IfflCflT ci ONSCHULD. No. 44. Vrijdag 12 April 1895. 333,e Jaargang. ylissimscie courant BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. (Telephoonnummer 10 Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U 1TGE VER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot,e letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE jt Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duiteohland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. Binnenland. Vlissingen, 11 April. Somwijlen doet de Staatscourant- het publiek kond van regeeringshenoemin- gen, die niet altijd verwacht" komen. Er is wel eens een verrassing onder. En dit is goed ook, zegt de Arnh. Ct want daardoor blijft de belangstelling immer levendig naar den inhoud van bet officieel gedeelte, waarin de benoemingen vervat zijn. Wij voor ons nemen bv. geregeld kennis van de lange lijsten van bevorderingen bij de dienstdoende, mits gaders bij de rustende schutterijen, om dat wij telkens weer iets uit die mutaties leeren. Dat men bij de Nederlaudsche schutterij een schitterende carrière maken kan, hadden wij reeds vroeger tot onze voldoening bemerkt. Tot onze voldoening, vermits er uit bleek, hoe ongegrond de klacht is van hen, die beweerden dat bet met de schutterij ook al niks gedaan was." Zelfs aan nog wel eens wat al te curieuse promoties stootten wij ons niet meer, wijl het ons bij nader inzien toch billijk scheen, dat men bij een reserve-troepen macht niet al te lang in deuzelfden rang verbleef, om ue zoo noodige opgewekt heid te behouden bij het vervullen van een taak, die uit haren aard van zelve al eenigszins van afwachtende natuur kon heeten. Maar hoe goedgeluimd wij tot hiertoe ook gebleven zijn, de laatste promotie heeft ons toch eenigszins vaD streek ge bracht. Wij lezen nl.Bij kon besluit is be noemd tot kapitein kommandant der dienstdoende schutterij te Rijssen, de heer Kwikkelo, thanskorporaal Het is gebleken dat mr. S. van Hou ten, tegenwoordig minister van binnenl zaken, van wien de Zutpli, Ct. uit een vertrouwbare bron mededeelde dat hij door zijne mede-redactieleden van de Vragen des Tijds gedenonceerd en ver zocht was af te treden als redacteur, (zie ons vorig nummer,) reeds in 1893 ophield medewerker van dat tijdschrift te zijn. Hij schreef daarover in zijne F li I I L L li 1' O V »Het verheugt mij u in het bezit te zien van de kracht, waarmee ge uw treurig lot kunt dragen. Dat de hemel u moge beschermen, is mijn hartgron dige wensch. Wees niet boos op mij, omdat ik u niet kan helpen op een wijze, waardoor u voortdurend geluk en vrede verzekerd worden." »Ik weet dat uw hart goed is, mijn heer Lund, en dat ge mij geen kwaad wilt berokkenen. Een ding alleen ont breekt u vertrouwen in mij en dat is mijn ongeluk. Ik smeek God, dat het oogenblik spoedig aanbreken moge, waar in bet mij vergund zal zijn, voor u geen enkel hoekje van mijn hart meer ver borgen te houden. Als dat oogenblik Staatkundige Brieven, gedateerd 26 Aug. 1893, het volgende: De omstandigheden nopen mij weder rechtstreeks het woord te richten tot hen, die in onze staatkundige ontwikke ling belangstellen. Het kiesontwerp-Tak en de wijze, waarop het in en buiten de Kamer wordt verdedigd, doen een ernstigen strijd voorzien. De voorstanders van het ontwerp doen blijkbaar nu reeds hun best zooveel mogelijk organen der pers onder huu uitsluitende contröle te krijgen. Ik ondervond dit zelfs bij de Vragen des Tijds. Mijn medeleden in de redactie vonden in mijn laatste artikelen aanleiding om den uitgever te noodzaken tusscben hen en mij te kiezen. In het welslagen hunner poging om mij te scheiden van de lezers van het tijdschrift, waarmede mijn naam als het ware was vereenzelvigd, ligt voor mij gereede aanleiding om te trachten door een zelf standige uitgave dezen lezerskring te blijven bereiken." Het Centrum noemt het schema vau eene herziening der Personeele be lasting, door de N. R Ct. medegedeeld, een roof,gepleegd op dat deel der burgerij, dat geen middelen bezit om zich over bet verlorene op eenigerlei wijze scha deloos te stellen. En al ziet men niet voorbij, dat volgens de voorstelling in de JV. R. Ct. de minister reductie belooft voor het onderhoud van kinderen, toch staat te vreezen, dat vaders van gezinnen op hun nieuw biljet allesbehalve een yoordeelige zijde van de wijziging zullen ondervinden. Zoo de inlichtingen van de N. R. Ct. juist zijn, kan de schr. tot geen andere conclusie komen dan dat de minister van Financiën, gedwongen een personeel-be lastingstelsel uit te denken, waaraan zijn collega voor Binnenlandsche Zaken een censuskieswet moet aanpassen, heeft gemeend een groot aantal belastingbe talers meer in het leven te zullen roepen dan nu op de registers voorkomen. De minister zal zeker wel eenige categorieën van personen bevoordeelen ofschoon nog niet blijkt wie de gelukkigen zullen zijn maar in elk geval zullen,besluit de schr., zeker diegenen de dupen wor- gekomen is, zult ge met ontzetting in zien, hoe de menschen zich aan een be klagenswaardig meisje konden bezon digen." IV. In Pall Mali, een der schoonste ge deelten van Londen, stond het vorstelijk huis, dat lord Ralph Norman tot zijn woning in de reusachtig groote stad had bestemd. Het sierlijke, ruime gebouw lag midden in een niet al te grooten, net onderhouden tuin en was niet alleen het verblijf van den lord, die de beneden verdieping bewoonde, maar ook van zijn pupil Alice Norman, voor wie de bel étage was ingericht. Lord Ralph Norman was de tweede en laatste zoon zijns vaders, en oorspron kelijk was er voor hem weinig" u'tzicht, dat hij ooit de bezitt-^ va.i ne. a..odiaal goed zou worden. Zijn vader, lord Regald Norman, was op betrekkelijk jeugdigen leeftijd gestorven, wat wegens zijn leven vol ondeugden en buitensporigheden geen verwondering kou baren, maar zijn oudste zoon, lord Frederik Norman, was slechts drie en twintig jaar oud, toen hij de baronie m bezit nam, slechts een jaar den, die er het grootste belang bij hebben dat een als verteringsbasting werkende aanslag niet uitsluitend geschiede naar den huurprijs hunner woning. Het koor der ontevredenen klimt dus met den dag. Men kan wel zeggen dat de geheele pers, voor zoover zij haar ge voelen uitte, het belastingplan van den minister veroordeelt. Toch klinken die oordeeleu wel ietwat belachelijk, waar het niet meer geldt dan een een voudig bericht, waaraau elk officieel cachet ontbreekt, al moge het van een andere zijde zijn nut hebben dat de minister gratis inlichtingen krijgt over de wijze, waarop hij eene herziening der Personeele belasting niet moet inrichten. De Tijd heeft ook haar gevoelen ge zegd over de optreding van liberale en radicale voorlichters in- de Roomsche streken onzes lauds. Zij juicht het toe dat ook in Brabant en Limburg de be weging onder de katholieke werklieden toeneemt, mits voor goede leiding wordt zorg gedragen. Maar het komt het blad voor,dat het allerminst een teeken van ver standige leidiug is, wanneer de bespreking van de belangen der werklieden in die p?- vjnciën wordt opgedragen aan liberale en radicale Kamerleden. Onder katho lieken, in eigen kring, zijn immers man nen te vinden, die over onderwerpen, aan de sociale quaestie ontleend, in eene ver gadering het woord kunnen eD willen voeren. Nadere aansluiting aan de beweging der katholieke arbeiders boven den Moerdijk zal door de Brabantscbe en Limburgsche werklieden zeker niet worden bevorderd, wanneer zij zich omtrent de richtingen, welke hun strijd voor lotsverbetering moet inslaan, laten onderwijzen door mannen, die in menig opzicht zóo scherp tegenover heD staan als de heeren Smeenge en Gerritsen. Ofschoon in scherper vorm, komt deze beschouwing van de lijd dus overeen met die van den heer Schaapman over het zelfde punt. »Marinus" schrijft uit den Haag aan de Loc. Is er in Indië iets van bekend dat de gouverneur-generaal voorstellen heeft ge- ouder dan Ralph, en een krachtig, zeer gezond man, voor wien blijkbaar een lang leven was weggelegd. Toen Ralph den ouderdom van achttien jaar bereikt had en genoegzaam onder wezen was voor zijn toekomstigen stand, had zijn vader een officiersplaats voor hem gekocht en hem op deze wijze ge holpen aan een vast inkomen, dat wel karig was, doch bij eenige zuinigheid voldoende om er van te leven. Uit de inkomsten der baronie, dus uit de hand zijn vaders, kon de jonkman niet op ondersteuning rekenen. Het allodiaal- goed was onvervreemdbaar en kon dus ook niet met hypotheek belast worden, doch de inkomsten der bezitting bad Lord Regald over een tijdvak van vele jaren grootendeels verpand en daardoor zich zeiven en zijn opvolgers in deu noodlottigen toestaud gebracht, dat het onbezwaarde deel der inkomsten niet meer toereikend was om volgens zijn stand te leven, terwijl er vele jaren ver- loopen moesten, voordat aan dezen be- klagenswaardigen staat van zaken een einde gemaakt kon worden, door de ge heel e afdoening der schulden. daan om, zoodra de droge moesson in treedt, een meer agressieve tactiek in Atjeh te gaan toepassen, ten einde Atjeh na 21 jaren, eindelijk met kracht van wapenen tot onderwerping te breDgen Het is mij uit goede bron verzekerd. Er zou een voorstel zijn ingekomen bij de regeering, die echter nog geen beslissing beeft genomen, en, misschien ook niet zoo bedwelmd door de Lombok-lauweren, het zaakje kalm zal bekijken. De Amst. zegt dat de heer Bartogh met zijn wetsvoorstel ten minste reeds dit bereikt heeft, dat voor vele excepties en chicanes de pas is afgesneden, en met name de mogelijkheden verminderd zijn om de processen ten pleziere der advocaten en tot groot ongerief van hen, die recht zoeken, in 't oneindige te rek ken waar nog bijkomt dat in sommige opzichten de positie der vrouw in het procesrecht verbeterd en aan het bestaan van enkele enormiteiten een eind ge maakt is. Toch vreest het blad dat nog een en ander zal zijn overgebleven, waarvan //ons onbedorven juridiek ver stand" met alle bescheidenheid zegt, dat het onzinnig is maar men weet dat dit in deze materie niet heeft te beslissen. Indien men nu maar niet jaren en jaren teert op den behaalden roem van dit werk althans tot stand te hebben ge bracht, en wij dientengevolge maar niet jaren en jaren nog blijven zitten met een Burgerlijk Wetboek, dat op zoo menig punt dringend behoefte aan her ziening heeft. Bij kon. besluit is aan deu commissaris der loodsen ter Nederlandsche loodsstand- plaats Antwerpen, tevens gedelegeerde van den ontvanger der loodsgelden te VlissiDgen, J. C. P. Kraijenhoff van de Leur, op ziju verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking verleend en als zoodanig benoemd de gepensioneerde luit. ter zee le kl. J. E. J. Eijbergen, aan wien de vergunning is verleend om gedurende den tijd dat hij gemelde betrekking zal bekleeden de activiteitsuniform, aan zijn militairen rang verbonden, te blijven dragen. Het staat vast, dat de beschouwing vau dezen ongezonden toestand den dood van lord Regald verhaastte. Lord Frede rik was nauwelijks zijn vader opgevolgd, of hij kreeg tot zijn wel te begrijpen ontsteltenis een duidelijk inzicht in dien berooiden boedel, die veel meer verward was dan hij had kunnen vermoeden. Gedurende bet treurjaar nam hij het vaste besluit, aan dien ODhoudbaren toe stand een einde te maken. En hij voerde dit besluit uit, zonder zich aan het schouderophalen van zijn buren en vrien den te storen. Hij overlegde bij zichzelven dat de man, die wel een boogklinkenden titel, doch tevens een ledige beurs heeft, er nooit aan behoefde te denken om een meisje van even hooge geboorte en met een groot vermogen als zijn bruid naar het altaar te geleiden. Hij weuschte een vrouw te bezittendie vrouw moest rijk zijn. Zoodra zich dus eene gelegenheid aanbood, greep bij die aan, en juist een jaar na zijns vaders dood verloofde hij zich met een meisje van burgerlijke af komst, uit de City, de dochter van een rijken koopman. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1