Gemengd Nieuws. en top Roomsche kieskistriet Waalwijk over een onderdeel der arbeidersqnaestie een volle zaal trok, terwijl katholieken omtrent de sociale vraagstukken niets te leeren hebben, daar zij als leiddraad hiervoor de Encycliek Rerum Novorum en goede Roomsche uitleggers hebben, zegt dat die groote opkomst op zichzelf reeds bewijst hoe in katholieke streken het sociale vraagstuk al evenzeer aan de orde is als overal elders. De vinger wijzing, of beter nog de waarschuwing, die ligt in dit feit, mag voor niemand verloren gaan. Het Centrum wilde dit ter overweging geven. In de Tweede Kamer zijn slechts enkele bedenkingen gerezen tegen het wetsontwerp tot schorsing van de uit voerrechten op suiker in Nederlandsch- Indië. Die bedenkingen kwamen blijkbaar van de zijde der protectionisten. Er werd namelijk beweerd, dat de Regeeriug niets wil doen voor den graanbouw, doch ge neigd schijnt de suikerfabrikauten op Java lot hare troetelkinderen te maken. De heeren, die meenden dit gevoelen op hoffelijke wijze in het voorloopig Ka merverslag te mogen kenbaar maken, zien voorbij, dat de daling der suiker prijzen een gevolg is van de ergerlijke protectie, sedert jaren, hoofdzakelijk in Duitschland, doch ook in ons land aan de bietsuiker-vervaardiging ten goede gekomen, van welke protectie de gevol gen zoo jammerlijk zijn geweest, dat de bietsuiker nu tegen de bescherming zelve beschermd moet worden. Van pro tectie der koloniale suiker is nimmer sprake geweest. Zij werd integendeel gedrukt door de heffing van uitgaand recht. Uit Mandsjoerije meldt men, dat de meerdere voortreffelijkheid van het klein- kaliber geweer overtuigend gebleken, i ja, wiskunstig bewezen is; o. a. hierdoor 1 dat de kogel van dit geweer betvleesch weinig openscheurt en bet been niet verbrijzelt, maar haarfijn doorboort. Zelfs wordt ten bewijze het voorbeeld aange haald van een Chineesch soldaat, die vijf zulke kogels door het lijf kreeg en toch nog niet omsloeg, maar doorvocht. Voor het menscbelijk gevoel is dit ongetwijfeld kostelijk, merkt de Stan- daard op. Hoe miuder lijden de toch reeds zoo vreeslijke oorlog teweegbrengt, hoe beter. Maar is het, uit militair oogpunt, toch niet een zeer twijfelachtige lof? Op het slagveld is bet toch uw toeleg, om door uw schot den man buiten ge vecht te stellen. Niet, om zelfs na vijf raakschoten uw tegenstander nog overeind tegenover u te zien. Omtrent de tentoonstellingsloten voor de wereldtentoonstelling te Amsterdam, lezen wij in )>de Financier® nog het volgende Na opsomming van het prospectus, dat in achterstaande advertentie is opgenomenvoegt dit blad er aan toe »Wie dus niet tot de gelukkigen behoort, d.i. geen premie trekt, betaalt voor ieder stel van 25 toegangsbewijzen f 12.50 f 5 7.50, dus per toegangsbewijs 30 cent. •Men zal zeggen, dat het moeielijk is de toegangsbewijzen van de hand te zetten. Minder moeilijk dan men denkt, vermits het beslissing van de vraag, of hij Alice aan haar vervolgers van gisteren uitleveren, dan wel haar nog langer onder zijne bescherming houden zou. Hij kon tot geen besluit komen en dit was met bet oog op de omstandigheden ook het na tuurlijkste Toen Walther in de spreekkamerkwam, vond hij een bejaard, tamelijk lang en mager heer, met zwaar gerimpeld voor hoofd, die met een uitdrukking van argeloosheid op het gelaat zich bezig hield met de beschouwing der schilderijen aan den wand. Hij was gekleed in on berispelijk zwart gezelschapskostuum en had een zwartzijden cylinderhoed van het nieuwste model in de hand. „Vergeef mij, mijnheer Lunddat ik op zulk een ongewoon vroeg uur reeds voor zaken bij u kom, maar ons samen treffen in den afgeloopen nacht recht vaardigt zeker mijn wensch, om u dezen morgen te spreken vóórdat uwe eigene zaken uw aandacht vereischen." Dat was alzoo de man; met wien hij syndicaat, voor deze certificaten gevormd, zich met den verkoop a 50 cents belast. Wie de toegangsbewijzen zelf wil ontvangen, schrijft in op net witte, wie ze in beheer wil geven van het syndicaat op het roode inschrijvings biljet. Vermits geen abonnementskaarten af gegeven worden, kunnen slechts deze toe gangsbewijzen recht van toegang tot de tentoonstelling geven, en daar deze goed voor bereid is en een druk bezoek doet verwachten, zon het moeten tegenvallen indien de tickets" niet grif werden verbocht. In elk geval zullen zij, die op de certificaten inschrijven, naar onze meening, weinig wagen en daartegenover kans hebben op een redelijke winst, geheel afgezien van de mogelijkheid van het trekken eener premie. »De kans bestaat, dat de premieobligatiën van f 5 tegen de trekking van 15 November zeer in prijs stijgen. Het zou mij, bij de groote animo, die steeds voor dergelijke geldverlotingen bestaat, niet verwonderen, indien dat geval zich voordeed. Het syndicaat heeft de mogelijkheid voor zien, dat de tentoonstelling een ofler van het vuur wordt. Wordt zij, wat bij de groote voorzorgen daartegen wel kwalijk denkbaar, maar altijd mogelijk i3 door brand vernield, dan houdt onmiddellijk de toeloop van het publiek op en de toegangsbewijzen zijn waardeloos. Tegen dit gevaar zijn de toe gangsbewijzen voor 20 ot. per stuk verzekerd." Wij herinneren er aan, dat de inschrijving tot en met 6 April des namiddags 4 uur opengesteld is bij den heer C. R. C. Wibaut alhier. Van de kweekschool voor zeevaart te Leiden zijn een 15()tal jongens geplaatst aan boord .van Br. Ms. instructieschip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam. Te Utrecht is overleden Mgr. P. M- Snickers, sedert 23 April 1883 aartsbis schop van Utrecht, in den ouderdom van 78 jaar. Vrijdag heeft de begrafenis plaats. Te Amsterdam kwamen in de maand Maart 136 zeeschepen aan met een in - houd van 425 461- ton, tegen 119 schepen met 354.109 in Maart van het vorige jaar Een witte raaf. Het percentage der gemeentelijke inkomstenbelasting voor Delft bedraagt voor 1895 3.6%het vorig jaar was dit cijfer 4.5%. Aan eene te Beverwijk nieuw aange legde straat in de nabijheid van het vroegere buitengoed »Lommerlust", waar de schrijfsters en vriendinnen Retje Wolff en Aagje Deken vroeger hebben gewoond, is de naam gegeven: Wolff en Dekenstraat.» In Nederland is sedert 1894, toen het 90 bedroeg, het aantal faillissementen gedurende de maanden Januari, Februari en Maart tot 238 gestegen. De examens voor machinisten aan boord van koopvaardijschepen zullen den 23'eu April beginnen te Amsterdam Aangifte vóór 16 April Zie Staatscourant no. 78. Kerk- en Schoolnieuws. Ned Bt'Jtv. Kerk, Rcruepeu te Gnpinge ds B teu C-'nié B zo., Ie Lopikorkapel te Hoogeloou, da E. M. vau iJzcndijk, te Kapelle; te ZuidlRud da. 1'. A Klap te Uostei'lnud. Aeugeoouiea Let beroep te Elkerzeu doer ds, K. G, Ro/.eboom te Auloo Volgeu9 dc „N R. Ct hebben de Koningin en de Koningin-Regentes f 200 gescliouken voor dt weduwe ?ao den bhii de leriug over edou onderwijzer De Cock, na ar aanleiding vnu ei u verzoek vun het hoofdbestuur vau den Bond vau Neóerleudsehe onderwijzers, iu welk reeds gisteravond had te doen gehad. Al ware dit niet bevestigd geworden door de woorden, die hij zooeven gehoord had, zou Walther hem uit duizenden her kend hebben aan zijn stemgeluid. Bekommer u niet over het vroege uur, mijnheer Carringsbliff," sprak Wal ther. iOm een onaangename zaak uit den weg te ruimen is het vroegste uur nog niet te vroeg." „Zeer verplicht," antwoordde Car- ringshliff met een buiging. Onder zulke omstandigheden hebbeu wij geen lange inleiding noodig. Laten wij dus ter zake komen, als u bet goedvindt, mijnbeer Lund 1" Het eerste woord is aan u, mijnheer CarringsbliffSpreek vrijmoedig uw wenschen uitik luister Het verlaDgeu, dat ik bereids in den afgeloopen nacht uitsprak, vervult mij ook nog dit oogenblik, mijnheer Lund. Wees u zoo goed, mij de jonge dame uit te leveren, die u voor mijn oogen iu huis hebt opgenomen. Mijn rijtuig wacht adros teveus gowezeii werd op het uiet bestaan van een weduwen- en «veezen fonds Den 30en 011 31 Juli en 1 AngnsUis zul te Rot terdam de vijftigste algvmeene vergadering van het Ned onderwijzersgenootschap plaats hebben Onder de voorstellen, door do nfdcelingen ingediend, komen om voor eeu van de afdeeling Amsterdam, dit het hoofdbeBtuar bij de afdeeling er op anndringe om overal waar ongelijke salarieeriug is van onderwijzers •n onderwijzeressen in gelijken rang. van het gemeen tebestuur te tiachten te verkrijgen dat daarin gelijkheid wordt grbiacht. De volgende vraagpunten zullen om. besprokenwor- deuVan invoering van haudenarboid op de lagere school ala afzonderlijk leervak, ia geen heil te ver wachten. Wel daarentegen van arbeid onder leiding vso den onderwijzer, ala grondslag voor elk leervak. Het tweede vraagpunt luidt aldua „Hoe kan door samen werking tns.chen school en politie de baldadigheid der straatjeugd worden bestredeD Men meldt ons uit Hulst Maandag klopten twee marechaussees uit Hulst bij den sohoenmaker F. aldaar aan en eïschten van diens zoon, dat hij hen zou volgen, om twee dagen )>achter slot« te gaan doorbrengen. F., die drukop schoenen lapte, toen hij zoo plotseling de dienaren der wet zag verschijnen, om hem in te pakken, ver zocht aan ae heeren zich eerst een weinig te mogen opknappen, hetgeen hem natuurlijk werd toegestaan. Eenige oogen blikken latei- was de guit klaar. Hij had de aardigheid gehad zich op zijn elf en dertigst te kleeden. Een hooge hoed op 't hoofd, een dito boord om den hals, een bril op den neus, een stok in de hand en een amersfoorter in den mond, gaf hem een aardig voorkomen. Het spreekt van zelf, dat dit zonderlinge toilet verschil lende nieuwsgierigen buiten lokte, toen hij tusschen de gendarmes in Hulst doortrok. De politie te Rotterdam heeft twee minderjarige meisjes, uit Sliedrecht en "Wer kendam van hare ouders weggeloopen, weder naar huis gebracht. Het schijnt die meisjes niet aan geld noch aan zucht tot vermaak ontbroken te hebben. Zij hadden samen eene kamer in de Leeuwenlaan gehuurd en waren trouwe bezoeksters van dans- en alle gele genheden, die in de Raam- en Zandstraat te vinden zijn. In welken toestand zullen de ouders deze vroegrijpe kinderen terug ontvangen - Een expediteur te Lobith, aie vergun ning vroeg voor den invoer van 6900 kisten dynamiet, werd dit door den Commissaris der Koningin in Gelderland geweigerd. Te Amersfoort is een arme loodgieter, vader van vier jonge kinderen, door het breken van een ladder naar beneden gestort en doodgevallen. Onder Voorst vielen de gemeente-ontvan ger en de gemeentebode uit hun rijtuig in t water. Beiden verdronken. De koetsier en het paard werden gered. Te Harlingen hebben vier slagers den prijs van het runavleesoh met 10 ct. en drie andeien met 15 ct. per K.G. verlaagd, terwijl twee het kalfsvleesch met 20 ct. per K.G. verminderden. Bij het gemeentebestuur van Amsterdam zijn eergisteren vijfhonderd aanvragen inge komen van poffertjes en oliekoekenbak kers om staanplaatsen voor de halfvasten- kermis. Daarbij waren aanbiedingen van oliebollenbakkers van ƒ300, voor oeignets- kramen werd tot 900 voor esn staanplaats ingeschreven. Een concurrentie, die wel bewijst dat op het oliekoeken- en wafelbakken nog wat te verdienen valt. Een vrouw te Wormerveer ontvluchte haar echtgenoot omdat deze niet aan haar verzoek wilde voldoen om zijne betrekking op de »Unie« vaarwel te zeggen om dan te kunnen venten met Recht voor Allen. De Telegraaf ontving het volgende be richt van een gelegenheidscorreapondent hier voor de deur, zoodat ik haar op staanden voet kan medenemen." uU vindt mij bereid aan uw verzoek te voldoenalleen heb ik daarbij eenige voorwaarden te stellen." »Laat hooren, waariu die bestaan. U zal mij bereid vinden om u in alle op zichten dienstwillig te gemoet te komen." Het geval is zeker zeer eigenaardig, dat zal u niet bestrijden kunnen, mijn heer Carringsbliff. Het is daarom geen ongepast verlangen, als ik afdoende in lichtingen wensch te ontvangen omtrent de bestaande verhoudingen, voordat ik een besluit neem." «Uit den mond van de kranke zelve zal u wel reeds'menige mededeehng ontvangen hebben," zei de advocaat met een loerenden blik, »en daardoor wordt mij het geven van eene uitvoerige be schrijving van haar toestand en van de daarmee in verband staande verhouding bespaard." In deze onderstelling dwaalt u, mijn beer Carriugshliff. Het meisje hield elke Gisteren-avond omstreeks 8 uur ging op de hoek van de zeedijk een vrouw bij een slager binnen zij moest I pond lapjes hebben. Daar zij een paar centeu tekort kwam. Wilde de slager het haar niet mede geren. Zij werd zoo woedend dat zij had petroleum ouder haar boezelaar haalde zij er onder uit «n spreide het over het vleesch. De slager wou haar_ grijpen maar het was Telaat. Twee politie agenten komende van het politiebrou oudenbrug en rooken het vleesch. Ja alles rook naar petroleum. Zij hebben onderzoek naar die vrouw gedaan. Er worden pogingen aangewend om Loosduinen tot een badplaats te maken. Men wil n.l, een badhotel stichten met 50 kamera, die aan alle eischen, door het moderne com fort, gesteld voldoen. Het gansche hotel en het strand er voor zullen electrisch verlicht worden. Een pijpenfabrikant,de firma Goedewagen zn., te Gouda, zond aan prins Bismarck op zijn 80en verjaardag een monaterkiat, gevuld met Goudsche pijpen, van de grootste tot de kleinste soort. Als Bismarck nu niet zijne «moffekoppen® prefereert, kan die kist met pijpen als een aardig reclamemiddel dienst doen. Terwijl men in Amsterdam nog onder den indruk is van de ramp aan De Witten- kade, is in den nacht van Maandag op Dinsdag in de Polanenstraat aldaar weder een nieuwe brand uitgebroken, waarbij 5 men- schen hun leven in rook en vlammen eindigden. De brand brak uit op de eerste verdieping eener woning, waar vijf gezinnen huisden. De bewoners konden zich redden, met uit zondering van de wed. Ketelaar, die met hare 17jarige dochter en twee kleinkinderen door de vlammen zich den pas zagen afge sneden. De 17jarige dochter waagde den sprong door het keukenraam zij kwam op de heup terecht. Haar toestand doet echter het beste hopen. Zij werd onmiddellijk opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. Nog erger wedervoer de weduwe met hare twee klein kinderen, anderhalf en drie jaar oud, die, daar aan geen binnendringen van het huis te denken was, omkwamen. Men vond ze later bedolven onder het puin van een inge stort plafond. Bij nader onderzoek bleek het dat het vuur nog twee andere slachtoffers had ge maakt, n.l. twee dochters der oude vrouw, Grietje de Jong, zelve weduwe en moeder der verbrande kleinen, en Jansje Ketelaar, hare zuster. Vrouw Balfstra, bij wie d« brand aan kwam, vertelt dat in haar alkoof een petro- leumlampje dicht bij haar bed bing. Wakker wordende, zag zij hare bedgordijnen in brand staan. Nog is gebleken dat de brandschel iu de Spaarndammerstraat in het wijnhuis van een kastelein hangt, die daar nimmer den naoht doorbrengt. De man heeft namelijk nog een tweede zaak in de buurt. Het gevolg daar van was dat een verre tocht afgelegd moest worden om de brandweer te waarschuwen. Deze rukte wel dadelijk aan, maar het duurde geruimen tijd voor men in het brandend# perceel kon binnendringen. De influenza-epidemie neemt in verschil lende plaatsen af. Te Amsterdam kan men zeggen, dat zij zoo goed als geweken is. Omtrent den moord te Sevenum (Lim burg) wordt aan het iV. v. d. D. gemeld dat de 16 jarige O., uit Helden, zijn slachtoffer buiten de herberg afwachtte, hem met een stuk hout sloeg en daarna de doodelijke mes steken toebracht. De dader is in handen der justitie. D« 14jarige Coks (dus niet x>16jarig,« zoo- ate eerst gemeld werd,) heeft verklaard de dader te zijn, maar alleen uit zelfverdediging fehandeld te hebben. Hij wijst daarvoor 2 oofdwonden aan, die hem het eerst toegebracht opheldering zorgvuldig terug en het eenige wat zij ons mededeelde was haar naam." »Hm!" bromde de advocaat, doch hij begreep op hetzelfde oogenblik, dat hij dienstwillig en voorkomend moest schij nen, zoo hij wilde bereiken, wat hij een oogenblik te voren reeds als gewonnen spel beschouwde. Hij ging daarom voort De jonge dame behoort tot eene hoogst aanzienlijke familiehaar vader is lord Norman, eigenaar van groote landerijen en pair van Engeland." »Uit het eenvoudige wezen van het meisje zou ik niet opgemaakt hebben, dat het hoofd der familie tot zulk een aanzienlijken stand behoorde. Zij is toch in ieder geval in den familiekring op gevoed «Zeker tenminste zoolang haar geestestoestand dit toeliet. Later zag lord Norman zich echter genoodzaakt, haar onder het toezicht van ervaren dokters te stellen, om haar zoo mogelijk van haar waanzin te genezen." Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 2