Gemengd Nieuws. vo zitting1 van dr. Vitas Bruinsma ge houden vergadering van demokratische vereenigiDgen is de «Nederlandsche Volkspartij" tot stand gekomen, met het doel om gemeenschappelijk optreden te verkrijgen van de arbeidersverenigin gen, die niet op kerkelijken grondslag staan, zooals de Bond voor algemeen kies- en stemrecht" met ongeveer 4000 leden, het »Ned. Werkliedenverbond" met ruim 3000 en een aantal vakver- eenigingen, arbeiders- en burgerkiesver- eenigingen. Door dit eendrachtig optreden wil men de kans vergrooten om reeds zoo dikwijls uitgesproken wenschen in vervulling te doen komen, in de eerste plaats het algemeen kiesrecht. Het koninklijke jacht Victoria and Albert" wordt Zondagavond op de reede verwacht, teneinde Maandagvoormiddag op de haven te komen aan den zuidelij ken ponton, ter inscheping van koningin Victoria, welke Dinsdagmorg-en 8.30 Gr T. alhier van Darmstad zal aankomen. De vrijzinnige kiesvereeniging «Alge meen Belang" alhier,stelde gisteren avoud tot definitieve candidaten voor de Prov. Staten de heeren C. J. J. A. van Teijlingen, lid van de Gedep. Staten, en C. L. van Woelderen, aftredende leden, en voorts de heeren H. P. J. Tutein Nolthenius, mr. F. J. Sprenger, dr. A. van der Swalme en W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke. De luit. ter zee le kl. G. F. G. Gobi us, thans nog belast met het bevel over Mr. Ms, torpedo-logementschip Vulkaan te Amsterdam, zal 1 Mei den luit. ter zee 1 kl. C. J. G. de Booij vervangen als commandant van de te Vlissingeu ge stationeerde kanonneerboot Bulgia. Onze voormalige stadgenoot, de beer A. de Priester, leeraar in Nederlandsch en Geschiedenis aan het gymnasium te Doetinchem, is benoemd tot hoofd van onderwijs aan het Instituut-Veluwe, dat 1 September te Apeldoorn wordt geves tigd, en dat ten doel heeft opleiding voor Alkmaar en Willemsoord en aan sluiting bij de 4de klasse der Hoogere Burgerscholen met öjarigen cursus. Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen, in het 6e district, dd. 18 April jlzag de gezag voerder van het Engelsche ss. Cuxhaven, ongeveer 10 zeemijl N.22,°5W. van de verkenningston van de Noord-Steenbank, twee masten en een gedeelte van een schoorsteen van een gezonken stoomschip boven water uitsteken. Ligging ongeveer 51° 46' 45" N b. en 3° 10' 45" 0.1. Van welwillende zijde wordt ons de opmerking gemaakt, dat in het door ons uit het Jff. v. d. D. overgenomen bericht omtrent het bouwen van het Koninklijk jacht Valk eene groote onnauwkeurig heid voorkomt, waar gezegd wordt dat het in 1883 te Amsterdam gebouwd werd, aangezien genoemd jacht reeds bij de opening van het Suez-Kanaal Nederland vertegenwoordigde. Bovendien is, zooals het bericht luidt, de Atjeh niet Zaterdag van Nieuwediep vertrokken, maar zal zij eerst heden van daar vertrekken. Zondagmorgen is de Valk hier gearri veerd en gemeerd in de binnenhaven. Voor de betrekking van deurwaarder bij de plaatselijke belastingen, alhier heb ben, zich 26 sollicitanten aangemeld. Men schrijft ons uit Middelburg In de gisteren avond gehouden verga dering van de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht werden tot defi nitieve candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren C. J. J. van Teijlingen en C. L. van Woelderen (aftr.) ieder met al°"emeene (65) stemmen en verder de heeren mr. F. J. Sprenger en jhr. mr. A. A. van Doorn van Iloudekerke ieder met 53, dr. A. van der Swalme met 44 en W. H. de Bruijn van Melis-en Mariekerke met 37 stemmen. Verder bekwamen de heeren Tutein Nolthenius 34, Gewin 28 en J. F. van Dunné 10 stemmen. Den 22 Mei zal hier ter stede wor den uitgevoerd de kinder-cantate Vrede op aardewoorden van W. H. Hasselbach en muziek van A. Lijsen, beiden alhier. De zuivere opbrengst van de uitvoering is bestemd voor de afdeeliug werkver schaffing van den christelijken volksbond. In het geheel zullen ruim 100 dames en kinderen aan de uitvoering deelnemen en zal medewerking worden verleend door de dames M. Snijders (alt) te Delft eu S. Faro (piano) alhier en den heer J Morks (orgel) alhier. De liberale kiesvereeniging te Oost en West Souburg heeft tot definitieve candidaten gesteld de heeren Vau Teijlin gen, Van Woelderen, mr. Sprenger, dr. Van der Swalme, Tutein Nolthenius en De Brnin van Melis- en Mariekerke. Men schrijft ons uit Hulst Zaterdag 11. vergaderden alhier in 't lokaal van den heer Brand de onder wijzers uit 't arrondissement Axel. De heer De Vries, die wegens absentie van den Schoolopziener presideerde, herdacht na 't openen der vergadering in een kort maar treffend woord 't pas overleden medelid, den heer W. van der Hurk, hoofd der openbare school te Sas van Gent en onderwijzer aan de rijksnor maallessen te Axel. Na lezing der notulen van de voor gaande vergadering, kwam aau de orde de verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den secretaris. Bij acclamatie werd de heer Vooren herkozen. Bij punt 4 der agenda werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over 't verloopen jaar, waaruit bleek, dat er een batig slot was van 88 en centen. Aan de orde kwam de lezing van den heer J. W. Goldschmitz te St. Jausteen Het zingen op de lagere school." Duide lijk wees de heer G. den weg aan, dien men dient te volgen bij 't onderwijs in den zang, wil 'tzijn hoofddoel, 't ver edelen van den volkszang, bereiken. Volgens spreker is 't wenschelijk 't zang onderwijs te geven in drie leerkringen, en in den eersten zich te beperken tot 't leereu van eenvoudige melodiën op't gehoor, liefst die, welke door eukele leerlingen gemakkelijk kunnen voorge zongen worden en waarvan 't refrein in koor herhaald wordt. In den tweeden leerkriDg kan reeds begonnen worden met 't solfieereu volgens de Chevémetho de In den derden kan men het dan gemakkelijk zoover brengen, dat de kin deren eenvoudige tweestemmige liederen in cijferschrift als 't ware vau 't blad kunnen zingen. Een luid applaus be groette de lezing. Nadat men ten slotte met bijna algemeene stemmen besloten had de volgende feestvergadering, bij guedvinden van den Schoolopziener, te Kioosterzande te houden, sloot de voor zitter de vergadering. Zaterdag had te Nisse de tweede ver gadering plaats van de Vereeniging; tot onderlinge hulp hij verlies van vee door ongelukken," voor Nisse en's Heer Abts- kerke. Deze vereeniging is op dezelfde leest geschoeid als vele dergelijke vereenigiDgen in Walcheren en ook op het initiatief van een Walcherschen landbouwer, thans hier woonachtig, tot stand gekomen. Voorzitter der vereeniging is de heer P. Bostelaar, secretaris-pen ningmeester dhr. J. A. P. Geill. Veertig leden zijn toegetreden, die gezamenlijk 215 beesten, zijnde hoornvee boven de 100 K G. en varkens boven de 50 K G. hebben ingeschreven. Eigenaardig, dat juist op de vergadering het bericht werd ontvangen, dat de heer J. A. P. Geill benoemd was tot burgemeester van Yerse- ke, eene mededeeling met gejuich begroet, daar deze heer zich hier zeer bemind heeft gemaakt. Aan het op den 2en Pinksterdag te Cortgene te houden muziekfestival zullen deelnemen 7 fanfaren- en 4 zanggezel- schappen. Bij kon. besluit is de heer J. A. P. Geill benoemd tot burgemeester der ge meente Yerseke. Naar de MiddCl. verneemt, zal de vorstin von Wied, vergezeld van de prinsen en prinsesjes, dezen zomer van af 1 Augustus tot in de maand Septem ber te Domburg in het badhotel van den heer 11. J. Vreeburg vertoeven. In de Zaterdag te Ter Neuzen gehouden vergadering der liberale kiesvereeuiging «Burgerplicht" werd besloten zich te onthouden van steramen bij de a. s. ver kiezing voor leden der Proviuciale Staten, in dit district. Indien de Haagsche briefschrijver der N. Gron. Ct. blijkt goed ingelicht te zijn is bet ingediende kiesrecbtvoorstel-Van Houten van dien aard, dat ook ruimte is gelaten voor stemrecht aan vrouwen, hoofden van gezinnen of alleen wouende en in de Rijksbelastingen bijdragende. Naar de N. R. Ct. verneemt, is het wetsontwerp tot regeling van het kies recht bij den Raad van State ingekomen Het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over de Gewereuwet is thans ver schenen. Er blijkt uit dat slechts enkele leden met de aanschaffing niet ingeno men ziju, maar «vele leden" ze als een gebiedende noodzakelijkheid achten. Het slot zal dus wel zijn, dat de Eerste Ka mer evenals de Tweede de wet zal aaunemen. De gemeenteraad van Harlingen heeft afwijzeud beschikt op het verzoek om adhaesie van de zijde der Zuiderzee-com- missie, omdat hij vreest dat de afsluiting der Zuiderzee, volgens het Zuiderzeeplan, vóór of in de nabijheid van Harlingen een belangrijke neerslag zal geven, welke voor de scheepvaart op Harlingen ver derfelijk zou kunnen worden en Harlingen als zeehaven onmogelijk maken. H.II. M.M. woonden Zondagvoormid dag de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bij onder het gehoor van ds. Scheurs tot Peursum. Te 2.15 brachten de Vorstinnen, in een open rijtuig, be spannen d la daumont,met talrijk gevolg een bezoek aan Artis. Hetpubliek gedroeg zich geheel anders dan bij eene vorige gelegenheid, toen H.H. M M. bijna onder den voet werden geloopen. De directie van Artis had trouwens zulke maatrege- leu genomen, b. v. door alle paden, waarlangs de gasten zich zouden bewegen door dikke touwen af te spannen, dat er nu geen sprake was van levensgevaar voor de bezoeksters. Na het bezoek aan Artis werd een rijtoer gemaakt. Gisteren verleende IJ.M. de Koningin-Regentes audiëntie aan officieren van leger, vloot en schutterij, aan tal van civiele auto riteiten, gezanten van vreemde mogend heden, Kamerleden, in het geheel aan ongeveer 1000 personen. Onze Koninginnen zullen in Engeland streng haar incognito gehandhaafd zien, zoodat er voor eenig huldebetoon of adres ie Queenboro geen sprake kan zijn. Langs ambtelijken weg is aan het ge meentebestuur van genoemde plaats dan ook te kennen gegeven dat de gravin Van Buren en hare dochter geeoerlei huldebetoon of adres wenschen. Onze gezant te Londeü, von Goltstein, zal dientengevolge onze Koninginnen niet te Queenboro verwelkomen, maar daarmee wachten tot zij te Londen aangekomen zijn, waar hij de hooge reizigsters naar het Brown's hotel zal geleiden. Ook aan de Engelsche pers zal, op hoog bevel, het verzoek gericht worden zoo min mogelijk over de bewegingen dergravin Van Buren en hare dochter mede te deelen. De Loudensche correspondent van de IV. R. Ct. die aan zijn blad deze bijzon derheden mededeelt, zegt dat het een en ander groote teleurstelling zal baren in de Nederlandsche kringen te Londen, waar het bezoek der Koninginnen met groote belangstelling wordt tegemoet- gezien. De Koningin gaat trouwens niet naar Londen om wat moois te zien, maar om te leeren. De wereldtentoonstelling te Amsterdam zal namens de Koningin-Regentes den llen Mei geopend worden door haar opperceremoniemeester, baron du Tour van Bellinckhave. De Sum. Ct. ontving een brief van een fuselier, een en ander over den Rus Maligan bevattende, waaraan het volgen de is ontleend »Hij was op Lombok ontegenzeggelijk de taan, die 't ons lastig heeft gemaakt, en hij was daar een dappere kerel. Ware hij niet op Lombok geweest, dan zouden de poenga- luas niet zoo sluw zijn geweest om het ver raad op touw te zetten. Maar'tis ook bekend, dat bij, toen alle lioop voor de Balineezen verkeken was, allerlei plannen bedacht en uitvoerde om ons afbreuk te doen, Volgens de kettingjongens, die bij de Bali neezen te Mataram en Tjakra-Negara kehbeu gediend, was hij de ziel van alles. In Bali- neesche kleeding was hij altijd in de weer, en beriep bij zich op Rusland, Engeland en andere mogendheden, die volgens hem, gepakt en gezakt klaar stonden om de Balineezen Op Lombok bij te springen, waardoor de moed bij dat volk ieder oogenblik weer opmonterde. Verder is 't bekend, dat hij de veldstukken heeft bediend, die wij in banden van dat volk moesten achterlaten." Krasuapolsky" te Amsterdam heeft iu 1894 aan zijn aandeelhouders 7 pCt. winst opgeleverd. De netto ontvangsten waren 28,000 hooger dan in 1893. Van achteruitgang is in deze inrichting, waarvan wel eens gemompeld werd, niets te bespeuren, terwijl het te verwachteu is dat 1895 door de wereldtentoonstelling weer een aardig douceurtje zal opleveren, Wageningen gaat zijne 4 pOts. schuld van 130 000 omzetten in een 3 pCts. fonds, daarbij f 15.700 bestemmende voor aaukoop vau het bouwland ^Rutgers- kruis". De heer Oppenheim had aangeboden, deze financieele operatie te bewerkstelli gen tegen den koers van 96 pCt j maar de firma van Minden te Arnheiu bood een zestientje meer en heeft 't dus gekregen. De beschrijving voor de bedrijfsbelas ting zal dit jaar beginnen op 6 Mei. De beschrijvingsbiljetten zullen door of van wege de ontvangers twintig dagen na de uitreiking worden opgehaald. De aanslagsregeling moet zijn geschied voor 1 October. H. Ct. Kerk- en Schoolnieuws. Neo. Heuv. Kcuk, Bedaukt voor Let beroep te Zuid. laud door ds. P A. Klap te Ooalerlaud. Roomsou. Kath, Kkrk. Beuoamd tot paitoor te Philippiue de heer N. A. Buckouatot kapelaan te Ooatburg de beer C. Mulder»; tot kapelaan te Clinge de heer *V. A J, M Vcrhoeveu, priester vau het De jaarwedde vau den predikant bij de Ned Heiv. Gein. te Colijusplaat tcroggebraobt vau ƒ1775 op I4U0. Bij het exnmeu voor de akte van bekwaaDiboid al: otiderwijïer of ouderwijzere», art. 56<z der wet iu maand te Middelburg nlgauoiuen, werdeu in Zeeland fcxauiïueerd 'li raaunel. eu 17 vrotivref. c.ndidateu. Daar van ziju geslaagd 15 mauo eu 11 vrouw, eu afgewezen 7 mnDn. eu 3 vrouw caudidnteu. Voor de vrije eu ordeoefeuingeu der gymnastiek wer den geëïauiiueerd 11 ïnaun. en 7 vrouw, candidates, Danrvau zijn geslaagd 2 maiin. co 4 vrouw, eu afgewezoii 9 mnun en 3 vrouw, caudidotea. Voor de nuttige handwerken voor meiajes werden ge- ëxaoiioeerd 7 vrouw, caudidateu Daarvan zijn geslaagd i eu afgewezen 3 candidsteu. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te 'aGravenhage ia gisteren aangebracht dn zaak van dc coöperatieve wiukefrereeai- ging vau „üligeu Hulp", aldaar appellant tegen de afd. 'a Graveuhagc van den boid „Maatschappelijk Beloog" geïntimeerde vaa het vonnis der reebtbauk aldaar, waarbij eerstgenoemde veroordreld werd tot overlegging van de naamlijst barer leden aan laatstgenoemde. Als eene bijzonderheid meld men ons uit St. Jansteen dat verleden Zondag in de prijavlucht uit Doornik, gegeven door eene duivenmaatscbappij van Selzaete, door ver schillende personen prijzen tot een gezamen lijk bedrag van 170 fr. aldaar werden behaald. Van St. Jansteen namen slechts 12 duiven deel aan den wedstrijd, dus 7 prijzen met 12 duiven. Als een groote bijzonderheid deelt men ons mede dat op de weegbrug te St. Anna- land een os werd gewogen van den landbou wer A. Aarnoutse te Oud-Vosmeer, die het buitengewone gewicht had van 792 II. G. Het beest was geboren in 1893, dus nog geen 2 jaar ond. Te 's Hertogenbosch zal bij gelegenheid van het bezoek der Vorstinnen een vuurwork ontstoken worden, waarvan het hoofdstuk, dat in het midden met een reusachtig Neder landsch wapen met de initialen W. en E. in vlammende letters en een «Leve de Koningin nen 1" prijkt, 60 meter breed en 15 k 30 meter hoog zal zijn. Bij de komst der Koninginnen te Am sterdam op Zaterdag jl. hebben een aantal socialisten opstootjes verwekt. Vier hunner, waarvan twee maskers en blonde pruiken droegen en een als politie-agent was ver kleed, reden rond, doch werden voor den politiepost aan de Oudebrug door een aantal agenten tot staan gebracht en gearresteerd, waarbij een groote volksoploop ontstond voor de drukkerij van «Recht voor Allen", waar Domela Nieuwenhuis en anderen honderden strooibiljetten over de menigte heenwierpen. Hierbij hadden weder opstootjes plaat?. Er werden geduchte slagen met stok en sabel uitgedeeld en vele onruststokers gearresteerd. De beide Koninginnen werden met groote geestdrift door de bevolking van Amsterdam ontvangen. Een groot gejuich ging op toeq zij zich op het balko Dam vertoonden. De vereenvoud; Nederlandsche taal h gedaan, zegt de II. tea doel stelt om Kollewijn te verw Amsterdam en zal leden uitbreiden, on voor ))de krachtigst' yoor deze «zo brood Id het orgaan der toe reeds steun gevrr «Steun zowel zede «Geeft ons uw zede uw posietsie, en maa het propageren in w Als men zulk een youdigde taal ziet, over de ontdekkin groot gedeelte van die „verbeterde" Ne Sen verbreiden. Voc ie nu en dan «atve sen" enz. als ingezon krijgen van «getrou getuigen, dat een gr nooten allen aanleg taal, die zich met d< tors en andere derge meer moeilijk maakt In den nacht terdag omstreeks 1 brand uit in de schi hoorende aan D. t De schuren brandd zich daarin bevind» in de vlammen om. zskerd, doch de inb< De postbode H( op Huizen zag ee stoomtram staande, en sprong, om dier overreden en bleef o Van Rotterdam geboeid, een man ov den dader meent den moord op twee oi van 1893 te Haarle: Volgens bericht I Cl. is overgebracht dam gevangen geno stoelen, met de la Of de overbrenging! maken heeft, staat i| Uit Berlijn wq Tageblatt gemeld, dm Vrijmetselaarsloge v; ten, dat hij verlaugl de orde. Men zegt dat rookloos kruit «Reniet" wil n ploffiug voldoende 1 een zeer onaangeï verspreiden. Wij kennen den I man, jager, schilder» wat zal hij nog me Een goede tij over de duurte va dat te Bakuw (R» ontdekt werd, die zj in 't eerst geen re6e petroleum moest laj Ohio is een nieuwe waaruit in de eerste van 14 millioen ga naar men verwacht dagelijks zal opleve Voorde concurree tegenwoordig de pe zal de tijding va reusachtige bronnet aangenaam zijn. Een industrie» neemt photographist houden van kinderei uitgevonden, bestem oogenblik dat zij gep komen stil te doen Die poppen draa n muziekdoos be spelen gaat, wordt t opgewekt, en hun de liefelijke melodie instrument, verkrijg onmogelijk kan ver zuigen van het lekka lot hiertoe heeft van Faust voorstelt, 11 Vrage of die pc doen voor niet- muz er immers ook. Een slachtoffer in een krankzinnigen die door het verstand verloren hf met kracht en gew<£: De geneesheeren gi lijk is. Staking van ee I «enige dagen mist d gemeester en wethc niemand wil in die.; stemming betreffen» abattoir deed de wc I taeenteraad, die ver I

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 2