VLISSIM I No. 61. Maandag 27 Mei 1895. 333te Jaargang. Gemeentebestuur. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER AÜVERTENTIËN: Van 1 tot i regele ƒ0.4:0. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot» letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. I». DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag*, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. SCHUTTERIJ. Alle mannelijke ingezetenen, geboren in bet jaar 187 0, zoomede zij die geboren zijn in de jaren 18611860 en na I Jlunf 1894 van elders in deze gemeente gekomen zijn, die zicb tot op heden nog niet ter Secretarie dezer gemeente, (afdeeling Burgerlijke Stand), ter inschrijving hebben aangemeld, worden in hun belang aangemaand, dit alsnog zoo spoedig mogelijk te aoen en wel uiterlijk den Si Mei e.k. Bij verzuiu» wordt tot ambtshalve inschrijving en bovendien tot vervolging overgegaan. Vlissingen, 21 Mei 1895. De Burg van Vlissingen, TUTEIN NOLTHENIUS. HIJÏEHHEIO. Verleenen van verganning tot het oprichten van inrichtingen, welke gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. De Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, gelet op art. 8 der wet van 1875 (Staatsblad no. 95) brengen ter algemeene kennis dat bij hun besluit van heden vergunning is verleend aan H. L. Hermans c.s., wonende alhier, tot het oprichten van eene fabriek voor het door middel van electriciteit bewerken van blikafval op perceel, sectie B. no. 784 aan den Singelweg. Vlissingen, 24 Mei 1895. JDe Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. wenscheii. ii Wanneer men hoort spreken van het programma eener partij, zooals men zich de sociaal-democratische gewoonlijk voor stelt, dan zou men allicht denken aan eene opsomming van wenschen, die in lijnrechten strijd komen met de denk beelden van alle andere richtingen en partijen. Niets zou minder juist zijn dan ait. Het programma bevat integendeel zeer veel, dat menig niet-socialist in FEUILLETON. »Ik riep mij alle omstandigheden da delijk voor den geest en zeide tot mij zelfis zij werkelijk een vervolgde on gelukkige, dan zal zij door Gods hulp alle gevaren gelukkig te boven komen, maar nooit zal lord Norman bewilligen, dat zijn dochter de vrouw wordt van kantoorbediendeis zij waanzin nig", dan is dat alleen voldoende, om mijn broeder van baar te doen afzien ware dat dan niet het geval, dan zou dit bet "egiu zijn van een ramp, die ons ten gronde zou richten." »Die overwegingen doen je hart alle min of meer gewijzigden vorm kan on derschrijven, enkele punten zelfs, die men zonder voorbehoud kan overnemen of die ernstige overweging of toejuiching verdienen. Hoe aangenaam ons dit ook zijn moge, omdat bet het bewijs medebrengt, dat bet gevaar voor gewelddadige omkeerin gen, dat uit de gisting in de maatschappij blijkt, niet uitsluitend van socialistische zijde dreigt, bewijst het aan den anderen kant weer, hoe zwak de partij- formatie ten onzent is en hoe weinig zelfstandigheid men daarbij aantreft. Gelukkig bewijst het geval ook, dat er steeds uitzichten en verwachtingen zijn, niet maar van eene enkele groep, doch gemeen aan allen, zoodat men aan de mogelijkheid tot samenwerking op eenig gebied nimmer geheel behoeft te wanhopen. Wat in het programma der sociaal democratische partij vooral onze aandacht trekt, bet is bet welbekende onpractisch streven om alles te gelijkertijd te willen veranderen en alle veranderingen onmid dellijk tot in het uiterste door te drijven. Het doet ons denken aan het hervor mingswerk van markies Pombal en andere heet gebakerde reformateurs, dat, zoo het al tot stand kwam, toch meestal weer als een kaartenhuis ineenzakte. Bovenaan staat de invoering van een algemeen direct kiesrecht voor alle wet gevende lichamen, voor mannen en vrou wen die bun twintigste jaar hebben bereikt, met geheime stemmen. Verte genwoordiging der minderheden en aan neming van bet beginsel, dat de gekozenen lasthebbers der kiezers zijn. Verder: af schaffing der Eerste kamerrechtstreek- scbe wetgeving door bet volk, door in voering van het recht der burgers om wetten voor te stellen, en van bun recht om belangrijke maatregelen der wetge vende maebt goed te keuren uitgebreide zelfregeering der gemeenten. Wij treffen hier veel aan, dat beslist socialistisch kan genoemd worden, zooals de volstrekte algemeene kiesbevoegdheid en het recht van bet volk om wetten voor te stellen en goed te keuren, zoo mede de aanneming van bet beginsel, dat de afgevaardigden lasthebbers der kiezers zijn. Wat het algemeen stemrecht betreft eer aan, Edith, maar ze houden geen steek, want ze hebben slechts twee mogelijke gevallen op het oog. De omstandig heden kunnen nog heel anders zijn dan je gedacht hebt. Je overwe gingen berusten op de mededeelingeu van een derden persoon, die er belang bij heeft, dat jij eu mama gelooft, wat bij goed vindt jelui te vertellen. Ik bad dien schoft van een advocaat de verze kering gegeven, dat ik hem bet meisje zou uilleveren onder zekere voorwaarden, die bij moest vervullen. Waarom neemt bij een achterdeurtje te baat om haar in zijn macht te krijgen Omdat bij niet in staat is, om aan mijn wettige eischen te voldoen. Hij beeft wel zijn doel bereikt, maar ten spijt van zijn sluwheid beeft hij daarbij over bet hoofd gezien, dat ik daarmee een kijkje in zijn kaarten krijg. Maar nog is mij veel duisterom zonder vooroordeel in deze zaak tot een recht besluit te komen, moet alles gron dig onderzocht worden. En dit moet ik je nog zeggen, Edith; je verkeert, in werpen de socialisten, met hunne tot het alleruiterste doorgevoerde en daarom be spottelijke denkbeelden, bun eigen glazen in. Zij weten zich zoo weinig te matigen, dat zij bet bereikbare vierkant tegen werken De tijd, dat de 20-jarige dienst meisjes vóór de koffie en Mevrouw na de koffie gaat stemmen, belooft ons vele genoegens, en in dit opzicht is het pro gramma onschuldig genoeg. Doch wan neer men dit punt in verband met de andere beschouwt, dan blijkt bet geheel toch niet zoo onschuldig te zijn." Uit alles spreekt bet streven om een over wicht te verschaffen aan de zoogenaamde massa van het volk, waaronder dus vooral het minder bezittende en het minder ontwikkelde deel. Waarom anders bet kiesrecht verlangd voor hen die, dikwijls de kinderschoenen nauw ontwassen, geene de minste waarborgen opleveren voor het bezit van genoegzame vermogens om een redelijk oordeel over publieke aan gelegenbeden te hebben. Waarom anders aan de volksmassa het recht toe te ken nen om wetsvoorstellen te doen en een eindoordeel te vellen over bet werk, dat door wettig gekozen vertegenwoordigers is tot stand gebracht? Maar in bet oog van den socialist is de volksvertegen Woordiging ook eigenlijk niets anders dan een blind werktuig van de kiezers, dat geen zelfstandigheid mag bezitten en eenvoudig den last der kiezers heeft uit te voeren. Wel beschouwd, komt dit een voudig neer op de invoering van bet zoogenaamde absolutisme, de volstrekte heerschappij, niet van een vorst, maar van de golvende en wisselende volks - massa, oDgeveer hetzelfde wat de Fran- sche omwenteling van 1789 van tijd tot tijd te aanschouwen gaf. Dat in een dergelijk regeerstelsel geene plaats overblijft voor een lichaam als de Eerste kamer, behoeft waarlijk geen betoog; maar de opneming van dit punt, de afschaffing der Eerste kamer name lijk, in bet programma, bewijst alweer de oupractische geestdrijverij, die wij telkens bij de socialisten aantreffen. Vast gekoppeld aan het stelsel der volksre- geering, beeft die afschaffing geen beteekenis. Op zich zelf beschouwd is zij daarentegen al denken wij er an ders over zeer goed te verdedigen. Hadden nu de socialisten eenvoudig een dwaling, wanneer je meent, dat de ver wijdering van mijn arme beschermelinge in staat zou zijn om mijn belangstelling voor haarook het geringste te doen ver minderen. Nu ik uit de handelingen van mijn tegenpartij bemerk, dat ik met schur ken te doen heb, die den wettelijken weg schuwen nu wil ik, trots alle hoog- adelijke namen, mijn krachten inspannen tot bet ontwarren van het leugen weefsel, dat men mij voor waarheid beeft willen opdringen." Er werd gebeld voor bet middagmaal en dit maakte een eind aan hun gesprek. Aan tafel werd zeer weinig gesproken. Het maal was nauwelijks afgeloopen of mevrouw Lund verklaarde den avond niet volgens baar gewoonte te kunnen doorbrengen, daar zij door de gebeurte nissen van den dag te zeer was aange grepen. Zij wilde zich liever terugtrekken in baar slaapkamer, en daar in de stilte en de eenzaamheid de bittere krenkingen trachten te vergeten die het gebeurde haar hadden bezorgd. algemeen stemrecht, op anderen leeftijd te verleenen, afschaffing van de Eerste Kamer en uitbreiding van bet zelfbestuur der gemeenten in hun vaandel geschre ven, dan zouden zij het bereikbare, bet mogelijke, ja het waarschijnlijke in de verre toekomst, hebben begeerd. Nu drijven zij de uitvoerbare uitbreiding der volksrechten en de mogelijke hervorming der grondwet, in de richting eener on bestaanbare "volksregeering. Zij zijn on verstandig als een ondeugend kind, dat zijn zin wil hebben en speelgoed maakt van wat er niet voor te gebruiken is. Het behoeft geen betoog, dat wij niet voornemens zijn, bet programma verder punt voor punt te bespreken. Onze be schikbare ruimte is daartoe te gering. De voornaamste gedeelten ervan zullen ons echter nog nader bezighouden en ook daarbij zal het ons blijken, dat dik wijls verdedigbare stellingen worden aangetroffen, die niet of nauwelijks af wijken van die der meest vooruitstre- venden onder de andere partijen dat het kenmerk van het socialisme vooral is gelegen in het absoluut doorvoeren van overigens niet ongezonde begrippen, tot in de uiterste gevolgtrekkingen, en het onbekookt toepassen van denkbeelden, waarvoor de hedendaagsche maatschappij niet rijp is, Het programma versterkte ons weer in onze sinds lang gevestigde overtuigingdat de grootste vijand van het socialismehet socialisme zelf is. Binnenland. Vlissingen, 25 Mei. Het wetsontwerp op de Personeele Belasting, door minister Sprenger Van Eijk ingediend, vindt bij sommige orga nen der pers geen zeer welkom onthaal. De Standaard o a. vindt dat nog in de luren dit kindeke er zoo pruilerig uitziet, dat het neemt hier eene uitdrukking van de Boodschapper over, het niet te stillen zal zijn, eer het een ontwerp (re??iee?itcfinanciën, om mee te spelen, krijgt. En wordt nu de komende kies wet wel niet rechtstreeksmaar dan toch zijdelingsook al met dit Personeel in Ploe teeder Waltber ook was, hij tracht te met geen enkel woord zijn mama te verzoenen, en zoo scheidde de oude dame koel en onverzoend uit den kleinen kring barer geliefden. Walther was te zeer in zijn plannen verdiept, om aan het heen gaan zijner mama veel opmerkzaamheid te wijden. Voornamelijk dacht hij over twee vragen, die hij rijpelijk overwoog hoe kon hij zich betrouwbare inlichtin gen verschaffen omtrent de bijzondere betrekkingen van de familie Norman en langs welken weg kon bij vernemen, waarheen men zijne beschermelinge ge voerd had. Dat het meisje niet naar Bed lam teruggevoerd was, daaraan twijfelde hij zelfs geen oogenblik. Doch hoe hij zich aftobde, om op beide vragen een bevredigend antwoord te vinden, bet wil de hem niet gelukken. Bij zijn langdu rige overpeinzingen week ïutusschen het liefelijk beeld met van voor zijne oogen, waar hij het bij dag en nacht wakend of droomend zag. Het scheen hem aanhoudend toe, of die glinsterende oogpij

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1