R ill 1 Co., \LISSI\(iS('H!i COURANT LI). NIPPEN. .ijfrente, No. 50. Maandag 29 April 1895. 333te Jaargang. .geving. LUITWIELER ie W©aiagvmag. Binnenin n d. ktlelljk ln«ft*nd# lfesche lijfrente too* O gestort EapttMrt- nnnen. I Toorrronwen. -.10 10 72 13 03 ^V wenscht met Mei en in '1 Maatnemen een nieuw, gemak- ar voor It) lessen vol- it grondig te keünen. den geheelen Cursus, in der letters W, A., mt. ijner gunstig bekende vroeger bij nu wijlen is thans gevestigd bij Aanbevelend, JOH- SIBLESZ, 1895. side aanvoer van che en Duitsche CHELKOLEN, bene- J1ET NOOTSKOLEN, ■BAÜT ZOON, th. KAMERMANS Jr. Aan betzelfde adres STBODE gevraagd, Ij o o p gevraagd een om alleen te bewonen, juizen. Brieven met lett. M. bureau dezer et Emergo". van 15 tot 18 jaar J lid laten inschrijvr tei bij den beer C. 1 TIDE, Gravenstraat 240 HET BESTUUR. FABRIKANTEN, j ƒ20.— p.m. £7? - 25.— E -25.— 1 - 30.— g - 30-— S fey - 40.c L - 40.— X 108 - 50 - 60.— tlijk 100. (Telephoonnummer 10) i. In de jaarvergadering van het alge meen Nederlandscb Werkliedenverbond, gedurende de jongst verloopen Paasch- dagen te Amsterdam gehouden, werd de gewichtige vraag behandeldwat er ge daan kan worden in het belang der arbeiderswoningen De aanleiding om dit punt ter sprake te brengen, was gelegen ib de omstan digheid, dat door een der afdeelingen een schrijven was gericht aan den be trokken geneeskundigen inspecteur, mel dende dat in zekere plaats een twintig tal woningen, het eigendom van de ge meente, geheel ongeschikt 2ijn om be woond te worden, hetgeen door den inspecteur werd bevestigd, terwijl niette min door het gemeentebestuur in den toestand geene verandering werd ge bracht. Eene andere afdeeling vond daarin 'aanleiding tot het voorstel, dat door de regeering eene wet in het leven worde geroepen, waardoor de gemeente besturen op wettelijke gronden woningen voor bewoning ongeschikt kunnen ver klaren en eene boete voor verhuurders van eenmaal afgekeurde woningen wordt bepaald. Het voorstel daukte zijn ont staan aan de overweging, dat de tegen woordige wet aan de gemeentebesturen wel het recht geeft om woningen onge schikt te verklaren, doch de uitoefening van dat recht zoovele moeilijkheden medebrengt, dat men liever zijn toevlucht neemt tot aankoop of onteigening ten algemeenen nutte, De onmiskenbaar goede bedoeling van dit voorstel, mag ons niet terughouden van de opmerking, dat het eene gewoonte wordt, in vergaderingen, die zich met de bespreking van maatschappelijke vraagstukken onledig houden, te treden op het gebied van den wet^evendeu arbeid. Evenals in de vergadering der Staten-Generaal worden zoogenaamde moties voorgesteld, of wordt aangedron gen op het maken van wettelijke be palingen, De voorstellers komen daarbij veelal op een terrein dat het hunne niet is. Platweg gezegd, zij spreken over zaken, waarvan zij geen verstand heb ben, en, behalve dat zij zich daardoor somtijds belachelijk maken, brengen zij aan de zaak die zij bevorderen willen meer na- dan voordeel toe. Zóó erg heeft de vergadering van het algemeen Nederlandscb werkliedenver bond het gelukkig niet gemaakt, en dit zou ons, om het belang der zaak, ook van harte leed hebben gedaan. Die het wèl meent met den werkman, zal ver FEUILLETON. 15.) Ge raadt mij iets aan, waarvan ge 'ooruil weet, dat ik er nooit toe zal over- ,'aan. Ik wil in ieder geval de kans ïcvmijden van een heftig tooneel met het meisje in tegenwoordigheid van andere [ergonen. Het zou daarbij tot verklarin gen komen, waarvan het aanhooren voor mij hoogst onaangenaam en voor anderen 'elangwekkend zou zijn." i/Neemt u dan niet in aanmerking, dat i met een krankzinnige te doen hebt? in gelooft u dan niet, dat zij waarschijn- jk zonder in aanmerking te nemen luw lordschap er bij is of niet aan standig handelen, door groote woorden en rumoerige vergaderingen te vermij den. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat men juist daardoor diegenen van zich vervreemdt, die men in de eerste plaats behoorde te winnen. De vraag, wie het gelag betalen moet, als men door zijne houding tot verbittering aan leiding geeft of tot een medelijdend schouderophalenwordt meestal niet overdacht. Zelfs de vergadering van het werk liedenverbond, waar men toch anders aan een kalmen en fatsoenlijken toon gewoon is,kon de klip niet geheel ontgaan en vereenigde zich werkelijk met een voor stel van den voorzitter, waarbij zij onder anderen hare hooge afkeuring uitsprak over de handelingen van het gemeente bestuur, waarin de twintig woningen zijn gelegen, De handelingen van een gemeentebestuur, of van welk ander regeeringslichaam dan ook, te beoor- deelen, dit ligt toch waarlijk niet op den weg eener particuliere vereeniging. En dan, die hoogs afkeuring Doch hierover genoeg. Wat verder omtrent het onderwerp is voorgevallen, geeft in overvloed stof tot bespreking van meer practiscben aard. De wensch, dat door de regeering eene wet zal worden voorgesteld, waardoor de ge meentebesturen op wettelijke gronden woningen voor bewoning ongeschikt kunnen verklaren en eene boete voor verhuurders van afgekeurde woningen wordt bepaald, was echter minder prac- tischniet zoozeer omdat de gemeente besturen het recht bezitten om woningen ongeschikt te verklaren, ook nist omdat de tegenwoordige regeering aan zulk extra werk niet kan denken, want dit laatste is geheel bijzaak, maar vooral omdat eene dergelijke wet de gewensch- te practische gevolgen niet hebben zou. Met wettelijke gronden" bedoelt het voorstel natuurlijk «algemeeDe gronden." Met andere woorden, die wet zou moeten aangeven in welke gevallen de gemeen tebesturen van hun recht gebruik zouden kunnen maken. Maar die algemeene ge vallen zijn niet aan te geven, en in eiken kring zullen bijzondere oorzaken en om standigheden het steeds noodzakelijk doen zijn, om naar bevind van zaken te han delen. Het maken van verordeningen, waarbij de bewoning van afgekeurde menschelijke verblijfplaatsen wordt verboden en de wijze, waarop de afkeuring moet plaats hebben, wordt vastgesteld, behoort zeer zeker tot de bevoegdheid van den raad, krachtens art. 135 der gemeentewet, en op de overtreding dier verordeningen kan, volgens art. 161 derzelfde wet, worden gesteld de straf van hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. ieder haar geschiedenis vertelt, die slechts naar haar luisteren wil?" Dat genoegen gun ik haar. Onze voor zorgen zijn te goed getroffen, om voor deze mogelijke gebeurtenis vrees te koes teren. Laat zij zeggen, wat zij wiltus- scheu hare opgaven en de onze zal niemand een haarbreed verschil ontdek ken. Maar mij door anderen in het gezicht te laten zeggen, dat ik niet Nooit 1 Bedenk een ander middel, Carrinfr- shliff." e Dan blijft nog over de tusschenkomst van het bestuur van Bedlam in te roepen." «Ook dit is geen middel, dat wij kun nen aanwenden. Ge weet, hoeveel moeite wij reeds hadden bij de opname in dat gesticht. Een dokter, die haar behandelde, gaf mij bij mijn laatste bezoek te kennen, dat hij haar waanzin niet van zooveel belang achtte, dat daardoor haar opslui ting gerechtvaardigd wordt. Die kerel zou in staat wezen om bij een volgende gelegenheid te verklaren, dat zij genezen is. Ze mag niet terug naar Bedlam. Wij Stellen wij nu de vraag, op welke wijze een gemeentebestuur van die be voegdheid practisch het best gebruik zal maken, dan ligt het voor de hand, dat de gewenschte invoering van een boete voor verhuurders van afgekeurde woningen, eene onmogelijkheid is, indien men het ten minste zoo opvat; dat het sluiten van een huurcontract op zich zelf genoeg zou wezen om de straf te doen toepassen. Het sluiten van een volkomen wettig burgerlijk contract kan nimmer eene strafbare handeling zijn. Om eene strafbepaling toepasselijk te maken, moet een verboden daad of feit aanwezig zijn, en daarvan kan hier nim mer sprake wezen. Wil men door of tengevolge van het sluiten van het huur contract zijn doel bereiken, dan moet niet de verhuurder, maar de huurder die het huis betrekt, strafbaar worden gesteld. De rechtsgrond daarvoor is wel aanwezig of zal het althans in den regel zijnwant de bewoner van het huis zal niet alleen zijne eigene gezondheid, zijne eigene veiligheid, maar ook en vooral die der zijnen, die zijner kinderen b.v., of die zijner buren, in de waag schaal stellen. Toch kan men weinig heil van den maatregel verwachten, om dat het doel, het doen verdwijnen der ougeschikte verblijven,er niet geheel mee zal worden bereikt, en omdat de boete, die de rechter aanvankelijk toe past, toch steeds zal worden vervangen door de kortstondige hechtenis, die per sonen uit den hier bedoelden maatschap- pelijken stand meestal zonder bezwaar ondergaan. Veel practischer komt het ons voor, maatregelen te nemen, waar door de verhuurder of eigenaar ingeval van overtreding kan worden getroffen, en het is niet moeilijk met een voorbeeld de te volgen richting aan te wijzen. Vlissingen, 27 April. De Burger-Avondschool mag zich meer en meer in de openbare belangstelling verheugen van de goede resultaten, die zij geeft. Den 8 en 9 April bleek dit in ruime mate bij de schriftelijk en mon- delingafgenomen examensin de wiskunde en aanverwante vakken in tegenwoor digheid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Woensdag was daartoe een nieuwe gelegenheid geschon ken, toen de waarnemende burgemeester met de leden van den Raad, de leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, hoofden van scholen en verdere genoodigden met ingenomenheid de teekeningen bezichtigden, die door de leerlingen gedurende den cursus 1894/95 waren vervaardigd en te voren aan het oordeel der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs waren moeten een ander veilig verblijf voor haar vinden." »Zoodrawij haar hebben, mylord 1" Is uw wijsheid reeds ten einde, mijn heer CarringshliffGe roemt op uw scherpzinnigheid kunt ge geen ander middel meer voorslaan, om haar terug te krijgen Het bleef een poos stil. Met knorrige trekken keek de lord den advocaat aan, die, in gepeins verzonken, voor hem zat. ,/Ik zal een middel vinden, mylord 1" zei Carringshliff eindelijk. »Er is nog èen middel, dat ons helpen kanlist." «Laat hooren uw plan!" //Neen, laat mij nu eens bandelen, zonder dat ik vooruit alles zeg. Twee maal heb ik uwe aanwijzingen gevolgd, beide keeren is het mislukt. Geef mij nu de hand vrij, mylord, of treed zelf han delend op den voorgrond." z/Doe uw zin, Carringshliff. Het is echter niet bijzonder beleefd, dat ge de schuld van het mislukken op mij wilt schuiven, terwijl gijzelf daaraan het meest onderworpen geweest. Met een groot aantal belangstellenden in het teekenon- derwijs maakten wij gebruik van de ons welwillend aangeboden gelegenheid om ons te overtuigen van de groote zorg, welke aan het teekenonderwijs op deze inrichting wordt besteed. Mochten wij reeds meermalen een gunstig oordeel vellen over deze inrich ting, welke blijkbaar iu elk opzicht beantwoordt aan de verwezenlijking van bet haar voorgeschreven doel, namelijk het vormen en opleiden van jongelingen tot bruikbare en practische leden der maatschappij, thans moet gezegd worden, dat onze verwachting van wat wij te zien zouden krijgen ditmaal zelfs werd overtroffen. Al de teekeningen toch, welke, zoowel wat het rechtlijnig- als handteekenen betreft, ter bezichtiging waren gesteld, muntten uit door degelijk-- keid en netheid van uitvoering en waren voor het meerendeel op onberispelijke wijze afgewerkt. Bleek alzoo dat de leerlingen van de beide klassen der school op uitstekende wijze huD best gedaan hadden om zich voor het vak, dat zij beoefenden, theoretisch en zeer doelmatig te bekwamen, niet minder deed het een en ander goed uit komen, dat de verschillende leeraren dier school niet te vergeefs hadden gewerkt en zij ten zeerste voor hunne taak berekend zijn en die dan ook ten volle begrijpen. Ter aanmoediging en aanwakkering van den ijver der leerlingen werd eene eervolle vermelding met een getuigschrift uitgereikt aan de leerlingen der 2e kl., die reeds vroeger waren bekroond ge worden, n i.J. Krijn, J. de Schmidt, D. Schouten, E. van der Kuijl, M. H. Harthoorn, J. Roose en Joh. Bertijn. Verder vonden wij als bekroond ver meld, de leerlingen der le kl., voor ge maakte vorderingen in de wiskunde en overige vakken B. Krijn, M. W. van Noppen, J, Luitwieler, M. van Boven, J, J. de Ruijter en J. Prins; voor het rechtlijnig teekenen M. van Boven, S. Mil-lot, H- P. Piera en B. Krijn; Voor het handteekenen J. J. de Ruijter, J. Prins, J. Eeij, A. Feij, M. van Boven, R, Krijn en M. W. van Noppen de leerlingen der 2e klasse, voor de wiskunde P. Loois. P. J. Annokkee en F. J. van den Bos voor het rechtlijnig teekeuenJ. J. van den Bergen, J. van den Heuvel, W". Wattez, P. J. Annokkee, M. Vader, H. C. Koster en P. Loois; voor het handteekenen M. Vader, J. J. van den Bergen, W. Wattez en H. C. Koster, Aan voornoemde leerlingen zullen a.s. Maandagavond de hun toegekende prijzen door de commissie van toezicht worden uitgereikt. schuld hebt." De advocaat boog, zonder op dit ver wijt te antwoorden. »Ik hoop dat ge zoo goed zult zijn, mij bericht te geven van welslagen of mislukken uwer pogingen," vervolgde de lord. Wanneer kan ik daarvan be richt verwachten «Niet voordat eenige dagen zijn ver loopen, want ik zal genoodzaakt zijn, uitvoerige inlichtingen in te winnen. Als mylord zoo goed zou willeu zijn, zich dien tijd te willen ten nutte maken om zijn pupil eeuige nadere aandui dingen te geven over onze onderlinge verhouding, zou ik daarvoor zeer dank baar zijn." Wat moet dat nu weer beteekenen, Carringshliff Het meisje weet, wat zij weten moet om onze plannen niet te verijdelen, die geheel in haar belang bedacht zijn. Waartoe nog meer?" De jonge dame behandelde mij heden bij ons samenzijn op een manier, die jk

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1