Gemengd Nieuws. Advertentiën. Bij kon. besluit is op pensioen gesteld de luitenant-kolonel D. ,T. H. van Aken, provinciale adjudant in Zeeland. Het pensioen is bepaald op 1725. Benoemd tot majoor prov. adjudant in Zeeland de kapitein H. F. van den Oudendijk Pie- terse, van den stat der infanterie, directeur der Pupillenschool, uit welke betrekking hij in verband daarmede eervol wordt ontheven. Bij Kon. besluit is benoemd tot Majoor Provinciaal-Adjudant in Noord-Holland, de kapitein J. J. Geers, commandant van het Algemeen Depot van Discipline, alhier. (Dit telegrafisch bericht werd Donderdag avond te laat ontvangen om het nog in het nummer van dien dag op te nemen.) Van 20 tot en met 26 April zijn al hier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaar tmaaisch. Zeeland aangeko men met de dagbooten 212 en met de nachtbooten 360daarheen vertrokken met de dagbooten 185 en met de nacht booten 412; alzoo samen aangekomen 572 en vertrokken 597, dus in 't geheel vervoerd 1169 passagiers. Volgens de MiddelbCt. meent het bestuur van de afdeeliug Middelburg der Vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerknijverheid in Nederland" dat het weuschelijk is pogingen aan te wenden tot het tot stand doen komen van een kamer of raad van arbeid voor Middelburg. Het bestuur wenscht daartoe eene ver gadering op te roepen, saamgesteld uit de besturen of uit een of meer gedele geerden van de te Middelburg bestaande afdeelingen van corporatiën of daar gevestigde corporatiën. In die vergadering kan, zooveel noodig, het doel van zoodanige kamer van arbeid uiteengezet worden; van gedachten worden gewisseld over den grondslag van samenstellingvoorts eene commissie benoemd wordendoor de besturen, welke verklaren voorloopig met dit doel en dien grondslag in te stemmen. De Flandre libérale verneemt dat de voorwaarden van overeenkomst betref fende de verbetering van het kanaal van Terneuzen en den bouw van een groote zeesluis door de internationale commissie reeds zijn vastgesteld, en dat de overeenkomst „rekening houdt met de eventueele uitvoering van werken, die het spuien te Terneuzen zouden kunnen ver zekeren, onder voorwaarden, die veroor loven de belemmeringen voor de scheep- 1 vaart tot een minimum te beperken." Naar men verneemt, bestaat er uitzicht dat de Koninginnen in het begin van September een bezoek zullen brengen aan Overijsel en Drente. Bij Kon. besluit zijn vastgesteld geheel nieuwe formulieren van aangifte voor de beschrijving der bedrijfsbelasting, welker inhoud zeer spoedig openbaar gemaakt zal worden. De maatschappij, die te Amsterdam ammoniak bereidt uit de faecaalstoffen, geeft over 1894 een dividend van 40 p.ct. aan hare aandeelhouders. Men weet dat te Amsterdam het Liernurstelsel wordt niet ten tweeden male wensch te onder vinden," zei de advocaat op vasten toon. „Pit vermeld ik echter slechts terloops. Daar zij echter tegelijkertijd haar bepaald besluit uitsprak, mij niet te willen be lasten met het beheer van haar vermo gen, zoo vermoed ik mylord, dat u hierin een hinderpaal voor onze goed overlegde plannen ziet, welke met vaste hand uit den weg geruimd moet worden." „Dat ontbrak er nog aan, dat wij op moeilijkheden stooten, die van eene zijde komen, van waar wij die het minst ver wachtten. ik zal die zottin het hoofd recht zetten reken daarop, Carringshliff." liet zou in ieder geval beter zijn, het meisje vroeger in keunis te stellen met het noodzakelijke, dan eerst heden. Dit weer goed te maken, is echter nu de taak van u alleen, mylord." Na deze woorden, waarop de lord het antwoord schuldig bleef, boog de advo caat en vertrok. Met somberen blik oogde de ander bem na; hij zuchtte en mompelde half- toegepast. In de hofstad laat men daaren tegen deze kostbare stoften in zee spoelen. Het N. v. d. D. deelt mede dat men te Amsterdam is aangevangen met het aanbrengen van de pantsering van Iir. Ms. JZortenaerdat men met de opstelling der machines sedert eenigen tijd bezig is en de bouw dus uitstekend vordert, waardoor 't zich laat inzien dat de proef neming in 't begin van Juni zal kunnen gedaan worden. De Stoomvaartmaatschappij Nederland zal over 1894 een dividend van 10 p ct. en de IIoil. Stoombootmaatschappij een dividend van 4 p.ct. uitdeelen. De Haagsche gemeenteraad heeft met 18 tegen 15 stemmenhetvoorstel aangenomen tot den aanleg van een zeeboulevard, waarmee een som van 5 ton gemoeid zal zijn, plus 25 mille als aanbod aan Delft om den bouw van twee hoofden op het strand te vervroegen. De Scheveningers vreezen van dezen boulevard en deze hoofden den ondergang van hunne visscherij. In het college van Ged. Staten van Groningen is ook de quaestie der bescherming op het tapijt gebracht, uit gelokt door een voorstel van den heer J. Doornbosch, burgemeester vau Baflo. Terwijl de minderheid zich verklaarde voor bescherming der granen in bet belang der provincie, was het advies der meerderheid, dat de aanneming van het voorstel van den heer Doornbosch ten sterkste moet afgeraden worden. Wil men protectie, welnu, dan haar door gevoerd in bijna alle takken van bestaan, maar bescherming van granen is in het nadeel van de huurboererj, maar nog meer in dat van de burgerij. Het voorstel werd daarna verworpen. Zooals bekend, is besloot het ministerie van justitie een proef te nemen met rij wielen voor de veldwachters, waarvoor dan ook bij het opmaken der begrooting een post werd uitgetrokken. Naar wij vernemen, is door den mi nister de levering van deze rijwielen, na eerst geïnformeerd te hebben bij verschil lende fabrieken, gegund aan de Simplex Rijwielen fabriek te Utrecht, hetgeen ons niet alleen verheugt om het beginsel van de bevoordeeling der nationale industrie, maar ook omdat het een bewijs levert dat die natiouale industrie kan wedijveren met de buitenlandsche. Op eene socialistische vergadering, te Amsterdam in «Plancius" gehouden, werd door den spreker Hermans verteld dat de 4 personen, die zich bij den intocht van de Koninginnen verkleed in een rijtuig vertoonden, en anderen, welke op dien dag gearresteerd werden, in het politiebureau mishandeld waren tot zij »leve de Koningin" riepen en dat ook een verslaggever van een der Amster- damsche bladen naar het politiebureau gesleept en daar geslagen werd. Een der vier verkleeden trad zelf voor de verga dering op om te verhalen wat er in het politiebureau was voorgevallen en dat hij bij het binnenkomen als bij het ver laten van het bureau door agenten was geslagen. luid a Je begint het masker af te werpen, dat je tot heden nuttig oordeeldet te dragen. Vervloekt zij het uur, waarop ik je met mijn geheimen bekendmaakte. Maar geduld! Ik zal afrekening met je houden, hoe eer hoe beter I" Carringshliff had intusscheu het huis verlaten en een rijtuig aangeroepen, waarmede hij naar zijn kantoor reed. Hij vond de wachtkamer vol met cliënten, trouwens hij was bekend als een ervaren, degelijk advocaat. Voordat hij echter iemand van de wachtenden binnen liet in ziju consul tatiekamer, wenkte bij een kleinen ge bochelden schrijver, die nabij het venster van de wachtkamer zat te werken. De man stond dadelijk op en volgde zijn meester. Toen zij in de naaste kamer onder vier oogen waren, sprak de advocaat Ik moet nauwkeurig inlichtingen hebben omtrent zekere familie Lund, die in Southwark, Richmondstreet 227 woont. O p alles moet acht gegeven worden de Als de politie werkelijk een zoo ver regaand misbruik van hare macht beeft gemaakt, waarom dan die klacht niet dadelijk ter bevoegde plaatse gebracht? vraagt men zich hier onwillekeurig af. De N. R. Ct. heeft over deze zaak de noodige informatiën ingewonnen, waar uit gebleken is dat drie van de vier ver- kleede personen niet zoozeer door de politie werden gearresteerd, als wel door burgers aangevallen, reeds op straat deerlijk toegetakeld en binnen het bureau gesleept. Zulk een belangrijk aandeel namen die burgers aan deze arrestatie, dat, toen de politie-inspecteurs ter plaatse verschenen, het bureau om zoo te zeggen stampvol was met een schreeuwenden en nog vechtenden hoop. De verslaggever werd ongelukkigerwijs door denzelfden troep burgers aangezien voor den vierden der verkleede mannen, en wel, omdat hij, op straat reeds klappen gekregen heb bende, het op een loopen had gezet. Wat aangaat het roepen van «Leve de KoninginI"door de mannen en het slaan van dezen door de agenten, wordt door dezen ontkend, dat zij dit deden. Hierbij moet in aanmerking genomen worden dat de Amsterdamsche politie zich van agenten iu burgerkleeding, zoogenaam de rechercheurs, bedient. De geslagenen blijven iii burgers, die hen aan vielen, eenvoudig «rechercheurs" zien. Die vraag is nu hier, die wel moeilijk tot helderheid is te brengen, wie hen sloeg in het bureau en wie ben dwong, agenten, rechercheurs of burgers? Ge constateerd kan voor het oogenblik slechts worden, dat er in het bureau een groote verwarring heerschte door het binnen dringen van een grooten hoop personen in burgerkleeding, die zich eigenmachtig met eene arrestatie belastten. De verslaggever, die zoo deerlijk op straat werd toegetakeld en in het politie bureau geslagen, kan geen agent wijzen, die daaraan deelnam. In het bureau heerschte trouwens door het binnendrin gen van het volk zulk een tumult dat duidelijk onderscheiden eene onmogelijk heid was. (Zie verder het Bijvoegsel.) Door do politie hier is aangehouden, juist toen zij uit den laatsten tram stapte, een vrouw, die 10 liter jenever binnensmok kelde ten behoeve van haar zwager, een her bergier alhier. - Een Duitscher nam enkele dagen gele den aan het station alhier inlichtingen omtrent de kosten van vervoer per mailboot naar Queenboro. Toen hem deze waren opgegeven, vond onze Duitscher dit te duur en vroeg of de reis per spoor niet goedkooper was. (Historisch). Men schrijft ons Donderdagmiddag omstreeks 3 uur, brak er een brand uit in de woning van den ar beider J. Strobbe te St. Jansteen, Huisje met stallen, benevens een paar geiten, eenige ko nijnen en duiven werden een prooi der vlammen. Niets was verzekerd. Strobbe zal een beroep doen op de milddadigheid der bewoners van de omliggende dorpen. Oorzaak onbekend. Dienzelfden avond omstreeks 8 uur, leden vau het gezin, elk afzonderlijk, hun bezigheden, karakter, levenswijze, of zij vermogen hebben, of waarvan zij leven, kortom, sla acht op alles, waarom trent ge in dergelijke gevallen mij ge woonlijk pleegt in te lichten. Neem een rijtuighier is geld voor uw onkosten. Breng mij nog heden berichtik zal op u wachten." De schrijver vertrok, zonder een woord te zeggen. De advocaat hield zich nu met zijne cliënten bezig, die hem tot aan den avond in beslag namen. Nauwelijks was de laatste heengegaan, of de schrijver verscheen bij zijn patroon. Hij meldde in afgebroken woorden het volgende, op een toon alsof hij het van een briefje aflas «Familie Lund, drie personeD, moeder zoon en dochter. Moeder, oude, dwaze, babbelzieke vrouwdochter onbedui dend beiden zonder beroep. Zoon, klerk bij Guüleray Mutson, jongen, schran der, levendig, goed van aard, heeft een inkomen van driehonderd pond sterling brak er iu diezelfde gemeente nog een felle brand uit in de woning van den boer Saman. De woning, benevens schuur en stallen, werden in minder dan geen tijd een prooi der vlammen. Het vee wera gered. De brandweer kweet zich flink van hare taakde nabijliggende woningen bleven dan ook gespaard, al was er veel wind. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. De vischsloep AM 56, welke men vreesde dat vergaan was, is behouden te Veere bin- nengekomen. Voor een der ramen van de openbare school te Oost-Souburg heeft «en meerle boven op een paal haar nest gebouwd, waarin reeds twee eieren liggen. De schooldrukte hindert het beestje in het geheel niet. Dat zwaluwen zoo iets doen, gebeurt dikwijls, van meerlen echter is het een zeldzaamheid. De ontdekking dat Leenhart Geel ver moedelijk betrokken is geweest bij den moord te Haarlem, zou op de volgende wijze in de gevangenis te Rotterdam hebben plaats gehad Op de binnenplaats dier gevangenis sou kort geleden door een cipier een brief zijn gevonden, die blijkbaar uit een bovengelegen cel, door middel van een touw, bezorgd had moeten zijn aan een gevangene, die een étage lager logeerde, maar zijne bestemming gemist had. De brief bleek, bij opening door den directeur der gevangenis, gericht aan een ge vangene, die op het punt stond ontslagen te worden, met verzoek om een ingesloten briefje te bezorgen aan schrijvers vrouw, welk briefje de meedeeling aan die vrouw bevatte van een zaakje, dat schrijver wist, waarbij heel wat meer te halen viel, dan indertijd te Haar lem, en een paar oude wijven meer of minder was zooveel zaaks niet. Is dit werkelijk de toedracht der zaak ge weest, dan kan men hieruit alweer leeren, niet laag neer te zien op de onnatuurlijkheid van ouuerwetsche tooneelstukken, waarin een slingerende, verloren, half verbrande of ge stolen brief de beslissende rol speelt. Moordenaarsfamilies, die met zulk een be minnelijke openhartigheid op zulk een onzekere wijze met elkaar briefwisselen over zaakjes, die hun levenslange gevangenisstraf kunnen kosten, zijn nog veel onwaarschijnlijker. Ct. De oudste zoon van den heer J. Cham bers, predikant der Engelsche episcopale kerk te Amsterdam, heeft eergisteravond een kra nige daad volbracht. Uit zijn kamer op de bovenste verdieping van zijns vaders huis op den Groenburgwal zag hij hoe drie knapen in het water vieleneen was er spoedig uit gehaald, doch de beide andereu begonnen reeds te zinken, toen Fred. Chambers het huis uitvloog, gekleed en wel te water sprong en al zwemmende en duikende er in slaagde de knapen op het droge te brengen. Een paar jaar geleden had hij het geluk op deze wijze twee knapen uit het Noord- Hollandsch kanaal te redden. (Zie verder het Bijvoegsel,) Aan het Bureau van Politie is als gevonden gedeponeerd een stuk nieuw Gordijnkant. Ondertrouwd L. F. GE1LL, 2e Luit. b/d. Infanterie, en P. C. B UIJZE. April .895, 's jaars. Bezitten een klein vermogen, leven tamelijk afgezonderd van de wereld." «Het is goed Smith! Hier heb je een fooi voor je moeite," zei Carringshliff. Tevergeefs was Walther Lund twee dagen thuis gebleven, in de verwachting dat de familie van zijn gast pogingen in het werk zoude stellen om het meisje uit zijn huis te verwijderen, doch er was niets gebeurd. Het scheen of men had afgezien van het verlangen, om het jonge schepsel weer te bemachtigen. Met bet oog op de reeds gevoerde on derhandelingen en de daarbij bevonden ijver, kwam deze onderstelling aan Wal ther tamelijk ongegrond voorin de naaste toekomst verwachtte hij zelf eene overrompeling of een daad van geweld, nadat hij begrepen had dat men om redenen, die hij nog niet kende, bezwaar had om aan zijn eischen te voldoen. Geen enkele van zijn vermoedens bleek echter juist te zijn. Alice verbleef nog weer twee dagen in zijn huis, zonder {lat men iets vernam van de personen, die een natuurlijke belangstelling voor haar on derhoud en verpleging moesten gevoelen. (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 2