VLISSIMSCHE COURANT. m's Bieren. w. e. m\i ig ontvangen: APPELEN Dienstbode iet Meisje -e Bediende iermeisje. te Dienstbode ter-Schelde No. 74. Vrijdag 28 Juni 1895. 33ste Jaargang. Gemeentebestuur. fill 111. e bericht hiermede at bij hem van af Dj 3e zoo gunstig beke IEREN verkrijgbaar e flesschen tegen concii Prijscourant en Proef, zijn voorzien van bevelend UEd. Dieoas straat, I. 36. Bierkeldt lij beste bloemige sche Jammen), ent de 5 kop, BOTTING, Walstraa Lange Walstr. E, De Ruijterstraat, -week aan te melden, Kantoor- en irsoonlijk te bezorgen DOS, H. Colignon h' «3 endriks weg, M 72a, 1 kunnende wasscken le L. lila. r H A Itl I» I E «ST, igen en Middelburg v Remisevm. 4 50 (»llw '.exlmarkU 8.—. S.80, U.-, 5—, 6.55, 8.30, 10.15. ,15, 2,45. 4.15. 5.55, 7-45, gNaar Zeilmarkt Vlük werkdagen.) 6.30, 8 45, 4 20, 6.—,7.50, 9.20. 10,40. 12.35, 2,05, 3,35, 5,06.1.-. lie Unveudlcnst. a. ö.-, 6.20. 7.-. 7M. 10.20, 10 40. II.- 140. 2.—, 2.20. 2.40. 8, >.30, 6.50, 6.40, 7.2o. 7.41, Ttn. 6.10, 6.40. 7.20, 8.- ,10. 10.30, 10.50. 11.10. ~0, 1.50, 2.10. 2.30, 2.5( 3o'. 5.20. 6.40. 6.— M' en 1895. \D 11 45 nm 8 80 en 6 20 12 15 Dm 4 en 6 0O naar Hoofdplaat i it a Breskene a Vlietingen 41 Vrijdag id Hi vin 11 45 nm 7 80 nm 12 05 j 7 40 vm 10 10 06 8 10 80 8 »i, Bre«kens»TerWj cldlg voor vier (Telephoo n nummer 10.) Nationale Militie. Oproeping verlofganger» lot den werkclijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen, Gezien de missive v^n den Commissaris der oningin in dit gewest van den 11 Juni 1895, no. 1451, 3e Afdeeling floept bij deze op tot den werke- lijken dien»! je onilervolgende, in deze gemeente wonende wgers, behoorende tot het 3e Regiment fn/fflitórie fjORNEMAN, Alexander Abraham, iXANTS, Adriaan Theodorus, jotelingen der lichting 1893 uit de gemeente Vlissingen SIESTA, Pieter Johannes, "ng der lichting 1894 uit de gemeente Vlissingen. GELAKT de voormelde verlofgangers, zich, dien einde, voorzien van hunne kleeding en icorwerpen van uitrusting, alsmede van hun, vertrek afgeteekendenverlofpas, op den 9 Ui 1895, vóór des namiddags te 4 uur, recht streeks bij hun korps te Vlissingen aan te melden en geeft kennis dat, voor het geval zij door lekte of andere redenen buiten staat mochten om op te komen, zij daarvan kunnen doen :en, door op den dag, voor de opkomst be- aald, een, op zegel geschreven en gelegaliseerd geneeskundig getuigschrift van den behandelenden taeesheer, of een ander bewijs of verklaring ,;r Gemeente-Secretarie over te leggen, zullende le zieken, die niet op den bepaalden tijd onder ie wapenen komen, te dezer zake niet voor Hipit worden gehouden, maar verplicht zijn, ach na hunne herstelling bij hun korps te ver- ïkgen, teneinde daarbij in den wapenhandel te orden geoefendwordende zij, voor zooveel «dig, er op gewezen, dat, zoo zij in gebreke ijven aan deze oproeping te voldoen, zij.vol- !os Art. 145 der Militiewet, als deserteur zullen forden behandeld. Vlissingen, den 27 Juni 1895. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van toezicht op ;t Lager Onderwijs maakt bekend dat de jenbare lessen aan de verschillende gemeente llen dit jaar zullen worden gehouden als volgt: school B (hoofd de heer van Kamer) Dins dag 2 Juli 1895. F (hoofd mej. Schuurman) Woensdag 3 en Donderdag 4 Juli 1895. D (hoofd mej. Beijerman) Vrijdag 5 Juli 1895. a C (hoofd de heer Op den Zieke) Maandag 8 Juli 1S95. E (hoofd de heer Frijling) Dinsdag 9 en Woensdag 10 Juli 1895. A (hoofd de heer Landsman) Donder dag 11 Juli 1895. eens aanvangende 's morgens negen uur. luders, voogden of verzorgers van leerlingen, mede andere belangstellenden worden voor bijwoning dier lessen beleefdelijk uitgenoodigd. De uitreiking der diploma's na volbrachten hooitijd zal plaats hebben in de benedenzaal so het Raadhuis (trouwzaal) op Zaterdag 13 oii e.k,, des namiddags ten half drie ure. ;en, 27 Juni 1895. De Commissie voornoemd, JOS. VAN KAALTE, voorzitter F. N. VAN DER BILT, secretaris. FEUILLETON. 'Ik zeide u reeds, dat zij niet kwaadaardig gevaarlijk is, doch zij gelooft zich ver- 'gd door degenen, die haar lief hebben met groote zorg verplegen. Daardoor erbittert zij op vreeselijke wijze haar eigen "•'enen dat van haar bloedverwanten". "Dat is een dikwijls voorkomende ziekte, n'jn waarde heer, die wij, geleerden, ver- °'&ingswaanziu noemen Vele honderden fallen van dien aard zijn in mijne in- chting volkomen genezen. Ik wil daar- d> !®ue volstrekt niet zeggen, dat daarbij let alle wetenschap van deu geneesheer s moet komen, neen, daar is geen Binnenland. Het jHaagsche Dagblad beweert dat de Liberale Unie in de jongste algemeene vergadering in een Radicale Unie is om gezet, wat vooral blijkt uit de aangenomen sociale paragraaf, welke aldus luidt 1in de wetgeving is thans een bevoorrechting van bet kapitaal aanwezig. 2. er moet door de wetgeving worden gestreefd naar eene betere verdeeling der maatschappelijke goe deren." Ook bleek het 't blad uit de discus- siën dat men toenadering tot de radicalen en socialisten beoogde. Verder is, naar de meening van het conservatieve blad, bet kapitalisme voor de Unie de vijand. De Unie wil de leiding in banden houden en daarom moet op de werklieden de toekomstige kiezers al dadelijk worden gespeculeerd. Veel kwaads beeft de Liberale Unie al gesticht, maar voortaan zal zij nog meer verderf teweegbrengen, meent bet blad, omdat het radicalisme en het socialisme oneindig veel bedenkelijker zijn dan het liberalisme. Het is wel eens aardig met die sombere conservatieve ideeën over mannen, die van oordeel zijn, dat onze maatschappelijke in stellingen verbetering behoeven, kennis te maken. Voor het Haagsche Dagblad is natuurlijk elke stap op dien weg een gruwel. Hare jeremiaden en betichtingen zullen echter deu stroom des tijds, die alle hinderpalen ter zijde werpt of verbreekt, niet kunnen tegenhouden. Het is een stem, waarnaar in den bloeitijd van het conserva tisme meer geluisterd werd dan thans, nu de begrippen in bijna alle partijen zulk een groote wijziging hebben ondergaan. Het Centrum zegt dat de strijd, die thans in de antirevolutionaire partij gevoerd wordt, ook dit nadeel heeft, dat hij deo nadruk legt op het sociaal standenverscbil, een strijd, zooals men zegt, tusschen de jonkerpartij en de democraten. Daarop is zelfs gespecu leerd, maar, tot voor korten tijd, vruchteloos, de mannen van adel en de „kleine luyden" sckredeD naast elkander voort, als in het Duitsche Centrum, samengehouden door éen machtig beginsel. Thans echter schijnen de adelijke beeren de antirev. partij te zullen verlaten wellicht dat nog enkele hunner blijven maar de meesten zullen de beeren Lohman en Mackay wel volgen. Die scheiding, waartoe geen principieel geschil leidde, betreurt bet blad, wijl zij op het volk, dat buiten staat, een slechten indruk moeten maken. Het Centrum twijfelt er niet aan of de heer Lobman en de zijnen bet volk een goed hart toedragen, integendeel hun strijd tegen de school leverde daarvan een bewijs, maar toch moet huD houdiDg thans den indruk maken alsof zij, juist in hunne boedanigheid van aristocraten, zich verzetten tegen de emancipatie der massa, tegen het toekennen van meerdere rechten, grooteren invloed en een betere organisatie aan het volk. Hierin wordt trouwens de oorzaak gezocht van de ontstane verdeeldheid. Hun sprake van maar met mijn grondige ken nis en wetenschap kan ik u de betrouw bare verzekering geven, dat ik ook dit geval als volkomen genezen in mijne re gisters zal kunnen boeken.» «Alleen reeds om mijne arme zuster zou mij dit van harte verbeugen en ge zoudt op mijn oprechten dank kunnen rekenen, mijnbeer Brown." «Geneesheeren vragen niet of hunne ver diensten erkend wordeD, waarde heer. Wij zijn tevreden, wanneer wij onzen plicht ver vullen, door onze kundigheden dienstbaar te maken aan het heil der lijdende mensch- heid. Het bewustzijn onzen plicht vervuld te hebben is voor ons genoeg." »Voov een geleerde van uw rang is dit een hoogst eerbiedwaardige zienswijze, die mijn volle goedkeuring wegdraagt. Ik ben echter met mijn bericht over mijn zuster nog niet ten einde." „Wees dan zoo goed, daarmede voort te gaan, mijnbeer." «Het is reeds herhaalde malen voorgeko men, dat zij het bewustzijn van haar eigen houding inzake de kieswet geeft tevens alle aauleidiDg dit aan te nemen. Natuurlijk hebben ook adelijke heeren bet onbetwistbaar recht een conservatief standpunt in te nemenmaar bedenkelijk wordt bet wanneer zij zulks doeu als ge volg van zeker espit de corps Onze chris telijke aristocratie, zegt bet Centrumkan groote diensten bewijzen, wanneer zij niet tegenover, maar naast het volk plaats neemt- „Veroordeeld tot en in de kosten." Dit laatste zal, als de minister van finan ciën genoegzamen steun vindt in de Kamer, waarvoor geen vrees bestaat, uit onze wet boeken verdwijnen, en wij, Nederlanders, zullen de eerste zijn in Europa, die ons kunnen beroemen een dergelijke phrase uit de wetgeving opgeruimd te hebben. Voor eeu land, dat iu den vreemde den naam beeft van nog al eens dikwijls achteraan te komen, is dit initiatief geen kleine eer. Als de Hoogmogenden geen bezwaar ma ken, liet publiek zal er zeker niet op tegen hebben dat dat „en in de kosten" tot het verleden zal behooren. Toch zijn er weer, die deze weglating in hun zak zullen voelen, nl. de griffiers, die voor iederen staat van kosten 25 cents in rekeniDg brengen en die inkomsten nu moeten missen. De regeering heeft zich in haar toelich ting van dit bezwaar afgemaakt door op te merken dat die heeren nu ook vau bezigheden worden ontlast. Wel eene zon derlinge redeneering, omdat een griffier, wiens eigenlijk tractement laag is, rekent op een zeker bedrag van emolumenten bestonden die niet, dan had hij misschien niet naar zijne betrekking gedongen. Eene tegemoetkoming ware dus niet meer dan billijk. Wij twijfelen niet of de Staten- Generaal zullen hiertoe bereid worden ge vonden. De Haagsche correspondent van de Zutpli. Crt. beeft opgemerkt dat in de commissie van rapporteurs over de Personeele Be lasting toevallig geen enkel antirevolutio nair en geen enkel katholiek zitting heeft. Voor den schrijver is dit een nieuw bewijs dat de stemming iu de afdeelingen geen waarborg geeft, dat in de meest belangrijke com missiën de voornaamste partijen wat toch wenschelijk is alle Worden ver tegenwoordigd. Naar bet Hbl. verneemt, is in de afdee lingen der Tweede Kamer van verschillende zijden de opmerking gemaakt dat evengoed als paarden ook rijwielen onder de grond slagen voor de heffing van het personeel behoorden te worden opgenomen. Artikel 2 der nieuwe kieswet bepaalt dat de aanslag in vermogens- en bedrijfs belastingen geen aanspraak geeft op kies recht, als zij het gevolg z%n van valsche aangiften. Verder vervalt de beslissing over recla mes door den gemeenteraad en worden hiertoe B. en W. aangewezen. In de plaats van de rechtbank komt het kantongerecht. persoonlijkheid geheel verloren had. Dat gaat zoover, dat zij zich niet alleen met andere personen verwisselt, maar soms zelfs houdt zij zich zelve voor haar kat of ka narievogel." „Ook zulke hallucinaties komen niet zelden voor. Op dit oogenblik behandel ik zulk een geval, waarvan de bijzonderheden hij bleef in zijn woorden steken en bedacht, dat hij verstandiger deed, die bij zonderheden te verzwijgen »voor u van geen belang zijn. „Laten wij dus bij deze zaak blijven, waarde beer. Schenk mij uw vertrouwen en laat verder .alles over aan mijn kunst vaardigheid." „En wat zijn de voocwaarden van opne ming?" «Die voorwaarden zijn nauwelijks de moeite waard om er van te spreken, mijnbeer. Een mooie, ruime kamer met slaapkamer, bediening, verpleging, bijzonder goede voe ding, geneeskundige behandeling, genees middelen, bewassching, rijtoeren en ver maken in huis, dat zijn alle dingen, die Candidaatstelling en couloirstelsel zijn ge handhaafd zooals in het ontwerp-Tak. De bestaande kiestabel blijft behouden, behalve dat de meervoudige districten worden ge splitst, zooder verachikkiog van gemeenten. Zoo blijft het te annexeeren gedeelte van Nieuwer-Amstel bij Amsterdam; Schevenin- gen blijft bij den Haag; Groningen wordt gesplitst in de stad Groningen en een af zonderlijk district HoogezandUtrecht en Rotterdam blijven zooals in het ontwerp- Tak. Het aantal aangeslagen mannen in de vermogensbelasting is 55 000, dat in de bedrijfsbelasting 20.500, dat in het perso neel (oude) 561.000, dat in de grondbe lasting (1890) 408 000. Het juiste cijfer der kiezers is ook bij raming niet met zeker heid te schatten. Spaarbankboekjes bezaten van 1 Augs. 189293 3551 meerderjarige mannelijke personen, die 100 op het grootboek hadden, terwijl 27.903 van 1 Jan. 189293 ƒ50 op de rijkspostspaarbank hadden. De regeeriug is mede voornemens de hoofdkiesdistricten voor de Prov. Staten, waar meer dan 5 plaatsen te gelijk te vervullen zijn, te splitsen en alle gemeenten boven 15 000 zielen voor Raadsverkiezingen ook te splitsen, behalve Amsterdam waar 9, Rotterdam waar 5, en den Haag waar 3 districten blijven. Woensdag is in de Kamer eenparig aan genomen het ontwerp tot spoorwegaanleg fort De Koek- Pajacombo. Het ontwerp, regelende de tijdelijke diensten van bureel- ambtenaren en van ambtenaren bij den algemeeneu dienst van 's Rijks Waterstaat, werd na eenige bestrijding met 66 tegen 4 stemmen aangenomen. Met algemeene stem men werd daarna aangenomen bet ontwerp betreffende de afwatering van gronden aan den nieuwen Maasmond, en met 47 tegen 17 stemmen (katholieken) bet ontwerp, goedkeurende de verdeeling der memorie- goederen van Montfoort, na eene princi- pieele bestrijding door den beer Vermeulen, omdat daardoor goedgekeurd werd een toe stand van vroegere eeuwen, die voor de katholieken zeer onaangenaam was. Aan de regeering zal, naar het N. v. d. D. meldt, een verzoek worden gericht om ook de schepen aan een onderzoek te on derwerpen. Tot beden geschiedt dit alleen met de stoomketels. Men acht echter bet gevaar voor een slecht schip even groot als van een slechten stoomketel. Te Leeuwarden zal in de maand Augus tus een zeer nuttige instelling worden ge- o pend, n.l. een cursus tot opleiding van kweekelingen bij het bewaarschoolonder- wijs. Om toegelaten te worden, moet men de gewone lagere school tot het einde hebben doorloopen. Het onderwijs en de meeste leermiddelen worden kosteloos ver strekt. Generaal Vetter beeft passage genomen op bet stoomschip Soembingvan de Rot- veel geld kosten. Doch wegens bet veel voudig gebruik van mijn inrichting en mijn streven om ook minder bemiddelden met mijn grondige kennis en wetenschap te dienen, zou ik tevreden zijn met een jaar- lijkscke vergoeding van twee honderd pond sterling, telkens per drie maanden vooruit te betalen." Bij zijn laatste woorden had hij den jonkman nauwkeurig gadegeslagen, met den blik van een taxateur, om toch vooral niet te weinig te vragen. Hij ergerde zich daarom niet weinig, zijn eiscben zoo laag gesteld te hebben, toen Waltberantwoordde «Ik zal niet afdingen, mijnheer Brown. Welke formaliteiten zijn er nog noodig?" Wanneer de jonge dame hier gebracht wordt, moet u mij baar geboortebewijs ge- veD verder een bewijs uit bet bevolkings register van baar woonplaats en een door twee geneesbeeren onderteekende verklaring, dat baar verstandelijke vermogens gekrenkt zijn." «Dit laatste is mij niet mogelijk," ant- woordde Walther, na zich even bedacht te

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1