UISSIMM HE (OniWT. Berichten. No. 60. Woensdag 22 Mei 1895. 33iU Jaargang. Gemeentebestuur. id van Vlissingen. 18 Mei 1895. G. N. Noppen van ui. en G. H. van Essen, aume, wedr. 60 j. en J, F. H. Schmidt, jm, Mos, jd. 21 j. Jjp. J. Potters, wed. 33 j, 22 j. en P. E. Braamae, ?ts, jm. 27 j. en J, G, J. Haak, jm. 28 j. en d, 21 j. R.J.Lange, loyeur, jd. 27 j. H. Koolwijk, jm. 24 j. jd. 20 j. R. Schola, ,n der Weijde, jd. 23 j. ib. van Sluis, van Waardenburg, ivenkamp, geb. deReus, geb. Wetsteijn, d. J, Coulon, z. L. S. mtte, d. D. J. M. R. je, z. R. Wijsveld, •t, z. C. J. Visser, M. C. J. Gazan, geb. J. C. Nijssen, geb. Kes- Broeshart, geb. Leeman, 30ib. Kemeling, d, C, in, z. A. Schroevers, J. Sponselee, geb. ïlse, geb. Cracau, d. Nierynck, z. M. de d. D. Prins, geb. A. Geervliet, man van 43 j. K. van Boek- A. M. Parras, 76 j. A. Labruijère, z. 5 m, m. J. H. Geldof z, 5 IT j. ID IN G E N. ark .Neptimus" lcapl Zeilslri, alhier op de reede geaukeri, steiud Daar Skele/tea. jgraaf. De Tweede Kamer is Dinsdag 28 Mei, te half TSLOTERIJ. 100 en booger. ei 5e kl. 7e trekking. 542, 6351, 11968,15751, 5 f 100. Nos. 5136, 5948, ƒ200. Nos. 942, 18019 06, 20132, 20593 1000. 6e kl. 8e trekking. 4170, 4638, 5024, 8302, ƒ100. Nos. 178Ö, 3490, 0305, 11637 200. Nos. 10397, 11978, 13063, 20256 400. No. 15114 JERICHTEN. en, 17 Mei, f0.90 per Kilogram, per 104 stuks, (Telephoonnummer 10.) Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal a. Donderdag-avond geen num mer van deze Courant ver schijnen. SCHUTTERIJ. Alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 187Ö, zoomede zij die geboren zijn in de jaren 18611869 en na I JUnif 1894 van elders in deze gemeente gekomen zijn, die zicb tot op heden nog niet ter Secretarie dezer gemeente, (afdeeling Burgerlijke Stand), ter inschrijving hebben aangemeld, worden ia hun belang aangemaand, dit alsnog zoo spoedig mogelij% te doen en wel uiterlijk den 31 viel e.b. Bij vcrznlm wordt tot ambtshalve inschrijving en bovendien tot vervolging Viissingen, 21 Mei 1895. De Burg. van Vlissingen, TÜTEIN NOLTHENIÜS. Uitloting van Obligation. De Burg. en Weth. van Vlissingen, brengen ter kennis van belanghebbenden: dat in de openbare vergadering van den gemeenteraad van 18 Mei 1895 zijn uitgeloot: zes obligation, ieder groot 1000 der geldleening van 1888, groot f 400,000 ad 3°/0 en wel de nummers 81. (Een en tachtig.) 117. (Een honderd zeventien.) 277. (Twee honderd zeven en zeventig.) 308. (Driehonderd en acht.) 361. (Driehonderd een en zestig.) 364. (Driehonderd vier en zestig.) De aflossing dezer obligation zal plaats hebben op den 1 September e.k. ten kantore van den gemeente-ontvanger te Vlissingen, of van de Associatie CaBsa te Amsterdam, terwijl zij van af dien datum geene rente meer zullen dragen. Vlissingen, 20 Mei 1895. De Burg. en Weth. voorn, TÜTEIN NOLTHENIÜS, De Secretaris, J. H. C. BUSING. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van hel uitvoerbaar verklaarde kohier van den hoofdelijlccn omslag voor 1895. De Burg. en Weth. van Vlissingen, maken bekend: dat het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1895, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland j bij hun besluit van 17 Mei 1895 no. 40 te zijn goedgekeurd, op beden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Vlissingen, 20 Mei 1895. De Burg. en "Weth. voorn. TÜTEIN NOLTHENIÜS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. FEUILLETON. UU, 25.) Het eerst keek bij naar de ■waar bet meisje gewoonlijk zat. Haar stoel was ledig, i »Waar is Alice?" vroeg bij, nog niet wetende dat zij geen recht bad op dien Haam. Doch toen bij bet oog op zijn moeder en zuster sloeg, die beiden stil en stom zaten, begreep bij dadelijk dat hij geeu antwoord zou krijgen en dit ook niet noodig was. Het meisje, dat men beloofd had te zullen beschermen, wegzij was voor hem voor altijd verloren Een hevige smart voelde bij in zijn Binnenland. Vlissingen, 21 Mei. De Maasbode is van oordeel dat de liberalen nooit tot kiesdwang zullen be sluiten en evenmin dat Van Houten hem geven zal, veeleer zal hij er zicb met hand en tand tegen verzetten. Het libe ralisme bezit in ons land nog de heer schappij, maar heeft bet toch moreel af gelegd 't is niet meer bestand tegen een ernstig gemeenden en goed geleiden aan val. 't Kan geen kieswet meer maken zonder medewerking der conservatieve krachten, en deze zullen eischen kunnen stellen, waarmede rekening zal moeten gehouden worden. Wil Van Houten geen kiesdwaüg, roept het blad dreigend uit, dan willen wij van Van Houten geen kieswet. Uit deze beschouwing blijkt der Am sterdammer hoezeer de partij van de Maasbode bij den tegenwoordigen stand van zaken gevoelt dat zij meester is van den toestand, en geen kieswet kan verschijnen, waaraan bare partij bet zegel niet gehecht heeft. Overigens stelt de Amsterdammer zich in de kiesdwang- quaestie nog geen partij, maar is met de Standaard overtuigd dat deze vraag, rauwelings van R. Kath. zijde opgewor pen, ernstige overweging verdient. Het Centrum gaat niet mede, waar de Maas bode beweert dat bet liberalisme bet in ons land moreel beeft afgelegd. Het blad beweert dat zijn heerschappij materieel is gewaarborgd, zoolang de electorale quaes- tie blijft onafgedaan en een ruime dosis nieuw bloed in ons kiezerskorps ontbreekt. Tusschen beide bladen heerscht dus nog al eenig verschil over de beteekenis van bet liberalisme. Volgens bet eene is de liberale partij eene uitgedoofde partij, volgens het andere is er nog wel levens kracht in de partij, maar zal het nieuwe bloed, dat nieuwe verkiezingen onder de werking van bet meer uitgebreid kies recht ons geven zullen, aan die levens kracht in eens een einde maken. Het kon echter wel eens gebeuren dat dat nieuwe bloed ook op de levenskracht aan andere partijen schadelijk werkte. Men zie slechts België, waar bet socialisme ook aan de sterkste partijen nadeel deed en steeds meer veld wint. In ieder geval weet minister Van Hou ten nu dat bij bij zijn kieswetsontwerp dan alleen op den steun van de groote meerderheid der katholieken rekenen kan, indien bij er kiesdwang in opneemt. Wil bij dit niet, dan is bij genoodzaakt een ontwerp in te dienen, waarbij hij ver zekerd is van den steun der liberale meer derheid. Dit is echter bij bet groote ver schil van inzichten, dat onder baar over bet kiesrecht heerscht, een werk, dat, hart grijpen, maar tegelijkertijd kwam toorn bij hem op, toorn tegen degenen die schuld droegeu, dat zijn bescherme linge hem ontnomen was. Om deze tegen strijdige gevoelens voor bet oogenblik tot rust te laten komen, moest hij een poos wachten, vóór bij verdere vragen deed. Doch de goedaardigheid, hem van nature eigen, kwam spoediger weer boven dan bij zelf verwacht bad. Na een korte poos gezwegen te hebben, wendde hij zicb tot zijne moeder met de vraag Vertel mij nu eens, mama, ging zij vrijwillig of moest men baar met geweld weg voeren? Ik kan mij levendig voor stellen, dat het hier tot een ontzettend tooneel is gekomen." „Dat is volstrekt niet zoo, Walther!" antwoordde mevr. Lund, Je zult in je mama wel zooveel vertrouwen stellen, dat je gelooft, van mij niets dan de zuivere waarheid te hooren. WelDU, luister dan. Ik bad een heel onschuldig gesprek met den beer, die toen 's morgens bij je ge weest is, om je over het meisje te spre zouden wij zeggen, onmogelijk uit te voeren is, indien niet van weerszijden eene groote mate van toegevendheid ge vonden wordt. Zeker zullen de discussiën over dit wetsontwerp uiterst belangrijk zijn bij de vraag welke beginselen zegevieren ïullen. Dat aan de laatste Statenverkiezing in politieken zin weinig waarde gehecht kan worden wordt door de Boodschapper erkend. Omtrent den uitslag, zegt bet blad, dat in Utrecht, waar door de li beralen geen ernstige strijd werd aan gebonden, bet liberalisme in de meer derheid bleef. In Gelderland roerde bet liberalisme zicb krachtiger, maar kon toch niet de heerschappij herwinnen. In Zeeland, beweert bet blad, verloor de liberale partij bet met schande. De Boodschapper zou echter alleen dan van schande kunnen spreken als de liberalen in groot aantal van de stembus waren weggebleven, terwijl het toch gebleken is dat de opkomst niet minder was dan bij vorige verkiezingen. Waarin dus die schande ligt, is niet recht duidelijk. Onder de verklaarde voorstanders van het meervoudig kiesrecht, zooals dat in België bestaat, behoort ook de beer Haffmans, die wel kan begrijpen dat onze democraten er niet aan willen omdat het altijd min of meer den kleinen man fnuikt. Als correctief geldt bij hem kies dwang, en dat correctief is zoo voortref felijk als men maar wenschen mag. De heer Haffmans, die bet hierin met de Maasbode volkomen eens is, zou echter willen dat dit barre woord kiesdwang veranderd werd in kiesplicht. Alsof de zaak daardoor veranderde De Liberaal is juist van het tegenover gestelde gevoelen. Zij wil niet gedwongen ter stembus gaan. Men kan geen ver trouwen schenken aan den steun van hen, die met tegenzin bun kiezersplicbt vervullen. Kweek, zegt het blad eerst public spirit aan, d i. tracht de belang stelling van de kiezers op te wekken voor het werk, hun opgedragen, wek de tragen op, verwijt hun hunne lauwheid, bekeer ze, maar dwing ze niet. Van de 132 aspirant-adelborsten zijn er 52 afgekeurd. Door een gedeelte hunner is natuurlijk herkeuring aangevraagd maar de eerste commissie achtte ben toch niet volkomen geschikt. Wat deugt er nietbet physiek der Hollandscbe jongens of de keuringsvoor schriften? Want dat 52 van de 132 jongens licha melijk niet eens geschikt zouden zijn voor zeeofficier, dat is toch wel wat erg kras. ken. Hij gaf mij alle gewenschte ophel deringen omtrent haar persoon, haar familiebetrekkingen en haar krankzin nigheid, die mij, in verband met mijn eigen ervaring, juist schenen te zijn. Daarop verzocht hij mijne toestemming, opdat het meisje eindelijk dit buis zou verlaten. Ik kon geen bedenkingen aan voeren om te weigeren, en daarop zijn zij samen de trap afgegaan, in bet rijtuig gestapt en weggereden, alsof zij de beste vrienden waren." »Dus was het de advocaat Carring- shliff die bij u kwam, mama En hij bracht geen bevel van den rechter, noch een schriftelijk verzoek van het bestuur van Bedlam voor de uitlevering mee Volstrekt niets van dien aard, Wal ther maar waartoe dat Mijnbeer Car- ringshliff had je immers reeds getoond, dat bij recht had om bet meisje op te eischen. Overigens moet ik zeggen dat bet mij wezenlijk genoegen deed, een man met zulke goede eigenschappen van karakter als mijnbeer CarriDgshliff te Hoe zou 't er dan in bet algemeen met onze Hollandsche jongens wel moeten uitzien, daar die 132 natuurlijk al voor- loopig nagekeken waren eu „grosse modo" door bun eigeu doctor zonder gebreken werden verklaard! Men allen eerbied voor de natuurlijk zeer hooge physieke eischen, die men aan een officier moet stellen, zouden wij dan ook wel eeus willen vragen, of men die lichaamskeuriDg niet wat overdrijft,ten nadeele misschien van bet intellectueele gehalte van bet korps, dat misschien eerst in de tweede plaats in aanmerking komt, maar toch moet lijden, als men 40 percent van de aspiranten dadelijk op zijde zet. Ons dunkt die vorm van „selection" althans niet de beste. (H. Ct.) De Standaardhet feit besprekende dat door de laatste verkiezingen de Prov. Staten in Zeeland om zijn, waarschuwt er voor dat men goed uitzie wie men tot Gedeputeerden kiest of wie men naar de Eerste Kamer afvaardigt. Want als de Calvinisten, die den stoot gaven en den slag beslisten, nu bedankt worden voor hun moeite, en voorts afgedankt, dan gaat de conservatieve, zeer kleine min derheid met de winste strijken,en vindt ge in de Gedeputeerde Staten en in de Eerste Kamer, als het op de door u be geerde stukkken aankomt, de uitverko renen uwer eigen provinciale afgevaar digden toch weer tegen u over. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft te Vlissingen be noemd tot geneeskundige den heer H. Breukink, arts, en tot apotheker aange wezen den heer M. N. Baert, beiden alhier. Met het oog op het Pinksterfeest zul len, van af 30 Mei tot en met 3 Juni, goedkoope retourbilletten van Londen naar de voornaamste Hollandsche stations via Vlissingen, geldig voor den tijd van 8 dagen, uitgegeven worden, De kapitein B. van Bekum, van het 3e reg. inf., is in verband met zijne be noeming tot commandant van bet alge meen depot van discipline te Vlissingen, eervol ontheven uit zijne betrekking als kapitein vau speciale diensten. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de 2e helft der maand April jl. E. J. de Lavodane, AmsterdamJ. de Kok, 's Gravenhage; P. Vink, Haren- carspelwed. Pouli, ICralingenI. v. d. Boogaart, Rotterdam B. van Wijk, 's- Gravenhage (briefkaart.) Men schijft ons uit Middelburg Middelburg eu Vlissingen wacht met leeren kennen. Hij is een volmaakt gentleman, wat betreft zijn omgang met onze sekse en bij toonde zooveel bedacht zaamheid en overleg, dat ik hem bepaald bewonder." „Alzoo heeft hij u overrompeld en mij bedrogen," viel Walther in. „O, ik door zie zijn geheele plan, dat even sluw als laaghartig is Hij was overtuigd, dat hij door verdere onderhandeling met mij zijn doel nooit zou bereikendaarom be proefde hij zijn overredingskunst op een onervaren oude damej hij was van te voren reeds zeker, dat hij bij haar zou slagen." »Je spreekt niet zeer vleiend over je mama, Walther! Ik zou dat op een anderen tijd niet zoo rustig verdragen, maar ik houd rekening met je opgewondeuheid, die daaraan te wijten is dat ik met meer overleg dan jij een aangelegenheid heb geregeld, die anders op je verderf bad kunnen uitloopen. Ik heb echter geen lust, mij langer aan een dergelijke be handeling van je bloot te stellen Met

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1