tip Courant BIJVOEGSEL Vervolg Binnenland. Gemengd Nieuws. B ii i t e n 1 a nd. Laatste Berichten. behoorende bij de van Woensdag- 10 April No. 43. De N. R. Ct. verneemt dat de Rot- terdamsche Lloyd over het boekjaar 1894 6P3 pet. zal uitdeelen. Ons wordt verzocht de aandacht te vestigen op de inrichting voor zenuw lijders «Herstellingsoord voor den Bur gerstand Ingmetta' te lilde in Gelderland. Pe verplegingskosteu zijn daar zeer laag gesteld. In klasse A wordt 1.15, in klasse B 0.75 per dag betaald, waar voor behalve eenvoudige, maar goede voeding en verpleging, ook geneeskundige hulp en geneesmiddelen worden verstrekt. Het jaarverslag wijst op goede resul taten in Ingmettci verkregen. Aangezien echter in het gesticht nog het een en ander ontbreekt, wat daar moet zijn, wordt een beroep op den steun van de dames gedaan orn met hare gaven mede werkzaam te zijn tot bevordering dezer christelijke philantropische inrichting en bekendmaking daarvan in wijden kring Kerk- en Schoolnieuws. Mi-l) Hkev. Keek. Berin uit t voor liet beroep naar We: l kapel Je deor da. It. Torenbeek te Marken. De affl. V]'ig4Ïn'tteii vnn den „Boud vau Nedefl. Onderwijzers" hield Zaterdag jl een gewone huishou delijke vergadering in het lokaal vau den lieer But. O.a was aan de ordd de stemming over Hoofdstuk IV eu V van „Onze Bezwaren zoonis men weet indertijd door den Boni geformuleerd, en thans nan het referen dum onderworpen. Mn belangwekkende dijcussiën over verschillende puuieu werden beide hoofdst. door de ver gadering aangenomen. Ten slotto werd door den heer Mnchiclse nog ep.u korte, doch gespierde voordracht gehouden over «Leer plicht.® Spreker coucludcerdo, zonder daarom de bezwa ren licht te achten iutegeudeel 1 tot dc gebie dende noodzakelijkheid van wettelijke invoering, wnar- mede alle aanwezige leden onder luid applaus iustciadea RECHTSZAKEN, Voor de rechtbank te Zierikzee heeft terechtgestaan zekere J. S. J zu. 72 jaar oud, viaacber te Tholen, die nog nooit in de handen vnn de justitie was geweest en thans op zijn ouden dag besohuldigd win !o van diefetal eu 2o bedreiging met doodslag en beleediging van een. aulbteDaar, gedurende de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening. Beklaagde verklaarde driftig te zijn geworden, en hij toen niet meer wist wat hij ge daan heeft. Hij werd veroordeeld tot f 25 boete of I maand hechtenis met outslag van rechtsvervolging van het meerdere ten laste gelegde. Door de rechtbank te Amsterdam zijn veroordeeld tot „levenslange gevangenisstraf" Heuriclte J. Momber oud 22 jaar. cu Hendr k Kredcrik Coeleman. artillerist te Maaiden oiul 21 jaar. wegens poging lot ilielslnl met braak en moord Zouderliug luidde nog na dit vouuis de straf voor Coolitiuu. dat liera voor het leven de eer ontzegd is om in bet leger te mogen dienou. 'i'neu Jet Momber nn do lezing haar vouuis, dat zij zachter verwacht had. werd bekend gomflakt, scheen zij versuft eu een ijskoude loodkleur kwant over hanv gelauL Coeluiau dunroutegen hoorde kitlru do opgelegde straf nan Ziju vnder was bij do terechtzitting tegen woordig I Bij deu klompenmaker J. te Stoppeldijke werden uit twee eieren drie jonge duiven ge broed. Zeker eene zeldzaamheid Onze bekende zanger Messekaert, onze meesterzin^er, zal in de Nederlandsche opera te Amsterdam als Rocco in de opera Fidelio en als Koning Hendrik in de opera Lohengrin binnenkort optreden. Bij de uitvoering van de Matlheus-Passion in de hoofdstad oogstte de begaafde zanger weder nieuwe lauweren. Van hem wordt ge tuigd dat niemand beter in staat is de Christus partij in zijn vollen eisch weer te geven als hij deed. Te Amsterdam hebben 40 vereenigin- gen toezegging gedaan tot deelneming aan het 1 Mei feest. Be at'deeling der Soc. dem. Ar beiderspartij doet niet mede, omdat zij in de beweging geen ijveren ziet voor een wettelijk geregelden arbeidstijd van S uur. Door vijf heeren te Wolvega werd eene oproeping gedaan tot oprichting van eene kiesvereeniging in radicalen geest. Die roep stem was bijna gelijk aan die van een roe pende in de woestijn er kwam slechts 1 persoon ter vergadering. Te Haarlemmermeer bij Halfweg brandde Zaterdagavond de woning van denbouwman De Vos af en dienzelfden avond te Konings bergen onder Oldeholtpa het boerenwoonhuis van B. R.^ Hoekstra. Bij De Vos kon niets van den inboedel gered worden, bij Hoekstra verbrandde niet alleen deze, maar ook tevens 1 koe, 1 pink en de boerengereedschappen. De vermoedelijke oorzaak van den brand in het laatste geval was een kat, die in het koehuis de lamp omgooide. Bij beide hoeven was alles verzekerd. Een S4-jarige stoomzetster, Engeltje de Wijzer, te Rotterdam, zakte, toen zij zich van haar woning naar de C4roote Kerk begaf, bewusteloos ineen. Naar het ziekenhuis over gebracht, bleek zij reed3 overleden te zijn. Te Haulerwijk vierde een echtpaar zijn vijr-en-zeventigjarige bruiloft. Het mocht de gelukwenscken ontvangen van 98 kinderen, behuwd- klein- en achterkleinkinderen. Voor de betrekking van weesvader en moeder in het Groot Burgerweeshuis te Kam pen hadden zich 107 liefhebbers aangemeld. De benoeming van twee gelukkigen had dezer dagen plaats. Een familie te Rijswijk miste hare poes. Mijnheer ging zoeken, hoorde miauwen in den wijnkelder en zag poes te voorschijn komen. Hoe was het beest er in gekomeneen kel dergat of andere opening was er niet; dus moest de deur geopeud zijn geweeA en het diertje toen zijn binnengeslopen. /Men ging aan het onderzoeken en nu bleken ongeveer 60 fiesschen wijn en sterkedrank, ter waarde van f70 il f80, verdwenen; en bij nader onderzoek vond men in het kamertje van de keukenmeid sporen van de verdwenen fles schen, genoeg althans voor den officier van justitie om een vervolging in te stellen tegen de meid. Deze noemde gister voor de recht bank te 's Hage de beschuldiging zoo onrede lijk mogelijk. Zii, een eerlijke keukenmeid, zou gestolen hebben en nog wel drank, zij, die nooit dronk Maar daar kwam een tuin mansjongen verklaren, dat hij toch wel eens voor 16 centen bitter voor haar haalde, ter wijl mevrouw de meid nu en dan 's ochtends wel eens een beetje »katterig" vond. Noch door het een, noch door het ander liet de meid zich overbluften. Als zij al eens »voor 16 centjes" had laten halen, was dit geweest met die barre kou van den winter en hare onpasselijkheid 's morgens was het gevolg van een maagkwaal. Niettemin eischte het O. M. 6 maanden gevangenis. Onze koningin-regentes, zoo schrijft de Haagsche correspondent der N. G. Ct.., heeft deze week haar bezoeken aan allerlei inrich tingen van liefdadigheid en openbaar nut voortgezetzij bezocht de Katholieke Hovuis- Scheefbaan-inrichting voor verwaarloosde kin deren, het Herv. Oudeliedenhuis, de Louisa- stichting der weezen van vrijmetselaren, de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden, een openbare bewaarschool, een particuliere school voor slojd-onderwijs, kortom, zij toonde haar belangstelling weder in alles wat goed is en nuttig, zonder naar kerkelijke richting te vragen. In de meeste inrichtingen, waarbij dit doel matig scheen, liet de vorstin een geschenk na om de verpleegden te onthalen. Men is algemeen opgetogen over dit optreden, waar bij alle jacht naar populariteit vreemd is en dat enkel voortkomt uit de behoefte om wèl te doen en zich van het wel en wee des volks op de hoogte te stellen. Koningin Emma was steeds van deze neiging vervuld. Ik herinner mij hoe de armen te Arolsen over haar spraken, toen zij op het punt stond Waldeck te verlaten. Men verhaalde mij destijds dat de koningin eu haar zusters trouw zieken bezochten, kleeren naaiden voor de armen. En ik hoor- met vreugde, dat deze lieve eigenschappen van de moeder kan 't bijna anders? zich ook reeds duidelijk in onze jonge koningin beginnen te openbaren zoodra haar iets ter oore komt waarbij zij meent dat hulp kan geboden worden, vraagt zij «moeder" of ze iets zenden magHeerlijk, niet waar"'' Te Constantinopelis een man overleden, die den patriarekalen leeftijd van 135 jaar had bereikt. Te Londen is een knaapje van zes jaar dat zijne maag ovex-laden bad met het eten van schillen van sinaasappelen, ten gevolge daarvan overleden. Kapitein Dreyfus, is in zijn verbannings oord. »Het Eiland van den Duivel" d' lie du Diable) aangekomen en bij de landing, die op dat eiland allergevaarlijkst is door de hevige branding en menigvuldige klippen, bijna verongelukt. Toen hij geland was en naar zijn strafverblijf overgebracht werd, be tuigde hij op nieuw zijn onschuld »Ik zal", zeide hij, »mij ouderwerpeu aan al de eischen der discipline en gij zult geen meer onder worpen gevangene hebben dan mij.Ikzalmet geduld wachten tot bet licht opga en mijn onschuld erkend wovdt." Dreyfus krijgt gewone soldatenkost zonder wijn. ïlij wordt dus niet vertroeteld. Een onderwijzersblad in Pruisen deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de lengte van leerlingen op lagere scholen aldaar, waaruit blijkt dat het ras der reuzen op aarde, ten minste in Pruisen, nog niet uit gestorven is. Zoo blijkt o. a. uit een schoollijst van het Spreewald van 1891 dat zelcere P. Baer, oud 13 jaar, 1 m. 65 lang waszijn broer, 1 m. 77, was nog eenige centimeter langer dan de onderwijzer. Een leerling van de school te Selbelang was 1 m. 75 lang en woog 175 pond. Nog waren er leerlingen, die 1 m. 80 en 1 m. 85 maten. Die ongemanierd lange schooljongens zijn allen in het markgraafschap Brandenburg geboren. In Pruisen is een recruut, die weigerde de wapenen te dragen, op grond dat hij Doopsgezind was, tot eenige maanden vesting straf veroordeeld. Deze zeker niet malsche straf is hem opgelegd, omdat bleek dat hij niet Doopsgezind was maar tot eene gods dienstige secte behoorde, die het dragen van wapenen verbiedt, maar echter niet de voor rechten geniet, welke den Doopsgezinden in Pruisen zijn toegekend. Men ziet dat men in Pruisen wel den slag heeft om het bedriegen af te leeren. Het Hof van cassatie te Brussel ver wierp de voorziening in beroep van mevrouvr Joniaux. Bij gelegenheid van zijD geboortefeest ontving Bismarck twintig duizend brieven en 6439 geschenken. Onder de zonderlinge ge schenken, mag wel geteld worden dat van een dame, die hem eeu lijkkrans zond, be stemd voor haar eigen graf. Wij kunnen ons voorstellen dat Bismarck wel ingenomen zal geweest zijn met deze eigenaardige hulde. Volgens le Temps zijn twee inwonei-3 van Boulay in Elzas-Lotbaringen gevangen genomen wegens het zingen van de «Mar seillaise." Een hunner, een Lotharinger, was nog wel lid van de »Duitscbe vereeniging van oud-militairen." In een Londensche fabriek wordt thans gewerkt met een machine, die een sigaar kant en klaar aflevert. Prettig nieuws voor de sigarenmakers Te Copenkageu is het publiek zeer ontsteld over zekere geheimzinnige feiten, die bij de politie dezer stad zijn voorgevallen. Onlangs is het hoofd der geheime politie, de heer Carten3 Petersen, plotseling gestorven op den dag zelf van zijne begrafenis viel zijn adjudant, de heer Rudolf Peters, op het bu reau van de geheime politie als verpletterd neer, en men dacht reerls dat hij dood was, toen hij weer tot zichzelf kwam. Zijn toe stand is echter zeer verontrustend. Eindelijk heeft de heer Korn, hoofd vau de veiligheids- jDolitie, en bestemd hoofd te worden van de geheime politie, zich in een der bureaux voor den kop geschoten. Men verdiept zich in gissingen omtrent de aanleiding tot deze reeks van ongelukken. Te Brussel heeft een knaap van dertien jaar, Eduard T., getracht zich van het leven te berooven, door zich op te hangen aan een schelkoord in zijn slaapkamer. Een buurman, die de andere kinderen hoorde schreeuwen, kwam gelukkig nog in tijds om hem te redden. Men weet nog niet wat den jeugdigen knaap dreef tot zulk een daad. DUITSCHLAND. Men zal zich nog wel herinneren 'de geschiedenis van zekeren heer Leist, die wegens barbaarsche behandeling Tan vrouwen in Kamerun, tijdens hij daar als gouverneur regeerde, uit zijn ambt ontzet werd. Dit vonnis, door de Berlijnsche recht bank uitgesproken, werd door het gerechtshof vernietigd en vervangen door een uitspraak, waarbij het ontslag gehandhaafd en Leist in de proceskosten werd veroordeeld, maar tevens bepaald dat liij nog gedurende drie jaar de helft van het pensioen, waarop hij volgens de wet aanspraak kan genieten, mag behouden. Wel een genadige straf dus voor een vrouwenbeul, voor een man, die wreedheden bedreef, of deed bedrijven, waarop een kan nibaal jaloersch raag zijn, maar waarvan elk beschaafd mensch gruwt. ENGELAND. De expeditie naar Tsjitral is wel bijzonder voorspoedig te noemen. Zij trok deSwat-rivier over onder het vuur van den vijand, die 5000 man telde, en wist dezen, na hem een aanzienlijk verlies te hebben toe gebracht, naar het gebergte terug te drijven. De vijand verloor 100 man, de Engelschen zoo goed als geert. BELGIË. Heden komt het gemeentekies- wet-ontwerp in den Senaat in behandeling. Wij kunnen er gerust bijvoegen »en zal aangenomen worden", daar de regeering in dit staatkundig lichaam over een zeer groote meerderheid te beschikken heeft. De socialistische Kamerleden Anseele en Smits hebben Zaterdag in het bekken van Seraing d<? stakers aangespoord het werk te hervatten. Smits bekwam deze poging slecht. Hij werd uitgefloten en beschimpt, omdat hij vroeger tot staken had aangezet. Daaren tegen werd Anseele toegejuicht en had hij de voldoening dat zijn woorden ingang von den. Men verwacht dat het werk zal her vat worden. Op het platteland moet de ontevredenheid tegen de door de regeering in den laatsten tijd voorgestelde of reeds door de Kamer aangenomen wetsontwerpen met deu dag toenemen, en wordt daarvan door de tegen partij ijverig als een stormram tegen de re geer; >g gebruik gemaakt. Vooral de voor gestelde tabakswet, de nieuwe gemeentekies wet, de naasting van den Kongo-Staat, sommige belastingen en de dienstplicht wor den als wapens tegen de regeering en hare vrienden aangewend. FRANKRIJK. In de Kamer zijn de de batten aangevangen over de quaestie der werkliedenpensioenen. Men berekent dat deze quaestie, in bevredigenden zin voor de werklieden opgelost, d.i. als den werkman een voldoend pensioen verzekerd wordt, den Staat minstens op 200 millioen zal te staan komen. ITALIË. Van dit land hebben wij in den laatsten. tijd zeer weinig vernomen, maar spoedig zal men er meer van hooren. Zooals men weet, staat, eene Kamerontbinding voor de deur, waarvan de toebereidselen nu reeds getuigen dat de strijd ongekend hevig zal zijn. Aan de regeering zal 't niet liggen als zij niet zegeviert. Zij is tenminste begonnen met eenige prefecten te bevorderen, die na tuurlijk uit dankbaarheid voor die promotie of verplaatsing voor haar zullen ijveren. Bovendien regent het reclames over de willekeurige wijze, waarop met de kiezers lijsten in sommige provinciën omgesprongen wordt en die geheel in het belang aer rai- nistrieele partij moesten zijn. Voor het oogenblik maken zich echter de kiezers niet druk. Voor hen is het trouwens tamelijk onverschillig wie slagen, de oppositie of de regeeringsgezinde candiüaten, omdat zij van geen parlement verbetering van den toestand verwachtenzelfs is het parlemen taire stelsel tamelijk bij hen in discrediet geraakt. Op zulke een wijze de verkiezingen te leiden, mag wel genoemd worden ae stem des volks te versmoren, maar men bedenke daarbij dat de reclamanten op hun beurt ook niet opzien tegen knoeierij. Uit alles blijkt dat Italië de periode van wanbeheer, waaronder het zoo lang gezucht heeft, nog verre van te boven is. CHINA. Volgens bericht uit Shanghai stelt de Japansche regeering behalve de reeds door ons gemelde vredesvoorwaarden nog de volgendeopenstelling van China voor uit- heemsclve fabrikantenonbeperkte invoer van machinesopenstelling van den buitenland- scben handel van de groote Chineesche stroomen tot zekere nader aangeduide punten, en ten laatste nieuwe tractaathavens, in een nader vredestractaat t« duiden. Het zal het zoo hooggestemde gevoel van nationalen trots in China wel veel zelfver loochening kosten, vóór het in ,die eischen toestemt. IEETUDIHGEN. Gisteren nlhier aangekomen de Noorsclie driemnst- sclioeucr „Grei,® gez- Andersen, van Middelburg om aan de Maatschappij «De Schelde" alhier tc worden gerepareerd. Genoemd schip werd den 18 Mnart op de reede vau VlnsiDgen door het lingelsclie stoomschip «Moonstone" aangevaren. Heden namiddag vertrokkeu het Engclschc stoom schip „Curler" naar Engeland Het ankschip «Maria.- schipper Basing, dat Don derdag te Haoswccrt lek is biouengcloopeu, (zie ons vorig nummer, heeft gisteren de reis naar Pruiscu kunnen voortzetten, nadat 60 last der lading, beslaande uit ijzererts, was overgeladen iu liet aaksohip Lentilea Men schipper de Hoon. Gistoir.n is te Il.iusWeert lek binnengekoineu l>»t tjalk schip «Zuewe,® schipper A. Mauwen, geladen met lijnzaad komende »an België met bestemming naar Dordrecht Hetsciiip blijft voorloopig te Hanswoert liggen MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 9 April. Boter van f l.Oö^A fl.15 per Kilogram. Eieren f 3.20 per 104 stuks. Naar de Zntpli. Ct. uit vertrouwbare bron verneemt, is de heer rar. S. van^ Houten, mede-redacteur van de Vragen des Tijds, door zijne mede-redactieleden gedenonceerd en ver zocht uit bedoelde combinatie en redactie te willen treden. De Deli-Company te Amsterdam keert 95 pet. aan hare aandeelhouders uit. Per telegraaf 's GRAVENHAGE. Ter zake der krijgs verrichtingen op Lombok zijn benoemd tot Ridder in de Willemsorde derde klasse; de kapitein ter zee Quispel, vierde klasse de luitenants ter zee eerste klasse Van Wessem en Cramer in de OranjeNassauorde tot officier de overste Tydeinan tot ridder de officier van gezondheid Rademaker en de luitenant tei zee tweede klasse, baron van Haersolte be noemd in de Willemsorde tot commandeur- generaal Segov tot ridders der derde klasse kolonel Swart, de luitenant-kolonel Scheur, de kapiteins Christan en Lindgreen tot de vierde klasse tal van hoofd en andere officie ren en minderen. In de Nederlandscln? Leeuw tot lidder de resident van Bali Dannenbuvgli, de protestautsche predikant Ofterhaus, de katholieke geestelijke Voogeliu de Oranje- Nassau tot commandeur de directeur van het binnenlandsch bestvmr Scherer tot officier de inspecteur Liefrincktot ridders de con troleur Liefrinek, de zendelingleeraar Wijn- veld. Voorts ontvingen velen een eervolle vermelding.

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 5