VLISSI1GSCHE liffiMllill IKELHUIS. tintiën ik 100. p Jongen stfbode sthode ii netten stand TE )van dit blad, onder ipofcdig mogelijk. No. 52. Vrijdag 3 Mei 1895. 33ste Jaargang. Augustus a. s., drie I ibileerde Kamers ,mer en twee Slt .n. iOpgave onder lett C. BLUSSÉ VAN MERWUil ianbevelend, GEI J SEN, Organist, Korte Nieuwstraat. Dordrecht mno 185 9. 3ij en P. J. de Kanteb i ireehert Roerende en On- I Brand, ook tegen schadt I ontploffing zonder brandI ■emiën. verstrekt de heer L. J, I Wolstraat O. 56a, I ige en Omstreken. eelt zich aan voor hel be- A N T IE N op Benrt. L Huizen, Inboedels, Koop- I m Land-, Rivier- BSEËl. Bierkade, D. 3, BraS-Spitns, Ple LUITWIELER, Nieuwstraat 174' AL Co., BRIMTEk ƒ20.— p.m. gp - 25.g' -25.— -30.— g- - 30.— f§ 40.— I 40~ 9 - 50.— t=Ö |t werk en hoog loon. ezer courant. iOOT, Slager, Paling- |elijk een Lange Walstr. E no. 1- isilijk ieisja ffrouw LEMS, La Dg® j fatsoenlijke ej. Wed. C. MATEKS, (Telephoonnummer 10) Binnenland. Vlissingen, 2 Mei. Eenige onzers lezers vragen ons, naar aanleiding van ons antwoord op het in gezonden stuk van den heer P. V., in bet nummer van 29 April, eene duidelijke uiteenzetting van de strekking van art. 28 der wet tot regeling van den klein handel in sterken drank, Gaarne aan dit verzoek voldoende, nemen wij eenvoudig de gemeente Vlis singen tot voorbeeld. Deze gemeente heeft meer dan 10000 en minder dan 20000 inwoners, en daarom mogen er volgens art. 2 der wet niet meer dan ééne ver gunning zijn op elke 300 inwoners. Men noemt dit het maximum (het hoogste getal) Maar bij de invoering der wet waren er veel meer dranklokalen, waar onder vele eerst in latereu tijd geopend. In ééns af te dalen tot het geoorloofde getal, dat was natuurlijk onmogelijk. De wetgever verviel echter in een ander uiterste, door namelijk het overgangs tijdperk zóo ruim te nemen, dat de werking der wet er zichtbaar door ver traagd werd.Intusscben,aan aReskomteen einde, en zoo ook aan het gestelde over gangstijdperk van twintig jaren. Ha 1 Mei 1901 moet de vergunning, die zooals men weet, telkens slechts voor één jaar wordt verleend, geweigerd worden, voor zoover namelijk het maximum Diet is bereikt, aan hen, die op 1 Mei 1881 het bedrijf nog niet in de perceelen uit oefenden, dat zijn dus degenen, die na dat tijdstip de zaak hebben overgenomen of gekocht. Alleen aan hem, die reeds op 1 Mei 1881 het bedrijf in zeker perceel uitoe fende, kan de vergunning zoolang hij leeft niet worden geweigerd. Nu moeten wij nog opmerken dat door de regeering, naar aanleiding van bijzon dere plaatselijke omstandigheden, eene regeling of verhooging van het maximum voor een bepaalden tijd kan worden vastgesteld en dat vergunningen boven het maximum kunnen worden verleend in bijzondere gevallen en mede tijdelijk doch het bepaalde doel der wet is, om op 1 Mei 1901 zooveel mogelijk te ge raken tot het bij de wet vastgestelde maximum, door intrekking der vergun ningen. Aan het Utr. Dgbl. wordt het volgende geschreven, dat voor ons van veel be lang is, omdat het duidelijk doet uitko men welke voordeelen Vlissingen als badplaats bezit en zij daardoor in wijderen kring bekend wordt. De goede gewoonte, die in andere landen bestaat om in den zomertijd eenige dagen af te zonderen voor rust van lichaam en geest, ral zeker ook hier te lande navolging vinden, FEUIIIETOE De beide meisjes zaten op een middag aan het venster in de woonkamer, ijverig de naald hanteerend. Walther was 's mor gens naar zijn kantoor gegaannog nooit was hij zoo lang uit de zaken af wezig geweest: hij zou zich moeteu verontschuldigen en het best was, meende hij, de waarheid te zeggen. Doch het ligt niet in ons plan, hem naar zijn kan toor te volgenlaten wij liever eens luisteren naar het gesprek, dat de meisjes onder haar werk voerden. Ge waart dus een langen tijd op het Tasteland, miss?" vroeg Edith, terwijl indien meer en meer gelegenheden worden ge opend, welke binnen ieders bereik vallen. Te Vlissingen, een zich thans ontwikkelend zeebad, heeit men daarom nevens het Grand Hotel des Bains, een aantal villa's gebouwd, welke geheel en gedeeltelijk worden verhuurd. Er is, zoo meldt men, gerekend op weinig en op welgevulde beurzen men kan in alle prijzen terecht. De prijzen en het leven aan dit zeebad zijn zoo billijk, dat men bij een verblijf aldaar zeker niet zooveel uitgeeft als op reis. Een zeebad heeft eenmaal den naam van duur te zijn. Dit is echter niet het geval in Engelsche badplaatsendaar gaan zeer velen met zeer bescheiden middelen naar hun op trekje aan zee er wordt zelfs voor gespaard. In het zeebad Vlissingen wil men dien weg uit en aanvankelijk met goed resultaat. De villa's zijn allen aan het zeestrand ge legen, en wat veel zegt, op het zuiden, waar door het er zelfs bij slecht weder een aange naam verblijf is. De omstreken, het geheele eiland Walcheren, leenen zich uitstekend voor uitstapjes. De grootste Oceaanbooten nevens de kleine v isscher a v aar tuigen passeeren op slechts een paar honderd meter van het strand en leveren voortdurend eene aangename afwisseling op. Eene kopie van de teekening van de eerste rij villa's, die in dit seizoen tot in de kleinste bijzonderheden gemeubileerd ter bewoning zullen gereed zijn, benevens opgaven van de zeer lage tariefprijzen, is op aanvrage te ver krijgen. Men wende zich tot de vilia-veree- niging »Villa Anna", Noordzeeboulevard te Vlissingen, onder opgave wat men ongeveer Door het Departement vau Marine is aan de Kon. Maatsch. «De Schelde," alhier, voor ruim 28.50U de levering opgedragen van een stoommachine met één ketel, benevens verschillende repara tion voor H. Ms. stoomschoener Schelde. De drie stoomschepen, die voor reke ning der Maatschappij Zeeland te Glasgow gebouwd worden, zullen de namen dra gen van Koningin Wilhelmina) Koningin- Regentes en Prins Hendrik. De anti-revolutionaire kiesvereeniging, alhier, stelde Dinsdagavond tot definitieve candidaten de heeren P. J. Siegers, mr. P. J. F. van Voorst Vader, aftredende leden, en voorts de heeren jhr. mr. J. Scbuurbeque Boeije, rechter bij de arron dissementsrechtbank te Middelburg, H. M. Kloppers, J. Huvers en J. Bos. Gedurende de maand April zijn door het telefoon-bureau, alhier, 2206 aan sluitingen tot stand gebracht. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, teu postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de le helft der maand April jl. De Richter, AmsterdamD. Hemme- kom, idemBlok Zonen zij een nieuwen draad in haar naald stak. „Het zal ongeveer acht h negen jaar geleden zijn dat ik Engeland verliet. Ik herinner het mij nog zeer goed, want toen wij het vaderland verlieten, was ik reeds een meisje van twaalf jaar." «Waar hebt ge vroeger hier in Enge land gewoond „In de boschrijke streken van Suffolk ligt Norman Hall, de bezitting van de familie, waartoe ik behoor. O, dat lieve oude huis, waar ik onder opzicht van mijn goede moeder de gelukkige jaren van mijne kindsheid doorbracht. Hoe zou het er nu uitzien Waarom wordt mij belet terug te keeren naar mijn eigenlijk tehuis? Nog heriuner ik mij duidelijk het groote vertrek, waar wij onderwijs kregen, en de magere, beenige gestalte van miss Knigtly, mijüe gouvernante. Nog zie ik de ernstige, goedige oogen van mijnheer (Jliffton, die ons de Fran- sche en Duitsche taal leerde." D Waar werd uw opvoeding voortgezet, toen ge op het vasteland waart?" Verzonden geweest naar het Buiten land Wed. P. Renier, Antwerpen Leemans, idem. De volgende officieren van gezondheid zijn overgeplaatstdie der 2e kl. H. W. Boele, van Utrecht naar Vlissingen, B. P. Visser, raD Vlissingen naar Amsterdam, en N. Schrijver, van Utrecht naar Mid delburg. Die der le kl. J. H. Teeling, van Middelburg naar Gouda, W. H. L. BurgerhofF Mulder, van den Haag naar Middelburg. Men meldt ons De conducteurs van den stoomtram VlissingenMiddelburg hebben van den Minister van justitie hunne aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter ontvan gen en zullen heden als zoodanig door den kantonrechter worden beëedigd. Men schrijft ons uit Middelburg Gisterenavond bad in de groote zaal van het Schuttershof een meeting plaats ten gunste van den S urigen werkdag, uitgeschreven door zeven verschillende vakvereenigingen hier ter stede. De ruime zaal was eivol. Er waren zeer vele vrouwen opgekomen. Alvorens de vergadering werd geopend, werd door de aanwezigen onder bege leiding van een orkest bet Vrijheidslied" gezongen. Hierna werd het eerst het woord ver kregen door den heer F. M. Wibaut, die het een groot geluk achtte dat de verschillende werklieden -vereenigingen, zonder onderscheid van politieke richting of godsdienst, uit overeenstemming waren gekomen om dezen dag, den dag der verbroedering,gemeenschappelijk te vieren. Nog door verschillende sprekers werd het woord gevoerd, die allen wezen op de noodzakelijkheid van gezamenlijk mede te werken tot verbetering van de positie der arbeidende klasse, die kan en zal wordeD verkregen, mits men slechts overtuigd is van de waarheid van de spreuk dat eendracht macht maakt en tweedracht tot niets leidt. Het geheel werd opgeluisterd door een orkest en besloten met een gezellig sa menzijn, waarop verschillende stukken werden gedeclameerd. In de zitting van den gemeenteraad van Zierikzee werd mededeeliug gedaan van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken dat geen termen bestaan om in te willigen een gedaan verzoek om het Rijks-subsidie ten be hoeve van de H. B. school te verhoogen van 8500 op 10.000. Benoemd tot klerk der telegraphie le klasse de klerken der telegraphie 2e Mijn opvoeding Nergens 1 Zorg vuldig werd er gewacht, dat ik niet verder leerde. Zij zeiden altijd, dat mijn verstand Diet in orde was, dat ik zinne loos was." Deze eerste vrijwillige uiting van het meisje over de storing van haar verstand wilde Edith niet onopgemerkt laten voor bijgaan. Zij wilde door bescheiden vragen zich vergewissen, of Alice een duidelijk begrip had van den toestand, dien men haar toeschreef. Zij vroeg «En leerde u graag, miss?" «O ja, al te graag; zoo graag dat ik des nachts in de boekeu zat te leeren, die mijn nicht gedurende den dag gebruikt bad, terwijl men dacht, dat ik sliep. Eerst twee jaar geleden, toen er een Duitsche juffrouw werd in dienst ge nomen om toezicht op mij te houden, werd ik daarin verhinderd. Zij was vree- selijk streng en hield mij dag en Dacht in het oogzoo moest ik dan ook dat prettige leeren opgeven." »Badt ge een nicht, die met u werd klasse C. L. Doens te IJzendijke en P. J. Le Rov te Sluis. Men meldt ons Uit vrijwillige bijdragen van leden der Ned. Herv. Gem. te Goes zal op het graf van den aldaar overleden algemeen geachten en beminden predikant, ds. D. P. M. Huet, een grafzerk met inscriptie worden geplaatst. Een niet onbelangrijke som is voor dit doel reeds ingekomen. Onder het hoofd Cantine levert de Standaard critiek over het resultaat der interpellatie, welke door den heer Schim- melpenninck inzake het ter lezing liggen van bladen in de cantines tot den minister van oorlog werd gericht. Het blad zegt bet volgende: Bevredigend liep de interpellatie-Schimmelpen- ninck over de journalistiek en de Cantine niet af. Vooreerst bleef de constitutioneele quaestie over bet terugwerpen van de verantwoorde lijkheid door aen Minister op een door hem zeiven gemstrueerden Commandant geheel buiten bespreking. Dan werden in de tweede plaats zoovele exceptieB door den interpellant zei ven aan de hand gedaan, op grond waarvan bladen ta weren waren, dat er van zekerheid voor de toekomst nog op verre na geen sprake is. Zoodra toch' in de Stand, eenigszins ernstige critiek, op onze Defensie als zoodanig, of ook op onze militaire huishouding en rechtsple ging werd uitgeoefend, zou dit reden te over kunnen zijn, om de Stand, te bannen. En in de derde plaats is met geen woord nadruk gelegd op het feit, dat de bladen van andere partijen op alle manier worden voor getrokken, zonder aat ze óf plaatselijk waren óf uit anderen hoofde voor de militairen voor keur verdienen. Wat door het Cantinebestuur zelf ter lezing wordt gelegd moet gelijk staanen de verne derende rol, om dan desnoods gratia ook een ander blad er te mogen neerleggen, mag on« niet worden opgedrongen. Toch won de heer Schimmelpennick, dien we voor zijn interpellatie, al bleef ze wat heel tam, dankzeggen, tets. Er zal toch een aanschrijving aan de Com mandanten uitgaan. Zoodra dit geschied is, hopen we, dat de heer Vetter, te Dordt, zijn verzoek aan den Commandant der Pontonniers herhalen zal. Staat dan nu diezelfde man toe, wat hij vroeger afsloeg, dan zal hierin althans feitelijk een begin van verandering geconstateerd zijn. De Amsterd. schrijft »Er moet weer moeielijkheid zijn ge* rezen betreffende de promotie van een officier van het Militair Huis van H. M. de IvoniDgin. Het geschil zou nu loopen over de bevordering van den majoor baron Sirtema van Gvovestins, die lang geleden bij de artillerie diende. Wil men dezen majoor, omdat hij van den troep is vervreemd, niet bevor deren, dan zou, volgens het gerucht, H. M. ook dien regel consequent willen „O, zwijg over haar, EdithO, als ik u mijn vertrouwen schenken en vertellen kon, wat een duivelachtig weefsel die menschen tegen mij gesponnen hebben het is zoo helsch en listig, dat ik, arme, mij er nooit uit zal kunnen redden." «Ge windt u te veel op, lieve Alice. Deze laatste dagen hebt ge zooveel rust gehad, ge hebt u zoo geheel in uw treu rig lot geschikt, dat ik u moet verzoeken, u te onttrekkea aan herinneringen, die niets kunnen doen, dan uw gezondheid benadeelen." «Wees niet bezorgd voor mijn gezond heid, Edith. Ik beb me nog nooit zoo wel gevoeld, als sedert bet oogenblik, dat uw broeder mij in huis bracht. Zeg mij liever openhartigHeb ik, zoolang ge mij kent, iets gezegd of gedaan, dat reden geeft tot denken, dat ik mijn volle verstand niet heb «Neen, zeker niet,lieve Alice! Maar wil len wij nu over iets anders spreken Over jets aangenamers dan uw treurig lot

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1