn met werk en zeer vaak om bun kiesplicht te vervullen eenige uren ver moeten afleggen. Wat de beeren van bet intellect betreft, dezen moesten het voor hun beginsel over hebben, hunne reis tot na de verkiezingen uit te stellen. De protectionistische maatregelen, door de Belgische regeering aangewend om de producten van eigen bodem tegen de mede dinging van het buitenland te beschermen, die vooral voor onzen landbouw zoo na- heb om aan mijn opdracht te voldoen. Ik hoop echter binnen veertien dagen, hoog stens drie weken, gereed te zijn langer zal bet niet duren, denk ik. Als ge dus bij uw toebereidselen op een uitblijven van drie weken wilt rekenen, zou ik u zeer dankbaar zijn. En nu heb ik nog een ander verzoek aan u, mama. Gij zult het mis schien wel wat baatzuchtig vinden, maar het is toch niet alleen in mijn belang. Ik wilde u verzoeken, Edith met mij te laten meegaan." „Daar moetik eerst eens over nadenken, Walther. Ik zou het meisje gaarne gunnen, dat zij eenige weken uit het ouderlijke huis was; niet omdat zij elders beter be schut is, neen, volstrekt niet! Maar zij zou nieuwe indrukken opdoen van de wereld en baar eigenaardigheden, en bij baar te rugkeer zou zij die met mij bespreken kunnen om op die wijze eene gevestigde meening er over te verkrijgen. Dat zou werkelijk een voordeel zijn en ik zou daar aan denken, wanneer ik overweeg, of ik je verzoek kan inwilligen." deelig zijn, hebben ten gevolge gehad dat onze landhuishoudkundige niet willen deel nemen aan bet internationaal congres, dat ditmaal te Brussel wordt gehouden. Aan den voorzitter, de bekende Fransche pro tectionist, de lieer Méline, is een schrijven gericht, waarin hem dit besluit onzer land huishoudkundigen wordt medegedeeld. In Brussel zal men dus ook van het licht ontstoken ziju, dat over menig agrarisch vraagstuk ook door onze landbouwkundigen kon verspreid worden. Weder een bewijs dus dat het protectio nisme de banden, die de volken aan elkan der binden, losser maakt of geheel verbreekt. De Eerste Kamer is Zaterdag uiteenge gaan met het plan om in dit zittingjaar niet weder samen te komen, zoodat liet wetsvoorstel-Hartogh, betreffende de bur gerlijke rechtsvordering, tot bet volgende zittingjaar is blijven liggen. 11.H. M.M. de Koninginnen zullen lialf Augustus te Arolsen den intocht bijwonen van den vorst en de vorstin van Waldeck- Pyrmont,nade voltrekking van bet huwelijk. De off. van administratie le kl. M. C. Hazenberg is geplaatst in de rol yau Br. Ms. wachtschip te Willemsoord en belast met de functie- van fungeerend fiscaal bij ■jen zeekrijgsraad aldaar, alsmede met het geven van onderwijs in bet strafrecht aan de adspirant-administrateurs, ter vervanging van den off. van administratie le kl. .T- W. Groeneijk, die onder eervolle ontheffing van de waarneming dier betrekking op non-activiteit gesteld is. De gouvernementskoffieoogst op Java wordt voor dit jaar geraamd op 336 5U0 pikols. Van de nieuwe sluis van liet Noord zeekanaal te Ymuiden wordt beweerd dat de noordelijke sluishoofden enkele centi meiers zijn „overgekomen." De aannemer dier sluisdeuren, de firma Kloos en Zoon te Kinderdijk, beeft de regeering perdeur- waardersexploit voor alle eventualiteiten in gebreke gesteld. De inrichting voor doofstommenonderwijs te Rotterdam opende in het afgeloopen jaar haar cursus met 149 leerlingen, n 1. 83 jongens en 66 meisjes. Uit Zeeland waren 6 leerlingen. Met den heer Jacq. R. l'utilh te Rotter dam is een contract gesloten voor de leve »Met die bedachtzaamheid, die wij bij u gewoon zijn, zult ge een besluit nemen, mama, en dan kan bet niet anders, of ge staat mijn verzoek toe. Ik zal u niet langer in uw overwegingen storen, ik ga vragen, of zij lust beeft om met mij op reis te gaan. Als wij dau samen weer bij u komen, zult ge wel reeds tot een besluit geko men zijn." Hij verliet de oude vrouw met zoon vroolijk gezicht, dat zij geheel overtuigd was, volkomen de waarheid geboord te hebben; en toch waren al de woorden van haar zoon er op berekend geweest om baar te misleiden. Het viel den jonkman wel bard en bedierf bijna geheel zijn vreugde over het welslagen van zijn plannen. Edith kwam hem op den drempel tegen, toen hij haar kamer wilde binnentreden. «Wat is er gebeurd, dat je op zoo'n on gewoon uur thuis komt Zeker niet veel goeds 1" llij vertelde haar kort en bondig, dat bij ontslagen was en op welke manier. *Met ODgeloovige verbaziug luisterde zij naar ring van de benoodigde pantserplaten ten dienste van de in aanbouw zijnde drie kruisers. De H. B. Ct. verneemt dat aan de werk lieden van 's Rijkswerven voortaan opeen vastgesteld uur de gelegenheid zal worden gegeven hunne klachten of aanbeveling huuuer belangen in te brengen hij de hoofd beambten der werven, onder wier bevelen zij werkzaam zijn. Deze hoofdbeambten zullen daartoe bepaaldelijk zitting houden. Aan de Standaard meldt men dat de vereeniging de Hollander het welbekende antir. blad de Boodsehapperhesfiaangekocht. De wielrijders in Noord-Brabant zullen voortaan, te beginnen met 1 Januari 1896, volgens besluit der Provinciale Staten eene belasting van vijf gulden jaarlijks voor hun rijwiel moeten betalen. Richard Hol, de bekende toonkunstenaar, heeft zijn 70en geboortedag gevierd. De grijze musicus is niet alleen bekend wegens zijn onderscheidene werkjes voor kinderzang, waarmede velen onzer reeds vroeg kennis maakten,maar ook als componist van grootere werken wordt zijn naam in Nederland en daarbuiten met eer genoemd, terwijl bij als directeur van verschillende muzikale instellingen zich een grooten naam verwierf. Waar Richard Hol zijne krachten in de muzikale wereld toe leende, kon hij altijd op grootsche resultaten wijzen, getuige o.a. de zangvereeniging „Cecilia" uit den Haag, die onder zijne leiding in het buitenland meermalen bij wedstrijden zich met lauweren bekroond zag. Zijne' vele vereerders lieten dezen dag niet onopgemerkt voorbijgaan, gelijk menig bewijs van belangstelling getuigde. Richard Hol was oorspronkelijk voor het predikantsambt bestemd, maar op aandrin gen van een goed vriend wijdde bij zich aan de toonkunst en werd op dat gebied een dier mannen, wier werken nog lang zullen genoemd worden, ook nadat hun lichaam ten grave gebracht is. VLISSINGEN, 23 Juli 1895. Naar wij vernemen, heeft den 6 Aug. a s. alhier de verkiezing plaats voor twee leden van den gemeenteraad ter voorzieniug in de vacatures, ontstaan door het bedanken van den heer J. Le Sage van Hoeve en het overlijden van den heer O. Mortier. hem toen hij zijn vermoeden uitsprak, dat Carringshliff er de hand in had, stemde zij daar volijverig mede in. Eindelijk vertelde bij" baar, waarom en boe hij zijn moeder misleid bad. Toen zij de noodzakelijkheid daarvan inzag, vroeg bij, of zij besloten bad zijn verzoek in te willigen. Des morgens in de vroegte bad hij haar gevraagd hem naar Worcester te volgen en zich daar in het gesticht van dr. Brown als krankzinnige te laten opsluiten. Zij stak hem de hand toe en zeideIk wil doen, wat je begeert, Walther! en ik wil je niet verzwijgen, welke reden ik daar voor heb. Sedert weken zie ik je met ijver en volharding een zelfde doel nastreven; je gaat met bedachtzaamheid voorwaarts en bij tegenspoed blijf je onverdroten stand houden. Vandaag heeft je de hardste slag getroffen, die mogelijk waseen slag, zoo zwaar en geweldig, dat zonder twijfel de meeste menschen de hoop op een goeden uitslag zouden verliezen. «Maar je wilt met opgeheven hoofd voort-

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1