ZOMERMANTELS EN BLOM Vervolg Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Buitenland. ISagekomen Advertentie. der laatst aitpltoifii Modellen M.H.B0ASSQIT& Z0ÏÏEIT. Als Christenen hebben wij de nooden van ons volk op het hart te dragen. Wij hebben dus eene heerlijke roeping te vervullen. Gaarne had ik nog langer onder u gearbeid, daar ik fevoelde eene eenheid, die ons te zamen ond. Hoewel in sommige opzichten geen ge lijk pad bewandelende, waren wij toch op één grond, hebben een Koning, voor Wien wie wij ons buigen en aan Wien ik de afdee- ling aanbeveel. Hij zij U nabij en geve U wijsheid en kracht tot alles waartoe Hij U roept." De heer van der Poel, le voorzitter, be dankte ds.Talma voor wat hij voor de afdeeling in zijn geheel en voor de «Metaalbewerkers" feweest is en voor de liefde, die hij steeds mn had bewezen en bood hem het eerelid maatschap van de afdeeling aan. Men schrijft ons uit Middelburg1: In een gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering van fa- brieks- en handwerksnijverheid werd bij meerderheid van stemmen de volgende conclusie aangenomen: De vergadeiing spreekt de wenschelijkheid uit dat het onderwijs aan de ambachtsscholen worde uitgebreid tot de aan het bouwvak ver wante vakken en dat gelegenheid ge geven worde tot opleiding van alle an dere vakken in de werkplaats, vereenigd met het leerlingwezen, herhalings-on- derwij? en zoover noodig e m ogelijk vakonderwijs. Door het bestuur van «Floralia" te Sluis zijn aan 69 personen 209 stekken uitgedeeld, van welke bloemen in het najaar eene tentoonstelling zal worden gehouden. Pe anti-revolutionaire kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning" te Hon- tenisse, heeft tot candidaten der Prov. Staten in het district Goes gesteld de beeren jhr. mr. J. J. Pompe van Meer- dervoort, kantonrechter te Goes, C. J. -Huvers, notaris te Middelburg, M. Noor- dijke, notaris te Colijnsplaat en W. J. Vader, burgemeester van Wissenkerke, alle vier aftredende leden. Kerk- en Schoolnieuws. Ned, IIirv Kkxk. Beroepen te Lopilc c, a. (toez) ds. W. H. li. Dijkman, te Breskeas. De aocïilistiüche onderwijzer Robortue te Breda heeft voor 1 Mei officieel vacautie aangevraagd, teneinde de Meibewoging mee te kunnen vieren. (W. R. Ct Verkoopingen en Aanbestedingen. Gisteren werd ten raadhuize alhier aanbesteed het honwen van twee schoollokalen op den linkervleugel van school B aan de Hooikadc. Inschrijvers waren do hcerenP van Beers alhier, Toor f 7099, H. P. van de llec en Zd. te .Middelbnrg, voor f7070, VV. L tlmuo, alhier voor f7060. F N. de Booy, alhier, voor f 7049 en J. M Moerbeek, te Ber gen op Zoom. voor 674!). RECHTSZAKEN. De rechtbank te 's Hertogeobosch heeft Johannes Fronuiecus van den Vorsteuboseh en Franciscna van den Akker, beklaagd van opzettelijk gevaar te hebbeu ver oorzaakt voor het verkeer door atoomvermogen, door het bevestigen van een zwaren boomstam over da rails van den spoorweg tu9schen Schijndel en Boxtel, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van I 2 jaren. Tegen K. II hakker, vroeger wonende tc Zieriksee, lamst te 'sGravanbage, is bij arrest van het gerechtshof te 'sGraveohage, dd 17 April, verleend reebtsiueang met last tot instructie en bevel van gevangenneming en overbrenging naar het huis van bewaring te Ziecikzec wegens bedriegelijko bankbreuk, Gisteren namiddag werd door een slepers wagen op de Wijnbergsche Kade een knaapje van ongeveer 3 jaren overreden. Het ventje moet nog al gevaarlijk gewond zijn. Heden namiddag viel eene grazende koa van den dijk nabij bet hoofd in de Wea- terhaven. Met behulp van eenige mannen, fezeten in eene roeiboot, werd bet dier be- ouden naar de »Zeehondenwerf" en op het Terwijl bijna overal op Walcheren de aardappelen tegen 25 30 cent de vijfkop worden verkocht, ligt op dit oogenblik te Oost-Souburg een schipper die ze tegen 16 cent te koop aanbiedt. Een zoon eener weduwe te Biervliet, die van een wagen was afgevallen, richtte totH.M. de Koningin-Regentes een schrijven om op haar kosten geneeskundig te worden behandeld. Op dit schrijven werd gunstig geantwoord, en thans wordt genoemd jong- mensch voor rekening van H. M. de Koningin in het gasthuis te Vlissingen verpleegd. Op de hofstede van E. de Jonge te Yerseke is de kwade droes onder de paarden Te St. Maartensdijk bracht een trek hond 16 jongen ter wereld. Allen zijn spring levend. Uit Kolijnsplaat wordt aan de G, Ct, het volgende geweld omstreeks 2l/s uur had schipper Abr. Karreman Az. op de Ooster- Sóhelde door een hevigen rukwind het ongeluk mast en tuig over boord te zeilen. Een schuitje vau van Beveren, den tonnenlegger van Veere, heeft hem naar de Val van Zie riksee gesleept. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. voor 15 Mei zal een »Vetter-marscb« het licht zien. De componist er van is de heer Ludwig, muziekleeraar te Gorinchem. Voor den componist is het te hopen dat zijn »marsch« langer zal leven dan zoo menige gelegenheids-marsch. - Eene inwoonster van Baarn is het slacht offer geworden van een nieuw soort oplichting. Zij ontving n.l. een pakket, zoogenaamd af gezonden door een welbekende Amsterdam- 6che firma onder rembours van ƒ24.50. Niets kwaads vermoedende, betaalde zij. hoewelzij niets besteld had, maar wie schetst haar ver bazing, toen het pak niets anders inhield dan een paar turven. Een Russisch marinevaartuig is bezig in de Kaspische zee opneming te doen van een onderzeeschen vulkaan, die zich daar heeft fevormd, op 45 kilometers van de kust. De rater, die een middellijn heeft van slechts 6 meters, komt aan ds oppervlakte. De berg heeft een zeer zachte glooiing. Het volgende leest men omtrent het gebruik der aloë in het Al. t. d. K. »Aloö is zeker een gevaarlijk geneesmiddel, maar niet in den zin, dat het gebruik er vau in den iegel oogenblikkelijk treurige gevolgen na zich zal slepen. Het gevaar zit in een ge regeld en voortgezet gebruik, tengevqlge waarvan de ingewanden aan zijne prikkelende werking gewoon raken, zóo, dat andere pur geermiddelen want als zoodanig wordt het verbruikt waartoe men eindelijk z'n toevlucht neemt, zullen blijken onwerkzaam te zijn. Die telkens en telkens herhaald© uitoefening van dien prikkel heeft ten slotte eene treurige ongevoeligheid teweeggebracht. De ingewanden zijn afgebeukt, gelijk de oude knol van den huurkoetsier, die zijns meesters zweepslagen niet meer voelt." De Kneipp'sche methode beoordeeld. De Ooatenrijksche minister van binnenl. zaken heeft, op advies van den Oppersten Gezondheidsraad, niet toegestaan, dat in een concessie voor een »Heilanstalt" (geneeskun dige inrichting) de Kneipp'sche methode mede werd opgenomen, omdat daaraan geen we tenschappelijke methode ten grondslag ligt. Een man met twee monden. Te Parijs is een man te zien met twee monden. Het is een zekere Toulans, voormalige opperkok, jJ1- 4 jaar in het hospitaal heeft doorgebrat en daar geopereerd is. Hij eet niet op de gewo ne wijze. Men heeft onder zijn linkerborst eea kunstmond gemaakt met welke hij melk, eieren, gehakt vleesch eet met behulp van een ka theter. Eenige bijzonderheden omtrent Duse, de groote tragedienne. Zij is tegen parfumeriën en bloemengeuren, en duldt niet dat men haar juweelen aanbiedt. Het werpen van bloem ruikers maakt haar ziek, het toezenden van paarlen en brillanten maakt haar ongelukkig, want met het geld, dat men daarvoor be steedt, zou men vele menschen gelukkig kun nen maken. Zij houdt alleen van bonbons en van open lucht. In het hartje van den winter, laat zij de vensters wijd open staan, maar in haar vertrek heeft zij een helsch vuur. Van scharen is zij een bijzondere liefhebber. Zij heeft er in alle hoeken van hare vertrek ken ze liggen op elk meubel, op elke étagère, en in iedere zak heeft zij er een. »Dat ia," zegt zij, »om al de touwtjes door te snijden van de pakjes, die ik ontvang." Want niets maakt haar zenuwachtiger en prikkelt haar meer dan een pakje, dat zij niet kan losmaken. Te New-li rork is weer een vrouw van slechte zeden op de straat vermoord, op de wijze van den beruchten Londenschen vrouwenmoordenaar Jack the Ripper. Weder de Petroleum. Een zekere J. heeft in het Leidsche Dagblad het een en ander over de petroleum-quaestie medegedeeld, dat wel waara is er kennis van te nemen en zeker velen angstige» harten, die met bekom mering de rijzing der prijzen van deze on ontbeerlijk geworden brandstol aanschouwen, een steen van het hart zal afwentelen. J. heeft de quaestie onderzocht en kan nu uit goede bron mededeelen het volgende. De veelbesproken Standard Oil Co. tracht reeds lang bet wereldmonopolie der petroleum in handen te krijgen eu daardoor loonende prijzen voor haar producten te ontvangen. Daar er zich in de laatste jaren in Amerika een mach tige tegenpartij, bestaande uit producenten, gevormd heeft, tracht de S. O. C. dien bond ten onder te brengen door het kunstmatig verlagen der prijzen, waardoor de producen ten in Amerika haast geen geld voor de ruwe olie kregen. Het publiek alhier profiteerde echter en betaalde feitelijk veel te weinig, daar 8 A 10 cents als normalen prijs te be schouwen is. Uit de berichten der laatste dagen blijkt dat de groote voorraad ruwe olie der S. O. O. (waarin voornamelijk haar kracht schuilde) zeer aan 't verminderen is en deze Maat schappij daarom dagelijks hare benoodigcle olie bij de onafhankelijke producenten moet gaan inkoopen. De laatste hebben dus voor 't oogenblik de macht in handen en geven daarom slechts moeilijk en tegen hooge prijzen af. Vandaar dus de duurte der petroleum hier te lande. Goed beschouwd, betaalt men dus terug, wat men circa twee jaar te weinig heeft betaald. Maar toch bestaat er daarom nog geen reden om steeds hoogere prijzen te verwachten en nimmer meer aan lagere prij zen te denken. Zoodra de voorraad der pro ducenten te groot wordt, moeten zij aan de markt komen, of daarvan aan de S. O. C. verkoopen. Deze maatschappij heeft zich in de laatste jaren zooveel offers getroost om den handel uit te breiden en tot zich te trek ken, dat het onaannemelijk is, dat zij nu dat alles door buitensporig hooge prijzen weder ongedaan zou maken, want door die hooge prijzen zal lo de consumptie sterk afnemen en 2o de production sterk afnemen, daar men nu veel meer zal kunnen ten koste liggen aan de exploitatie der bronnen en het zui veren der oliën. Neen, veeleer ziet J. binnen korten tijd het belang der S. O. C. met dat der consumen ten vereenigen en den prijs weder op een normaal peil van 8 a 10 cents terugbrengen, waarvoor het branden van petroleum aan een ieder mogelijk is en zoowel voor verlichting als verwarming nog zeer voordeelig zal blijken te z'Jn- Mijnheer de Redacteur! In een der laatste nummers van uw blad wordt betoogd, dat verscherping der bepalin gen van de drankwet in verschillende op zichten wenschelijk kan geacht worden. Het verwondert mij dat daarbij door u niet is gewezen op eene bepaling in deze wet, die vele neringdoenden eene groote schade zal berokkenen, n.l. deze, dat alle vergunningen, die tu8schen 1 Mei 1881 en 1 Mei 1901 in andere handen zullen zijn overgegaan, op laatstgenoemden datum zullen worden inge trokken. Hoewel zelf niet behoorende tot hen die direct door deze bepalingen worden ge troffen, meen ik toch te mogen wijzen op den grooten invloed, dien de uitvoering dezer bepalingen zal hebbeD, en het zou mijns in ziens goed geweest zijn, wanneer door u ook I op deze bepaling, die V6le neringdoenden of geheel of ten deele broodeloos zal maken, was gewezen. Ik verzoek u daarom beleefd opname in uw blad van dit mijn schrijven. Uw Dw. P. V. Vlissingen, April 1895. [De bepaling waarop de geachte inzender doelt, is die van art. 28 der wet, waarin o.a. is vastgesteld, dat, zoolang zij niet van be stemming veranderd zijn, voor de lokaliteiten, waarin op 1 Mei 1881 sterke drank werd verkocht, de vergunning in twee gevallen niet geweigerd kan worden, namelijk aan hem, aie op voormeld tijdstip daarin het be drijf uitoefende, zoolang hij leeft, en aan anderen gedurende de eerste twintig jaren van voormeld tijdstip. Hieruit volgt dus, dat na 1 Mei 1901 de vergunningen van den aard als door u bedoeld, wel zullen worden geweigerd, want een reden van voortbestaan zullen zij wel zelden hebben. Het spijt ons, dat wij van den geachten inzender van gevoelen moeten verschillen, wat betreft de billijkheid van den maatregel. Een overgangstijdperk van twintig jaren is waar lijk geen kleinigheid, en hij, in wiens handen gedurende die twintig jaren een dranklokaal overging, wist immers wat hem boven het hoofd hing 1 Bij de prijsbepaling of bij de taxatie zal daarop toch zeker wel gerekend zijn. Zoo niet, dan heeft men het aan zich zelf te wijten. Het komt ons dus voor dat men van slachtoffers der wet hier niet spreken kan. Doch, al ware het anders, de geachte inzender gelieve te bedenken, dat alle overgangen in^ meerdere of mindere mate slachtoffers maken en dat in elk geval het algemeen belang moet gaan boven het bijzonder belang, RED.] BELGIË. In de Kamer heeft minister De Bruijn gezegd dat hij genoodzaakt zal zijn de grenzen voor den invoer van Nederlandsch vee weder te openen, zoodra dit om gezonds- heideredenen niet langer moet verboden worden. Eene goede tijding voor den Belgischen veefokker, die,het is bekend, oni vee bezwaar lijk missen kan. DUITSCHLAND. Het feest te Kiel zal door de grootsche wijze, waarop het aangelegd wordt, heel wat geld kosten, niet alleen aan den Keizer, die zyn gasten keizerlijk zal ont vangen, maar ook aan het Duitsche volk. Bij den Rijksdag zal voor de feestelijke opening van het Noord-Oostzeekanaal een suppletoire kredietaanvraag tot een bedrag van 1.300.000 Mk. ingediend worden. De gemeenteraad van Berlijn heeft zich niet gestoord aan het bevel van hooeerhand om geen protest-adres aan den Rijksdag in te leveren betreffende de Umsturz-Vorlage. Hij maakte zulk een Bpoed met de verzending van dit adres, aat toen de last kwam het in te houden, het reeds zijne bestemming had bereikt. Men zal over dit zaakje waarschijnlijk nog wel meer hooren. FRANKRIJK. De werkstaking van het omnibus-personeel is thans geëindigd. De maatschappij heeft zich verbonden alle geëm ployeerden weder in dienst te nemen,, met uitzondering van degenen, die zich aan ern stig geweld of opruiing hebben schuldig g». maakt. Enkele dagen te voren eindigde ook een werkstaking in Engeland onder de schoen makersgezellen, die evenals de Btakers te Parijs het hoofd in den schoot legden. HONGARIJE. De minister van eeredienst diende onlangs een wetsontwerp in tot erken ning van den joodschen godsdienst door den Staat, dat door het Huis der Magnaten werd gewijzigd. De Kamer van afgevaardigden nam echter met bijna algemeene stemmen en onder luide toejuichingen het voorstel aan om het in zijn oorspronkelijke» vorm aan het Huis der Magnaten terug te zenden en dit dus voor het dilemna te stellen, of het wetsvoorstel ongewijzigd aan te nemen of het te verwerpen. Burgerlijke Stand van Vlissingen. Van 20 27 April 1895. ONDERTROUWD A. Neerings, wedr 56 j. en A M. P. ten Hoopen, jd. 35 j. A. Nobels, jm. 23 j en J. C. de Plaa, jd. 22 j. R. Schols, jm. 31 j. en F. Ik van der Weijde, jd. 23 j. GETROUWD: G. Pieters, jm. 25 j. en E. A. Geijsen, jd. 26 j. P. van Beers, wedr. 54 j. en J. P. Manuaart, jd. 25 j. K. Keiler, jm. 48 j. en P. Proost, wed. 41 j. L. M. Baljé, jm. 23 j. en F. A. Kusse, jd. 19 j. J. Harpe, jm. 29 j. en E. Takens, jd. 25 j. A. Bijland, jm. 23 j. en C. P. Muth, jd. 25 j. BEVALLEN: J. F. van Dijk, geb. Harte, d. S. Maas, geb. Bakker, d. A. C. Desloover, geb. Odera, z. C. J. Belfvoid, geb. Slootmans, z. C. E. van Boven, geb. Erasmus, d. F. L. Jacobs, geb. Reigel, z. J. Heijdens, geb. de Vuijst, z. M. Krahmer, geb. Schneider, z. C. Lippens, geb. de Poorte, d. C. V. C. Vanoutrijve, geb. Naesen, z. J. van Hoorn, geb. Stout- ard, z. OVERLEDENJ. Florusse, z. 7 w. G. H. de Zitter, jm. 24 j. J. Abra- hamse, man van N de Muijnck, 69 j. A. J. Louwerse, man van A. W. Engelberts, 76 j. A. M. Pauwels, wed. van J. J. Fransen, 69 j. C. S. A. Joukes, z. 5 m. M. Schneider, vrouw van J. C. Krahmer, 28 j. P. Segeler, d. 4 m. J. Dert, z. 7 m. 348e STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en booger. Donderdag 25 April. 4e kl. 4e trekk. No- 17195, f 100. No. 18099, f200. No. 17379, f400. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 26 April. Boter van fl.05 k fl.15 per Kilogram. Eieren f 300 f 3.20 per 104 «tuks. Markt I 11, Middelburg. Ontvangen eene belangrijke zending

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 6