VLISSIMSdE ('01RWT FERBOUWING KOLEN M )E SANDE. iergoederen, sieren en Breiwol. nstelling, JOS. OVAA.jI 19 5. 0 rhamworst fkoop a contant, 'SSING 3SS1NG, 4UUR: Te Huur Meid e Dienstbode No. 63. Vrijdag 31 Mei 1895. 33ste Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. ORTEN VAN OALS jtalons, Onderlijfjes, ansoppen, Kousen, en enz. r BREIKATOEN. I? T T 15 1\!. eurige en pittige I rooken wil, neme ^igaar, Wereld- £7 ig, Amsterdam H ander merk van cwaliteit overtreft, rf terkrijgbaar bij k Zn. f heden: aangevoerd van elders, per ons. firma Hakker, Kleine Markt. is, Gelakte Kachels, koestellen, geëmail- eedschap, enz. TROMP, Groenewoud. Uduard A Iphons, schip- AKER, met le kwali- 1HEL en HAARD- F. C. TIMMERMAN. Zaterdag, Kaaskade. 3.AYESTEIN. WONING. Adres Lzn., Steenenbeer 1.17. HUIS, van alle ge- Te bevragen Detje Gouden Leeuw, klein gezin. Adres fant. 1 A Ml I» I E W S» T. en en Middelburg v v Semis* tni. 4 60 (alleen op Zeilmnrkt8,9.30, II.— 2.46, 3.30, 4.16, 6—, 6.55, 0.15. Naur Ziilmnrki 7lis tinge* iTerkdagen.) 6.30, 8 45, lU.H 2 60, 8.35 4.20, 5.05, 6.- 0.20. 11.—. Unveudicuat. 6.-, 6.20, 7,-. 7 60, 8 20, -. 10.2O, 10 40. II.—. 1120, 140. 2.-, 2.20. 2.40. 3.-, "0. 5 30, 5.50, 6.40, 7.20, 7.46, rm. 6.10, 6.40. 720, 8.-, 10.10. 10.30. 10.60. 11.10 1.80, 1.60 2.10. 2.30. 2.60,. 4.30, 6.20. 6.40, 6,-, MP» BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot.e letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DAT7BE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. 03@S3SE3EBS'2$ABESEï De Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat de Oudheidkundige verzameling dezer gemeente is overgebracht van het Stadhuis naar den Gevangentoren aan den Noordzeeboulevard dat de Oudheidskamer in den Gevangen toren voor het publiek toegankelijk is gesteld tegen betaling van f 0,25 per persoon en ge opend zal zijn gedurende de Pinksterdagen van één tot vijf uur namiddags. Vlissingen, 29 Mei 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. O. BUSING. Zooals wij reeds gisteren bij aanplak king aan ons bureau mededeelden, was de uitslag der herstemming voor een lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Middelburg, dat met 1874 stemmen her kozen werd de heer C. L. van Woelde- ren (lib). Op den heer J. Bos A.Jzn. (antir.) vereenigden zich 1679 stemmen. Voor deze herstemming werden door de verschillende gemeenten in Walcheren 8995 tegen 8570 stemmen voor de ver kiezing op 14 Mei uitgebracht. Van on waarde waren 42 stembriefjes. De verhouding der partijen in de Prov. Staten is thans 18 liberalen, 3 6 antirevo lutionairen en 6 katholieken, en een lid, dat zich bij geen der partijen aansluit, (1 vacature). Overigens was de uitslag der herstem mingen voor de Provinciale Staten in het overige van het land als volgtTe Leiderdorp werd gekozen de heer S. baron van Heemstra (antir.) met 1189. Te Schiedam de heeren S. A. Maas (lib.) met 783 en M. van der Laan (libmet 752 stemmen, 's Gravenhage, de heeren Borret met 1691 en Michels Verduijnen, met 1639 st. (beiden kath.). Nieuwer- Amstelde heer P. Ledeboer (lib.) met 1166 st. Zegwaardde heeren Blussé (lib.) met 1773 en van Fisenne (kath.) met 1135 st. Schagen, de heeren Kaan (aftr. lib.) met 1201 en Schemerhorn (protectio nist) met 1356. Amersfoortde heer D. P. Hamers (R. Kmet 367. Oldebroeh de heer jhr. van Asch van Wijck (antir.) FEUILLETON. 28.) »Het allodiaal goed, dat hij erfde, kan niet verhypotheekt of verpand worden, en de inkomsten daarvan zijn zeker groot, maar deze zijn door den vader van lord Ralph grootendeels verpand. Wanneer de tegenwoordige eigenaar zijn uitgaven moest bestrijden uit het overblijvende Tan die inkomsten, dan zou hij aan het leven geen hoogere eischen mogen stel len dan een gewoon burgerman/' >Ik begrijp nog niet, mijnheer Brun- ton, over welke andere inkomsten hij beschikt." #Dat wilde ik u juist ophelderen, mijn met 896 st. Assen, de heeren Huges met 879, Borgesius met 876, Brouwer met 778 en mr. E. Pelinck met 636 st. (allen libMeppel, de heeren K. E. Bor ger (libmet 1336 en A. ten Klooster (antir.) met 1062 st. Hoogeveen, de heeren K. E. Borger (aftr. lib.) met 1136 en A. ten Klooster (antir.) met 1062 st. Al- meloo, de heer Jannink met 751 st Ommen, de heeren graaf van Rechteren met 682 en C. Piek met 642 st. JRaalte, de heeren Van Beusekom (lib.) met 781 en Van der Vegte (antir.) met 761 st. Zioolle, de heer J. Hoven (rad.) met 743, herkozen de heer De Goeyen (ged. lib.) met 713 st. Heerenveende heeren T. J. Oosterbaan met 1419 en mr. J. Sickenga met 1328 st. Bergen- op -Zoom, de heer Van Gilse met 1493 st. Heerlede heer L. Daelen met 442 st. Maastricht, de heeren Louis Regout met 740, PI. Seyd- litz met 659 en Eug. Hustinx met 625 st. Eeuwen lang is gedacht geworden dat lang slapen ongezond is, en nog in onzen tijd wordt het spreekwoord duizenden ma len tot de langslapers gerichtde morgen stond heeft goud in den mond." Nu is onze tijd een tijd, waarin wel aan meer, wat vroeger als onomstootelijke waarheid vaststond, dat brevet ontnomen wordt, maar dat het langslapen gezond en het vroege opstaan ongezond is, is toch een stelling, die alleen in het brein van een fin de siècle man kon opkomen, en wij twijfelen niet dat ook, nadat de schrijver in het bekende Engelsche weekblad Tit- Bits zijne stellingdat de morgenstond geen goud in den mond heeft, ontwik keld heeft, slechts enkelen het met hem eens zullen zijn. Men geeft toch zoo spoedig eene op ondervinding berustende waarheid niet prijs. Genoemde schrijver denkt niet gunstig van menschen, die vroeg opstaan hij rangschikt ze voor het grootste deel onder menschen, wier verstand geen gelijken tred houdt met hunne lichamelijke ontwikkeling, wezens, die niet den minsten last hebben van fijngevoeligheid en andere gevolgen van goede opvoeding. Dat slag van lieden, gaat de schrijver voort, gevoelt zich des avond te lusteloos om zich op de eene of andere wijze den vrijen tijd te korten, met het gevolg, dat men zich in hun ge zelschap verre van opgeruimd gevoelt. heer Lund. Elij is voogd over zijn nicht, de dochter van zijn overleden broeder. Zoodra zij mondig wordt, en dit zal zeker niet lang meer duren, krijgt het meisje uit de nalatenschap haars vaders een vermogen van een millioen pond sterling. De voogd heeft tot zoolang recht op de inkomsten van het vermogen, onder ver plichting het meisje een behoorlijke op voeding te geven. Ge begrijpt dus, dat hij uu in staat is om nauwkeurig aan zijn verplichtingen te Plet binnenkomen van verscheidene personen noodzaakte hen, het gesprek af te breken. Walther was niet weinig terneerge drukt door de mededeelingeu van dezen mau, wiens scherpen blik in dergelijke zaken als de onderhavige hij door jaren- langen omgang had leeren kennen. Wer den nu niet alle opgaven van mijnheer Carringshliff als de volle waarheid be vestigd Lord Norman had een nicht, die zijn pupil was en een groot vermogen bezat. Hij bevond zich in omstandighe Het feit, dat een arbeider vroeg opstaat, doet hier niets ter zakehij doet dit niet uit keus, maar gedwongen. Plet is boven dien den schrijver een raadsel hoe iemand uit vrije beweging uit zijn warm be haaglijk bed kan stappen, wanneer hij de zekerheid heeft zich aan eene voch tige, dikwijls vuile lucht bloot te stellen. Het is immers veel verstandiger te wach ten tot de zon den tijd gehad heeft alle schadelijke dampen tot zich te trekken. De gewoonte om zich aan kille atmosfeer bloot te stellen, onmiddellijk nadat men eenige uren in een warm bed heeft door gebracht, moet wel nadeelig voor de ge zondheid zijn, en iemand, die te vroeg de veeren verlaat, moet wel over geen aangenaam humeur te beschikken heb ben. Als verder bewijs haalt de schrijver ook de honden aan, die zoo verstandig zijn en toch, in afwijkiDg van de wilde dieren, volstrekt geen neiging tot vroeg opstaan aan den dag leggen. Evenzeer is het een feit, dat vogels, die door hun om gang met menschen, al is het dan ook door de tralies hunner kooien, op eene hoogere mate van ontwikkeling dan hunne vrije natuurgenooten kunnen bogen, er alles behalve op gesteld schijnen te zijn, als men hen 'smorgens vroeg wekt. Dit alles draagt er volgens den schrij ver bij toe om hem te overtuigen dat vroeg opstaan eer af-, dan aan te raden is. De schrijver heeft zich klaarblijkelijk veel moeite gegeven om zijn stelling te verdedigenof hij er in geslaagd is, laten wij aan het oordeel van deskundigen over. Het moet hem overigens een troost zijD dat zijn leer maar al te veel navolgers vindt, al geschiedt dit gewoonlijk slechts uit gemakzucht. In eene discusie over de al of niet wenschelijkheid van de polemiek tusschen wgeestverwante bladen", beweerde dezer dagen de Standzegt deHaagsche Cou rant, dat het begrip //geestverwant" nog beel wat nadere bepaling vergt. «Zoo o.a. zei het blad of //geest verwant" graden toelaat. Of //geestver want" zeggen wil geestverwant, zooals de Roode Duivel geestverwant is van Recht voor Allen en Recht voor Allen geestver want van de Baanbreker en de Baanbre ker van de Volksstem en de Volksstem van de Amsterdammer en de Amsterdam- den, die hem niet veroorloofden, te leven zooals hij gewoon was. Hij bestreed dus zijne uitgaven uit de inkom°ten zijner nicht. Over deze financieele aangelegen heid had Carringshliff gezwegen, maar dat kon hem niet als een beschuldiging aangerekend worden. Was Carringshliff verplicht, zich hierover uit te laten En dat de oude kassier geen woord repte over een dochter van den tegenwoordi- gen lord was dat zoo'n wonder Mijnheer Brunton bekommerde zich in ieder geval niet om een meisje, dat voor waanzinnig werd gehouden; zijn belang stelling in de clienten van het bankiers huis gold een geheel andere zijde van hun betrekkingen. Zoo slecht was de uitslag van zijn onderzoek, waarvan hij zich zooveel had voorgesteld. De teleur stelling in zijn verwachtingen, nu hij stellig wist van het bestaan eener nicht en pupil van lord Norman, deed hem besluiten om te trachten dat meisje eens te zien. Hij hoopte, dat die nicht in ge laat en houding een sprekende gelijkenis ■nier van de Telegraaf en de Telegraaf van het Handelblad en het Ha/ndelblcid van de N. Rott. Ct. Dit overnemend, merkte de Amst. op z/Men voelt lust, die lijn verder door te trekken en zou dan van de N. Rott. Ct. bijv. op de Liberaalvan deze op de Vaderlander, voorts op de anti-rev. Neder lander en dan op de Standaard zelve kun nen komen. Wie weet of volkomen bekendheid met de vaderlandsche journalistiek, in al hare nuanceeringen, wat nu het aanzien van een opgaande lijn heeft, niet over de Standaard heen en langs Patrimonium, BoodschapperExtra-Tij ding, enz. tot een cirkel zou doen ombuigen, zoodat men weer in de buurt van de Roode Duivel terecht kwam. Dan zou tweeërlei zijn be wezen lo. dat wij allen broeders zijn, en 2o. dat de uitersten elkander raken". De beide Koninginnen zijn Maandag te Ischl aangekomen en zullen daar een geruimen tijd verblijf houden. Door Ged. Staten van Noord-Brabant is aan de Staten aldaar een wetsontwerp ingediend, om het gebruik van rijwielen op de openbare wegen en voetpaden in de provincie met 5 'sjaars te belasten. Militairen, die het rijwiel in dienst be hoeven, ambtenaren krachtens hunne in structie, kinderen beueden den leeftijd van 12 jaar, en vreemdelingen, niet langer dan 14 achtereenvolgende dagen in de provincie vertoevende, zijn van deze be lasting vrijgesteld. Door den gemeenteraad van Roermond, dat door de Koninginnen tijdens haar verblijf in Limburg niet bezocht werd, ofschoon het de tweede plaats in die provincie is, is met algemeene stemmen besloten een brief te richten tot den Commissaris der Koningin, jhr. mr. Ruys van Beerenbroek,om aan dezen rekenschap te vragen, waarom hij de Koninginnen niet met Roermond liet kennismaken. Naar men meldt, zullen de gouverne- ments-passagiers en de aanvullingstroepen, die zich aan boord van de Salak be vonden, met het stoomschip Prins Hen- dnk, dat a. s. Zaterdag van Amsterdam naar Oost-Indië vertrekt, afgehaald en met zijn beschermelinge zou hebben, waardoor de verkeerde waan van het ongelukkige meisje zich langs natuurlij ken weg zou laten verklaren. Te ver nemen waar de lord woonde, was ge makkelijk genoeg, maar het viel moeie- lijker het uur te treffen, dat de jonge dame zou uitrijden. Hij twijfelde niet of hij zou baar bij die gelegenheid zien. Spoedig herinnerde hij zich evenwel, dat men gewoonlijk des middags tusschen twee en vier uur in de parken een rijtoer maakte en hij besloot daarom op den naasten Zondag zijn bespieding op dien tijd aan te vangen. Zoo verliepen twee dagen zonder dat er iets gebeurde om hem in zijn voor- loopige rust te storen. Toeu hij den avond van den derden dag thuis kwam, had Edith reeds met verlangen naar hem zitten uitkijken en kwam hem beneden tegemoet. Zij stak hem de hand toe en zeide »De kleeren zijn er!" z/Ah! En hebt ge het gevonden?"

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1