VLISSIWSI ill] COURANT. No. 70. Woensdag 19 Juni 1895. 33s<e Jaargang. N in Antwerpen alles be. met de reeds door de coerrechten. Het besluit delabond reeds genomen mtwerp op de invoer- 1 aangenomen worden, van Brnasel, Luik en !ing te wenden en bem prp niet te bekrachtigen. I Bond een manifest er Ie bevolking van Brussel jan het feit, dat hare [le verkiezingen beloofd [tsontwerp te Btemmen, stemd. literen nog aangenomeit [5 voedingsmiddelen in n honing, op wild- en ge- jgeconserveerde groenten. 1 proef nemen met het het publiek reeds het werkelijk ten zegen en den handel zal zijn, van dat stelsel beweren, int diende iu dezelfde Serpen in goedkeuring sschen België en den I andere om den Belgi- gen aan de Kongospoor- hypothecair voorschot Imillioen. chauvinisten in dit land omdat de minister van officieel van een verbond heeft. Als er zulk een redeneeren zij, zou de •van niet durven spreken, in hunne blijdschap dat een verbond sprak, maar 'gen er van openbaar te „„j.i de chauvinisten ■naar te vragen, en ze deze overwinning, dat neii van Frankrijk aan nu geen bezwaar meer .dgenoot dit doet, mag lijven, zeggen ze, waarbij ehouden ia dat Rusland n heeft verstoord te zijn fkankrijk. zegt dat de gezondheid Het is beheerscher te zijn van man krachteloos staat Isn ingewortelde misbrui- a steeds met meerderen Iiingen en het betrachten eid blijven aandringen, eens gebeuren kon dat wie, er toe overgingen in de band te id van Vlissingen. 15 Juni 1895. D: J. P. van Duure, Rijcke, wed. 36 j. 31 j en A. M. Tel- - G. de Pau, jm. 43 j. wed. 47 j. G. den in A. C. Hogerheiden, i flerk, wedr. 38 i. en 1. Snijder, jm. 25 j eu Id. 27 j. P. Romeijn, serman, jd 23 j. A. Bosschaart, geb. M. van Spanje, geb. M. J. Lu we ma, geb. M. van der Burgh, d. P. Polderman, e z. C. Witte, geb. Zorgdrager, geb. Hoos, en.) J. Harent, geb M. Vandamme, geb M. Ardaeu, vrouw ukes, 36 j van J. E Major, 28 j. (Telephoonnummer 10.) Zijdie zich met het volgend [wartaal, aanvangende 1° Juli a. s., op de Vlissingsche Courant abonneeren, <angen de nog tot dien datum ver- I xhjnende nummers gratis. Binnenland. Het uittreden van mr. JE. baron Mackay uit de antirevolutionaire kiesvereenigicg ■Nederland en Oranje" te 's Graveuhage, op grond dat hij overtuigd was, dat in Jen eersten tijd althans geen hoop was op hereeniging, en zijn aanblijven als lid aanleiding zou geven tot onjuiste ge- wigtrekkingen, heeft aan de antir. Bood schapper" het volgende in de pengegeven »De heer Mackay staat bekend als een hoogst voorzichtig en bedachtzaam man. Hij ul dus wel voorzien hebben, dat zijn ont- slagnemen door vriend en vijand moet wor- Jen opgevat als het met opzet afsnijden van Jen laatsten band, die hem aan de georga niseerde antirevolutionaire partij bond als een daad van politieke beteekenis. Hierin nu ligt voor ons de teleurstelling. En wel van tweeërlei aard. Een van meer persoonlij ken en de andere van principieelen De naam van Mackay is jaren achtereen dj de onzen geliefd geweest en wekt nog teeds de meest dankbare herinneringen' op. IAan dien naam, van historische beteekenis tooi; onze partij, zijn nog andere herinnerin- m verbonden dan aan dien van den beer de Savornin Lobman, die,'gelijk bekend is, Diet van antirevolutionairen huize is en die dan ook nog in 1871 tegenover mr. Keuche- iiu8 te Groningen kon worden gecandideerd. Men meende te mogen vertrouwen, dat de teer Mackay, )>al ware het maar alleen krach tens de traditie van zijn oorspronkelijk Schotsch geslacht», geenszins zóo bekrompen dacht over de democratische strooming van dezen tijd als zoovele andere aanzienlijke en oggeplastste Nederlanders. I Behoeven we nog te verwijzen zec;t «de Boodsch.» naar zijn redevoeringen bij de ilgemeene beraadslagingen over de kieswet- Tak bij het politiek aebat in December 1893, Iloen hij in het openbaar flink en ferm onder- shreef wat «de Standaard» van volksinvloed tad geschrevenof naar zijne houding bij de ^handeling der kieswet-Tak, toen hij met i;n heer van Alphen den strijd tegen het onservatiame toonde aan te durven Ronduit gezegdwij hebben nimmer kun- Jtn denken, dat de heer Mackay met vollen zemoede en uit overtuiging zich ooit geheel tij een richting zou kunnen aansluiten, wier 'deekeuis, voor zoover we tot heden konden agaan, alleen hierin ligt, dat zij met groote worden en algemeene termen zich verzet wgen een strooming, waardoor zij zichzelve tin slotte toch laat meesleepen. We zien het a. nu weef bij de behandeling der Veilig- •ddsvret. De afgevaardigde van Xampen, de scherp- staatsman, nam, vleiden we ons, een ruim standpunt in, hij zag te helder wat Mwijsbare eisch des tijds is, dan dat hij pi zou laten bewegen, opgenomen te worden M. C. t© Vliaaiugen. ai 6,28 Laatste Kwart. 7,43 9, 3 1DIHBEN. cd do Engetache brik fPrinc« Tan Charlestowii naar Vliniogw Ion toor de firma Wibaut. :raaatscboener ,Norge.' kapt. morgen van do reede. komen" paar Drammer, in ball»»'. BERICHTEN. Ken, 14 Juni fl.10 per Kilogram, i f3.60 per 104 stuks. I FEUILLETON. V - Het spijt ohs u te wij van den door ons ge- [echts bij groote uitzonde- men, niet kunnen afwijken. Redactie, De ander was blijkbaar nog jong, bij pek verstandig uit zijn oogen en scheen |e afhankelijke positie tegenover den ou- |eren heer te verkeeren, dien bij met aan- *»cht in bet gesprek volgde. postiljon blies op den hoorn, ten i dat de passagiers moesten instap- Ndit gold echter alleen de vier beeren, h bovenop moesten zittende beide mes zaten reeds binnen in den wagen, vier heeren klauterden de steile trap IP en namen boven op den postwagen lone plaatsen in, die meer luchtig'dan 'Makkelijk te noemen waren. in een richting, die meer gemeenschap heeft met het duffe en krachtelooze conservatisme, dan met de frisscbe en echt nationale begin selen, die door zijn bloedverwant Mackay met Groen met zoo groote kloekheid zijn bepleit." De antir. De Zeeuw, een beschouwing wijdende aan dit ontslag nemen van den heer Mackay, vindt dit feit, waardoor de lang gewachte en gevreesde, doch niet tegen te houden scheuring in de antirevolutionaire partij een fait accompli is geworden, van zulk eene hooge be teekenis dat het blad wel in den rouw moest gaan. De heer Mackay sneed toch het laatste vezeltje, dat hem aan de partij gebonden hield, door. Ook de antirev. Nederlander en zeer waarschijnlijk ook de heer De Savornin Lobman beeft in baar nummer van Zaterdag ook haar afscheid van de antirevolutionaire partij gemotiveerd. De Zeeuw ziet deze feiten met spijt en weemoed omdat de kleine antirevolutionaire partij, die in haar strijd tegen Ongeloof en revolutie" al hare manschappen zoo dringend noo- dig heeft, zich op eenmaal beroofd ziet van deze medestrijders en raadgevers en ook omdat niets den tegenstander zoo sterk maakt als de verdeeldheid in onzen boezem. Weemoed bevnugt het blad als het bedenkt hoe deze oud-ministers, geboren diplomaten, kundige rechtsgeleerden, volksvrienden in den goeden zin, hunne beste levensjaren in den dienst des lands en in engeren zin der antir. partij heb ben versletenen nog zooveel hadden kunnen tot stand brengen, wanneer zij het met den leider der antir. partij, jure suo, krachtens de door hem geschonken gaven, op het punt van beleid en stuur- richting weder hadden kunnen eéns worden. Doch waar deze mannen uit het par tijverband tradeD, voegt ben, die ben niet volgden, nauwere aaneensluiting. Voor De Zeeuw is het echter een troost dat de uitgetreden broederen door hun scheiding nog niet conservatief zijn ge - worden. Het Haagsch Dagbladconservatief tot in merg en in been, wie het denkbeeld dat het kiesrecht niet langer bet mono polie zal zijn van enkele bevoorrechten doet huiveren, heeft onlangs artikelen geleverd, waarin betoogd werd dat er volstrekt geene aanleiding bestaat om zich met de Kieswet te baasten. De Stan daard, die van het tegenovergestelde ge voelen is eu beweert dat eene uitbrei ding van het kiesrechtgebiedeDd gevorderd wordt door de rechtvaardigheid en vooral ook door de tijdsomstandigheden, is liet antwoord niet schuldig gebleven Zij noemt den raad van het blad der Hofstad een gevaarlijke kaart, uitgespeeld door de con servatieven, wier lijfspreuk is chi va piano Door de krachtsinspanning der vier magere paarden rolde het rijtuig voort, de poort uit en de straat op. Aanvankelijk zaten de vier heeren zwijgend bij elkander, zij namen elkander eerst eens in oogen- schouw. De man met den gouden bril was de eerste, die een gesprek begon, zoodra de wagen de hobbelige keien verlaten had. Hij sprak Walther aan met de woorden »Ik vergis mij zeker niet in mijn ver onderstelling, dat ik een jong koopman voor mij zie. Reist ge voor zaken, mijn heer »Dat hebt ge goed geraden, mijnheer 1" antwoordde Waltberglimlachend. »En u is een geleerde niet waar P" Dat hebt ge goed opgemerkt. Mijn naam i9 Brown, dokter Brown. Onge twijfeld hebt ge reeds van mij hooren spreken Ik kan daar geen ja op zeggen." «Niet? Dan is het waarlijk meer dan tijd, dat ge iets omtrent mij verneemt." va sano.Onze conservatieven,zegt het blad, zouden wat liefs willen geven als heel de electorale quaestie voor goed den doofpot inging, en als, zoo mogelijk, nog heel wat huidige kiezers, kiezer af werden ge maakt. Wat hebbeu zich die «kleyne luyden" ook met politiek te bemoeien? De Standaard begrijpt dat de conser vatieven van bun standpunt moeilijk an ders kunnen doen dan der kiesvechtnit- breiamg zooveel mogelijk struikelblokken in den weg te leggen. Zij hebben daartoe volkomen het recht, maar het zij hun, die in deze anders denken, een spoorslag om te vastberadener op de democrati sche lijn, wel niet door te hollen, maar door te gaan in het diep besef, dat weer stand te bieden aan de conservatieve reactie van huis uit, d. i. zoo krachtens het antirevolutionair beginsel als krach tens dat verleden, plicht en roeping is van de antirevolutionaire partij. De Kamercommissie, benoemd om on derzoek te doen in de bekende zaak van den heer Froweiu betreffende het afleggen van den eed, beeft dit onderzoek na eenige zittingen thans geëindigd. Het resultaat vau dat onderzoek is dat den minister eenvoudig dank gezegd wordt. Het Handelsblad is met dit zoo magere resultaat niet tevreden. De commissie toch, die spreekt van een ouhoulbiren toestand, had tegenover Min. Van Houten dienen iu het licht te stellen, dat voorziening in deze zaak waarlijk geen struikelblok zou werpen op den weg der kiesrechtregeling. De commissie herinnerde er aan, dat de Minister heeft verwezen naar de mo gelijkheid om de oplossing te vinden langs den weg van het parlementair initiatief. Waarom, vraagt het blad, nam de com missie zelve dan dit initiatief niet door de aankondiging, dat zij een wetsvoorstel zou indienen Wellicht wacht zij eerst de behandeling van het verslag af. Inder daad haar arbeid zal eerst dan volledig zijn als zij, doende wat eigenlijk des Ministers is, een voorstel indient tot heffing van wat zij zelve noemt een onhoudbare toestand. Iu het Bondsorgaan van Patrimonium" spreekt de beer Kater het bericht, dat de Haagsche afdeeling 's Gravenhage zich van Patrimonium heeft losgemaakt, ten stelligste tegen. Wel is, zegt de heer Kater, een voor stel tot breken behandeld en met 156 tegen 79 stemmen daartoe besloten, maar die tegenstemmers, welke aan het regle ment en de statuten van «Patrimonium" trouw willen blijven, kunnen in hun rechten niet worden verkort. Al kan de minderheid de meerderheid uiet dwingen, afmaken kan de meerderheid de min - derheid ook niet. Dat verbiedt de Neder- landsche wet. PI ij greep in een zak van zijn half versleten rok en haalde daaruit een on zindelijk er uitziende brochure,die hij opeu sloeg en waaruit hij onmiddellijk met luide stem begon voor te lezen In het graafschap Worcestershire, in de onmiddellijke nabijheid van Worcester, bevindt zich de inrichting ter verpleging en genezing van krankzinnigen, welke toebehoort aan den wereldberoemden dokter Brown, een man van groote ken nis en wetenschap. De inrichting ligt in een lieflijk dal, omgeven door een krans van groene weiden en schaduwrijke bos- schen. De talrijke genezingen, waarvan duizenden getuigschriften op aanvrage worden toegezonden Bij deze gewichtige woorden keek dr. Brown Walther even aan en deze maakte daarvan gebruik, om met de hand een teeken te geven, dat de dokter de verdere voorlezing zou staken. Daar de inhoud der brochure u zeker wel bekend is, verplicht ge mij zeer, als ge mij wilt toestaan, ze zelf ten einde te Er zijn slechts 15 leden noodig om eene afdeeling te vormen en bet te blij ven. De afdeeling 's Gravenhage blijft dus bestaan". De Koninginnen zullen den 4 Septem ber Enschede bezoeken. Het plan bestaat daar aan H.H. M.M. een twaalftal ser vetten ten geschenke aan te bieden, waarvan ontwerp eu patroonteekening en de noodige inrichting van het weefge touw zijn vervaardigd door de leerlingen van de Nederlandsche school voor nijver heid eu handel aldaar. Verder zal als souvenir aan H. M. de Koningin aange boden worden een weefgetouw in het klein. Hr. Ms. korvet Alkmaar is van Helle- voetsluis naar Kiel vertrokken ter bij woning van de feesten. Het bericht, dat de Staatsspoorweg maatschappij onderhandelingen heeft aan geknoopt met de Hamburgische Packet Fahrt Gesellschaft, ten einde te bewerken, dat laatstgenoemde maatschappij een barer stoomschepen op Zuid-Afrika ook een der Nederlandsche havens zou laten aandoen, is volgens de N. R. Ct. onjuist, In het Soerab. Hbl. vindt men het volgende Volgens een tamelijk officieus gerucht zou de slimme Djilantiek nog steeds aan het onderhandelen zijn met onze ambte naren, d. w. z. nog altijd dezelfde comedie spelen. Hij wil alles doen wat het gou vernement goedvindt, behalve uit zijn land gaan, eu de wapens, die de Chinee- zen hem in overvloed geleverd hebben, teruggeven. Ook heeft hij niets tegen de aanwezigheid van een controleur B. B. in Karang-assem, mits deze geen solda ten medebrengt en zich niet met de in wendige aangelegenheden van het rijkje bemoeit Het kan zijn dat deze «onder werping" het opperbestuur zoo afdoend zal voorkomen, dat wij in den regeerings- almanak van 1896 Djilantiek als radja van Karang-assem zullen zien vermeid. Dezelfde courant verneemt dat tegen den bekenden Rus Maligan rechtsingang is verleend. In 's Rijks schatkist is in Mei 10 273,000 gevloeid, of 1.441.000 meer dan in Mei van het vorige jaar. De directe belastingen hebben ƒ555.700, de accijnsen ƒ313.400, de indirecte be lastingen 270.400, de domeinen 196.400, de invoerrechten 44.800 (9 8%), de posterijen ƒ33.200, de tele grafen 14.200, de loodsgelden 9900 (8%), de waarborg ƒ2470 meer gegeven dan ten vorigen jare. Bij de directe belastingen is van de lezen. Het zou te veel van u gevergd zijn, de brochure door u geheel te laten voorlezen." Het zal voor u van groot belang zijn, dat ge het hoekje geheel ten einde leest het geeft u een heldere voorstelling van de werkzaamheid van een man, die door onze nazaten in de geschiedrollen zal worden opgeteekend." Hij reikte hem hij deze woorden het boekje toe, dat Walther niet zonder eeni- gen afschuw in de hand nam. Dit was alzoo de man, aan wiens hoede men zijne beschermelinge had toever trouwd. Toen hij den naam voor het eerst hoorde, was hem een rilling over het lijf gegaan, maar hij had tegelijkertijd bedacht, dat die naam in Engeland zoo veelvuldig voorkwam, dat die onmogelijk juist hier betrekking zou hebben op den man, in wieu hij zooveel belang stelde. En nu had hij het bewijs iu handen, dat hem hier in Londen door het blinde toeval den man te gemoet gevoerd was, dien hij ver van daar verwijderd waande, Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1