knippehT EI Ha B IJ VOEGSEL VLISSINGSGHE COURANT lisgeving. L. LUITWIELER OTGRINT. [Ö0L5Ct.de50ns. WIL. milt Co. f van MAANDAG 29 APRIL 1895. No. 50. Gemeentebestuur. Gemeenteraad. Vervolg Binnenland. Skende beveelt zich voort» te REPAREEREN; I nikkel, brons, alle sooj. 'geëmailleerde artikelen, iet omleggen van nieuwe siedig en billijk, bij VAN SPLÜNDÊR, ersgang, Lange Noordstr. |UW wenscbt met Mei penen in 't Maatnemea I jaar een nieuw, gemak waarvoor 10 lessen vol- het grondig te kennen, or den gebeelen Cursus, onder letters W. A,, |urant. mijner gunstig bekende N, vroeger bij nu wijlen JAS, is tbans gevestigd bij Aanbevelend, JOH. SIBLESZ. U 1895. Th. KAMERMANS Jr., ACHTENDE 121. OSSET.' ^oorheeu J. J. Parras. PRINGBAKK feit LlVIHvV' 1(272 Levensverzekering, je ROTTERDAM- t Westkapelsche APPELEN, voor 28 en PP. bij a«ïEBE, Korte Walstraat. hemsche /asscherij T PT IE 1VE. Dames SIMONS, straat 31, Vlis- BEHOORENDE BIJ DE (Telephoonnummer 10.) 11895. [baar 11 Loten 10.— 150. jiens het Comité IER VLIET, Secretaris. KLEINHANDEL IN STERKEN DRANK- Verzoek ottj vergunning tot verkoop tian sterken drank in 't klein. De Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Staatsblad no. 87), zooals die is gewijzigd bij ^wetten Tan 23 April 1884 (Staatsblad no. 54) en 16 April 1885 (Staatsblad no. 78), doen to vreten dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften om vergunning tot verkoop I van sterken drank in 't klein, van a. de Wed. J. J. Harent, in perceel wijk H. no. 2, Lange Qroenewoud. b. G-. Boogaart, in perceel wijk H. 116, Bellamy kade. j Vlissingen, den 26 April 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretarie, J. H. C. BUSING. Af kondiging van een kohier der bedrijfsbe lasting, dienst 1894/95. De Burg. van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger zijn gezonden, twee door den directeur der directe belastingen te Mid- I delburg executoir verklaarde kohieren wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1894/95. De daarop voorkomende belaatingschuldi- I gen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tija aan te zuiveren, ook I ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen I zes weken na heden behooren te worden in- En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 26 April 1895. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS Zitting van Zaterdag, 27 April 1895. Voorzitter de heer Tutein Noltheniua, den heer P. van der Hof van 5.61 M3 ge meentegrond, gelegen aan de Clij verstraat, a 4.60 de M2, alzoo tot een bedrag van 25.24s, met bijbetaling van f 2.70 voor trottoirkosten, en aan den heer Jac. Wil- lemse van 100 M2, gemeentegrond, gelegen aan de Hobeinstraat, it 4.50 de M9, alzoo tot een bedrag van 450, met bijbetaling van 45 voor trottoirkosten. Op het daartoe strekkende verzoek van den heer A. But, wordt, op voorstel van Burg. en Weth., en op advies der commissie voor de financiën, besloten aan adressant wederom voor één jaar, ingaande met 27 April 1895, vergunning te verleenen op een strook gemeentegrond op den Noordzee- Boulevard, ter breedte van 3 meter, stoelen en tafeltjes te plaatsen, en zulks tegen be taling van 35.— en verder op dezelfde voorwaarden als zijn vastgesteld bij ge meenteraadsbesluit van 27 Aprü 1894. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van de Vereenigïng tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, stellen Burg. en Weth. voor, even als het vorige jaar, 100.— beschikbaar te stellen voor het plaatsen van advertentién in buitenlandsche bladen, ter meerdere bekendmaking der J te Dordrecht, t anno 185 9. iiTsu en P. J. de Kanter [verzekert Roerende en On- en Brand, ook legen schade sontploffing zonder ■brand, premiên. verstrekt dc heer L. J. mge Walstraat O. 56a, l en Omstreken, Afwezig de heeren Jos. van Raalte, S. I Alter en C. A. Kalbfleisch, met kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden ge- lezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede de verkregen goedkeuring van Ged. Staten op de raads besluiten voor den verkoop van gemeente- grond, wat voor kennisgeving wordt aan- genomen. Worden overgelegd het verslag van den I toestand der gemeente over 1894, waarin Izullen worden opgenomen de ingekomen I jaarverslagen van de brandweer, van de commission van middelbaar en lager onder- I wijs, van den reinigingsdienst, van de ge- pondheidscommissie en van die der zee mans- en visschersbeurs, wijders het jaav- verslag der gemeente Delft. Nog wordt overgelegd de rekening van |de Bank van Leening over 1894, waarom- Itrent besloten wordt die te stellen in handen pan de commissie voor de financiën om advies. Tot leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van 6 leden der Prov. I Staten worden benoemd de heerenA. |Loois en P. Delvoye tot plaatsvervangende de heeren S. Alter en A. A. A. E. n, en zoo noodig de overige leden |van den raad. Wordt besloten tot den onderhandschen I verkoop aan de heeren Ant. Huson en I 'iuillaume van 100-75 M2 gemeentegrond, gelegen op het z. g. Eiland, A 6.— de alzoo tot een bedrag van 604.50, bijbetaling van 58.50 voor trottoir- kosten idem aan den heer H. J. Gander- en van 124 M9 gemeentegrond, mede B aldaar gelegen, a ƒ6.— de M9, alzoo tot bedrag van 744. met bijbetaling 72.— voor trottoirkosten, en aan De commissie voor de financiën, voor de aanneming van het voorstel van Burg. en Weth. adviseerende, wordt dit met alge- meene stemmen aangenomen. Op het adres van mej. de Wed. M. Na than, houdende verzoek tot het verleenen van vergunning voor het maken van een vasten beerput bij haar hotel „het Gouden Lam" alhier, wordt, gezien art. 32 der al- gemeene politieverordening, en gelet op het advies van de commissie van fabricage,, op voorstel van Burg. en Weth. gunstig be schikt. Wordt besloten tot goedkeuring der re kening van de zeemans- en visschersbeurs over '94, sluitende in ontv. met 18.482.14. in uitgaaf f 16658.176, alzoo met een batig saldo van 1823.95* idem tot goedkeuring der begrooting voor den "Vlissingen—Koudekerkschen straatweg over 1894, tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van 2621.04; idem tot goedkeuring van het besluit van den schuttersraad, tot af- en overschrijving van- en op posten der begrooting van de ö.d. schutterij voor 1894. Naai- aanleiding van een ingekomen aan vraag van heeren regenten van het Gast huis en het Algemeen Armbestuur om verhoogde subsidie over het dienstjaar" 1894, respectievelijk met een bedrag van 2850 en 1564.35, stellen Burg. en Weth. voor d£ gevraagde verhooging van subsidie wel tb 'Villen verleenen en die mitsdien nader vast te stellen als volgt voor het Gasthuis op 12500. voor het Burgerlijk Armbestuur op ƒ9849.85 het verhoogde bedrag te vinden door wij ziging van de gemeentebegrooting over 1894, en verder de hierbij overgelegde gewijzigde I begrooting dier administratièn voor bet dienstjaar 1894 goed te keuren. De commissie voor financiën adviseert tot aanneming van dit voorstel. Zij spreekt echter hare verwondering uit over het feit, dat verschillende posten op beide begroo- tingen zoo aanzienlijk zijn overschreden, waardoor als het ware de gemeenteraad wordt gesteld voor een fait accompli. Zy wenscht daarom de besturen van deze beide instellingen van weldadigheid uitdrukkelijk te verzoeken bij haar beheer rekening te houden met de vastgestelde begrootingen en vooral zuinigheid te betrachten. Nadat de heer Loois had opgemerkt dat vanwege het algemeen armbestuur de meest "mogelijke zuinigheid in toepassing wordt gebracht en de vaste posten alleen eene verhooging hebben ondergaan, wordt het voorstel van Burg. en Weth. hierop met ïalgemeene stemmen aangenomen. Wrodt besloten tot wijziging der ge meentebegrooting voor 1894, tot een ver meerderd bedrag in ontvangsten van 1841.62 idem de gemeentebegrooting voor 1895, tot een meerder bedrag in ontvangsten van 10907.79. De zitting gaat over in eene zitting met gesloten deuren. De zitting heropend zijnde, wordt over gegaan tot de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1895. Yan het kohier worden afgevoerd J. Everaars, J. Kamérmans, P. van Leeuwen en C. Quack van de le ld. Overgebracht worden G. Ph. Peij van de le naar de 4e kl.J. Willemse van de le naai- de 2e kl. en N. Zandee van de le naar de 3e kl.T. Kamermans Jr. van de 2e naar de 3e kl. Afgevoerd van het kohier G. L. Deur waarder van de 3e kl. Overgebracht van de 3e naar de 4e kl. J. Daalhuijzen en W. StrooT. J. van Vinckenroy van de 4e naar de 3e kl.G. F. Bollen Sr. en A. J. Wolthers van de 6e naar de 7e kl. J. G. H. Dommisse van de 9e naar de 10e kl.L. M. Nathan van de 11e naar de 12e kl.; C. D. van Noppen vanUvde 12e naar de lie kl.W. van Kamer van de 14e naar de 15e kl-, waarna het aldus gewijzigde kohier met al- gemeene stemmen wordt vastgesteld. Wordt besloten aan de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" een der zalen van het raadhuis ter beschikking te stellen voor het tentoonstellen der schüderstukken van hare in aanbouw zijnde schepen idem eene schadevergoeding toe te kennen aan de Maatschappy van gronden van 30.60 wegens uit de pacht genomen gronden, en ten slotte tot het verleenen van vergunning aan A. Sybrants en J. B. Sterzenbach tot het uithangen van zonne schermen in de Marine- en Branderij straat, waarna de zitting wordt gesloten. Gisteren avond te half acht stoomde de trein, die H.B, M.M. met gevolg naar VlissiDgen bracht, om van daar uit een tochtje naar Engeland met het kon. jacht Valk te doen, bet station binnen, dat voor deze gelegenheid voor het publiek ontoegankelijk was. In den pontonhal tot aan het jacht waren prachtige loopers gelegd, die voor rekening van het Staatsspoor en den Waterstaat daar door de firma Van Scbaik, alhier, gelegd waren. Bij aankomst werden de Vorstinnen begroet door den Comm. der Koningin en den Burgemeester, welke laatste haar geleidde naar de vorstelijke wachtkamer, waar zij eenjge oogenblikken vertoefden en met belangstelling alles bezichtigden. Koningin Wilhelmina was gekleed in een groen zijden manteltje, lichtgrijze japon en hoed met witte veerende Koningin-Regentes in 't zwart. Begeleid door den Burgemeester, gin gen de Koninginnen vervolgens naar het jacht, waarRoniDgin Wilhelmina inspec tie hield over de manschappen van de Valk. Aan den wal stonden honderden men- schen, die toen Koningin Wilhelmina op de brug van de Valk verscheen, baar herhaalde malen toejuichten, dat door deze minzaam met buigen en wuiven werd begroet. Ook toen de Valk te 8 ure de haven uitstoomde, klonken her haalde malen kreten van toejuiching, die slechts zwegen toen het jacht de haven uit was. De Atjeh volgde hetjachtopde reede. Men rekent dat de Valk heden mor gen tusscben negen en tien ure te Queen- boro zal aangekomen zijn. Gisterenavond vergaderde de afdeeling Patrimonium alhier. De opkomst was zeer groot, aangezien ds. A. S. Talma, lid van de com missie van advies en buitengewoon lid der afdeeling, een afscheidswoord zou spreken bij zijn vertrek naar Arnhem. ))Het is voor mij een moeielijke tijd,« zoo begon spreker, »waar ik zooveel dingen voor het laatst doen moet, dingen, die ik deed met de liefde van mijn faneche hart, moet ik nu ook den band losma- en met de afdeeling van Patrimonium alhier. Bij deze gelegenheid Toel ik behoefte om het uit te spreken dat het mij steeds goed deed den Hinken, ernstigen, openhartigen toon, die er in deze afdeeling heerschte, te mogen hooren. Hartelijk dank voor het vertrouwen, voor de liefde en waardeering, die ik onder vond. Ik heb steeds het oog gehouden en veel verwacht vau die kern van Patrimonium die de sociale vragen beziet met het oog door Christus verlicht. Patrimonium heeft een moeielijke taak te vervullen te midden Tan het volk. Het gaat toch in het sociale leTen om drie zaken be langen, rechten en plichten. Telkens treft men meuschen aan, die in hunne belangen tijdelijk, stoffelijk, of geestelijk gekrenkt worden. Hier doet zich groot gevaar voor, daar geheel het sociale leven zich om die belangen wentelt, nu alle socialen strijd te voeren als een strijd om die belangen. En onwillekeurig wel het meest op stoffelijk gebied, zoo wordt de geheele sociale quaestie een maagquaestie. Dat voert ons op hollende wijze naar de soc. democratie, die niets anders vraagt dan brood, en als wij aannemen dat dit het eigenlijke is, dan zijn wij als christenen ver loren. Er zijn ook rechten. Rechten zijn hoogere dingen dan belangen. Wij gevoelen het, dat iemand voor zijn recht wil sterven, niet voor hooger loon of meerder brood. God heeft ons rechten gegeven,reehten van den patroon tegen over den arbeider en omgekeerd. Zoodra de arbeider niet gevoelt dat hij rechten heeft, dan is hij weg; dat was het sociaal belang van den strijd voor het kiesrecht. De sociaal democraten beweerden destijds »wat geeft u een stembiljet, al hebt ge het, de heeren leggen u toch in de luren.Dit is geen zeggen, het gaat niet om wat het geeft. Krachtens onze staatsregeling is de burgerij vertegen woordigd bij de Kroon en dan gevoelen wij het als onrecht als de arbeider niet als burger in het volksleven wordt mede gerekend. Het is goed dat men voor het recht opkomt, doch niet alleen voor het eigen recht. Anders wordt het een strijd van allen tegen allen. Alle recht wordt beperkt door het recht van een ander. Daarom niet alleen een strijd voor belangen en rechten, er is ook een strijd voor plichten. En daar komt het op aan. De roeping om te werken wordt niet bepaald door een ander, of door een arbeidscontract, maar door God. De arbeider heeft ook plichten te vervullen als burger, vader en lid der kerk. Uit het beginsel zijner verschillende roeping moeten de verschillende vragen worden be zien. De arbeidstijd is bij velen te lang om te zijn wat men moet zijn. Doch hoe komt men nu tot dit inzicht van plicht en roeping. Er is geen andere weg tot het zien van roeping en plicht, dan te zien. Een die roept en voor wien, als Hij roept, wij alles kunnen laten varen om Hem te volgen. Die Eene, die roept, wordt erkend door Patrimonium in zijn geheel. Christus zegt»Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid en alle andere dingen zullen U toegeworpen worden." Daar toe hebben wij noodig eene erkentenis van «chuld tegenover den hoogst en den laagst ge plaatste, bovenal tegenover ons zeiven. De Schrift leert onB ons zeil te geven met onze feheele ziel. Wij hebben op te komen voor e gerechtigheid Gods, zoodat wij niet ons recht zoeken maar Gods recht,

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 5