VLISNIMiSCHE COURANT. No. 62. Woensdag 29 Mei 1895. 33'e Jaargang. Advertentie Gemeentebestuur. inne n 1 a n d. .M.Koeiiaartl fïNG Van OW0jïl' icht", is met ale candidatuur randen ,he*j I eren, bij de herstemmino I •■en, te handhaven. 0 .al te Goes de jaarlijksche gehouden Tan den Zeeuv,-. I )ngelings-vereenigingen op I idslag. n Koophandel te Terneuzen I het zenden van een adrej I sn dezer provincie, waarin 1 e gebrekkige corresponded I toombootdienst op de Wej. n Terneuzen en and van Vlissingen. —25 Mei 1895. WD W. S. Buijs, jm. I ïVannée, jd. 25 j. P, I j. en JMeerman, jd, I luta, jm. 24 j en J. H. I 21 j. P. SieTevogel, I Poortvliet, jd 2L j. - I 25 j. en J. M. van Ka-1 B van Bavel, jm. 2:11 der Meer, jd. 21 j. A. van Overbeeke, jm. I Bakker, jd. 23. j. S. Jobse, geb. van t de Ridder, geb. van de I Veis, geb. Vrieus, z, I m, geb. Kloeg, z. T. 1 geb. de Kok, d. M, I van der Wal, z. P, I peld, d. M. Ij. Laforce, f s. P. de Rijcke, J. Suurmond, geb.l 1. Feijs, geb. On wijn, d. E E Savels, z. 2 j.-l 'elde, jd. 17 j A.M, I van M. van den Ouden, I ,n de Grijp, z. 13 m.-l d. 2 w. atsloterij. an 100 en hooger. uei 5e kl. 10e trekking. 6960,7124, 10419,12333, 7004, 9800, 12451, 19407 6630, 7815, 15704, 16304 6043, 7085 /1000. Ho. Mei 5e kl. 11e trekk. 8107, 9158, 10818, 13729, 5543, 16922, 17470, 17587, 0. Nos. 1575, 5978, 16890, L 5992, 7201, 8608, 143131 8408, 9508, 14877, 180721 f 25000. [ei 5e kl. 12e trekking. '2 3828, 4913, 5540, 7453,1 59, 15001, 15489, 16136,1 590 ƒ100. Nos. 1046, 2139, f )0. Nos. 1392, 1641, 2482, Nos. 2135, 2463, 144671 IJ 0 I ft E N. iIjB\7Rei zeilklaar loeiier Plimsoll", gez- Jacobien I berichten. igen, 24 Mei, a f 0.90 per Kilograa. |50 per 1Q4 stuk». reau van Politie is alsJ ioneerd een Breikous. (Telephoonnummer 10.) PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personeele belas ting, no. 8 dienstjaar De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, het eiecutoir verklaarde kohier wegens de perso neele belasting no. 8 dienst 1894/96. De daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing ingeval van verhuizing, op grond van art. 27 2 der personeele wet, moeten worden gedaan bij den rijksontvanger, binnen ééne maand, volgende op die, waarin het perceel is ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Mei 1895. De Burgemeester voorn., TUTEIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 28 Mei. Een dreigend gevaar voor den Zeeuwschen landbouw. Op Zuid-Beveland werden onlangs twee hofsteden verkocht, beiden ter grootte van 70 H.A. Beiden gingen over in de handen van een Belgisch grondbezitter. Wellicht zal het daarbij niet blijven, want de Zeeuwsche landerijen staan goed aangeschreven en vinden dus licht hoo pers, die er meer voor bieden dan land- genooten. Reeds jaren geleden is er op gewezen dat onze uitstekende Zeeuwsche landerijen meer en meer in handen komen van buiten landers. Het voormalige Zeeuwsch- Vlaanderen is voor een groot gedeelte reeds eigendom van vreemde grondeigenaren, en op Zuid-Beveland ziet heter ook niet veel beter uit, want ook daar is reeds veel grond in het bezit van buitenlanders. Landbouwers en grondbezitters, die eigenlijk door eigen schuld de oorzaak van dien toestand zijn, zien dat annexeeren van gronden met leeae oogen aan en niet zonder reden. In de eerste plaats moet de pachter zijne pachtpenningeu offeren aan een grondbezitter, die hem geheel vreemd is en voor wien bij dus niets gevoelt en ook niet gevoelen kan, omdat de buitenlands wonende grondei genaar zich slechts zelden of in het geheel niet laat zien, maar zich laat vertegenwoordigen door een rentmeester, die in de eerste plaats zorgt dat de Hollandsche rijksdaalders in de brandkas ten zijns heeren vloeien, maar overigens, op weinig uitzonderingen na, zich niet FEUILLETON. NDARTS 30 M e i te NTiddelpurg zijn van 9 tot 4 uur i»| Nieuwe Doelen» M&wT X-. s„ 27.) Hij verheelde zich niet, hoe onwaar schijnlijk het slagen van haar plan was. Was het niet te verwachten, dat men haar reeds van kleeren zou laten ver wisselen En was dat niet het geval, zou zij zich dan schrijfmateriaal kunnen ver schaffen, om een voldoend bericht te schrijven? Zou zij wel weten, in welke streek van het land zij was en hoe de plaats heette I En al mocht dat alles nu nieeloopen, zou men dan niet met de grootste nauwkeurigheid die kleeren on derzoeken, voordat men ze aan zijn snater teruggaf? Ware zijn vertrouwen om het lot van den pachter of diens landerijen bekommert. Over het algemeen genomen, bekommert zich de buitenland- sche grondbezitter minder om 't lot van den landbouwer dan iemand, die Neder lander is. En dit is begrijpelijk. Een ander groot nadeel van dezen toestand, die wel eenige overeenkomst met dien van Ierland heeft, is dat de eigenaardepachtsommen in het buitenland verteert, terwijl de Nederlander alles, wat voor levensonderhond noodig is, hier koopt, waarvan neriugdoenden en werk lieden hun deel hebben. Ongelukkig genoeg valt aan dezen toestand niets te verbeteren, zonder dat ook in enkele onzer tegenwoordige wetten verandering wordt gebracht. De buiten- landsche grondbezitter beeft n.l. dit op den inlandschen voor, dat hij als eigenaar van eeue hofstede geen vermogensbelasting behoeft te betalen, als hij maar zorgt buiten het rijk te wonen. Bovendien heeft hij nog het voorrecht dat hij deelt in de verminderde Rijksgrondbelasting- Geen wonder dus dat vermogende buitenlanders er op azen om meester te worden van Zeeuwsche landerijen, die een goeden intrest opleveren en bijna geen lasten voor bem opleveren. Waar zoovele voorrechten aan het aankoopen van grond hier verbonden zijn, is het geen wonder dat de buitenlandsche grondeigenaars meer koopkracht ontwikkelen dan die van ons land. In dezen toestand kan alleen dan eene verandering worden gebracht als de re- geeringeen zakelijke wet maakt, waardoor de onroerende goederen van vreemdelingen ook hun deel aan de schatkist opbrengen, waardoor hun koop! ast stellig verminderen zal en de landbouw gered wordt van een dreigenden ondergang, van een toestand, die dreigt zooals die in Ierland te worden. Een wet in dien zin zal al dat kwaad voorkomen. Moge zij spoedig door de regeeringwordengegeven, vóór het kwaad een omvang üeemt, dat het niet meer te stuiten zal zijn. De Volkstem noemt het belastingont- werp van den minister van financiën het belangrijkste wetsontwerp, dat ooit in Nederland is aangeboden, omdat het bedoelt de belasting te beffen naar het rechtvaardigste beginsel, dat der draag kracht, en tevens een der grondslagen aan te bieden voor kiesrechtuitbreiding. Het Personeel is een zuivere verterings belasting. Jammer maar, dat er geen slechter maatstaf van draagkracht be staat dan juist verteringsbelasting. Wat bet blad echter niet begrijpt is, hoe het in iemands hoofd is opgekomen een ver teringsbelasting aan te wijzen als een correctief voor de vermogens- en bedrijfs-, anders gezegd voor de gesplitste inkom- in de goede zaak, die hij voorstond, niet zoo groot geweest, dan hadden deze overwegingen hem zeker alle hoop op een goeden uitslag ontnomen. Doch hij was zich zoozeer bewust van de juist heid zijner inzichten, dat hij besloot de terugkomst der kleeren af te wachten en intusschen met spoed een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden van Lord Norman. Het grootste bezwaar bij dit onderzoek was zijn betrekking als kantoorbediende. Van 's morgens negen tot 's avonds zes uur zat bij aan den lessenaar en vrij dikwijls werd hij door drukte van zaken nog langer opgehouden. Zoo bleef hem van de zes werkdagen der week nauwe lijkseen vrij uur over om zijn eigen za ken te behartigen Vóór den naasten Zondag kon bij er niet aan denkeu, iets in het belang van zijn beschermelinge te kunnen doen. En toch het toeval zou hem helpen, om spoediger zijn doel te bereiken, dan bij had durven hopen. Juist acht dagen stenbelasting. Hoe zon het mogelijk kannen zijn, dat de nieuwe belasting, gesteld dat zij aan haar ideaal beant woordde en een belasting was, volkomen naar de draagkracht treffend, nog de fouten goedmaakte van de vermogens- en bedrijfsbelasting, die op de draagkracht haast niet letten. Had de heer Sprenger van Eijk, meent het blad, den moed ge had, iu plaats van het personeel te her vormen, de bedrijfs- en vermogensbelas ting te herzien, daarvan éen ongedeelde inkomstenbelasting te maken, haar naar het beginsel van draagkracht te ontwer pen, en door het opnemen van strafbe palingen legen valsche aangifte enz hare opbrengst eenige millioenen te doen verhoogen, hij. zou tot de opheffing van het personeel hebben kunnen komen, en daarmede zijn land een weldaad hebben bewezen. Wat de heer Sprenger van Eijk wil, komt hierop neer: een slechte belasting tot een wat minder slechte toepassing trachten te brengen, hierbij tevens een basis te vormen voor kiesrechtuitbrei ding en dus ook de onderste lagen der maatschappij te treffen. En zoo zullen wij dan weldra het schouwspel beleven, roept het blad uit, dat de voorstanders van een ontheffing der minvermogenden 'van belastingdruk, ten wille van de kiesrechtuitbreiding juist vermeerdering van den belastingdrukx'voor onvermo- genden zullen moeten vragen, althans vermeerdering van bet aantal ónvermo - genden, die door de verteringsbelasting zullen getroffen worden. De Haagsche correspondent van de 'N. Gron. Ct. zegt dat in het nieuwe, door den minister Van Houten in te dienen kieswetontwerp, de leeftijd van den kiezer op minstens 25 jaar wordt gesteld. Het ontwerp op het personeel maakt het verband tusschen die wet en de kieswet, waarop de minister Van Houten her haaldelijk heeft gedoeld, thans ook vrij duidelijk, en men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat de laagste aanslag in die belasting een der teekenen van welvaart zal zijn, door het nieuwe ontwerp-kieswet gevorderd. Ook wordt verzekerd dat het spaar boekje met 100 (reeds door den afge vaardigde Van Houten aangeprezen) ook als maatstaf van welstand gelden zal. Maar aangezien de minister schijnt te voelen, dat door het vorderen van deze beide criteria het overgroot deel van de arbeiders, althans in de groote centra, van het kiesrecht zou worden uitgesloten, schijnt ook een soort van capaciteiten stelsel van de wet Van Houten deel te zullen uitmaken. Een stelsel, het behoeft wel geen betoog, dat de meer vooruit strevende liberalen al zeer weinig zal kunnen bevredigen. na zijn eerste samentreffen met den ad vocaat Carringshliff kwam hij op het gewone uur het kantoor van G-uillersy en Mattson binnen en nam plaats aan zijn lessenaar. Het was dien morgen bijzonder druk. Een berg van papieren lag bij zijn plaats opgehoopt, op afdoening wachtende. Zon der dralen begon hij dan ook aan zijn werk. Echter was hij meer verstrooid dan andersde pen ging langzamer over het geduldige papier dan gewoonlijk, en het voortdurend rammelen van geld op de bank van den kassier in zijne on middellijke nabijheid, stoorde hem telkens weder in zijn berekeningen. Eindelijk scheen de drukte der uitbe talingen wat te verminderen. Walther kon nu zijn onverdeelde aandacht aan zijn brieven wijden en dat deed bij ook. Maar plotseling hoorde hij een bekende stem, die tot den kassier zeide Duizend pond sterling I" Walther keek op en herkende den ge machtigde van lord Moulberry, die hier Nu er weer heel wat valsch geld iu omloop schijnt te zijn, is ook de Zutph. Ct. tot de al reeds lang en meermalen door ons Haagsche Ctverdedigde overtui ging gekomen, dat het eenige en beste middel daartegen is: hem, die een valsch stuk aanbiedt, met de volle waarde schade loos te stellen. Nu men er een betrekkelijk groot verlies op lijdt, zorgt bijna iedereen, die een ver dacht stuk iu banden krijgt, 't zoo spoedig mogelijk weer uit te geven. En zoo loopt juist het valsche geld veel sneller om en is de eerste uitgever al lang ver te zoeken, als 't eindelijk wordt aangehou den. Betaalde het Rijk daarentegen de nomi nale waarde uit, dan zou reeds de eerste, die verdenking opvat, het valsche stuk aanbrengen, en dan meestal de fabrikant nog in de buurt zijn. Het bezwaar dat dit het valsche- munten zou aanmoedigen is o.i. onge grond. Juist zou, omdat het gevaar voor ontdekking zooveel grooter zou worden, de moeilijkheid voor den falsaris toene men. De Tijd voegt er het volgende bij Wanneer de Regeering het valsche geld ten allen tijde tegen echt inwisselt, zal het valsche de waarde van het echte verkrijgen en blijven circuleeren. Een valsche munter kan in korten tijd een grooten slag slaan, omdat bet publiek geen belang meer zal hebben bij contróle; men neemt het valsche geld even gaarne in ontvangst als het echte. Er kan een zeer groote massa valsch geld in omloop zijn, voordat het eerste stuk bij de Munt te Utrecht wordt gepresenteerd, en dan zullen, als de inwisseling begonnen is, de kosten zeer hoog loopen tot aan den tijd, waarop de houder van het laatste valsche geld is opgekomen, De valsche munter zelf zou met zijn fabrikant naar de Munt kunnen gaan ter inwisseling. Vooral wanneer de raad van De Z\d- fensclie ook werd opgevolgd bij gebleken valschheid vau bankbiljetten, zou de Bank ontzaglijke schade kunnen beloopen. Thans helpt ieder particulier contrö- leeren in zijn eigen belang. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia schrijft van daar aan dit blad dat voorloopig van geen krachtig optreden der oorlogspartij op Atjeh sprake is. De dezer dagen verleende decoraties aan ben, die de politiek leiden, zijn bet bewijs dat zoowel de regeering in Indië als die in Nederland met die politiek instemt, en bovendien schijnt gebleken te zijn, dat voor het oogenblik de groote wensche- lijkkeid bestaat dat het leger eerst wat op krachten kome. De kans bestaat toch dat daarvan ook buiten Atjeh nog ver dikwijls op het kantoor kwam. Hij knikte dan bekende vriendelijk toe en wilde met zijn werk voortgaan, toen hij be merkte, dat de kassier bet aangeboden papier nauwkeurig bekeek vóór bij de duizend pond uitbetaalde. Dit kwam echter alle dagen voor, zoodat Walther zelf verwonderd was, dat hij daaraan nog zijn aandacht geschonken had. En inderdaad weinige minuten na de uit betaling was hij het geheele geval' ver geten. De hoop brieven en rekeningen was reeds aanmerkelijk geslonken, toen de kassier hem een paar uur later een pak wissels overreikte, met de opdracht ze dadelijk te boeken. Tot de werkzaamheden van den jongeu Lund behoorde ook het bijhouden van het wisselboek Zonder uitstel haalde hij dit boek te voorschijn en begon de wis sels op de rij af in te schrijven. De eene wissel na den anderen werd geboekt en er bleven nog slechts weinige onafge daan, toen Walther den cheque in han-

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1