YLISNIMSCHE COURAKT. CHT eo ONSCHULD. I mm [Lijfrente, ie HUUR: d Te Huur ;to Jongen, (kershediende. te Dienstbode ke Dienstbode, keumeid. ter-Schelde. No. 64. Maandag 3 Juni 1895. 33Jte Jaargang. Gemeentebestuur. FEUILLETON. Sociaal-democratische wenschen. Dnilolijk Infantilis narlijkurliii lijfronle vnor f 10(1 gp.itnrl kapitaal. 1 JUKI. WONING. Adres: I Lzn., Steenenbeer 1.17, NHUIS, van alle ge- i. Te bevragen Betje IO. 58. jen KANTOOR wordt nd schrijft. Eigenhandig jen, letter D, te bezor- eau dezer Courant. ;evraagd een flinke C. SPECKENS, in klein gezin. Adres urant. wordt bureau dezer courant. >on wordt gevraagd, om it te treden, eene flinke getuigen onnoodig zich Adres: Hotel Gouden R A IU D I E N S T. igen en Middelburg t. t t; Remise: Tm. 4 60 (elleon op i Zeilmarkl8,9.30, II.— 2.46, 3.30, 4.16, 5—, 5,5!, 10.15. 'g Naar Zeilmarkl Vlissinjmt werkJsgeu.) 6.30, 8.45, lü.l! 2 50, 8.35 4.20, 5.06, 10,20. 11.—. bie Havendienst. n. 6.-, 6.20, 7,—. 7 10, S.2Ü, i.—10.20, 10.40. 11.—. 11.80, 0 140. 2.-, 2.20, 2.40. 3.-, 5.10. 5.30, 5.50, 6.40, 7.20, 7.«i s: rm. 6.10, 6.40. 720, 8.-, 50, 10.10. 10.80. 10,50. 11,1' 0. 1,30, 1.60, 2.10. 2.80. 2.60„ .30. 5.20. 6 40. 6.— 6.60, Mei 1895. JD 0') Tra 11 45 nm 3 30 en 6 M j*) nm 12 15 dm 4 en 10 10 NIET gemankt, okenskerkc Tm 8 40 Neuzen 9 10 aar Hoofdplaat nm. 1.60 Breskena 2.2U Vlissingen 2.60 Vrijdag Tm 7 10 vra 11 46 un*3 30 6 7 30 nm 12 06 3 606 7 40 Tm 10 10 150 4 8— 10 30 2 10 6 0! Neuzen, Breakem* (en afgegeven, gel» BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G, L. DAtTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Uithoofde van het Pinkster feest verschijnt de Vlissing- sche Courant aanstaanden Dinsdagavond niet. BURGELIJKE STAND. De Ambtenaar van den Burgelijken Stand der gemeente Vli9singen, brengt ter algemeene kennis dat op Muaudag (2a Pinksterdagde awgifte van Geboorten en Overlijden kunnen geacnieden van des middags 12 tot 1 uur. Vlissingen, 1 Juni 1895. De Ambtenaar voornoemd, C. MORTIER. NATIONALE MILITIE. Onderzoek der Verlofgangers van de Militie te Land. De Burg. eu Weth. van Vlissingen, Gelet op art. 2 ran het besluit ran Jeu Commissaris der Koningin in dezo Provincie Tan den 8sten Mei 1895 (Provinciaal blad no. 45). Koepen bij dezo op Allo in deze gemeente Tronende verlofgangers van de militie te land, onverschillig tot itelke lichting zij behooren voor zoover 2ij vóór 1 April 1895 in het genot van onbepaald verlof zijn ge- itelil om op Vrijdag den 14 Juni 189», des voormiddags te 9urea, vóór het Raadhuis dezer ge meente te verschijnen, gekleed in uniform, voorzien van door hen van het korps medegenomen kleeding en uitrustingstukken, van ban zakbnekjo en van hun verlofpas, ten einde, overeenkomstig art. 189 der mili- tievret, door den militie-eommisaaris te worden onder- tocht. Verder wordt te kennen gegeven dat, zoo een ver lofganger. uithoofde van ziekte of gebreken bniten staat i) voor den militie commissaris te verschijnen, daarvan niterlijk vóór den dog der inspectie bij den Burge meester zal moeten worden ingediend, een behoorlijk gezegeld en gelegaliseerd attest van den be handelenden geneesheer. Een ieder, wicn zulks aangaat, wordt mitsdien ern- itig aangemaand, om zich ten voorschrcvon dage, nur en plaats te doen vinden, teneinde zieh niet bloot te itellen aan de straffen bij de wet bedreigd. Wordende voor zooveel noodig herinnerd aan de navolgende bepalingen der wet op de nationale militie lo de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen oi den dag waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde dezo lijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 133) !o. de Verlofganger, die zich in eene andere gemeente glit vestigen, goeft daarvau konnis aan den Burge- meciter zijuer woonplaats. BÏDnea dertig dsgen na den dtg, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich evenzeer aan bij deu Burge meester dier gemeente, opdat zijn Terlofpns ook door kern voor grzieworde geteekend (Art. 134); 3o, de verlofganger ven de militie te land m8g zich, zonder toestemming van den minister van oorlog, niet linger dan gedurende vier wtken bniten 'a lands bege- «n (Art. 136); 29.) wDat is een man, die mijn volle sym pathie bezit. O, mijn zoon, wat een geluk zou het zijn, als je zoover je zeiven kon overwinnen, dat je de vriendschap, die hij je mama betoont, beantwoorddet met hartelijkheid, in plaats van je met haat en vijandschap tegenover hem te stellen. Mocht ik den dag beleven, waarop jelui net met elkander eens werdt, dan zou dat de gelukkigste dag mijns levens zijn." "Ik moet erkennen, mama, dat ik niet instem met uw oordeel over het karakter van den advocaat, maar daarom moet u niet gelooven, dat ik volstrekt niet 4o. de verlofganger, die de artt. 133, 134 cm 1S6 niet ualecft, wordt in werkelijken dienst geroepen en gedurende twee maanden gehouden. Do duur vsu dezen dienst wordt bepaald door dsn minister van oorlog (Art. 137); 5o. de verlofganger van de militie te land. die bij opaubare kennisgeving is opgeroepen om door den inililie-cominisaaris te worden onderzocht, verschïjot bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en tan zijn verlofpas (Art. 138, 189 en 140); Go. de verlofganger van ds militie te land is aan de militair* rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderin gsdureuden den tijd, dien het onderzoek voor deu militie-commissaris duurt, en, in het algemeen, wanueer hij in uniform gekleed ia (Art. 130); 7o. behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in do naastbij gclegeu provoost of het oaastbij zijnde buis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris wordou opgelegd aan den verlofganger-, a. die, zonder geldigo reden, niet bij het onderzoek verschijnt b. die, daarbij verschenen zijnde, zondor geldige reden, niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voor werpen c. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden d. die kleediug- of uitrustingstukken, aan een onder behoorcude, als de zijne vertoout (Art. 141) 8o, onverminderd de straf in het voorgaaud artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op daartoa door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op do iu art. 110 voorgeschreven wijze, voor hem to verschijnen om te worden onderzocht (Art. 143) 9o. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt nan het feit, sub 4o van srt. 141 bedoeld, of Diet, overeenkomstig art. 143. voor den militie-eom misaaris verschijnt, of, aldaar verschenen zgadc in het geval verkcort, sub 2o en 3o vau art. 141 vermeld, wordt in werkelijken dieast geroepen en daarin gedu- reude ten hoogste drie maanden gehouden De duur van dezen dienst wordt door don minister van oorlog be paald (Art. 144); lOo. de verlofgaugor, die niot voldoet aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behaudeld (Art. 145); 1 lo, elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwil lige verbintenis, voor den tijd van zes jaren of langer, worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk iu 's Rijks overzeesohe beziltiogen jplaata- vervaugera echter niet bij de zeemacht of het korps marinier» gedurende het eersto jaar van hunnen dieust- tijd (Art. 9 en 74) iro. aaD de bij de militie te land ingelijfden, dié verlangen na volbrachten oefoniDgsiijd minstens voor zes maanden ouder de wapenen te blijven of ie komeo, zooder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt dit vergund (Art. 126). Vlissingen, den 1 Juni 1896. De Burg, eu Weth. voornoemd, '1UTEIN NOLTHEN1DS- De Seoretaris, J. H. C. BUSING. Onveiligheid vaarwater. Do Burgemeester van Vlissingen, gelet op de mededeeling van den Heer Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 25 dezer ongenegen ben, mijn misschien onjuiste meening door terechtwijzing te laten veranderen. Integendeel, ik beloof u, dat ik mij langzamerhand wel wil laten over tuigen, dat uw ervaring u op den rech ten weg gebracht heeft. En wanneer ik dat erken, blijft er nog slechts één schrede over, om uwe wenschen vervuld te zien." A an die belofte wil ik mij houden en wanneer je naar mijn goed overdachte plannen handelt, zal je daardoor een on verwacht voordeel te beurt vallen." Zoo verliep het gesprek op vreedzame wijze tot het uur, dat mevrouw Lund gewoou was naar bed te gaan. Naar dat oogenblik had Walther met groot ver langen uitgezien. Nauwelijks was zijn mama weg, of hij vroeg zijn zuster uOch, Edith I breng mij de kleeren eens hier, die Carringshliff teruggezon den heeft. Alleen als ik ze zelf onder zocht heb, zal ik gelooven kunnen, dat zij niets bevatten van hetgeen wij ver wachten." hreugt Ier konnis van belanghebbenden dathetvoor- nemtn bestaat, tot hot honden van schietoefeningen als volgt .- a. op i9 Juni a. s. en volgende dagen voor het Fort aan den Hoek van Holland, in Z W richting, op eeD schijf geplaatal aan do Z-zijde van denNiOTl- wen Rotterdamsohen waterweg. b. op 2 Juli a. s. cu volgende dsgen voor het Fort te IJmuiden, op eet schijf, welke in zee gesleept wordt, biuneo den sector van UC°, tusschen de peilin gen.- Fort IJmuiden No. 46° O. en Z. 45° O. c. op 24 Juli a. s. en volgande dagen voor hetFort op de HaV88ens, op een schijf, welke voorbij het Fort wordt gesleept, binnen een sector van 121°. tus schen de peiliogen.- Fort op de Harssens Z. 45° O. en Z. 79° W. d. op 31 Juli a. a. eu volgende dagen voor het Fort op de Harssens, op ecu schijf, welke voorbij het Fort wordt gesleept, biuueu een sector vtn 45", lus- schen de peilingen: Fort op de Harssens Z 4t' W. en Z 90" \V. Voorts op schijven, geplaatst op deu Zuidwal op de peiliugFort op de Harssens ongeveer Z. 45b", Op de dagen dat gevuurd wordt, znl van het betrok ken Fort ecno roode vlag waaien van minstens écu uur vóór den aanvang der oefeniugeu tot het einde daarvan. Vlissingen, 29 Mei 1896 De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTIIENIUS. 1 M W1 KI 1B 0. Verleenen van vergunningen tot het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De Burg, en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875, (Staats blad uo. 95), brengen ter algemeene kemnis dat bij hun besluit van heden vergunning is verleend aan J. W Jobse, wonende alhier, tot het oprichten van eene loodgieleriwerkplaats in perceel wijk C no 76, aan de Groote Markt. Vlissingen, 30 Mei 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHEN1US. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Ill {Slot.) Aan het slot van ons vorig- opstel maakten wij de opmerking, dat in het programma der sociaal-democratische arbeiderspartij herhaaldelijk stellingen worden aangetroffen, die zeer goed te verdedigen zijn en die niet merkbaar af wijken van de wenschen van andere partijen, die krachtigen vooruitgang en afdoende hervormingen in hun vaandel hebben geschreven; enkele zelfs, die ieder weldenkende gaarne zal onder steunen. Welk echt beschaafd menscli zou niet gaarne zien, dat de geesel van den oor- Zijn zuster verliet daarop de kamer en keerde na eenige minuten met een pak kleedingstukken terug. Met stillen wee moed keek Walther naar de stukken, die zijn zuster voor hem op de tafel uit spreidde. Daar lag de eenvoudige, zwarte japon, waarin zij de kamer binnenkwam op den avond, dat zij hier een toevluchts oord vonddat waren de snoezige schoentjes, waarin zij had rondgetrip- peld. Och, waar was zij, aan wie zijn geheele hart hing? Zou hij wel ooit weer in haar nabijheid zijn en in haar blauwe oogeu kijken Edith begon opnieuw alles te onder zoeken en Walther hielp daarbij. Hij had een mesje uit den zak gehaald en tornde daarmee iederen zoom, iederen uitslag, iederen naad los. Zelfs geen ba lein van het korset werd overgeslagen. Weldra lag alles uit elkander getornd, maar zij hadden niets gevonden. „Jehebt gelijk, Edith!" zeide hij. „Al onze moeite is te vergeefs geweest. Breng nu alles weer naar je kamer. log van de aarde werd weggenomen, dien vijand van alle welvaart, beschaving en zedelijkheid. En wat zou natuurlijker zijn, dan dat de verschillende volken hunne telkens voorkomende quaestiën naar vaste regelen door bevoegde rech ters deden heslissen Beslissing van in ternationale geschillen langs scheids rechterlijken weg, het is het grootsche en schoone einddoel der beschaving, waarnaar de volken van den nieuweren tijd met hunne beste krachten bekooren te streven. Het verlangen naar zulk eene regeling in haar vaandel te schrijven, het strekt elke partij tot eer. Ook andere wenschen zijn zeer te billijken. Wij stippen die nu hier slechts iu het kort aan, omdat menig punt ons later opzettelijk zal bezighouden, ook in verband met de staathuishoudkundige beschouwingen, die wij voornemens zijn van tijd tot tijd op te nemen. Volledige scheiding van kerk en Staat is een maatregel, waarvan de billijkheid bijna door niemand meer wordt ontkend de vrije en van den Staat onafhankelijke kerk moet leven in den vrijen en van de kerk onafhankelijken Staat. De in voering van een Staats-erfrecht is zeer verdedigbaar. De afschaffing van alle belastingen op de noodzakelijke volks behoeften (er zijn er trouwens niet veel meer) kome hoe eer hoe liever. Krach tige voorzorgen ten bate der algemeene gezondheid en veiligheid, verbetering van arbeidswoningen en strenge keuring van levensmiddelen, men behoeft toch waarlijk geen sociaal-democraat te heeten om hiermede in te stemmen. Een arbeids wetgeving, die allen omvat, eene bijzon dere regeling van den vrouwenarbeid, een verbod van den arbeid van kinderen, beneden 14 jaar, de invoering van kamers van arbeid, 't is op zich zelf genomen, al heeft men er ongetwijfeld overdreven verwachtingen van, zeer gewenscht. Maar zou men het wel gelooven, dat zulke verstandige dingen kunnen gezegd, worden door menschen, die onmiddellijk daarop allerlei hersenschimmige denk beelden uiten, of een aantal, in het wezen der zaak goede gedachten, op de meest onbekookte wijze te berde brengen Het is alsof het begrip van staatshuis houding voor de socialisten niet bestaat. Alles moet worden gebracht ten laste Hij nam nog even een der schoentjes in handen, terwijl hij met liefde aan haar dacht. Daar scheen het hem toe, of de witte voering een weinig verscho ven washij tastte er in met zijn vin gers, de voering week ter zijde en daar viel een snipper papier, zoo groot als een postzegel. Er stond niets anders op dan: „Worcester, Dr. Broun." Sedert het bal hij lord Norman waren reeds verscheidene dagen verloopen. De meeste ongehuwde heeren hadden reeds aan hun plicht voldaan en een bezoek hij den gastheer gebracht. Slechts enkelen waren hierin nog nalatig en onder dezen behoorde lord Rumsdale. Juist van hem had Alice verwacht, dat hij onder de eersten zou zijn, die volgens het gebruik een bezoek brachten, en tot dit oogenblik was zij in hare verwachting teleurgesteld. Op den avond van het bal had zij hem eene plaats aan haar zijde toegestaan, eene gunst, waarom vele heeren drin gend verzocht hadden, die yeel meer

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1