VLISSIMSt (EE COIIEAiT. HIT e» BID. No. 46. Vrijdag 19 April 1895. 333le Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenlan d. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10.) Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regele 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot.e letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma Q-. L. DATTBE Co., te Parijs. Ver«chijnt Dluadng-, Uonderdng- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duiteobland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. BBAllWEüa. De Opperbrandmeester te Vlissingen brengt ter kennis van de pijpvoerders en inzetters bij de brandweer alhier, dat eene oefening zal gehouden worden op Maandag den 22 April a.smet die ran de spuiten A en B en op Donderdag den 25 dier maand met die van de spuiten C en D dat zij zich tot dat einde op de voor hen bestemde dagen, telkens des namid dags ten 5.45 uur, zullen moeten bevin den aan het brandspuithuis C., staande aan het z.g, Prinsenboschje dat bij ongunstige weersgesteldheid op die dagen, des namiddags tusschen 4* en 5 uur, een roode vlag van den stadstoren zal worden uitgestoken, ten teeken dat de oefeningen tot den vol genden dag en 't zelfde uur zijn uit gesteld. Vlissingen, 17 April 1895. De opperbrandmeester voorn., J. G. GEiJSEN. Vlissingen, 18 April. Meermalen is de opmerking gemaakt dat de aandrang om kiezer te worden bij de niet-kiezers in Nederland niet ver ontrustend sterk is, waaruit dan licht de conclusie afgeleid wordt dat men in de komende kieswet toch niet te ver be hoort te gaan. De Standaard verklaart dit verschijnsel door het feit, dat ten onzent de lagere standen nog niet de lawaai-manieren van de Belgische en Fransche leven- en drukte makers heb ben overgenomen en ook dat de sociaal democratie er nog niet in geslaagd is om een da capo van '48 voor te bereiden, om voor het Paleis te komen met opge heven dreigende vuisten. Bovendien heeft ons volk in 't algemeen te veel gezond verstand om zich van een uitbreiding van het kiesrecht gouden bergen te be loven en er met koortsachtige harts tocht naar te jagen. Immers juist de klasse, die volgens F KS U I L L E T O M. no Dit was de eenige gebeurtenis, die in den loop van vele jaren op deD stam- grond plaats greepde paden van bet park verwilderden, de vroolijke stemmen der kinderen, die onder de oude boomen lachend en spelend rondgedarteld had den, waren verstomd, de vensters waren gesloten, het huis scheen uitgestorven. De lord was met zijn pupil en zijn dochter buitenslands. Regelmatig ontving hij zijne inkomsten en die van zijn pupil door bemiddeling van zijn rechtskundi gen raadsman, advocaat Carringshliff. Van deze zou men echter weinig meer onze conservatieven thans eigenlijk alleen in aanmerking komt voor het kiesrecht, is er onverschillig voor, terwijl omge keerd juist de laagste klasse, die men op alle manieren er buiten wil sluiten er nu reeds op onderscheiden manier voor agiteert. De conclusie ligt dus voor de hand, dat men de middellaag, die geen be langstelling toont, oversprongom het kiesrecht in de eerste plaats te geven aan de arbeiders, die er wel ter dege prijs op stellen. Voorts vergisse men zich niet. Men denke niet dat omdat we (de voorstan ders van een uitgebreid kiesrecht) niet van vuren om de aardigheid houden, de stukken, die in batterij achter de wallen staan, daarom niet vuren kunnen. Omdat we ons kruit niet noodeloos verschieten, houden we toch ons kruit droog. Wat echter ten slotte het zwaarst moet wegen is niet de mindeie of meer dere stembushonger, maar wel de over tuiging, die steeds algemeener wordt, dat de electorale quaestie heel onze poli tiële verlamten dat we uit het moeras niet uitkomen, alvorens die quaestie voor goed van de baan is. De geschiedenis van alle landen toont aan dat deze quaestie, eenmaal aan de orde gesteld, van de tafel moet, eer men vooruit komt. Zekere Q. N. schrijft naar aanleiding van het bericht, dat de regeering het aan buitenlaudsche doctoren gemakkelijk gemaakt heeft zich hier te lande te'' vestigen, de volgende satirieke opmerkin gen in de H. Ct. De vermeerdering van het aantal genees- heeren zal al dadelijk den prijs der visites aanmerkelijk doen dalen, terwijl daarenboven te verwachten is, dat de meeste buitenlanders veel goedkooper kunnen leven dan onze doctoren, dus reeds daardoor voor minderen prijs onze natie zullen kunnen genezen. Maar indien men op dezen weg voortgaat, zullen ook juristen, theologen en philosofen vrij toegelaten kunnen worden, en aan zullen onze rechtspraktijk, onze kerkdienst en onze burgerscholen daarvan de gezegende uitwer king ondervinden. Voor de wetenschappelijke behandeling der vakken behoeft men zich niet ongerust te maken, daar immers onze wetenschap toch voor 99 p.Ct uit den vreemde komt, hetgeen niet aan de mindere denkkracht af het mindere genie van onze natie, maar hebben kunnen vernemen dan dat lord Norman in den winter meer zuidelijke en in den zomer meer noordelijke streken van het vasteland tot verblijf koos en daarbij in bonte rij Duitscbland, Frank rijk, Spanje, Italië en Griekenland be zocht, zooals hem dit in den zin kwam. Toen hij na eene afwezigheid van acht jaren in Engeland zou terugkeeren, meende hij dat men hem in zijn positie tamelijk wel vergeten zou zijn. Hij zou echter nog gedraald hebben met zijn terugkomst, had zijn rechtskundige raads man hem niet de ijzeren noodzakelijkheid daarvan onder het oog gebracht. Binnen weinige weken zou Alice mon dig worden en door het gerecht aan haar het vermogen van haar ouders uit gekeerd worden. In antwoord op de dringende uitnoo- diging had de lord ongeveer zes weken voor het begin van ons verhaal aan mijnheer Carringshliff bericht gezonden, dat hij de terugreis had aangenomen. Hierbij moeten wij opmerken dat in dien alleen aan hetgering aantal onzer landgenooten t<- wijten is. De kans is zelfs groot, dat een Duitscher de Duitsche wetenschap beter zal doceeren en in praktijk brengen dan een Hollander zulks ook met den besten wil ▼ermag te doen. Maar nog een ander gevolg laat zich van dazen maatregel verwachten. Kunnen wij goedkooper medici, juristen, theologen en philosofen uit den vreemde krijgen dan uit ons eigen midden, dan mogen wij dat natuurlijk, volgens onze liberale be ginselen niet nalaten en dan komt onver mijdelijk de tijd, dat ook onze hoogescholen niet meer noodig zijn. De groote quaestie om den voorrang is dan zeer eenvoudig opgelost: alle vier onze univereiteiten kunnen tegelijker tijd worden opgeheven. Welk een besparing voor de schatkist die maatregel opleveren zal waag ik hier niet uit te spreken, maarzeker zou daarmede het budget ontzaglijk worden verlicht. Zoo ziet men, hoe de voordeelen van den vrijen handel op elk gebied aan iedereen ten goede komen. Men meldt ons Aan de uitvoering van het muziekge zelschap »Ons genoegen," op den avond van den tweeden Paaschdag in het lokaal van den heer Stofkoper, viel een zeer d: :k bezoek ten deel. Met veel belangstelling werden de ver schillende muzieknummers aangehoord, en de aanwezigen verklaarden hun hij- val door luide toejuichingen. Het is ons aangenaam te kunnen con- stateeren dat het gezelschap werkelijk vooruitgaat. Een woord van lof mag niet ontzegd worden aan den directeur, den heer Kareis, die door volharding en veel geduld de uitvoering van deze nummers goed hoorbaar tracht te maken door er kleur aan te geven, wat er vroeger, helaas, ten eenenmale aan ontbrak. Op het programma was aangekondigd de medewerking van den gunstig be kenden Uollandschen karakter-komiek, den heer Hubertus Kievits.van Rotterdam. Door eene verkoudheid was deze echter verhinderd te komen, maar zond 2ijn collega, den heer Dreessens, die hetzelf de repertoire zou opvoeren als op het programma was gemeld. Bijgestaan door een strijkorkest, kweet zich de heer Dreessens uitmuntend van zijne taak; voortdurend bleven de lach spieren van de toehoorders in beweging tijd tusschen 1830 en 1840 nog geen spoorwegen of telegrafen bestonden. Eindelijk brak de dag der thuiskomst aan. Van een terugkeer naar Norman- Hall was geen sprake. Lord Norman had aan zijn gemachtigde zijn voorne men te kennen gegeven, om het huis in West-End te betrekken, dat zijn over leden broeder uit de gelden van zijn vrouw gekocht had en dus niet tot het allodiaal-goed behoorde, doch privaat eigendom van Alice was. De brief bevatte tevens alle hevelen omtrent het aantal en de soort van dienstboden, welke in dienst genomen moesten worden, de aan te koopen rij- en koetspaarden, kortom omtrent alles wat noodig is om de huis houding van een voornaam Engelsch heer comfortable in te richten. Carringshliff bezorgde alles in persoon of door zijne bedienden met omzichtigheid en goeden smaakhij kon over de getroffen maat regelen tevreden zijn. De vertrekken waren smaakvoller dan ooit ingericht, het dienstpersoneel was gereed om de en, goedgunstiger dan zijn hoogere col lega's Willem van Zuijlen en Abraham de Winter, gaf hij herhaaldelijk eenige bisnommers ten beste. Veel succes behaalde hij met zijne «Reis naar Lombok" en, ofschoon in het begin niemand lust gevoelde, om met hem mede te gaan, werd men toch feitelijk genoodzaakt deel te nemen aan het „snelvuur", het „salvo-vuur", tot zelfs het „kanongebulder", terwijl met krachtige hoera's aan den „stormaanval" werd deelgenomen. Aan het eind gaf het muziekgezel schap gaarne nog de „kermismarsch" ten beste, en eerst omstreeks 12 uur kon men zich aan den dans wijden, die onafgebroken tot 3 uur werd voortgezet. Hoogst voldaan en onder den prettig- sten indruk keerden allen huiswaarts. Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen, in het 6e district, dd. 10 April jl., levert het wrak van de tjalk Vertrouwen, gezonken in het Nauw van Bat, Schelde, 6e district, een weinig beO, de spitse ton no. 26 met kegel, geen gevaar meer op voordescheep vaart en is het vaartuig, toouende de voorgeschreven lichten, en de wrakton nabij het wrak opgenomen. Betreffende bet werk te Strijenham (onder Poortvliet) wordt het volgende ge meld Thans is de afsluifcdam opgevoerd tot eene hoogte van 1.55 M boven peil of tot 3.03 M. boven A. P. het binnenbe- loop daarvan is belangrijk aangereden met poldergrond; de buitenkant vindt van onderen reeds voldoenden steun in een uitgevoerde zaudbestorting, door welk een en ander en door het dichteu van gevallen openingen met schorgrond, de doorlating beduidend is verminderd. Alles heeft thans het aanzien, van met de afsluiting te slagen De grond in den polder is veel opge droogd. De kleiachtige toestanden be ginnen reeds te splijten of te scheuren, de zandruggen te grijzen. En dit alles zal bij het schoone weder en vooral bij het aflaten van het achtergebleven pol derwater, dat alsnog een stand heeft van 1.45 M. beneden H. W merkelijk toe nemen. familie te ontvangen, keuken, kelder en stal waren verzorgd. Was het toevallig of niet, dat de advo caat in huis aanwezig was, toen de reis wagen der terugkeerenden voor de deur stilhield Het dienstbodenpersoneel stond in de vestibule opgesteld, toen het ge zelschap binnentrad. Carringshliff ging den lord met den hoed in de hand tege moet en maakte een eerbiedige buiging. «Vergun mij mylord," begon hij, „u in dit huis, dat zoolang de tegenwoor digheid van den eigenaar miste, hartelijk welkom te heeten hij uw heuglijken terugkeer in het vaderland. Moge God uw lordschap nog vele jaren spareu tot zegen van uw familie en tot heil des lands." «Ik dank u, mijnheer Carringshliff," antwoordde de lord, eenige warmte in zijn woorden leggende, terwijl hij met afdalende vriendelijkheid den advocaat de hand reikte. «Wees in de allereerste plaats zoo goed, de dames naar hare kamers te laten geleiden. Geef mijne

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1