VLISSÏMSCIE (fliKUT 11IÏ h ONSCHULD. iriehten. No. 79. Woensdag 410 Juli 1895. 33,,e Jaargang. Gemeentebestuur. I' F. I I I. I. E T O ft. B i n n en lan d. jen F. B. den Boer, le Zeeuw te Middel- r teekening gelegd enteraad zal worden het voorstel van B. een straatbelasting f r a a f I'Ue uitreiking det u wekte veel geest- werden zeer toege- Ingen de Vorstinnen een grooten hofstoet zij ontvangen wer- van Koloniën, van g. De tribune waa Kamerleden, autori- aoten van hen, die ngen. onden Indische offi- ilitaire Willemsorde, itaire vereenigingeu, serve en de mariniers en 42 officieren en blijken overhandigd nina, terwijl de Re- ik en daok betuigde *en vaderlandsliefde, nu wit costuuiu met Regentes een zwart inde strepen Bij de aan Generaal Vetter Van de tribune. fcoratiën nam de Re- ;chte de gedecoreer- :t de onderscheiding de Koningin warme n de vloot, die aan hiedenis van glorie- toegevoegd. Hare een voorrecht leger ren voor hetgeen zij ningin en Vaderland aan de nagedachtenis |jgt,» aldus richtte de aanwezige Indische iugin en het Vader- krijgsmacht hooge Koningin-Regentes legerleve generaal ngin welke kreet overgenomen. Bij het .1 Vetter zich op ver der Koningin. B U R Jfi A V' Kleine Markt I N°. 187 (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 ceut. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. U1Ï6ETU: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliasingen. P1UJS DER ADVERTENTIESVan 1 tot- 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma Gk L. DAÏÏBE Go., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Roieterdas* en Zaterdagavond. Abonnementen voor Pelgië, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden KATIOKAÏ,® 35SI3MMS. Na-Inspectie. Burg. en Weth. van Vlissingen, Gelet op de missive van den Militie-Commis- ris in Zeeland, d.d. 5 Juli 1895, no. 44, hou- „>nde kennisgeving dat de hieronder vermelde verlofganger bij het op den I4en Juni jl. gehouden onderzoek van de verlofgangers der Nationale 'ilitie te land niet is verschenen, Gezien art. 143 der Militiewet, Roepen bij deze op, den in deze gemeente Vfonenden verlofganger der Nationale Militie te land GILDE, Ucluicr Jolianncw, loteling der lichting 1890 voor de gemeente Vlissingen, lotingsnummer 65, behoorende tot het 3e regiment infanterie. Om op Maaudag den 32 Jall 1895, des jormiddags ten 11 ure, op de Hoopman», beur» te middelburg te verschijnen, gekleed in uniform, voorzien van alle kleeding- en uit rustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, zijn zakboekje en verlofpas, tenein de door den Militie-Commissaris te worden on derzocht brengen ter zijner kennis dat hij, bij niet verschijning voor den Militie-Commissaris, of zoo hij, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de bovenvermelde ling- en uitrustingstukken, zijn zakboekje en verlofpas, zoomede wanneer zijne kleeding- of uitrustiugstukken, bij het onderzoek niet in snden staat worden bevonden, overeen- .ig art. 144 der militiewet, in werkelijken dienst zal worden geroepen en daarin, geduren- 'e ten hoogste drie maanden zal worden ge- ouden. Vlissingen, den 9 Juli 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIDS. De Secretaris, J. EL C. BUSING. GEW&PEHGE GIEHST. Collecte ten behoeve van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den geivapenden dienst. De Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend ds.t de gewone jaarlijksche collecte ten be- )eve van het fonds tot aanmoediging en onder kenning van den gewapenden dienst in Nederland, zal gehouden worden door de leden van de d.d. Schutterij op Donderdag 11 Juli e. k. ennoodi- gen een ieder uit om door milde bijdragen mede te werken tot verzachting van het ongelukkige lot van zoovele oude en gebrekkige krijgslieden, die, na hun leven te hebben gewijd en hunne krachten en gezondheid ten offer gebracht aan de verdediging des vaderlands, in kommervolle «O »Dat weet ik Diet zeker, maar ik vrees, dat ons slechts de keus uit deze twee din gen overblijft. Als hij niet zeker was van zaak, zou hij niet tot de grenzen ge- komeu zijn, waar jij zijn willoos speeltuig eïj ik de bedrogene word. Wat het ook 2'jn moge, waar hij over beschikt, in ieder ge'al is het genoeg, om mij ten gronde te richten." "boe kondet ge alle voorzichtigheid zoo het oog verliezen, om u geheel in de Uiacht van dien listigen man over te geven." "Wat helpen die klachten op een oogen- "hk als dit Daar wordt de zaak niet door verbeterd, kind?" ""us het komt op handelen aan." «Zonder twijfelmaar wat moet er ge omstandigheden hunne overige levensdagen slijten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9 Juli 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Voor de Maagsehe Courant is het een groote voldoening, dat door de aanvoerders van de heftige oppositie van 189394, de heeren Van Houten en Roëll, een kieswet- ontwerp is ingediend, dat in welke schakee ringen het zich, gunstig of ongunstig, moge onderscheiden van Tak's ontwerp, toch in den grond der zaak zich niet belangrijk onderscheidt van het veelgesmade ontwerp des voorgangers. Zij, die in 1S93 de partij van den heer Tak kozen, inderdaad meerendeels omdat zij de overtuiging deeldendat 's lands belang eene finale regeling eischte, d i. eene zoodanige, waaraan men onder de tegenwoordige Grondwet niet meer zou behoeven te veranderen, zoodat zij het kies- reebtvraagstuk voorshands voor-goed van de baan zou schuiven, zij werden des tijds menigmaal uitgemaakt voor demagogen, volkmisleiders, speculanten op slechte harts tochten, voor opzettelijke grondwetverkracb- ters, zelfs voor belagers van het koning schap, ja soms voor weinig minder dan geestverwanten der socialisten. Te zien dat een ministerie, waarvan de heer Röell de leider is, een kieswet in dient, die zich wezenlijken princi pieel al zeer weinig van die des heeren Tak onderscheidt, is dus een groote vol doening voor hen, die zich te midden yan al die aanvallen vrij wisten van al die hun toegedichte booze bedoelingen. De schrijver is ook ingenomen met de bepaliDg dat het kiesrecht eerst op 25-jari- gen leeftijd intreedt. In Denemarken heeft men,zegt hij, algemeen stemrecht, maar met den 30jarigen leeftijd. De gronden, die de minister aanvoert om den door hem gestel den leeftijd te rechtvaardigen dragen zijne goedkeuring weg. Gevraagd mag echter worden of dit tijdstip m overeenstemming is met de grondwet, die uitdrukkelijk van 23 jaar spreekt. Zulk een afwijking zou men toch allerminst verwachten in een ontwerp, dat moet heeten een wetsontwerp, geheel in den geest der grondwet. Na eene be- daan worden «Stelt ge vertrouwen in mij Uw volle vertrouwen z/Wat een vraag, kind 1 Ben jij het dan niet, om wie alles gebeurd is, wat ons als een zware last op de schouders drukt? Ben ik niet ter wille van jou voortgegaan tot aan Hij bleef in zijn woorden steken. »Zeg mij dan, mylord, hoe lang wij tijd hebben om te handelen. Heeft de ellendeling geen tijd bepaald k Drie dagen, kiud slechts drie dagen V' Dat is meer dan wij noodig hebben. Laat mij in uw plaats treden en het spel in handen Demen, mylordGij zult geen lafhartige vrouw op uw plaats vinden ik zal handelen als een man!" Haar oog schitterde, doch een trek van koele berekening eD vastberadenheid lag op baar schoon gelaat. Men zou hebben kun nen denken, een mannengelaat te zien. Hij keek haar met opmerkzaamheid aan, en zijn gelaat kreeg een glimp van bevrediging en kalmte. z/Wat zal er gedaan worden vroeg hij. »Lord Rumsdale zal morgen aanzoek bij n doen om mijn band," antwoordde zij fier. oordeeling van Van Houten's werk vraagt de schrijver ten slotte Was het noodig voor zulk een in den grond der zaak on beduidend verschil tusscheu dit ontwerp en het vorige het gansche laüd in rumoer te brengen, 's lands zaken een paar jaar te vertragen en een ministerie omver te wer pen Ons dunkt zij, die zich in 1894 be ijverden voor de heeren Röeil c szullen nu vragen als gij toch met dit ontwerp wildet komen, waarom deedt gij ons dan Tak omverstooten." Wij zullen zien of de velen, die het ontwerp-Tak een demagogisch product noemden, zich bij e&i ontwerp, dat hun de doos van Pandora toescheeu, zullen neder- 1 eggen Patrimonium velt ook een alles behalve vleiend oordeel over de Dieuwe kieswet, die volgens haar het knoeierigstevan schijnbare vrijgevigheid getuigende en toch op alles knibbelend wetsontwerp is, dat misschien ooit ter wereld is gemaakt. De strekking vaD het ontwerp is bloot het getal kiezers, dat Tak wilde, op alle moge lijke wijzen te besnoeien en te beknibbelen. Onder de bezwaren, welke Patrimonium tegen de wet heeft, komen de volgende voor Wie arm is, wordt om zijne armoede er van verstoken. Wie, om welke oorzaak dan ook, meer dan eenmaal in 't jaar is ver huisd, is deswege onwaardig kiezer te wórden. Wie een matig duur huis bewoont, is kiezer en heeft dus verstand van de zaken des lands j verhuist hij echter bin nen den gestelden tijd, dan is bij aan de gevangenen of de verbijsterden van zinnen gelijk. Op 23-jarigen leeftijd is de burger thans mondig en kan hij zaken doen, zelfs voor eigen rekening fabrikant of werkbaas wezen, maar kiezen kan hij niet. In de Prov. Staten van Gelderland is ook het vraagstuk van maximum-arbeidsduur en maximum-loon aan de orde gekomen, naar aanleiding van een schrijven der ar beidsraden te Amsterdam, 's Hage en Leiden. Uit het advies der Ged. Staten bleek dat zij met deze instelling van den laatsten tijd niet zeer ingenomen waren. Hun besluit was het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat zij de noodzake lijkheid van arbeidsraden niet inzagen, om dat het vraagstuk nog in een tijd van proefnemingen verkeert en bovendien de provincie slechts weinig werken laat verrichten. »Je wilt je verloven kiud? Is dat niet zeer onverstandig van je »Laat mij begaan, mylord. Mijn weg voert naar de plaats, die wij gevaar loopen te verliezen Ik vroeg uw vertrouwen en ge hebt het mij toegezegd. Volgens mijn overtuiging is er voor ons slechts dezen eenen weg, laat mij dien ongehinderd be wandelen hij zal ons het doel doen be reiken." z/Ben je wel zeker, dat je bij den lord op geen bezwaren zult stooten «Hij bemint mijdat is voldoende." »En CarriDgshliff?" z/Hij zal over dezen steen vallen, zonder ooit weer te kunnen opstaan." «Kind, kind, je tracht twee mannen tot je speelpoppen te maken, die ieder afzonder lijk slimmer zijn dan jij." «Ge kent de macht niet, die een vrouw kan ontwikkelen, als zij dat wil, mylord!" z/En jij overschat die macht." »Met bedenkingen komt men niet voor waarts." „Men moet bezinnen, voor men begint" „Het geluk begunstigst den moedige." «Moge het je begunstigen, mijn kind Wij zullen zijn hulp noodig hebben." Vele leden waren het echter met deze conclusie niet eens, en de Ged. Staten leden echec met hun voorstel, dat met 48 tegen 11 stemmen werd verworpen, terwijl be sloten werd overeenkomstig een voorstel van den heer Rink de zaak te bespreken in de najaarsvergadering. Uit dit besluit der Prov. Staten blijkt weder het vruchtelooze van vraagstukken, wier oplossing door den tijd gebiedend geeischt wordt, van de baan te willen schuiven. Uit Amsterdam wordt van welingelichte zijde verzekerd dat het dagblad de Telegraaf met het einde van dit jaar of wellicht reeds eerder zal ophouden te bestaan. Van het examen voor de Tooneelschool, in de vorige week te Amsterdam gehou-V den, zegt de tooneelcriticus van het N. v. d. Z)., de heer J. M. Róssing, dat bijna geen enkele der leerlingen getoond heeft een gave vaD voorstellen", een recht be grip van creatie" te hebben, dat toch de hoofdvoorwaarde is voor goed tooneelspel, m. a. w. dat verreweg de meesten geen aaoleg voor het tooneel aan den dag legden. Zij zeiden alles heel mooi op, maar van gevoel bleek niets. De schrijver raadt hen, die geen werkelijke roeping voor het tooneel gevoelen, eene andere betrekking te zoeken, vooral daar de markt reeds overvoerd is. Verstandig zou het zijn het toelatiugs exa men te verscherpen, en in de eerste jaren geen leerlingen meer aan te nemen om het aaDkweeken van ongelukkigen in de toe komst tegen te gaan. Dinsdag 23 Juli zal aan Richard Hol te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, ter gelegenheid van zijn 70en geboortedag, een huldeblijk worden aangeboden, terwijl voor corporaties en particulieren de gelegenheid zal bestaan hem te complimenteeren. Richard Hol, wiens muzikale talenten ook buiten Nederland bekend zijD, bezit ook de groote verdienste, dat hij de vaderlandsche kunst aan zich verplichtte door menige schoone compositie. Het Vlissingsche publiek mocht nog dezen winter met zijn heerlijk «In 'tWoud" kennis maken. Het hoofdbestuur van den 15en Junij.l. te Amsterdam opgerichte NationalenZuider- zeebond heeft zich geconstitueerd, onder voorzitterschap van den heer J. Drost te „Laat de verlovingskaarten dadelijk druk ken, mylord, en zend er nog heden een aan Carringshliff!" „Wil je hem uitdagen, meisje?" „Plet zal slechts het eerste schot zijn, ten teeken dat de strijd begint." „Je overmoed sleept mij bijna mee, om nu reeds aan uw welslagen te gelooven, dat op dit oogenblik nog ver te zoeken is." «Ziet ge niet, mylord, dat wij alles op één kaart moeten zetten Staan of vallen, dat is voor ons de vraag. En ik wil niet vallen, mylord. Ik wil de dobbelsteenen laten rollen, die ik in mijn hand houd, wee dengene, die ze tegenhoudt! Ge hebt ons door uw dralen aan den rand van den afgrond gebracht. Het komt er nu op aaü, moedig om te keeren en het midden van den strijd te zoeken?" „Houd de teugels ffoed vast, kind, dat niemand ze je ontrukt De jonge dame luisterde niet meer naar de waarschuwende woorden van haar voogd, die zich hoofdschuddend verwijderde. Zij gaf bevel, dat het rijtuig moest voorkomen en weinige minuten later reed zij naar mevrouw Rumsdale. (Wordt veruoIgd.)

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1