Gemengd Nieuws. Buitenland Laatste Berichten. bij de Ned. Opera (Directie C. v. d. Linden) in den stadsschouwburg te Am sterdam eene reeks buitengewone voor stellingen plaats vinden met medewerking van den gevierden, tot ver buiten de grenzen van ons laDd wijd vermaarden zanger Joh Messchaert. Opgevoerd zul len worden „Fidelio" van Beethoven en b Lohengrin" van Wagner, waarin Mes schaert resp. de rol van b Rocco" en die van Bde Koning" vervullen zal. Voegt men hier nog bij dat de eerste krachten der Ned Opera in onze voorstellingen medewerken (o. a. zingt Orelio de b Pizarro" in Fidelio en sTelramand" in Lohengrin, benevens Pauwels de Titelrol in laatstgenoemd werk), dan is zeker een woord van opwekking tot hen, die dezer dagen in de hoofdstad moeten verwijlen, hetzij voor zaken, hetzij voor genoegen, geheel overbodig. Om voor teleurstellin gen gevrijwaard te zijn, zal men wel doen zich tijdig, schriftelijk te wenden om plaatskaarten tot den bureaulist der Ned. Opera, stadsschouwburg, Amster dam. Kerk- en Schoolnieuws. Nkd. IIekv. Kerk. Beroepeu (toez) te OrezuDdc ds. 3. Middel te Baarland Bedankt voor het beroep te Jloogelooo door ds, E. M, van IJseudijk le Kapellc Evanq. LutH. Kerk. Door den kerkcrand der Ev. I.uth. gemeente te.Groede is bet navolgende drietal opgemaakt: ds P Groote te Utrecht, ds W, Poll man to Delft eo ds. G. Westervoen te IVildervaolf Donderdag werden te Middelburg geëxamineerd voor de akte-examens lager ouderwijs 6 vrouwelijke candidates, afgewezen 2. geslaagd de dames J. J C. Breetvelt, H. E. van den Berge eu G. C. Batenburg, allen van Goes, en J J de Jonge, van Aksol. Vrijdag slaogdco voor dezelfde akte de dames J. C. T. van Beek en F. A Goosen alhier. RECHTSZAKEN. De ndvokateo in de zaak „Elbe Cratbie hebben in gemeen overleg, met goedvinden van de rechtbank te Rotterdam, de behandeling audermaal acht dagen uitgesteld Ter openbare terechtzitting der Arrondisscmnnts- Rechlbank te Middelbnrg van Dinsdag den 30 dezer, des voormiddag» te 10 uur. zal worden behandeld de zaak legen A. F. L, gedetineerd te Middelburg, ter zake van de diefstallen, door beat gepleegd als kwar tiermeester aan boord vau de mailboot „Engeland" der Maatschappij „Zeeland." Van wege het Openbaar Ministeiic worden 11 ge tuigen gedagvaard. Men schrijft ons uit Middelburg Gisteren morgen ontdekte men een binnen brand in de woning van mej. wed. J. C. B., wonende iD de Vlis9ingsche straat. Bij onder zoek bleek dat het bed van bedoelde weduwe in brand was geraakt en zij zelve, 83 jaren oud, voor de bedstede liggende, door den rook was gestikt. Te Rozendaal is een man met den titel van baron over de grenzen gezet, die niet alleen eene baronnie, maar ook elk middel van bestaan miste, mitsgaders zijn jas en een groot deel van zijn rechter broekspijp. Uit Lobitb wordt aan de JV. R. Ct. van 11 April gemeld Terwijl de opvarende stoomboot »Mark en Dintel I," beden avond ter uitklaring alhier geankerd lag, werd de aandacht van den kapitein gevestigd op een vreemd voorwerp, dat zich voor aan den kop der boot bevond en bij nader onderzoek een in staat van ont binding verkeerend lijk bleek te zijn. Te oordeelen naar de kleeding en eenige andere verschijnselen, meenen enkele personen een der slachtoffers van de dynamietontploffing in den drenkeling te herkennen. Twee kinderen namen Donderdag-och tend in het Lage Westeinde te 's-Hage een brood uit een bakkerswagen weg. Een der jeugdige dieven werd door den bakker ge grepen, die van plan was het knaapje aan de politie over te leveren maar het publiek kwam tusschenbeide, dwong den bakker het kind los te laten, en kocht bovendien in een naburigen winkel voor de kleinen nog eenigen voorraad. In het Vondelpark te Amsterdam is een individu op keeterdaad betrapt bij liet plegen van onzedelijke handelingen met twee meisjes, van 13 en 15 jaar. Te Assen heeft een vader, wien waar schijnlijk de vadervreugde het hoofd eenigs- zins op hol had gebracht, bij de aangifte van de geboorte zijns kinds ten gemeentehuize, zich vergist in 't geslacht en in plaats van een meisje een joDgen aangegeven. Hij rende wel onmiddelijk terug om het verzuim te herstellen, doch te laat, het kind was reeds als jongen geboekt. Het is weer een les om zich niet door zijne aandoeningen te laten overmeesteren. De heer ïïendrix heeft Dinsdag mevr. Joniaux bezocht. Hij vond zijne cliënte bui tengewoon terneergeslagen en ontmoedigd over de verwerping van het door haar inge steld hooger beroep, maar toch deed zij pogingen om een voorkomen van gelatenheid aan te nemen. »Er blijft mij dus geen hoop meer dan op God" moet zij uitgeroepen hebben. Electnsche rijwielen. Te Beljpost in de Vereenigde Staten kan men thans het eerste door electriciteit bewogen ïijwiel in werking zien. Het loopt op éen rail en vervoert in een »tandem" vijftig reizigers tegelijk. De verkregen snelheid is 130 kilometer per uurmaar dit is slechts voorloopig, want de ingenieurs kondigen aan dat tengevolge van zeer goed geslaagde proeven met hun nieuw vervoermiddel een snelheid kan verkregen worden van 160 kilometer per unr. Tot heden toe heeft het electrische rijwiel veel succes behaald, maar het is te vreezen dat, als de snelheid zekere grenzen te buiten gaat, de reizigers last zullen hebben van den wind of gevaar loopen om te stikken, gezwegen van onvermijdelijke ongevallen. Te Parijs kreeg een geneesheer bij het bezoek van eene cliënte het benauwd. Hij bracht de hand aan zijn hals om zijn das los te maken, maar eensklaps viel hij op den grond neder. Een andere dokter, dien men liet komen, poogde te vergeefs hem bij te brengen. Onder de woorden »Ik ben verlorenk gaf de getroffene den geest. In de gemeente Arnas (Frankrijk) is I.I. Zaterdag een vrouw van vier telgen, allen springlevend, bevallen, twee jongens en twee meisjes. Het echtpaar, dat in de grootste armoede verkeert, heeft reeds 6 kinderen. Een Zwitser heeft een slachttoestel uit gevonden, waarmede het vee onmiddellijk kan gedood worden, zonder het minste lijden. Men heeft te Luik proeven er mede genomen, die uitstekend geslaagd zijn. De markiezin de Chanaleilles, oud 85 jaar, en hare dochter de markiezin de Marcieu, G1 jaar, hadden zich verleden Zondag naar het kerkhof Père-Lacbaise te Parijs begeven, waar zich het familiegraf der Chanaleilles in de hoofdlaan bevindt. Nauwelijks was mevrouw de Chanaleilles de grafkapel binnengetreden of de grafsteen wankelde, en de oude dame viel in de groeve, die zes meter diep is. Hare dochter, die achter haar kwam, snelde toe om haar te helpen, maar viel zelve ook in het graf. Eenige grafbewakers, de angstkreten hoo- rende, haalden de dames er uit met bebulp van touwen en haken. De markiezin de Cha naleilles, naar eene apotheek gebracht, stierf daar een uur later. Mevrouw de Marcieu is ernstig gekneusd en haar eene been is gebroken. Men denkt dat het cement van den graf steen door de vorst was losgeraakt. - Een Duitsch blad neemt 't op voor de telefoonjuffrouwen, die zoo vaak ten onrechte aansprakelijk worden gesteld voor vertraging of Vergissing. De klagers vergeten gewoonlijk te vragen, of zij zeiven de schuldigen zijn en dit is toch veelal het geval, zegt het blad. In de eerste plaats om dat men niet dui delijk genoeg spreekt bij het oproepen. Men vergeet gewoonlijk, dat te gelijker tijd aan het centraalbureau een aantal stemmen en geluiden worden gehoord, zoodat het moeite kost, de vraag juist te verstaan. Hoeveel te meer is dit net geval, als de oproeper zelf onduidelijk spreekt, wat vooral bij cijfers het feval is., bijv. verzuimt, de uitgangen nauw- eurig te doen hooren, zoodat voor veertig licht veertien verstaan wordt. Luid spreken, zelfs schreeuwen baat niet meer dan fluisteren op duidelijk en langzaam spreken komt 't aan, wil men vergissingen vermijden. En dan de klacht over het ^eindeloos" wachten 1 Op drukke uren van den dag komen vaak vijf, ja tien seinen tegelijk. Niet voor iedereen kan een juffrouw gereed staan; de een moet na den ander geholpen worden, en dat gaat snel genoeg, als men maar duidelijk spreekt. En hoe vaak gebeurt het dan, dat de oproeper zelf de moeite niet wil doen, het nummer op te zoeken, maar de juffrouw te hulp roept, die het ook meestal niet weet en wat althans oponthoud geeft. Eindelijk vergeta men niet, dat, hoe voor treffelijk de telefoon ook in vele opzichten werkt, er wel eens iets hapert; de stroom plotseling wordt afgebroken en dergelijken. Daarvan verneemt het publiek niets enkel dat het soms langer moet wachten dan lief is. Maar wat bunnen de telefoon-juffrouwen daaraan doen Wie billijk wil zijn, moet dus niet spoedig boos worden. Integendeelwie met de telefoon wil werken, die moet een onuitputtelijken voorraad geduld tot zijne beschikking hebben. In het Engelsche tijdschrift Spectator vindt men de volgende advertentie»Aan Hollandsche schrijvers. Bekwame schrijvers vooral romanschrijvers, moesten hunne wer ken voor de Engelsche markt schrijven. Een Engelsche letterkundige van de universiteit is genegen manuscripten te corrigeeren, ze voor de pers klaar te maken, en bij goedkeuring daarvan een uitgever op te doen. Brieven franco," enz. Te Godthaale in Groenland is een dag blad verschenen, getiteld«Atnagagdlentit ralenginginarmik lusariominassumik," hetwelk vertaald zijnde, beteekent»Iets nieuws om te Igzen, allerlei interessant nieuws." In de Vereenigde Staten, te Georgetown, wordt daarentegen een blad uitgegeven, getiteld X. De Czaar heeft een buitengewoon groo- ten Deenschen dog, die bijzonder aan hem gehecht is. Die hond slaapt in de kamer van den Czaar en vergezelt nem op zijn reizen. Men zegt dat alle bedienden, tegen wie de hond eenige malen gebromd heeft, ontslagen worden, omdat de Keizer evenmin als zijn hond zulte personen vertrouwt. Een Engelsche dame, die door ouderdom genoodzaakt was kunsttanden te gebruiken, heeft een mops, waaraan zij met geheel haar ziel gehecht is, maar die door zijn eveneens eerbiedwaardigen ouderdom het gebruik van zijne tanden verloren heeft. Troosteloos haar mops in dien tandeloozen toestand te zien, heeft de dierenvriendin zich onlangs tot een Londenschen dentist gewend, die een volkomen gebit voor het belangwek kende dier vervaardigde, tegen den prijs van 250 gulden. De Koningin van Engeland heeft in haar drie paleizen van Osborne, Windsor en Buc kingham niet minder dan zestig piano's. Die van het paleis Buckingham, dat zij alleen bij naam kent, zullen waarschijnlijk alleen door het personeel bespeeld worden, of een rustige rust genieten. En wat de overige 40 betreft, twijfelen wij of de oude ruim zeventigjarige dame die gebruikt. Vroeger was Victoria eene goede musicienne, of zij nog aan de muziek doet, zal wel niet zoo zijn. Twee jonge dames stapten op een tram, maar deze was zoo vol, dat zij zich met een staanplaatsje moesten vergenoegen. Wacht maar", fluisterde de eene de andere in. »Ik zal een van die heeren wel laten opstaan. Let eens op." Zij keek rond en zocht een heer uit, die alle kenteekenen droeg getrouwd te zijn. Zij liep eensklaps op hem toe en opende stout moedig het vuur. »Wel, mijnheer Groen Wat doet mij dat een pleizier. Ik zou u bijna niet meer her kend hebben! Of ik soms uw plaats wil heb ben Heel graag, want ik moet eerlijk be kennen doodmoe te zijn. Dank u vriendelijk." De heer, natuurlijk een wildvreemde, had kalm naar haar geluisterd en zijn plaats af gestaan en zei toen »Ga maar zitt6n, Toontje, Ja, ik zie je niet veel meer, nu je alleen maar de wasch bij ons komt doen. Je zult wel moe zijn. Hoe bevalt het je in je nieuwe betrekking De jonge dame had een plaats veroverd, maar haar radheid van tong verloren. DUITSCHLAND. De gevreesde aanneming der Umsturz- Vorlage zal waarschijnlijk al wat liberaal is in Duitschland te wapen roepen. Te Keulen besloot het »Nationaal-liberale Verein« de gansche liberale partij op te roepen tot eeD gemeenschappelijk luid protest tegen de besluiten der Umsturz-commissie. Het »Verein" hoopt dat allen die niet reactionairgezind zijn, zich bij dat protest zullen aansluiten, teneinde met meer kracht tegen de reactie op staatkundig gebied te kunnen optreden. Ook de nationaal-liberalen, anders niet ge woon zich tegen de regeering te kanten, roepen hun geestverwanten op om tegen de »Umsturz-Vorlage« in den vorm, dien zij onder den invloed van het Centum gekregen heeft, te protesteeren. Bendenkelijker voor de regeering is echter het feit, dat er onder de clericalen in Zuid-Duitschland velen gevonden worden, die in geen geval voor de fraaie wet zullen stemmen. De vrijgesproken V.on Kotze heeft het zeker niet te benijden voorrecht dat hij we- geus die vrijspraak in, naar men zegt, niet minder dan 7 duels zal moeten optreden, zoodat het wel den schijn heeft alsof men hem weggeruimd wil zien. Als men nagaat dat Von Kotze een groot aantal vijanden in de hooge hofkringen heeft, waaronder prinsen, vorsten, een hofmaarschalk en een ceremonie meester, mag men wèl nog niet tot het besluit komen dat men zijn dood wil, maar wel dat van die zijde niet veel goeds voor Von Kotze te wachten is. Het best zou hij doen zijn domicilium in een ander land te vestigen waar hij zeker is met geene duels of intriges geplaagd te worden. Weer lezen wij een staaltje van Oosten- rijksche kleingeestigheid. De eerste aflevering van een werk door den Boheem Jacob Ar bes getiteld »De laatste dagen der menschheid» werd in beslag genomen omdat op het titel blad het paleis van den stadhouder van Bo- heme, graaf Thun, was afgebeeld als eene ruïne. Volgens het openbaar ministerie was aan deze afbeelding het gevaar verbonden dat zij kon prikkelen tot verzet tegen een uit voerder van het gezag. Wat dus een prentje al niet kan uitwer ken, al stelt het doodeenvoudig slechts eene ruïne voor. Men had zeker liever gewild dat het paleis, ook in de laatste dagen der menschheid een »ewig grün» voorkomen behield en dus niet aan de vergankelijkheid meedeed. ENGELAND. De Britsche troepen in Tsji- ral hebben zonder tegenstand den 12000 voet lioogen Spandarpas bezet. Deze gemakkelijke inbezitneming geschiedde met 600 man. RUSLAND. Men weet dat de regeering dezes lands besloten heeft tot den aanleg van een spoorweg naar Siberië, een gezegend besluit natuurlijk voor de gevangenen, die anders den langen, langen weg naar Siberië te voet moesten afleggen. Het gaat echter met den aanleg van dien spoorweg, ofschoon de Czaar er zich zeer voor interesseert, alles behalve vlug, en wat erger is, een onderzoek heeft uitgemaakt dat er naar Russische manier ontzettend wordt geknoeid en gestolen. Dit schijnt bij den aanleg van openbare werken daar regel te zijn. Het is te hopen dat het onder dezen Czaar anders mag worden. Thans wordt onderzoek gedaan naar de wijze, waarop door generaal Annenkof ten opzichte van den tien jaar geleden voltooiden Transkaspischen spoorweg gehandeld is. Hij zal nu alle rekeningen, welke daarop be trekking hebben, moeten overleggen. Annen- hof wordt geene schurkachtigheid, maar alleen slordigheid en nalatigheid verweten. Dit zal natuurlijk door het onderzoek in het licht worden gesteld. Over de geheele zaak hangt echter een sluier, daar ook volgens anderenAnnenkof vele machtige vijanden heeft, die hem door laster hopen ten val te brengen. CHINA. Men zegt dat de bewoners van Mantsjoerijezichhevig kanten tegen den afstand van hun land aan de Japanners, wier bestuur hun zeker meer ten zegen zou zijn, dan dat van hunne eigen heerschers. Men raakt echter op den langen duur aan alles gewoon, zelfs aan wanbeheer, en dit zal bij de Mantsjoes ook wel het geyal zijn. Burgerlijke Stand van Vlissingen. Vau G 13 April 1895. ONDERTROUWD: P. H. Th re,se, jm. 52 j. en C. van Vlierbergen, wed. 41 j. J. Harpe, jm. 29 j. en E. Takens, jd. 25 j. J. H. Koolwijk, jm. 24 j. en U. S. G. Wal ler, jd. 20 j. A. Meijer, jm. 23 j. en N. A. Mets, jd. 23 j. G. Pieters, jm. 25j.en E. A. Geijsen, jd. 26 j. L. J. Jansen, jm. 25 j. en C. Kruijsse, jd, 21 j. P. van Beers, wedr. 54 j. en J. P. Mannaart, jd. 25 j. K. Keiler, wedr. 48 j. en P. Proost, vermoede lijk wed. 41 j. J. H. van der Made, jm. 25 j. en E. M. van Aartsen, jd. 22 j. C. Sanderse, jm. 26 j. en J. E. Willemse, jd. 21 j, GETROUWDM. de Weerd, jra. 37 j. en J. Charpentier, jd. 30 j. G. O. Gillissen, jm. 23 j. en J. Feij, jd. 28. j. C, van Eek, jm. 20 j. en J. Dekker, jd. 21 j. BEVALLENS. J. Bode, geb. du Pont, z. S. M. Debra, geb. Lenaers, z. D. L. Toutenhoofd, ^eb. Sap, d. H. J. Vis, geb. de Bruijtie, a. P. Geldof, geb. van Weerd, z. M. A. Ventteville, geb. Ross, d. V. M. Deknuijt, geb. Durand, z. E. Gabriëlse, geb. Gilde, z. K. van Meir, geb. Schout, d. E. S. Herreman, geb. Velghe, d. M. C. Delzenne, geb. Fanoij, z. P. A. van Heivoort, geb. ae Bruijne, z. OVERLEDEN S. Brasser, vrouw van H. Lievense, 74 j. P. M. Steijaart, ongeh. z. 72 j. J. G. Kuypers, man van C. Holle- brandse, 65 j. J. J. Kest, man van H. de Vries Steinmets, 73 j. R. Visser, wed. van H. Huishoud, 76 j. G. Voerman, wed. van J. P. Swennen, 66 j. J. J. Kloprogge, ongeh. z, 81 j. Men meldt ons uit Sluis De gemeentenaren werden heden door den omroeper met belgeluid uitgenoodigd, om op Zaterdag avond 13 April in het hotel »Den Eenhoorn" samen te bomen, om te spreken over de feestelijkheden, die men op 15 Mei aanstaande (het 40-jarig jubilé van den Bur gemeester) wenscht te houden. Per telegraaf, 's GRAVENHAGE. Een afzonderlijk kruis is door de regeering ingesteld als blijk van bijzondere waardeering. uit te reiken aan allen, die tusschen 26 Juni en 24 December 1894 deel hebben uitgemaakt van de naar Lombok gezonden expeditionaire troepen of zeemacht, of die bij die expeditie in eenig burgerlijk ambt of bediening plaatselijk zijn werkzaam geweest. Voormeld Lombok-kruis zal worden vervaardigd' uit het op Lombok gedurende die expeditie veroverde bronzen geschut. ZEETIJD INGEN. Gisteren van do reedo vertrokken de Nederland- sebe schoener „Albion" Oez Duit, naar Grangemouth, en hel Duitsche stoomschip „Admiral" tiaar Hamburg, na ontscheping zijner passagiers. 318e STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en hooger. Donderdag 11 April. 3e klasse. 4e trekking. Nos. 4389, 8102 f100. Nos. 11773 f400 MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 12 April. Boter van fl.10 f 1.15 per Kilogram. Eieren f 3.20 a f 3,40. per 101 stuks,

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 6