VLISSINGSCBE CftlRANT. IlTaOK». No. 55. Vrijdag' 10 Mei 1895. 33,te Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. (Telephoonnummer 10.) aanbeveling te voegen. Wij hopen dat de exploitanten, die zich zooveel moeite en kosten getroosten om het publiek gedurende het badseizoen zulk een dege lijk en naar elks smaak geschikt pro gramma aan te bieden, op de door hen aangeboden inteekenlijsten het bewijs zullen zien dat het publiek van Vlissingen en Middelburg hen steunen wil. De extra-trein, waarmede HH. MM. onze Koninginnen heden van Londen terugkeeren, moet ten 8.27 van avond te Queenboro-pier aankomen. Het koninklijk jacht Valkbegeleid door de Atjehvertrekt zoodra HH. MM. aan boord zijn, en wordt morgen ochtend omstreeks half tien hier verwacht. De extra-trein, waarmede de Konin ginnen van hier naar 's Hage zullen reizen, zal ten 9.40 (spoortijd) vm. ver trekken. Naar wij vernemen, zal op het einde dezer maand een der in aanbouw zijnde stoomschepen bij de Fairfield Shipbuil ding Company Litd. te Govan nabij Glasgow, firma John Elder Co., voor rekening van de Stoomv. Maatschappij «Zeeland," van stapel loopen, welk schip vermoedelijk nog in Juli of Augustus a. s. in dienst gesteld zal worden. Naar men aan AeTelegraaf meldt, zul len de drie pantserdekschepen KorUna&r, Piet Hein en Hvertsen na gereedheid naar de directie der marine te Willemsoord worden overgebracht om daar onderstoom te worden beproefd. Men schrijft ons uit Middelburg De heer J. Kramer, veearts, wonende aan den Singel alhier, heeft voor zijn rekening een gedeelte van de vest tus- schen de Langevielebrug en de Winter- straat met ijzerdraad laten afzetten, in welk afgezette gedeelte hij thans eenige zwanen en eenden laat iondzwemmen Natuurlijk heeft dit veel bekijks. Uit Ter Neuzen wordt aan de M. Ct. gemeld van Dinsdag j.l.Heden voor middag acht uur werden twee aken met kolen geladen, tegelijk op de haven ge sleept in het hartje van de eb. Bij het binnendraaien sloeg de achterste aak zoodanig tegen den Westhavendijk, dat zij oumiddelijk zonk. Het bootje van de nabijliggende baggermachine snelde da delijk ter hulp om de in het water ge vallen equipage te redden. Een meisje, dat gered werd, verkeert in bedenkelij- ken toestand. De vrouw van schipper lloth werden beide handen verpletterd. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. Nader meldt de M. Ct. dat de tegen den Westhavendam gezonken ijzeren aak genaamd was de Vliet) schipper de Both, van Steenbergen, en dat van het vaartuig niet te zien is. Der vrouw werden door de nedervallende roef de handen verbrijzeld, terwijl de dochter mede ge troffen werd, zoodat beide in een zorge- lijken toestand verkeeren. De tweede aak, die de Belgische sleepboot achter zich had, was de God met onsschipper Withman, van Druten, welk schip ook aan den voorsteven averij bekwam. Beide Rijnaken kwamen van Ruhrort en waren bestemd naar Gent,met spoorijzer geladen. De lijst der hoogst aangeslagenen in deze provincie in 's Rijks directe belas tingen bevat 132 namen, het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst geleid heeft, is 465,78. De antirevolutionairen in het kies district Sluis zullen geen candidaten voor de Prov. Staten stellen, evenmin als de katholieken in dat district. Er zijn velen, die ongerust zijn dat na korten tijd het geweer van 6.5 m.M. weer zal uitgediend hebben en de mil- lioenen, aan de aanschaffing besteed, weggeworpen geld zijn. Voor dezulken is het goed het volgende te lezen Het Wiener Armeeblatt« bestrijdt de meening, dat men weldra tot een geweer van 5 mM. zal moeten komen, en zegt »Als dat eens gebeuren moet, dan zal het toch in de verre, verre toekomst zijn." Eerst moet n.l. een buskruitsoort gevonden worden, die aan het projectiel eenaanvangs- snelheid en een indringskracht geeft, gelijk aan die van het geweer van 6.5 m.M., en daarbij den loop niet te sterk aantast. ,Of dat spoedig zal gebeuren Die vraag wordt als volgt beantwoord lo. Een rookzwak kruit, dat krachtiger wK?rkt dan het hedendaagsche en de loop- wanden minder aantast, is de quadratuur van den cirkel. 2o. Om het kaliber te kunnen verminde ren, moet eerst een sterker materiaal voor den loop gevonden worden. Er bestaat tot heden echter geen staalsoort, die de spanning bij een geweer van 5 c.M. op den duur kan verdragen. Ook moet naar een verbeterde sluitwijze gezocht wordenwant de Bluitiug van het geweer van 6.5 m.M. is voor dat van 5 mM. te zwak. Mocht de eene of andere natie mettertijd een wapen van 5 mM. aanschaften, dan ban met het oog op het bovenstaande als vrij zeker vrorden aangenomen, dat de ballistische eigenschappen wel iets, doch niet veel beter dan die van het geweer van 6.5 m.M. zullen zijn, en men daardoor niet tot verandering van bewapening zal gedwongen worden, Iu het -ZV. v. d. D. wordt door J. be weerd dat het'geringe sterftecijfer in het Japansche leger moet geweten worden aan het totale gemis van een oorlam. Bij extra vermoeienden dienst wordt het rantsoen vleesch verdubbeld. Die geheel onthouding van bedwelmenden drank is den soldaat ten zegen, doet hem zijn krasht bewaren. Proeven in Europa ge nomen met een aantal soldaten gaven dit resultaatdat een ploegaan welke de gewone portie jenever verstrekt werd, spoedig uitgeput was, terwijl de niet-drinkers nog zoo frisch waren als bij den aanvang der proef. Een andere oorzaak van het geringe sterftecijfer bij den Japanschen soldaat, in geval van verwonding, vindt deze schrijver ook in de onthouding van alcohol, die bij de collega's der beschaafde natiëa het weerstandsvermogen vermin dert en een geschikfen bodem oplevert voor een snel en ongunstig verloop van zaken. De schrijver eindigt met den wensch dat, tot heil van onze zee- en landmacht, allen, wien de zorg daarvoor is opge dragen, spoedig mogen toonen, dat zij ook in dit opzicht gaarne eene les uit Japan ter hart nemen. De Maasbode heeft aau de Standaard gevraagd of zij ook niet is voor het in voeren van kiesdwang, waarop laatstge noemd blad antwoordde dat het de taak van een redactie te ernstig opvat om over zoo diep ingrijpende quaestie zoo maar voetstoots met een oordeel gereed te zijn. De vraag of men als partij er zijn kansen bij de stembus door verbetert of verslechtert, kan noch mag in zulk eene quaestie den doorslag geven. Het geldt hier een heel andere vraag, de vraag namelijk, of men een recht in een plichtof men de vrijheid in dwang zal omzetten. Dit nu raakt de diepste op vatting van ons staatsrecht, of men na melijk de tweeheid van Volk en Overheid, of wel de eenheid van het mystieke Staatswezen aanvaardt. Men weet dan ook, dat nergens ter wereld, dan alleen in België het stelsel van kiesdwang bestaat, en dat wij wel gewend zijn om in onze wetgeving België te copieeren, wat natuurlijk niet pleit voor ons eigen wetgevend vermogen. Maar of Nederland, dat met Engeland de bakermat der constitutioneele vrijhe den was, wel zal doen met ook in dit opzicht ter schole te gaan bij een land als België, dat elk historisch verleden mist, is geen vraag, die eene ernstige redactie, naar het gevoelen der Standaard zoo losjes weg, en zonder op de beginse len te zijn ingegaan, kan beantwoorden. Reeds vóór de kieswet van Houten in de Kamer haar intocht doet en eigenlijk nog niemand weet, of het mochten en kele bevoorrechten zijn, wat zij behelst, heeft zich van enkele zijden een tegen stand geopenbaard, die aan het wetsont werp niet veel goeds voorspelt. Van katholieke zijde is dr. Schaepman gaf er den^stoot toe bij de conservatieven Verkrijgbaar stelling paspoorten land- én zeemacht De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de miliciens der landmacht, lichting 1888, en der zeemacht, lichting 1890, in deze gemeente woonachtig, dat ae pas poorten wegens geëindigden militiediensttijd door belanghebbenden ter gemeente-secretarie kunnen worden afgehaald, dagelijks van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, uitgezonderd Zon- en feestdagen. Vlissingen, den 8 Mei 1895. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 9 Mei. De inteekenlijst voor de aanstaande Zoiner-concerten in het Grand Hotel, alhier, werd dezer dagen ter inteekening aangeboden. Op onze vraag aan de exploitanten, wat dezen zomer gegeven zal worden, verschaften zij ons eene op gaaf, die wij ten dienste van belangstel lenden hieronder plaatsen. Maandag 3 Juni. Concert, Midd. schut terij Zondag 9 Juni, Soirée musicaleet vocale; Zondag 16 Juni. idem; Woens dag 19 Juni, Concert 3e reg. M. A. Bouwman Zondag 23 en Maandag 24 Juni, Grand Spectacle Cone, varié (dir. Van Ös.); Zondag 80 Juni, Soirée musicale et vocale; Maandag 1 Juli tot en met 15 Juli. Concerten musical et vocal van het gezelschap EöldesiVrijdag 19 Za terdag 20 en Zondag 21 Juli, Grand Spectacle Cone, varié (dir. Van Os.) Donderdag 25 Juli, Soirée musicale et vocale; Zondag 28 Juli. Concert Midd. schutterijVrijdag 2 Aug. tot 9 Aug. Concerten van het gezelschap Seeboldt. (Orchest van Tussaud, Londen.)Zondag 11 Aug., Soirée musicale et vocale; Woensdag 14 Aug. Concert 6e reg. Stenz Zondag 18 Aug. Concert Midd. schut terij; Woensdag 21 en Donderdag 22 Aug. Grand Spectacle Cone, varié (dir. Van Os Zondag 25 Aug. Soirée musicale et vocaleZaterdag 31 Aug. Idem Zondag 1 Sept. Concert Midd. schutterij. Nog meerdere concerten zullen daarna gegeven worden, waarover inmiddels nog onderhandeld wordt. Ouder de solisten, die zich zullen doen hooren, behooren Dessau, (viool)Vroesom de Haan, (zang)Meerloo, (viola d'Amour)Pusch, (piano)Mossel, (violoncel)Pauwels, Haase, Orelio, Freni, en Nathan (zang); v. d. Hoeven, (violoncel)Kosman (viool); Hartig en Schnitzler (piano). Onnoodig achten wij het bij deze lijst, die zulk een verscheidenheid bevat en zooveel goeds belooft^ een woord van FEUILLETON. 20.) «Laat dat aan mijn zorg over. Ik zal met hem afrekeneu en spoedig ook. Maar tot dat oogenblik komt het er op aan, zooveel kalmte en zelfbeheersching te toonen, dat hij zelfs niet vermoedt, dat wij ons van hem willen ontslaan." Ge dwingt mij dus,my!ord, om uwme- destander te behandelen als mijn gelijke in de samenleving. Ge zult niet over mij te klagen hebben; het zal gebeuren. Er blijft echter nog een vraag, die ge mij moet beantwoorden, omdat hij zal aan dringen op de beslissing van een zaak, die hij zelf ter sprake heeft gebracht. Hij verlangt dat ik het beheer van mijn toekomstig vermogen aan hem zal over laten. Strookt het met uw bedoelingen, dat ik daar ja op zeg?" „Ik kan en mag je niet verzwijgen, kind, dat ik hem daarop uitzicht ^heb gegeven. Maar je zult wel begrijpen, dat ik zoo iets nooit ernstig gemeend heb, en ik houd hem voor te schrander, dan dat hij daarop ooit met zekerheid gere kend zal hebben." «Gelooft ge, dat er een middel is om die belofte terug te nemen? Tegenover mij maakte hij geen bezwaar, er zich op te beroepen, en hij zal er niet aan den ken, vrijwillig er van af te zienhij zal aan de belofte vasthouden." Dat deed hij reeds, maar ik ontweek een beslissend antwoord. Hem het ver mogen in handen geven, zou precies hetzelfde zijn als ons op genade en on genade aan hem overgeven. Wees daar om slim, Alice, slim en behendig. Laat. i'e geen bepaalde belofte uitlokken, maar loud hem in de onzekere hoqp, dat je genegen bent aan mijn verlangen te vol doen en verschuif het oogenblik der be slissing, totdat de dag gekomen is, waarop het vermogen wordt uitgekeerd." Dat is juist de weg, dien ik reeds heb ingeslagen, mylord. Het valt echter te betwijfelen, of hij daarmede tevreden zal zijn." «Zoolang hij mij zijn klauwen niet heeft laten zien, zal hij jou niet lastig vallen alleen reeds de eerbied voor je sekse zal hem verbieden, anders te han delen. Wanneer ik behalve zijn helder hoofd iets in hem moet prijzen, dan is het zijn gewoonte om nooit aan de waar digheid van een dame te kort te doen." »Ik hoop dat uw vermoeden bewaar heid wordt." Dat zal zeker gebeuren, wanneer je slechts je best wilt doen, om er geene verhindering in te brengen. Dan alleen kan met zekerheid een goede uitslag verwacht worden." „Ge zult in mij een gehoorzame pupil vinden, mylord I reken daar vast op." «Alzoo zijn deze onverkwikkelijke be sprekingen afgeloopen," sprak de lord. Hij stond op en liep eenige malen in de kamer heen en weer. De jonge dame volgde zijn bewegingen met de oogen zij kende zijn gewoonte genoeg, om te weten dat zij nog verdere mededeelingen te wachten had. Inderdaad ving hij na een langere poos weer aan «Het is meer dau tijd, dat wij onze naaste bloedverwanten eens bij onsnoo- digen, om de gelegenheid te hebben oude kennissen op te doen. Denk je dat het beter is een diner te geven of zal ik met het oog op jou liever uitnoo- .digingen rondzenden voor een avond partij «Als het toch zijn moet, zou ik het laatste aanraden. Bij een avondpartij is men altijd vrijer in zijn bewegingen en daarom alleen reeds is de stemming vroo» lijker." «Ik wensch, dat je in een toilet ver schijnt in overeenstemming met je toe-

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1