VLISSINGSGHE COURANT BIJVOEGSEL van MAANDAG 15 APRIL 1895. No. 45. ©EKUlKlBIl/aKDINI©. Vervolg Binnenland. BEHOORENDE BIJ DE (Telephoonnummer 10.) 1IIV8 H E I B. Verleenen van vergunningen tot het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), brengen ter algemeene kennis dat bij hun besluit van heden vergunning is verleend aan A. Wouters, wonende alhier, tot het inrichten van eene slachtplaats in perceel, wijk P no. 40, aan de HobeinBtraat alhier. Vlissingen, den 12 April 1895. De Burg. en Weth. voornoemd. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Opneming Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken De Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend dat, te beginnen met Maandag den 29 April 1895, eene algemeene opneming zal plaats hebben van de wegen en de voetpaden met de kupsbverken, in die gemeente. Vlissingèn, 13 April 1895. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris J. H. C. BUSING. KLEINHANDEL IN STERKEN DRANK. Verzoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein. De Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Staatsblad no. 87,) zooals die is gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad no. 54) en 16 April 1885 (Staatsblad no. 78), doen te weten dat bij hen zijn ingeko men de navolgende verzoekschriften om ver gunning tot verkoop van sterken drank in 't klein van W. FLORUSSE in perceel wijk I. 45, Wagenaarstraatvan W. 0. SMITS, in perceel wijk I. 36, Wagenaarstraat. Vlissingen, den 13 April 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Vereeniging aBouwkring'', alhier, heeft op dit verzoekschrift geantwoord dat het verzoek der werklieden, zooals in hun schrijven bedoeld is, voor geen inwilli ging vatbaar is, maar zij bereid zijn aan een billijken eisch tegemoet te komen, waarbij echter door de werklieden dient in aanmerking genomen te worden, dat de patroons gemachtigd zijn om naar gelang van bekwaamheid het loon te verhoogen. Voor die verhooging komen vóór alles in aanmerking persoonlijke plichtsbetrachting tegenover werkgevers en patroons bekwaamheid in het uit oefenen van het beroep en zedelijk gedrag fgeen misbruik maken van sterken drank.) Het schrijven eindigt aldus: Hierbij overtuigd zijnde dat uwe patroons op billijke wijze aan loonsverhooging willen tegemoetkomen, zijn zij langs dezen weg met dit besluit verantwoord als patroons tegenover hunne werkgevers." x. "met groote energie aangevat, vordert de bouw van de villa's der Vlissingsche Hurgervereeniging zeer goed en zijn thans niet alleen de sporen van de laatste stormschade geheel verdwenen, maar is men reeds veel verder gevorderd dan vóór den «>rm het geval was. DeStijl, waarin zij opgetrokken wor- ketfjw doet vermoeden dat zij met de schoone, door de heeren Ganderheiden en Huson voor eigen rekening gebouwde villa's, een schoon geheel zullen vormen. Naar wij vernemen, zijn reeds ver scheidene aanzoeken tot huur van villa's ingekomen De B. Ct. stelt naar aanleiding van het Kon. besluit van 26 Maart, waarbij gunstige bepalingen worden vastgesteld voor de toelating van Belgische, Fransche, Zwitsersche, Duitsche en Oostenrijksche geneesheeren tot de praktijk hier te lan de, de volgende vragen Zijn er in Nederland nog geen geneeshee ren genoeg, dat men het «medische proleta riaat" uit andere landen herwaarts moet lokken Of is 't de bedoeling, onze universiteiten te ontlasten van een deel der studenten in de geneeskunde, in de hoop dat de jongelui aan Duitsche of andere universiteiten van mindere qualiteit zullen gaan studeeren, om dan na korteren tijd dan hier te lande voor de medische voorbereiding wordt ver- «ischt in de praktijk terug te keeren Noch 't een, noch 't ander scheen noodig of wenschelijk in het algemeen belang. Gelijk wij reeds melddeu, werd door ./eenige werklieden (105), hier ter stede werkzaam in de verschillende vakken, een verzoekschrift tot hunne patroons gericht of de mogelijkheid niet bestond, om, terwijl audere plaatsen daarin voor gaan, ook hun nloonstandaard" billijker wijze naar de eischen van den tegen- woordigen tijd iets te verhoogen, aau- vangende 1 Mei dezes jaars. Hpt bestuur der Vlissingsche Patroons- benoemd tot agent van politie alhier S. Mook, gepasporteerd korporaal van het algemeen Depot van Discipline, en zulks in plaats van M. Batist, die be noemd is tot gemeente-veldwachter te Aardeuburg. Beiden zijn reeds in hun nieuwe betrekking werkzaam. Gedurende de 2e helft der maand Maart j 1. zijn door het postkantoor alhier de volgende brieven ter verzending ontvan gen, geadresseerd aan onbekenden C. C. Andriessen, 's-Gravenbage W. Lauwerse, Grand-Rapids (N.-Amerika.) Van 6 tot en met 12 April zijn al hier uit Queenboro met de mailbooteD der stoomvaartmaatsch. Zeeland aangeko men met de dagbooten 310 en met de nacbtbooten 608daarheen vertrokken met de dagbooteu 149 en met de nacht booten 426alzoo samen aangekomen 918 en vertrokken 575, dus in 't geheel vervoerd 1493 passagiers. Als eene zeldzaamheid werd ons ge meld dat dezer dagen te Krabbendijke een vaatje oesters van 250 stuks werd verzonden, dat het buitengewoon groote gewicht had van 52 K G. Pat dit gewicht volstrekt geen zeld zaamheid is, blijkt uit betgeen ons me degedeeld werd, dat n 1. van hier op denzelfden tijd een dergelijk vaatje werd verzonden, dat 1U0 K.G. woog. In het ontwerp voor de a.s. Zomer- V dienstregeling op de Staatsspoorwegen komt op de Zeeuwsche lijn slechts één verandering voor. De sneltrein van 5.50 n.m. uit Vlissingen zal dan reeds om 5.33 vertrekken. De poppententoonstelling te Middelburg is éen groot succes. Er is veel over ge schreven en zij is druk besproken, maar de verwachting, zoo hoog gespannen, is zelfs overtroffen. De correspondent der N. R. Ct. zegt er vanhet was een verrassend gezicht, toen we de zaal binnentraden en honderde kleine mensch- jes ons plotseling met hunne strakke: poppenoogeu aankeken, als om te vragen kij k eens bier, merk je mij wel op." Er is verbazend veel te zien, poppen in eigenaardige costuums, waaronder de poppen in de verschillende zoo oorspron kelijke kleederdrachten uit Zeeland, an - dere in sierlijk, soms in schitterend toilet. Eene tegenstelling met die schoone uit- gedoschte poppen vormt eene voorstelling der Kindervoeding" een lange tafel waaromheen vele kleine meisjes en jongetjes, kinderen van behoeftige pop- penouders, met dassen en doekjes om, vermaakte kieltjes en verstelde jakjes aan. Sommige daarvan kijken strak naar de etenspot, waaruit ze zoo dadelijk zullen gaan smullen, net als de werkelijk arme kiuderen doen, als ze in de zaal van de Kindervoeding zitten en honger hebben. ïu éen woord de poppententoonstelling is een bezoek overwaard, de toegangs prijs is voor alle beurzen op den Tweeden Paascbdag slechts 10 cents zoodat allen, die zich wil verlustigen in hetgeen kinderen gedurende een deel van hun leven zoo gelukkig maakt, dit zonder bezwaar kunnen doen. Zij zullen niet te leurgesteld zijn. Men schrijft ons uit Middelburg: Op het kohier van de plaatselijke di recte belasting op het inkomen komen voor 3368 aaDgeslageoen, verdeeld over 30 klassen. De eerste klasse van 300— 400 bevat 1256 aangeslagenen, terwijl 1 persoon voorkomt m de 30e klasse, inkomen ƒ40.00050 000, belastbaar inkomen ƒ44.700, aanslag ƒ1944 45. De werkzaamheden tot het. aanbrengen van de drijvende ponton in de haven te Breskens zijn aangevangen. Men is druk bezig aan bet houtwerk. De Koninginnen zullen den 24en Mei van Maastricht vertrekken Daar Aken en van daar op 25 Mei de reis voortzet ten naar Igels nabij Innsbrück, waar zij omstreeks vijf weken zullen verblijven. Einde Juni of half Juli zullen Hare Majesteiten op het Loo terugkeeren. De Koningin Regentes heeft bepaald dat zij zelve requesten, haar op straat aangeboden, niet meer zal aannemen. Onze Koninginnen zullen, naar het Bbld vernam, den 4n Mei op het kasteel Windsor een bezoek brengen aan konin gin Victoria, die voornemens zou zijn aan de Regentes het kruis le klasse der orde van Victoria en Albert te vereeren. De „Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouwte Rotterdam heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin verzocht wordt dat het toezicht op de uitvoering van de arbeid- en veiligheidswet gedeeltelijk ook aan vrouwen worde opgedragen. Het H. Dbl zegt dat aan het depar tement van koloniën niets bekend is van den gevluchten kroonprins van Djokdo zie ons vorig nummerBedoelde kroon prins is 13 of 14 jaar, zoodat hier waarschijnlijk aan een uitstapje, buiten den zin zijns vaders ondernomen, moet ge dacht worden. Op de trouw des vaders kan ons gouvernement staat maken, ter wijl bij den zoon van eenige politieke berekening of doel hoegenaamd de rede niet kan zijn. Exploitatie-Maatschappij, evenals op ge wone Zondagengeen goederentreinen laten loopen. Deze maatregel strekt tot bevordering van de Zondagsrust voor haar personeel. Door den Bond van Kommiezen, thans reeds 1800 leden tellende, is andermaal een adres aan den minister van finan- ciëu aangeboden, waarin om verbetering van positie wordt verzocht. Door verschillende landbouwvereeni- giugen in Westfalen is aan den minister van landbouw het verzoek gericht den invoer van Nederlandsch rundvee weder toe te staan, op grond dat Nederland thans vrij is van besmettelijke veeziekte, getuige de openstelling van de Belgische grens voor Nederlandsch vee, de smok kelhandel het overbrengen van be smetting onder het vee bevordert, welk gevaar echter verdwijnt bij geGorloofden invoer, onder toezicht van deskundigen. Door het verbod van invoer zijn boven dien de veeprijzen ongekend gestegen en heeft menig landbouwer, uit geldnood gedwongen, zich laten verleiden zijn vee te verkoopen, tengevolge waarvan thans zulk een groot gebrek aan fokvee is ontstaan, dat de veestapel niet behoorlijk kan worden aangevuld, terwijl als gevolg daarvan de melkproductie belangrijk zal verminderen. Aangezien nu de Duitsche landbouw in het algemeen uit eigen middelen niet voldoende fokvee weet voort te brengen, is de invoer van het betrekkelijk goedkoope en uitstekend Nederlandsch vee het eenige middel dat adressaDtenin voldoende mate helpen kan. Voor den Nederlandschen veehouder is het te hopen dat deze adressen een gunstig resultaat zullen opleveren. In Duitschland zal men toch wel langza merhand beginnen in te zien, dat meu het niet altijd zonder zijn buren kan stellen. Op den tweeden Paaschdag zal de De Standaard wijst er op dat niet alleen te Vlissingen in de militaire can- tine antirevolutionaire en Roomsche bladen geweerd worden en alleen libe rale bladen aldaar ter lezing liggen, maar dat zich ook een dergelijk geval te Dordrecht voordoet. Daar werd op den 21 Febr. 1.1. door sergeant van Ketel en nog twee onderofficieren aan de cantine- commissie bet verzoek gedaan om de Ned. Krijgsman en Patrimonium in dé cantine ter lezing te mogen uederleggen. Op dit verzoek werd namens den Korps- commandant geantwoord, dat deze, hoewel in beginsel geen bezwaar daar tegen hebbende, met het oog op mogelijke aanvragen van andersdenkenden, daartoe geen toestemming kon geven. Een ver zoek van den heer Govert Vetten, per soonlijk aan den commandant gedaan, om gratis de Standaard en Merioebode in de cantine te mogen leggen werd eveneens geweigerd. De commandant meende dit verzoek te moeten afslaan met het oog op verzoeken om revolutionaire bladen. Op een verzoekschrift aan den minister van oorlog over dezelfde zaak antwoordde deze, dat ingevolge de bepalingen van het reglement op den iuwendigen dienst der infanterie bet ter lezing leggen van bladen tot de bevoegdheid van den be trokken commandeerenden officier be hoort, en bespreking van die bevoegdheid hem (den Minister) niet wenschelijk voorkomt. Men verzoekt ons het volgende te melden In bet laatst van het seizoen zullen

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 5