IT til 1111). Woensdag 12 Juni 1895. 33s,e Jaargang. Gemeentebestuur. B i n n e n 1 a n d. terwijl ook de rega fc was bij de Cortes «ut. 15 millioen peseta's te üogendheden hebben zich, de Porfce gerichte, krasse liet ongelukkige Armenië eerste aangetrokken. Doot .ter in hare hooge wijsheid :iheden te melden, dat zij dig heatuur van het Turk- lemoeien hebben. Of deze chtwijzing van den Zieken jaar verder aan. het Turksch verlaten, is niet te denken, 'rnosa is de stad Taipeifoe van een kruitmolen en een en asehigelegd. Honderd -et plunderen'waren, maak- de. aonneerboot Itlis heeft bij der stad op de Chineesche hun geschut tot zwijgen lijkt dat Duitschland tegen 'ekozen had. nd van Vlissingen. 8 .Tuni 1-895, C. J, W. Lichtenberg, J. Lagace, jd. 20 j. jm. 23 j. en C. A. C. - M. van Staveren, jm. jd. 20 j. f. Iüoeg, jm. 22 j. en C. i. 31 j. J. Haak, jm. Scheijbeler. jd. 21 j. !4 j. en S. Poortvliet, jd. ijen, jm. 39 j. en J. Pot- - W. S. Buijs, jm. 26 j. d. 25 j. H. Polderman, geb. Cam- Corveleijn, geb. Koèleman, sreins, gëb. Bracki, z. Naerebout, z. J. 11. is. d. M. E. Kiviet, I. Hendrikse, geb. Vader, ts, geb. Ie Mahieu, z. geb. van Sbhagen, z. inke, z. J. 0. M. Heij- hen, d. A. S. Corstanje, d. 2 in ongeh. d. 75 j.— A. M' DINGEN. chip. «City. of KoUêriUm" ver- CarJia' met eene lading steun- ipïj „Zoelaod." omschip ;KoichsUg=, komcude gisteren ran Lissabon met be rg ^via Vliaaingen. Hot kas te Vlissingen. 1.54 Springtij vm, 2,24 2.55 3,28 4, 3 4.42 5,28 6,28 Laatste Zwart. ïze berichtgevers ons van de onderhandelingen be- jenomen uitbreiding der ilde" te verschoonen, Die ers reeds genoegzaam be- 3 zal nu zijn de officieele htenRed. BERICHTEN. gen, 7 Juni 3. £1,05 per. Kilogram. 1 per 104stuk8. van pblitie zijn hls ge- rdeen HUISSLEUTEL, BROCHE en een PAK nstmeid. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10 Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVKRTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. I». TDATJB'E Co., te Parijs. Vcrachijmi BHtasdtig-, S^oDdca'd:iff" en Znterdagarostd. Abonnementen voor België, DuitBohland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. OPENBARE VERGADERING VAN DRN gemeenteraad van vlissimqen op Woensdag 12 Juni 1895. des namiddags ten 21/s uur. b. Overlegging c. Benoeming van Leden der Commis sie van bijstand voor het beheer van de Oudheidskamer en van een Gemeente-Ar- cbivaris. cl. Ontslag aan Mej. M. C. Schuur- kamp als kweekelinge in de nuttige hand werken aan school B. Te behandelen zaken: I. Voorstel tot verkoop van eenige perceelen gemeentegrond. '2. Idem betreffende de Oudheidskamer en vaststelling van desbetreffende Veror deningen. 3. Idem tot verkoop van kapitaal, in geschreven op het Grootboek der 372 pCt, Nat. Schuld voor schoolbouw. 4. Idem tot het beschikken over den post voor onvoorziene uitgaven der be- grootino- voor 1895. 5. Idem tot af- en overschrijving inde gemeente-begrooting voor 1894. 6. Idem tot vaststelling der rekening van de Bank van Leening 1894. 7. Idem tot het verleeneu van vergun ningen tot het uithangen van zonne schermen en reclameborden. 8. Idem tot het leggen van rails in den Koningsweg aan H. L. Hermans. .9. Idem betrekkelijk het adres van A. H. Polak om in huur te mogen hebben een stukje gemeentegrond aan de Bal- lastkade. 10. Idem tot goedkeuring wijziging der begrooting voor 1891 van het Burger- Weeshuis. II. Idem tot het toekennen eener be looning aan Mej. M; O. Schuurkamp als tijdelijk onderwijzeres aan school D. Met groote. meerderheid 158 tegen 77 stemmen is Donderdagavond door de „Christel, werkliedenvereniging" te 's Hage. besloten zich van het werklie denverbond „Patrimonium» af te scheiden. De antir. Boodschapper is niet vleiend F II IJ I L L Si T O 31.) «Het is goed, mijnheer Carringshliff, dat ge nu kleur bekent en uw ware aangezicht toont," sprak hij trotsch en met kalmte. „Ge weet, dat ik uw tegen stander ben laten wij den strijd begin nen. De middelen, waarover ik in dien strijd beschikken kan, zijn onbeduidend gering maar de talisman, die ze krach tig maakt, is de waarheid. Ge beschikt over geld en macht. Laten wij de proef nemen en zien, of de goede zaak het onderspit delft in den strijd met de schurkerij I" Deze laatste woordeD bereikten het in hare beoordeeling van dit besluit der gescheiden broederen. Zij zegt dat de voorat verzekerde meerderheid in grooten getale was bijeengetrommeld en het be sluit door het bestuur doorgedreven, vooreerst door alle buitengewone leden van de vergadering te weren, voorts door aan iederen spreker slechts 5 minuten toe te staan, en eindelijk door te werken op de kerkelijke hartstochtelijkheid van sommige hervormden. Ook het „sociaal program" deed dienst door er iets af schuwelijks van te maken, iets politieks, iets radicaals, enz. „En dat alles in vrome termen, op zaiveuden toon" roept de Boodsch. uit. Het Dbl. zegt van de zaak liet vol gende „Het besluit is genomen omdat de afdeeliug niets geniet van de gelden van den bond en dat, sedert in den bond liet sociaal program aan de orde gesteld is, twist, baat en partijzucht zich zoo sterk mogelijk hebben voorgedaan." De Boodschapper en het Dbl. komen dus in dit punt overeen dat het sociaal programma de afscheiding teweegbracht. Het Duitsche leger en de vloot ver- eisclien eene jaarlij ksche uitgave van 456 .millioen gulden. Dit cijfer doet eeu schrijver in de Arnh. CL uitroepen dat het waarlijk 'geen cijfer is om er den gek mede te steken en dat die nimmer eindigende bewapèningen in 1874 was bovengenoemd cijfer slechts 168 ■millioen verontrustend zijn in beden kelijke mate, daar zij te eener of te anderer zjjde tot eene uitbarsting voeren moeten. De openbare geldmiddelen van de verschillende rijken worden hun on dergang te-gemoet gejaagd Het mili tairisme in den tegenwoordigeu vorm, de dure glorie van de ten einde spoe dende 19e eeuw, is de vijandvan de regelmatige ontwikkeling in economi- schen zin van staat en volk. Treurig noemt de schrijver het te moeten ontwaren dat de. zucht naar het behoud van den lieven vrede zich niet anders openbaart dan in het op de been houden van reusachtige legers met den kostbaren aankleve van dien, en in het tërugkrui- pen naar den middeleeuwschen toestand van tot de tanden gewapende, tegenover elkander staande volken. Voor velen geldt nog steeds de dooddoener: »elk land is rijk genoeg om zijD eigen roem fe be oor van den advocaat niet meer; hij was reeds qnder de menigte verdwenen. In groote opgewondenheid had Car ringshliff den jongen Lund verlaten, zoo dra hij hoorde tot welke gevolgtrekkingen deze gekomen was door eene scherpzin nige beoordeeling van zijn goedgeslaagde list. Het trof hem zwaar, dat hij door grond werd door een jonkman, wiens verstand nog nauwelijks tot rijpheid was gekomen. Nog krenlcender vond hij dit, omdat hij van den beginne af niet voor nemens was de krankzinnige terug- te krijgen op de manier, die hij ten slotte in practijk had gebracht. Alleen de lord droeg er de schuld van, dat hij eindelijk besloten had list te gebruiken. Ond.e.r dergelijke overpeinzingen kwam de inwendige toorn tot rust, die de ont moeting met Walther Lund bij hem bad opgewekt. Hij was de straat ten einde geloopen en bevond zich nu op weg naar Regentspark. Het getal rijtuigen werd minderde meesten waren reeds in het park, waar de voorname wereld talen." Het is echter een roem van twij felachtig allooi, als hij zijn heerlijkheid speciaal zoekt in het leegpompen van de schatkist, in het verstoren van het economisch evenwicht en in het belem meren van de vrije ontwikkeling. 't Is een treurig, maar waar beeld, dat de schrijver ons schetst vau een toe stand, waaronder alle Europeesche natiën in meerdere of mindere mate zuchten, en die steeds vererg-ert. Het brengt hem tot de vraag: «Van welke der groote mogendheden zal de bevolking ^wantzij is 't, die ten slotte den doorslag geeft) het eerst ontwaken in gezond verstand en geestkracht, en het initiatief nemeii tot een gemeenschappelijk optreden orn te verkrijgen een duurzamen vrede zon der zoo kostbare voorbereiding tot den oorlog Bostcuriositeit Men schrijft aan de H. Ct. Herhaaldelijk komt 't voor, dat wandel stokkeu en parapluies aan postkantoren ter verzending als postpakket worden aan geboden, maar moeten worden geweigerd, daar de lengte gewoonlijk het maximum der bij de wet geoorloofde afmetingen overtreft. -Wenscbèlijk zou het daarom zijn, de wet op de Pakketpost zoo aan te vullen, dat het maximum van een der afmetin gen van SO cM. op 1 NL gebracht werd. Opmerkelijk is het,-dat genoemde voor werpen ook dan, als zij worden aauge- boden ter verzending op den voet van brief, d. w. z. tegen briefport, moeten worden geweigerd, niettegenstaande er bij of krachtens de wet geen maximum - afmetingen voor brieven zijn gesteld, noch bepalingen omtrent de omslagen, waarin die moeten zijn gesloten. De aanbieder kijkt verwonderd op en zegtHoe, mijnheer 1 u weigert dien wan delstok tegen briefport te verzenden en kunt mij het wetsartikel niet aanwijzen, waaraan' de bevoegdheid tot die weigering is ontleend AntwoordGe hebt alle reden om hierover verwonderd te zijn, maar ik moet u beleefd doen opmerken, dat, hoewel bij of krachtens de wet geen maximum afmetingen voor brieven zijn gesteld, het gemis van eene zoodanige bepaling toch niet kan worden ingeroepen, waar het geldt de verzending per brievenpost omstreeks dit uur bijeen kwam. De wandelaars waren echter in grooten ge tale nog op weg, en hij liep met de menigte mee, ofschoon hij volstrekt geen plan had om in het park te gaan wan delen. Onder het voortgaan tusschen de lachende en pratende menigte kon hij nadenken. Met inspanning peinsde hij over het gebeurde met den jongen Luud en over de middelen, welke aangewend moesten worden om de kwade gevolgen te voor komen van diens te verwachten bande- ■lingeu. Zoo kwam hij eindelijk in het park aan De breede hoofdlaan was vol rijtuigen vau allerlei soort, die met el - kaar in pracht wedijverden, ofschoon de kostbare, edele paarden nog meer de aandacht van het publiek trokken. Bij de weelde in paarden en rijtuigen kwa men nog de schoone toiletten der dames en de opzichtige costumes der heeren het geheel gaf een schitterende, bonte mengeling te aanschouwen, die het oog verblindde. van voorwerpen, die geen brieven zijn. De man met de wandelstok gaat nu heen, doch komt een half uur later een goed [ingepakte roi aanbieden met ver zoek om die als brief te verzenden. En aan dat verzoek wordt nu door den amb tenaar natuurlijk voldaan, hoewel hij zeer goed weet, dat zich in die rol de wandelstok bevindt. Van weigeren mag nu echter geen sprake zijn. Ziju dat geen curiositeiten De Delvenaar is aan 't rekenen ge weest en tot de slotsom gekomen dat de sinds 1882 in onze belastingwetten aan gebrachte wijzigingen neerkomen op een bedrag aan nieuw ingevoerde belastingen van 202/o millioen, waartegen eene afschaffing bestaat ten bedrage van 15 millioen gulden. En toch, niettegenstaande hieruit blijkt, dat sedert 18S2 voor ruim vijf millioen meer aan nieuwe belastingen ingevoerd zijn, is de opbrengst van de Vermogens belasting een paar millioen te kort, valt de Bedrijfsbelasting tegen, en vragen wij ons afof wij met onze financïeele hervormingen op den goeden weg zijn. De eene minister zocht het hierin, de andere minister weer in wat anders. En heel ons financieel belastingstelsel lijkt meer en meer op een gelapt kleed. De Huisvrouw wil dat aan den tuin bouwschool, die aan de rijkslandbouw school te Wageiiiügeu verbonden wordt, ook meisjes zullen worden toegelaten. De Staat Iaat op zijne inrichtingen van onderwijs meisjes toe, waarom zou hij dus met de tuinbouwschool een uitzon dering maken Maar er is meer, dat voor de opname pleit. Dat de vrouwen met goed gevolg als tuinbouwkundigen kunnen werkzaam zijn, bewijst het voorbeeld van Amerika en Engeland, waar vrouwen aan het hoofd staan van groote bloemisterijen of zich op ooftbouw toeleggen en daarin een ruim bestaan vinden, of uitmunten in de kunst om tuinen en parken aan te leggen. Bovendien is het tuinbouwvak voor de vrouwen een aantrekkelijk vak en bezitten deze daarvoor eigenschappen, die haar daarvoor beter geschikt doen zijn dan de mannen, b.v. de smaak. In den gemeenteraad van Zwolle wordt Carringshliff was een zijlaan voor voet gangers ingeslagen. Hoe hij uiterlijk ook zich voordeed, alsof hij onverschillig was voor de goederen dezer wereld, zijn in wendige stemde daar niet mee overeen. Hij hongerde naar rijkdommen en toch was hij niet van arme afkomst, maar hetgeen hij bezat, was hem niet genoeg. Hij wenschte vurig de rijkdom men, die hij van anderen beheerde, zelf als eigenaar te bezitten. Wat hij tot dus ver gedaan had om dit doel te bereiken, gaf hem wel reden tot tevredenheid, maar hij was niet van plan zich te vergenoe gen met hetgeen bij verkregen had. De geldzucht wordt juist erger, hoe meer er aan voldaan wordt. Zijn blikken rustten met een uitdruk king van begeerte op de opgetooide da mes en heeren, die in hun equipages voorbijreden. Hij kende ze bijna allen, maar niemand hunner sloeg acht op den advocaat, die bescheiden te voet ging. Van velen hunner kon hij met zekerheid vooraf het oogenblik bepalen, waarop

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1