VLISSIMSCHE COURANT. UZIMT h ONSCHULD. vangen: 2. M. Kosnaait apWalstr. 1.166, Ifeii ERHUISD Dienstbode. No. 41. Vrijdag 5 April 1895. 33 Jaargang. Binnenland. mooie sorteering 01 j J. TROMP, Groenewoud. A. N D A R T S 4 April te Middelburg n zijn van 9 tot 4 uur in le Nieuwe Doelen» Markt aanvoer vat elsche en Duitsche KACHELKOLEN, [RAC1ET NOOTSKOLEN :hels. WIBAUT ZOOS, argarine, geen koek. it, geen kaas, geen eieren ïiets Cadeau oiets taueitu wijzen en fijne kwaliteiten. versch verkrijgbaar bij a 25 felmargarine a 40 et. p. pd. enmargarine a 30 oor zuinige ders argarine dus voor elkeenvan een it ■abrieken hier te lande, die voldoet aan de sirengtl smaakvoedingsgehalte 3ii ware schat en, die door jeugdige ver- :dcu lijden, is liet beroemde Dr. Retau's 3lfbewaring. .udsche uitgave, met 27 afb. Gulden. Ieder, die aan de n van zulk kwaad lijdt, moet en. Duizenden hebben hun er aan te danken. Te ver- bij het Verlags-Magazin te Neumarkt No. 34, franco Inzending van het bedrag postzegels) en in eiken idel in Holland. EH-FABRIKANTEH. ck ƒ20.p.m. -25.— g' -25.— aarts - 30.— a -30.— i) polsky - 40. - 40.- e Vinos - 50 ,cia - 60. t=ö sine Markt naar de lang] 1 AT, boek Vrouwestraat, w Gr. DE WOLfj trman, die zich in de g"1 rtrouwen van de ingezet Ivelen. FLINKE DIENSTBODE Rist,, voorzien van goede g- lime met Mei geplaatst teVl: D boekb. SMITS te Midde 1 een fatsoenlijke avenstraat, K, 82, (Telephoonnummer 10) Vlissingen, 4 April. Wij hadden gedacht dat de opvoering van een tooneelstuk als Het Ouderlijk Huis dat overal, waar het ten tooneele gebracht werd, den grootsten opgang maakte, door een gezelschap als dat van de heeren De Vos en Van Korlaar, dat zoo gunstig in de toooeelwereld aangeschreven staat, gisteren avond een talrijk publiek zou gelokt hebben. De opkomst was echter niet groot en bewees weer dat het ge brek aan vermakelijkheden in deze ge meente, waarover men bet nog al eens druk heeft, toch zoo heel groot niet schijnt te zijn. Het van bet begin tot bet einde boei ende en spannende stuk werd voortreffelijk gespeeld. Als op eeu fijn gepenseelde schilderij werden de verschillende, soms boog tragische karakters weergegeven. De heer Alex. Faassen als »Schwartze", gepens. overste, en Mevr. Poolman als zijne dochter «Magda", de heldin van het stuk, waren voortreffelijk en speel den, zooals alleen dit werkelijken kun stenaars gegeven is. Ook Mevr. van Westerhove als Augusta", de vrouw van den overste en Marie", dochtervan dezen, brachten door haar spel veel toe om een harmonisch geheel tot stand te brengen. Er kwam ook in het stuk een dominé voor, (de heer de Vos). Geen carricatuur, zooals in menig blijspel, maar een man, wiens woord machtig genoeg was, om «Magda", uit een wereld, waarin haar ziel opging, terug te brengen naar bet eenvoudige ouderhuis, en die niets in zijn spel had van het zalvende of onnatuur lijke, dat door De Génestet eenmaal zoo gegeeseld werd. Ook de overige rollen werden naar eisch gespeeld, slechts scheen ons die van den Luitenant* in minder goede han den te zijn. Het beeld van een «luitenant" werd ons ten minste niet gegeven, waar bij kwam dat de «Luitenant» over geeu krachtig genoeg orgaan scheen te kun nen beschikken. Ons dunkt, dat allen, die de voorstel ling bijwoonden, met den indruk huis waarts zijn gegaan dat stukken als Het Ouderlijk Huis, mits goed gespeeld, een machtigen indruk achterlaten en beter dan zoovele tooneelproducten van den nieuweren tijd een veredelenden en be- schavenden invloed op het publiek kun nen teweegbrengen. Wij danken «Oefe ning en Genoegeu dat het ons daartoe in staat stelde. Bij het Belgische Loodswezen zijn benoemd, tot loodsC. L. Bryssetot loodsleerlingE. P. Block, en P. J. Maesen; tot matroos a/b van het licht- F E E I L I E T O 6.) «Neen, Walther, ik heb zoo iets niet bemerkt. Al haar deuken en doen scheen verstandig, zooals je zelf ook wel zult gezien hebben ook toen wij samen wa ren, was er niets aan haar te bespeuren „Het blijft mij een raadsel, boe ik ook peins over de soort van waanzin, waar aan zij lijdt. In ieder geval zijn de voor stellingen, die men mij over haar toestand maakte, zeer overdreven men sprak er van dat zij voor haar omgeving gevaar lijk kon worden.'' «Je doet mij schrikken, Walther. Ik kan onmogelijk met haar in dezelfde schip WielingenA. E. Vermeulen, en E. A. Van Dyke tot roeierE. Derieuw. Bij kon. besluit is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld J. Staal en A. H. van den Bovenkamp, te Vlissingen, beiden schipper hij het Belgische loodswezen, te Vlissingen, het Kruis van Burgerlijke Verdiensten le kl., hun door den Koning der Belgen ge schonken A. J. Staal, L. M. Sterzenbach, J. Schot en J. C. Daane, te Vlissingen, allen roeier bij het Belgische loodswezen te Vlis singen, het Kruis Yan Burgerlijke Verdiensten 2e kl., hun door den Koning der Belgen ge schonken. De H. Gron. Ct. heeft vernomen .dat de inschrijvingssom voor den bouw van twee pantserschepen, te Feijenoord en aan de «Schelde," een paar ton lager is dan de prijs der weldra voltooide schepen, en ook dat die inschrijvingssom beneden de raming is van het schip, dat aan 's Rijkswerf is gebouwd. Heden morgen kwam na gedane re paratie aan het etablissement van de Stoomvaart Maatschappij «Zeeland" het s.s- Prinses Elisabeth, waarvan, zooals men weet, den 15 Februari het voorschip grootendeels te Queenboro uitbrandde. Het teakhouten voordek is, zoover dit door brand vernield was, vernieuwd, ter wijl het volkslogies, de 2e klasse salon met hutten, en de verschillende daarbij behoorende compartimenten in de oor spronkelijke gedaante zijn teruggebracht. Het verbrande gedeelte ziet er weder net jes uit en werd met bekwamen spoed, ongeveer in 6 weken, door de Maatsch, «de Schelde" alhier hersteld. Gisteren is te Middelburg in het open - baar door den eerst aanwezigen ingenieur der genie te Bergen op Zoom bij enkele inschrijving aanbesteed het eenjarig on derhoud van de werken en gebouwen te Vlissingen en te Rammekens (raming f5600). Voor dit perceel werd het minst ingeschreven door de firma J. M. van Ditmars en Znte Middelburg voor f5320. De liberale kiesvereeniging te Oost en West-Souburg stelde tot voorloopige candidaten voor de Provinciale Staten de beide aftredende leden de heeren C. J. J. A. van Teijlingen en C. L. van Woelderen, en verder de heeren Herman Snijders te Middelburg, P. Fak Brouwer te Souburg en den heer H. P. J. Tutein Nolthenius te Vlissingen. De liberale kiesvereeniging te Veere koos tot voorloopige candidaten voor het zelfde college de heeren C. J. J. A. van Teijlingen, C. L. van Woelderen, jhr. mr. A. A. van Doorn, H. P. J. Tutein Nol thenius, mr. F. J. Sprenger en dr. A. van der Swalme. kamer slapen." «Hoe kan een meisje van jou hulp vaardigheid en met zoo'n goed hart tegenover eeue ongelukkige vrees koes teren, Edith, dat begrijp ik niet. De vrees van onze goede mama schijnt op je overgeslagen te zijnanders zou je niet aan vrees gedacht hebben." Houd haar niet terug, broederlaat haar morgen gaan, als zij morgen begeert te vertrekken. Zij heeft dezen avond reeds oneenigheid in ons gezin gebracht en Goddankwij zijn aan geen twist gewoon. Mama is zeer boosje zult je weder met haar moeten verzoenen." »lk verzoek u, dat nu nog te doen voor dat je ter ruste gaat, als je mama nog ziet. Ik moet je bekennen, dat baar ruw optreden mij eenigermate gekwetst heeft. Bedenk hoe haar woorden je zou den smarten, als je in dien zelfden on gel ukkigen toestand verkeerde als dat beklagenswaardige schepsel, dat geen andere toevlucht heeft dan het gekken huis, dat geen medelijdende harten of Ook de heer mr. J. C. R. van der Bilt, lid van Gedep. Staten van Zeeland, heeft het verlangeD te kennen gegeven om bij de a s. verkiezing voor leden der Provinciale Staten niet meer in aanmer king te komen. Tot stationchef te Arnemuiden is be noemd de heer H. Monté, vroeger sta tionchef te Rilland, thans te Reuven. In 1894 passeerden de Oostsluis te Ter Neuzen 7017 vaartuigen, waaronder 6691 zeil- en 326 stoomschepen, met een in houd van 537.286 M3. Het totaal der havenkanaal-, schut- en bruggelden te Ter Neuzen, Sluiskil en Sas van Gent bedroeg 55.742.67, tegen ƒ51.289.73 in 1893. De opbrengst der loodsgelden bedroeg van 1128 schepen ƒ49.584 66. Te Ter Neuzen is het bericht ontvan gen, dat op vele plaatsen in België het water zeer hoog staat. In de omstreken van Audenaerde is het water zoo gere zen, dat het over de dijken stroomde. De scheepvaart is gestremd, waardoor schepen, die te Ter Neuzen vlas moesten laden, order hebben ontvangen daarmede niet voort te gaan. Aan de leerlingen der ambachtschool te Goes. W. F. van Riet en J. Crucq, is de jaarlijksche premie van he t Thierae- fonds, groot 50.toegekend geworden door de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid. De bekroning geschiedde naar aanleiding van een ingezonden werkstuk, een buitendeur, door genoemde leerlin gen vervaardigd. Men meldt uit St. Jansteen: Gisteren .waren de grenzen voor den doorvoer van vee naar België gedurende 2 uren ge opend De kantoren op de grenzen hadden het buitengewoon druk. Vooral bij Koe wacht, waar partij werd getrokken van de jaarmarkt, was de doorvoer groot. De Arnh. Ct. is van oordeel dat de tegenwoordige stilte op parlementair gebied de voorbode van een storm is in de parlementaire wateren, een storm, die zal opsteken bij de indiening der Kieswet-Van Houten. Er is, zegt het blad, noch een storm van verontwaardi ging noch een van bijval te voorspellen, want voor wie de beraadslagingen in het vorige zittingjaar heeft gevolgd, be staat er geen uitzicht op medevallen, zoomin als op tegenvallen van de voor te stellen regeling. De voorstanders van het kiesrecht-Tak weten wel zoo onge veer wat te dezen opzichte van het te genwoordige ministerie is te wachten zij zijn door de amendementen voorbereid genoeg om bij de latere kennismaking met het concreet voorstel niet tot ver ontwaardiging over te slaan. Mocht het trouwe vrienden kent, die zich over haar ellende ontfermen. En dan zoo'n minzaam en lieftallig wezen." «Laat haar gaan, Walther, laat haar gaai) 1 je hebt haar te diep in de oogen gekeken, zonder er aan denken, dat haar toestand niets anders van je vordert dan baar te beklagen." öMaak je niet noodeloos bezorgd, Edithje vreest dingen, die in de gege ven omstaudigheden onmogelijk zijn. Morgen zal zij je hart geen bekomme ring meer veroorzaken, want het is niet te denken, dat degenen, die haar ver volgden en haar verblijf ontdekt hebben, haar ODgeraoeid bij ons zullen laten." Kom, ga nu slapen kind, het is waar lijk hoog tijd, en vergeet niet mama verstandig en bedaard toe te spreken, opdat de arme ongelukkige de weinige uren, die zij bij ons zal doorbrengen, in vrede geniet." Walther was de eerste, die den vol genden morgen de ontbijtkamer binnen trad. Van moeder of zuster geen spoor ondenkbaar geval zich voordoen, dat er een voor hen aannemelijk voorstel ver schijnt, ze zouden daar zeker tevreden mede wezenmaar de herinnering aan het verledene, in verhand met deze onverwachte oplossing, zou hen zeker tot matiging van hunne vreugde stemmen, hunne blijdschap beneden stormpeil houden. De Arnh. Ct. spreekt hier van een «ondenkbaar" geval en dat is het wel. Een ministerieopgetreden om eene kieswet tot stand te brengen, die anders moet luiden dan die van Tak, zou niet aan de lastgeving harer principalen vol doen, indien zij niet een wetsontwerp in hun geest indiende. Misschien is het de moeielijkbeid om daaraan te voldoen en tevens de tegenstanders ook niet te veel te prikkelen, dat het wetsontwerp zulk een lauge reis noodig heeft vóór het in de Kamer komt. De welbespraaktheid van den heer Staalman, die zijne uitvallen in de Ka mer op personen en maatschappelijke toestanden verdedigde met te zeggen «dat hij, als een echt Hollandsche joDgen zegt, wat hem voor den mond komt", doet den Haagschen correspondent der Zaanl. Ct. veel meer deuken aan den politieken tinnegieter in een dorpsherberg dan aan de populaire welsprekendheid van een Kamerlid. De correspondent dacht zelfs dat die welsprekendheid van goedkoop allooi van schadelijken invloed kan wor den voor de waardeeriug van de Kamer bij ons volk, dat gelukkig nog op goede vormen prijs stelt. De heer Schaepman las hem goed de les, maar zulk eeue bestraffing is niet genoeg. De Kamer heeft er zich voor te wachten, dat haar goede naam worde te grabbelen gegooid, zoowel door mis selijke achterbuurtpraatjes toe te laten als onderwerp voor interpellatiën, als door het rekken en uitpluizen van dis- cussiën, waarvan elk op de vingers na kan rekenen dat het tot niets leiden kan. Is de Kamer verplicht elke interpellatie toe te laten Zeker neen. Eene inter pellatie als die van den heer Staalman moest inderdaad niet zijn toegestaan. Dit oordeel over den heer Staalman klinkt zeker niet malsch. De heer Staal man heeft echter, wat misschien aan zijne onbedrevenheid'in het parlementair leven te wijten is, eene nieuwigheid in onze Kamer ingevoerd n I de straattaal, die, wij zien het in hg£ Belgische parlement, de discussiën doet ontaarden in gekijf, noodeloos verbittering wekt en de afdoening van zaken zeker niet bevor dert. Ook op parlementair gebied kan men te realistisch zijn. Het Centrumop het feit wijzende dat mr. Smeenge bij eene lezing in het op en de logée liet zich ook niet zien. Hij begon daarom alleen te ontbijten, zonder op anderen te wachten, want hij moest precies op tijd op zijn kantoor in de City zijn. Hij zon heden echter niet ongestoord zitten ontbijtenhet dienstmeisje kwam binnen en bracht een kaartje met het bericht dat de heer, die het haar over handigd had, een onderhoud met mijn heer Lund wenschte te hebben. Walther bekeek het kaartje. Het was een gewoon visitekaartje, waarop niets te lezen stond dan: «A- Carnugshliff, "Laat den heer in de spreekkamer," zeide hij, «en verzoek hem eenige oogen- blikken te wachtenik kom spoedig bij hem." Het meisje ging- heen om haar last te volbrengen, en terwijl Walther zijn ont bijt bespoedigde, bedacht hij, dat hij nu hoogstwaarschijnlijk den man zou zien, wiens terugkomst hij den vorigen avond had uitgelokt. Hij stond dus onmiddellijk voor de

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1