VI Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. No. 65 B 1 mm eigendom in handen van het Rijk gekomen en werd nog voor korten tijd door de klasse van discipline gebruikt voor opsluiting van gestraften,waarmede de aloude bestemming van den toren, ook genaamd Gevangentorenwerd bestendigd. Eindelijk zal dan dit oude ge bouw voor een ander doel worden gebruikt, en is bet door de welwillende medewerking van de departementen van Oorlog en Binnen- landscbe Zaken gelukt een Oudheidskamer met verversckingslokaal daarin te vestigen. Ik betuig namens de gemeente mijn welge- meenden dank aan allen, die tot verwezen lijking van dit plan';bebben medegewerkt. Vele onderhandelingen zijn er toe noodig geweest, maar van alle kanten was men zeer bereid willig, zoo dat op 1 Juni 1895, naar ik hoop in latere jaren met genoegen zal worden te ruggezien, omdat onze gemeente, die, belaas, door bet bombardement bare bezienswaardig heden grootendeels verloortoen weder in bet bezit is geraakt van eene merkwaardig heid, die zeker voor vreemden eene aantrekking te meer zal zijn om ons stadje te bezoeken. Het is waar, in andere steden van ons land vindt men over het algemeen veel fraaie collection oudbeden, doch zeker is bet ook dat menige gemeente ons dezen toren zal benijden, die zoo uitnemend geschikt is om de histo rische berinneringen clezer oude veste te be waren. Heden wordt dan, zooals de beer Gewin daar straks zeide, de voorspelling ver vuld, die werd gedaan bij de opening der Oudheidskamer in 1S90 ten Raadhuize, en die op initiatief van wijlen den beer Willem Van der Os tot stand kwam. Helaas, onze jeugdige vriend, die toen tegenwoordig was, beeft dezen dag niet mogen beleven. Hij was met hart en ziel Vlissinger van jongs af aan, ven zijn wij zeker in de eerste plaat-s aan hem deze verzameling verschuldigd. Het was dan ook niet meer dan een dankbare plicht, dat een gedenksteen ter zijner nagedachtenis, die welwillend aan de gemeente geschonken werd, bier geplaatst is met zijn portret daarboven, opdat men in latere jaren nog aan den trou wen jongen man, die zooveel van zijne ge boorteplaats hield, zou terugdenken. Ik heb hem zelf, belaas, slechts korten tijd gekend, doch ben overtuigd, dat Vlissingen veel, zeer veel door zijn overlijden beeft verloren. Wat zal bij zich al niet illusiën gemaakt hebben om na afloop zijner studiën zich te Vlissingen te vestigen en al zijne krachten in bet belang dier gemeente te besteden, en zeker had bij nog veel tot stand gebracht. Ik ben overtuigd dat, bad bij heden bier tegenwoordig mogen zijn, bij zich in zijne stichting zou hebben verheugd, en, vertrouw ik, dat nu dat niet zoo beeft mogen zijn, dat bet voor zijne familie toch zeker een voldoening zal zijn, dat men hem op dezen dag dankbaar buide brengt voor betgeen bij voor Vlissingen ge daan beeft. Een woord van welgemeenden dank aan de Oommissie van de Oudheidskamer, die sedert bet beengaan van Van der Os met loffelijken ijver op den ingeslagen weg voort ging en steeds trachtte de collectie te ver meerderen, die thans, ik duri bet gerust zeggen, een zeer goed beeld van de historie onzer stad geeft en dat wij gaarne, zooveel in ons vermogen is, zullen trachten de ver zameling in stand te houden en te vermeer deren. Een woord van dank zij hier nog gebracht in bet bijzonder aan de heeren Kalbfleisch en Dommisse, leden der Commissie, die in de afgeloopen week al hunne krachten inspanden om de Oudheidskamer in orde te brengen. Ik geloof dat zij met voldoening op bun ar beid kunnen terugzien. Een woord van dank verder aan den beer Frederiks, die met bet toezicht op de restauratie belast was en ons steeds op ae meest welwillende wijze ter zijde stond, en die mede een zeer groot aandeel in bet tot atandkomen van clit monument beeft gehad. Ook breng ik voorts gaarne hulde aan den gemeentebouwmeester en den opzichter, die alle krachten inspanden om met bet werk gereed te kooien op dezen dag, want als wij 14 dagen terugzien en den toe stand .van toen met dien van nu vergelijken, dan'is bet zeker dat men gerust kan zeggen dat er bard is gewerkt. Eindelijk kan ik nog met genoegen wijzen op de vermeerdering, die de collectie in de laatste dagen ondergaan beeft door bet wel willend in bruikleen afstaan van de schilden uit de Groote Kerk alhier, wat wij op hoogen prijs stellen, alsook door een mooie buste van onzen grooten de Ruyter, zoo bereidwillig door den beer de Vey Mestdagh afgestaan. Ik geloof, wanneer wij in net rond zien, dat wij dan trotscb op onze Oudheidskamer kunnen wezen, en hoop ik hartelijk, dat in gezetenen en andere bezoekers een aansporing in ons streven zullen zien om de eventueel nog in bun bezit zijnde merkwaardigheden betreffende Vlissingen voor de Oudsbeidskamer aan de gemeente te schenken of in bruikleen te geyen. Ten slotte zij bet mij vergund aan de Oud heidskamer, als een persoonlijk bewijs mijner belangstelling en als blijvende berinnering aan dezen dag, eene oorkonde op perkament aan te bieden, en verzoek ik de heeren leden van den Raad en aan de Commissie, als ook de heeren Frederiks en Harte die met mij te willen onderteekenen. Hiermede verklaar ik de Oudheidskamer voor geopend." Beide toespraken werden! met applaus door de aanwezigen begroet, waarna de volgende oorkonde, waarboven het wapen der stad prijkt, door den Voorzitter en de leden van den gemeenteraad, benevens de leden der commissie voor de Oudheidskamer werd onderteekend „Op heden den 1 Juni 1895 werd deze toren geopend en aldaar een gedenksteen geplaatst ter dankbare nagedachtenis aan den stichter der Oudheidskamer van Vlis singen, wijlen den heer Willem van der Os, candidaat in de Rechten aan de Rijks universiteit te Utrecht, geboren te Vlissin gen den 10 December 1864 en overleden te Utrecht den 29 October 1890. De toren werd bij Raadsbesluit van den 29 April 1893 van het Rijk in bruikleen aanvaard en gerestaureerd door de firma M. Jeras en Zonen te Middelburg onder toezicht van den heer J. A. Frederiks, architect aldaar. Deze oorkonde is ter herinnering aan bovengenoemd feit opgemaakt en onderfcee- kend door hen, die daarbij tegenwoordig waren." En hiermede was de plechtigheid afge loopen, waarna werd overgegaan tot het bezichtigen der Oudheidkundige verzame ling, die op alle aanwezigen een allergun- stigsten indruk maakte en die gerangschikt was op eene wijze, welke der commissie van de Oudheidskamer tot alle eer ver strekt. Bij het bezichtigen van al het merk waardige uit de tijden van weleer trok inzonderheid onze aandacht de steen, daar- gesteld ter eer van wijlen onzen voorma- ligen stadgenoot W. van der Os, wiens nagedachtenis steeds om zijne goede hoe danigheden, welke hij bezat, in eere zal blijven bij allen die hem leerden kennen. Op den manneren steen staat, met gou den rand omlijst, in goud en gothische letters het volgende Gewijd aan den Stichter dei- Oudheidskamer WILLEM VAN DER OS, Candidaat in de Rechten aan de Rijks- Universiteit te Utrecht. Geb. te Vlissingen d. 10 Dec. 1864 Overl. te Utrecht, d. 29 Oct. 1890. Valle deze Oudheidskamer een druk be zoek ten deel en brenge zij het hare toe het in gedachtenis houden van die mannen, wier namen hier met eere vernield worden. Een goudsmid te Schoonhoven bad in bet begin der vorige week in zijn winkelkast behalve veel moois, een onvoldane rekening liggen ten name van een stadgenoot. Deze, be nieuwd wat toch al die menschen voor den winkel moesten doen, kwam ook een kijkje nemen, maar raakte, op bet gezicht van bet briefje zoodanig uit zijn plooi, dat bij eerst den winkelier wat gepeperde lieflijkheden naar het hoofd gooide enten slotte een vleesch- mand door diens prachtige winkelruit. De rekening was daarmee echter niet voldaan, integendeel, de goudsmid stelde een eisch tot schadevergoeding in en de politie gaf den driftigen jongeling proces-verbaal. Te Meppel kwamen Dinsdag bij de her stemming 615 van de 694 kiezers op en te Renswoude (district Amersfoort) zat bet stem bureau den beelen dag om2 (van de 78) kiezers te ontvangen, of misschien zelf niet één, daar vermoedelijk toch wel 2 van de 3 leden van bet stembureau zeiven zullen hebben gestemd. De hoofdprijs van de Amsterdamsche tentoonstelling bestaat uit een masief gouden zuil van 1 meter boog, of als de gelukkige trekker dit liever wil, eene som van 100,000 gulden. De gouden zuil bestaat tot nu toe slechts in model; er bestaat .groote kans dat zij niet in natura zal beboeyen gemaakt te Worden. Op de tentoonstelling te Amsterdam moe ten Donderdag eenige Franscbe exposanten met hunne dames, die den voorloopig gesloten in gang in de Van Baerlestraat toch wilden bin nendringen, nog al tamelijk ruw door eenige bewakers, later gesteund door eenige werk lieden van bet terein, behandeld zijn geworden. De Franscben dienden bun beklag in, en bet gevolg was dat dien dag alle Fransche exposanten hunne etalages sloten. Het uitvoer- rend comité beeft een werkman, die werkelijk onnoodig ruw was, ontslagen. Nader bericht men over dit geval dat de vechtpartij bet gevolg was van een misverstand daar de Franscbe exposanten meenden dat de ingang va* de Van Baerlestaat, waardoor zij enkele werklieden hadden zien binnengaan, ook voor ben openstond. Het geschil is than,s uit de wereld. Het uitvoerend comité zal per dienst order de beamten tot wat meer beleefdheid aansporen, d.w.z. niet zoo vlug met de vuisten te zijn. De Franscbe uitstallingen zijn weder Volgens telegram var. Lloyds van 30 Mei is bet Ned. stoomschip Minister Tak van Poortvliet van Rotterdam met lichte schade, door aanvaring met een onbekend gebleven schip, te Hul) aangekomen. Naar men verneemt, zal men met bet lichten van de Saluk wachten tot spriugtij, hetwelk eerst over S dagen zal zijn. Te Antwerpen kocht dezer dagen iemand op eene verbooping negentien doodkisteu. Gewoonlijk vergenoegt men zich met eén exemplaar. Een Berlijnsch blad geeft met eenige cijfers op wat bet verblijf te Kiel van 29,000 zeelieden gedurende *de feesten aldaar zal kosten. Dagelijks is noodig: 14 ton versch .vleesch, 1000 liter melk, 6000 liter bier in vaten, 10,000 flesschen bier, 15,00 flesschen wijn, en bijna 100 flesschen verschillende likeuren. Een Duitscb statisticus beeft berekend dat de ruimte, die een schrijver met zijn pen in een uur doorloopt, ongeveer 250 meter is. Bij bet schrijven voert de pen gemiddeld bij elk woord 16 bewegingen uit. In Japan vertegenwoordigde bet vorige jaar het direct handelsverkeer met verschil lende landen eene waarde van 230 millioen 728 duizend dollars. Nederland, dat vroeger in Japan zulk een beduidende rol speelde, .komt in dat bedrag voor met eene som van slechts 167,000 dollars, d.i. nog 6000 dollars minder dan in 1893. Hard labour, (dwangarbeid.) Deze straf, waartoe Oscar Wilde veroordeeld werd, is een straf, die de wet verbiedt op langer dan twee jaar te stellen, omdat er weinig voor beelden zijn dat veroordeelden het langer uitgehouden hebben. Die arbeid geschiedt in den tread-mill, de tuehtmolen, die door de veroordeelden in beweging wordt gebracht. Men verbeelde zich een reusachtig wiel, waar van de stralen 4 meter lang zijn en welks oppervlakte verdeeld is in schepborden, onge veer gelijk aan die van een raderstoomboot. Dit verschil is er echter tusscben deze, dat de schepborden van een stoomboot op bet water werken tengevolge van eene inwendige drijfkracht, terwijl de trcad-mill zijn beweging van buiten ontvangt en alleen verkrijgt van de met dwangarbeid gestrafte mannen. In bet bovendeel der oppervlakte loopen de spaken uit op kleine cellen. In een dier cel len gebracht, is de veroordeelde gedwongen zich met zijne beide handen hangende te houden aan twee ringen, die boven zijn hoofd schommelen, en met al de kracht van zijn lichaam met zijn voeten op de onder hem doorgaande spaken te drukken, ten einde bet groote rad, dat bij niet eens ziet, in be weging te houden. Als bij aarzelt, mag een achter hem geplaatste bewaker hem een zweepalag toedienen staat bij stil, dan maken zijne voeten op ruwe wijze kennis met bet rad struikelt bij, dan stelt bij zich bloot om zijn zwakheid inet een gebroken been te betalen. Weigert bij, dan wordt de straf met de cat o' nine tails toegepast. Dit strafwerk tuig is van dun gevlochten koper gemaakt, neemt bij den eersten slag reeds bet vleesch weg en maakt bij den tweeden diepe wonden. Het werken in den tread-mill is zoo af mattend dat de gevangenen er slechts ge durende drie uur daags in mogen werken anderhalf uur 's morgens, anderhalf uur na bet eten. Bovendien is de arbeid nog verdeeld voor elke periode, nl. en tien minuten trappen en vijf minuten rust. De gevangene werkt zestig minuten en rust een half uur. Buiten den tread -mill geniet bij nog geen rust, maar moet zwaren arbeid verrichten. Hij moet hv. oud touw plukken, geteerd of niet. Men moet een Engelacke gevangenis bezocht heb ben om te begrijpen welk een marteling zulk een werk is. Na verloop van een dag lijden de .vingers van den veroordeelde er reeds sterk onder. Het vel wordt beet en dun, valt af en bet bloed vloeit. De dokter brandt de wonde, en de'man moet weer aan 't zelfde werk. Er is geen sprake van dat de lijder zijn lijden zou kunnen verlichten met geld, waDt in de gevangenis wordt dit niet van buiten geduld en, altijd, gevallen van ziekte uitgezonderd, wordt hem gevangeniskost ver strekt, die bestaat uit eeu pond vleesch per week, bet overige in brood, ook in groenten. Dat is in 'tkort de lichamelijke straf, de moreele bestaat hierin dat de gevangene en de zijnen door een soort van tijdelijken dood worden getroffen. Gedurende de drie eerste maanden van zijn straf schrijft bij aan nie mand en ontvangt van niemand eenig be richt. Gedurende de eerste zes maanden ont vangt bij geen bezoek. Later kan hij op be paalde dagen bezoek ontvangen. ,Wat zijn lot nog verzwaart, is dat geen arbeid gemeenschappelijk verricht wordt. Hij beeft een cel voor den tread-mill, éen voor bet touwpluizen, éen met een bed van planken voor den nacht. Dat is nu de bard labour de afschrik van alle Engelsche boosdoeners. Tegen ongedierte bij de kippen is, zegt men, geen radicaler middel dan een konijn bij de kippen te laten loopen. De lucht yan dat dier schijnt de parasieten te verjagen. Om paarden tegen het lastige steken van vliegen te beschermen. -Daartoe wasgebe men de meest geplaagde deelen met een oplos- sing van azijn en water. Een mengsel van 1 liter azijn in 1 liter water is meestal vol- doende. Men kan anders de oplossing wat sterker maken. Niet op zijn mond gevallen, Eeu aardig antwoord wordt verteld van een Ier, die een Engelschman als gids verstrekte in zijn land. Toen zij bij een heuvel kwamen, werd ter toelichting medegedeeld dat dit de «Duivels- tafel" was, terwijl wat verder een boog punt, »Duivelsstoel" werd gebeeten. »'t Schijnt dat De Duiyel nogal wat bezit tingen beeft in deze buurt" zei de Engelschman droog weg. »Ja, maar hij ie een uitwonend eigenaar, bij buist in Engeland," luidde het antwoord. Per telegraaf. 's GRAVENHAGE. Generaal Vetter werd beden met veel warmte te 's Hage ontvangen, waar bij ruim 2 uur aankwam. Aan bet Holl, spoor werd bij eerst afzonderlijk door de ministers van Koloniën, Oorlog en Marine, begroet. In eene hartelijke toespraak zeide de minister van Koloniën dat bet land in hem bet gebeele Indische leger en vloot huldigde, en hoopte dat bij kracht zou terugvinden om, mocht bet noodig zijn, voor bet Vader land weer de sabel uit de scbeede te trekken. Generaal Vetter dankte hartelijk voor ds buide aan bet Indische leger in hem gebracht en voor den steun der regeering. Daarna werd de generaal door de commissie van au toriteiten ontvangen, door den vice-admiraal Roelltoegesproken en de eerewijn aangeboden. Vele bouquetten werden aangeboden. LeVöii- dige toejuichingen vielen hem ten deel. In een open rijtuig werd de generaal naar bet hotel des Indes gebracht. Burgerlijke Stand van Vlissingen. Van 25 Mei 1 Juni 1895. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD J. Laemoes, wedr. 50 j. en L. Geervliet, jd. 49 j. F. H. Schmidt, jm. 25 j. en T. J. H. Mos, jd. 21 j. S. M. Visser, jm. 22 j. ea P. E. Braamse, jd. 28 j. H. Guillaume, wedr. 60 j. en J. A. Plugge, jd. 56 j. F. Embregts, jm. 27 j'. en J. G. Künmel, jd. 20 j. BEVALLENS. J. Baljeu, geb. Zomie- vijlle, d. E. J. Janssens, geb. Timmei- man, d. C. R. van den Berg, geb. Bal makers, z. M. de Nooijer, geb. .Verspoor, d. D. Leniere, geb. Missuwe, d. A. Reedeker, geb. Klijn, d. J. Stroo, geb. Maas, z. A. Grootjaus, geb. van der Schragen, z. P. M. A. J. C. van Don kelaar, geb. Scheijbeler, d. J. van Mo lenbroek, geb. Geschiere, d. D. Vos, geb. Gunst, d. E. Jonkman, geb. van Huizen, z. J. Laernoes, geb. van der Burg, z. OVERLEDENW. M. Slaat, wed. van F. Wibaut, 70 j. E. L. M. Aspeslagh, man van J. Remaut, 52 j. ZEETIJDINGEN. liet Engelsche stoomschip „Ferrum" kwam heden middag alhier biunen met een ladiug stalen platen bestemd voor de Maatschappij „De Schelde.* Het Nederlaodache stoomschip „Ariadne* pas seerde heden van Marseille met bestemmiog naar Antwerpen, 348e STAATSLOTERIJ. Prijzan van 100 en kooger. Donderdag 30 Mei, 5e kl. 15e trekking. Ho». 2177 3491 7493 11836 14806 16245 18197 19062 1 100. Hos. 4504 6343 7131 12878 14324 18935 1 200. Hoe. 3101 669S 7378 19571 f400. Noe. 11379 18755 f 1000. Vril'dag 31 Mei, 5e kl. 16e trekking. Hoe. 1709 4768 8103 9511 11184 17767 19705 f 100. Noe. 2119 2210 14499 14701 19246 20193 f 200. Hoe. 4867 4957 659810715 13158 18677 f 400. Nos. 4315 15010 i 1000. Ho. 16091 f50000. SGADKTBERICHT EN. Vlieringen, 31 Mei, Boter van f 0.90 tl f 0.95 per Eieren f3.50 per 104otuke, Kleine U Prijs per Afzonderlijk^ alle Boekhai Eenig Agent vooi Co., te Parjjs Niet alleen de s< schutters van Sc! die van Charlois e gevolge der iulij dienstdoend gewoi zich nu echter voc ters twee uren zul het exercitieterrein weer twee uren oi Is, zou men bijl schutterij, zooals z< waard, dat er ééi loopt? vraagt de M De Schutterij wet Hl 1 felijk. Reeds veertij' het toenmalige Gevers van Endeg< Binnenlandsche Zal begreep, hoe deze te slapen kon le' schutterij niet geo toenmalige ministe ingeslapen en van j gers heeft waarschi er een slapeloozen n Maar aan het Ne< de wet inmiddels d Door den -heer G, I te Kralingen, is f I waterstaat een plar making der Zuidel du gemaakte plai I Volgens het hoofg? I heer Prins wordt el I Zuiderzee binnen I IStavoren bedijkt, A IJselwater op te nel cieele en technisch™ I tegen het maken vil leen buitengewoon fl I deels worden vermij weggenomen. Bove staande toestanden i I Holland, Friesland, nagenoeg geheel 01 de meestal veel t j handelingen met bes- I scheepvaart en an< I tot een minimum te 1 Zooals het plan zich door groote eJ jaan en verdient x I grondig onderzoek. M F E IJ I L «Ge hebt nooit mfl |°au, dan op dit oogH schoon ik den sta l I bedoelt, zoo ben ik vernemen, waarheeiM "Ik vind u, mi' standpunt, dat ge len dat ver boven rerheveti is, maar |ue dood uwer ouel Itanden verscheurd, |<l IjKen knoopt jbroedeiiiEg °1 u niet gesclfl waarin ge s

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 6